Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.03.2023 17:42

Miło było sobie przypomnieć niektóre miejsca w Turcji.

Ja za każdym razem - podczas samotnego objazdu i później, kiedy jechaliśmy we dwoje - przejechałem około 12500 km.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.03.2023 17:56

Kapitańska Baba napisał(a):Śliczny ten zameczek :hearts:
Osiołek z kąpieli zadowolony ale pewnie wolałby dalej podróżować zamiast się myć :mrgreen:


Zgadza się :D , jest pod tym względem niepoprawny i ciężko go okiełznać :oczko_usmiech:

Kapitańska Baba napisał(a):Jeździjcie, zwiedzajcie i pokazuj jak najwięcej a ja chętnie popatrzę na tereny niedostępne z morza :papa:


Pozwolę sobie powtórzyć za Dzielnym Wojakiem : "Wedle rozkazu , w całej rozciągłości i z dziką przyjemnością , Łaskawa Pani"
:smo: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.03.2023 18:13

Franz napisał(a):Miło było sobie przypomnieć niektóre miejsca w Turcji.

Ja za każdym razem - podczas samotnego objazdu i później, kiedy jechaliśmy we dwoje - przejechałem około 12500 km.


Cieszę się , że obudziłem Twoje wspomnienia :)
Co do ilości kilometrów - teraz zaplanowaliśmy wschodnią część kraju , więc jak nic nie stanie na przeszkodzie przejedziemy zdecydowanie więcej , czas pokaże :hut:

Dziękuję za obecność i komentarze


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.03.2023 18:44

Dziękuję Piotrze za relację. Będę do niej wracała planując swoją wyprawę, ponieważ wiele miejsc, które pokazałeś, zapisałam sobie jako must see :) . 8 tys. już pobiliśmy podczas wakacji w Hiszpanii i Portugalii :D, więc Turcja niestraszna.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.03.2023 19:59

wiola2012 napisał(a):Dziękuję Piotrze za relację. Będę do niej wracała planując swoją wyprawę, ponieważ wiele miejsc, które pokazałeś, zapisałam sobie jako must see :) . 8 tys. już pobiliśmy podczas wakacji w Hiszpanii i Portugalii :D, więc Turcja niestraszna.


Miło mi , że relacja będzie pomocna przy planowaniu , mam nadzieję , że kontynuacja również :D
Hiszpania , a raczej jej interior i północna część czeka , aż Osiołek zechce nas tam zawieźć :wink: , do tej pory lataliśmy ( podobnie jak do Portugalii ) i tam wynajmowaliśmy samochód z uwagi na ograniczenia czasowe .

Dziękuję za Twoją obecność w relacji i komentarze :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.06.2023 22:18

Wróciliśmy z tegorocznego objazdu po Turcji bardzo zadowoleni i nasyceni tym wspaniałym krajem . Nie udało się zobaczyć wszystkiego , więc kolejne ewentualne wyjazdy będą miały uzasadnienie , ale tereny do których chcemy wyruszyć ucierpiały najwięcej podczas ostatnich trzęsień ziemi i musi minąć trochę czasu zanim zostaną uporządkowane .

Nasz tegoroczny spacer rozpoczęliśmy zgodnie z planem 19 maja , po moim powrocie z pracy , prysznicu i obiedzie . Osiołek miał wcześniej przegląd w ulubionym warsztacie , kąpiel i wszelkie przygotowania za sobą , winiety również zostały zakupione wcześniej , więc szybko przekroczyliśmy granicę ze Słowacją , powoli dojechaliśmy do autostrady , którą przekroczyliśmy granicę z Węgrami . Za Miszkolcem zjechaliśmy z M30 na M3 i dość sprawnie dotarliśmy do miejsca naszego pierwszego noclegu , kilka kilometrów przed granicą rumuńską .

serwis Osiołka.jpg


Ale , ale . . . nasza ekipa powiększyła się o Olka , który dzielnie nam towarzyszył w przygodach :)

Olek.jpg


001.jpg


002.jpg


003.jpg


004.jpg


005.jpg


006.jpg


007.jpg


008.jpg


009.jpg


Rano po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku granicy , po godzinie dziewiątej zmierzaliśmy już w kierunku Sapanty

010.jpg


011.jpg


012.jpg


013.jpg


014.jpg


015.jpg


016.jpg


017.jpg


018.jpg


019.jpg


020.jpg


021.jpg


022.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2023 22:57

Jestem.
Już nie mogłam się doczekać. :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.06.2023 23:55

piekara114 napisał(a):Jestem.
Już nie mogłam się doczekać. :D


Dziękuję :D To bardzo miłe i mobilizujące :smo:
Od jutra będzie mała przerwa ( przedłużony weekend , więc wyjazd ) , ale mam nieco więcej przygotowanych fotek , więc ciąg dalszy niebawem . . .


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.06.2023 00:11

Super, że jest kontynuacja :D Sapanta też będzie u mnie niedługo, za jakieś 3 odcinki ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.07.2023 00:06

maslinka napisał(a):Super, że jest kontynuacja :D Sapanta też będzie u mnie niedługo, za jakieś 3 odcinki ;)


W Twojej relacji jestem na bieżąco :D

Dla nas Sapanta była tym razem przystankiem do Syhotu Marmaroskiego , chciałem sprawdzić co tam nowego ( drewniany kościół już jest czynny :) ) . Syhot też był przystankiem , ale ze zwiedzaniem muzeum - wreszcie do niego dojrzałem :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.07.2023 20:06

Z ciekawością będę śledzić Waszą kolejną wyprawę.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.07.2023 20:11

Ale Piotrze jedziesz na wielu frontach, od słów do czynów u Ciebie niedaleko.
Jestem ciekaw co tym razem zwiedziliście.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.07.2023 19:16

Jestem oczywiście :) , spodziewając się poznania wielu fajnych miejsc 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.07.2023 23:30

megidh napisał(a):Z ciekawością będę śledzić Waszą kolejną wyprawę.


Cieszę się bardzo :D Będzie trochę inna od poprzedniej , nieco mniej intensywna , bo wschodnia strona tego kraju to jednak spore odległości pomiędzy atrakcjami , ale pięknych i ciekawych nie brakuje


te kiero napisał(a):Jestem ciekaw co tym razem zwiedziliście.


Będę się starał pokazać sukcesywnie już niebawem - część fotek już ogarnąłem , na resztę potrzebuję trochę wolnego czasu , którego ostatnio brak . . .


dangol napisał(a):Jestem oczywiście :) , spodziewając się poznania wielu fajnych miejsc 8)


Danusiu , mam nadzieję że będę w stanie spełnić Twoje oczekiwania :)


Przepraszam wszystkich za przerwę w nadawaniu , obiecuję poprawę :hut: :papa:



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.07.2023 23:37

Syhot


Sighetu Marmatiei.jpg


Syhot , Syhot Marmaroski ( rum. Sighetu Marmației , węg. Máramarossziget , do 1964 Sighet ) – miasto w północnej Rumunii , tuż przy granicy z Ukrainą , w okręgu Marmarosz ( rum. Maramureș ) , nad rzeką Cisą . Liczy około 45 tys. mieszkańców . To właśnie w tym mieście w 1897 roku administracja ( CK ) austro - węgierska zdecydowała się wybudować jedno z więzień , ale jego zła sława to historia znacznie późniejsza . Doszedłem do wniosku , że trzeba się przemóc i wreszcie odwiedzić to okropne miejsce , więc po kawie z małym "conieco" ruszyliśmy na zwiedzanie muzeum nazywanego Memorial , ale jego pełna nazwa to Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu ( Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei ) .

Maramuresz.jpg


023.jpg


024.jpg


025.jpg


026.jpg


027.jpg


028.jpg


"Od 1945 roku więzienie służyło między innymi jako miejsce odosobnienia dla byłych uciekinierów ze Związku Radzieckiego . W sierpniu 1948 umieszczono w nim grupę studentów , uczniów , a także miejscowych chłopów , z których część żyje do dziś . W maju 1950 trafiło tam ponad sto osób – elita kraju , w tym byli ministrowie , naukowcy , ekonomiści , oficerowie , historycy ,
dziennikarze , politycy . Część z nich z długimi wyrokami , część nawet nie osądzona . Większość z nich miała powyżej sześćdziesięciu lat . Jesienią tego roku dołączyła do nich grupa 45-50 księży i biskupów . Więzienie nosiło oficjalną nazwę „jednostka pracy specjalnej”. "


029.jpg


030.jpg


031.jpg


032.jpg


033.jpg


034.jpg


035.jpg


036.jpg


Pisarz Nicolae Steinhardt w książce „Jurnalul Fericirii” ( Pamiętniki szczęścia ) w sposób wstrząsający opisuje metody , którym poddawani byli więźniowie tego typu instytucji .
Więzienie w Syhocie Marmaroskim zostało zamknięte w 1977 roku
Czytając opisy "specjalistycznego" traktowania więźnionych tam ludzi , normalny na umyśle człowiek dostaje gęsiej skórki . Jest jeszcze gorzej , gdy zobaczy się mapę obrazującą ile takich specjalnych jednostek było . . .

037.jpg


Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się kaplica zaprojektowana w stylu katakumb wczesnochrześcijańskich . Na ścianach prowadzących do niej wyryto nazwiska ponad 8 tysięcy osób ( w tym dzieci ) , które umarły w więzieniach i obozach na terenie Rumunii . W jednej z sal jest mapa krajów związana z epoką słusznie minioną . . .

038.jpg


039.jpg


040.jpg


041.jpg


Potem mały spacer po mieście i ruszamy w kierunku wschodnim . Przed nami kolejne odwiedziny w tych pięknych górach , o czym już w następnej części :wink:

042.jpg


043.jpg


044.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone