Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 24.03.2023 22:48

Kucze...Kiler...trochę mnie tu nie było, zdążyłam ochłonąć po swoim wyjeździe, a tu takie atrakcje :)
Z wielką przyjemnością i 8O nadrobiłam zaległości :D
Teraz już będę systematycznie śledzić Waszą ekscytującą podróż :)

Pozdrawiam
Gośka
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.03.2023 22:53

megidh napisał(a):Ulewa niesamowita. Mieliście oberwanie chmury prawie takie, jak my w Efezie, tylko krótsze.
Kolorowe oczy kotka robią niesamowite wrażenie. Jeszcze nigdy takiego nie widziałam.
Bardzo ładny zachód słońca nad jeziorem.


Gosiu , gdyby ta ulewa trwała dłużej , mielibyśmy chyba powódź :lol:
Taką różnicę kolorów u kota też widziałem pierwszy raz , jest natomiast częsta u psów
Nad Jeziorem Ochrydzkim wszystkie zachody słońca są ładne :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.03.2023 23:21

maslinka napisał(a):Widzę, że bardzo lubicie czereśnie :D


Ogólnie owoce , zwłaszcza aktualne sezonowo , świeże , wiśnie i winogrona również przetworzone nieco :oczko_usmiech:

maslinka napisał(a):Kotek z oczami jak David Bowie ;) Chociaż David miał jedną brązową tęczówkę, a nie żółtą 8)

Fajne są takie spontaniczne imprezy i wieczorne pogaduchy.


Davida nie ma już ponad siedem lat . . .

Gdy śledzisz czyjegoś bloga podróżniczego , potem spotykasz go w realu z ludźmi o podobnych do Twoich preferencjach , to pogaduchom nie ma końca i szkoda , że ranek już tak blisko :mrgreen: :hut:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.03.2023 23:40

malina1959 napisał(a):Kucze...Kiler...trochę mnie tu nie było, zdążyłam ochłonąć po swoim wyjeździe, a tu takie atrakcje :)
Z wielką przyjemnością i 8O nadrobiłam zaległości :D
Teraz już będę systematycznie śledzić Waszą ekscytującą podróż :)


Witaj , Gosiu , miło mi bardzo :D A skoro ochłonęłaś po swoim wyjeździe , to powiedz gdzie byłaś i czy będzie relacja :idea: :?:

Ta relacja powoli zbliża się do końca , jeszcze kilka stałych "miejsc powrotowych" i dojedziemy do Krosna , ale kilka zaległych ( Czechy i Portugalia ) będzie się toczyć . . .


Pozdrawiam
Piotr
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 25.03.2023 13:19

piotrf napisał(a):Witaj , Gosiu , miło mi bardzo :D A skoro ochłonęłaś po swoim wyjeździe , to powiedz gdzie byłaś i czy będzie relacja :idea: :?:


Zebrałam się w sobie :wink: i wybrałam się na trekking na Maderę :D , było super :!:
A relacja...może...kiedyś, jak dam rade ogarnąć zdjęcia :)


piotrf napisał(a):Ta relacja powoli zbliża się do końca , jeszcze kilka stałych "miejsc powrotowych" i dojedziemy do Krosna , ale kilka zaległych ( Czechy i Portugalia ) będzie się toczyć . . .

Jak coś się zaczyna to i skończyć się musi, ale na szczęście nie zaprzestajesz relacji, więc z przyjemnością będę nadal Was śledzić
:hut: :D
Pozdrawiam
Gośka
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 14:28

malina1959 napisał(a):Zebrałam się w sobie :wink: i wybrałam się na trekking na Maderę :D , było super :!:
A relacja...może...kiedyś, jak dam rade ogarnąć zdjęcia :)


Super , "nasza" Madera jeszcze czeka w kolejce , więc Twoje relacja będzie jak znalazł :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 14:50

40. Skopje


1894.jpg


1895.jpg


1896.jpg


1897.jpg


Rano , po śniadaniu pożegnaliśmy gospodarzy Camper Stop "Kj Divono" , jezioro i samą Ochrydę , i ruszyliśmy na północ , zobaczyć co zmieniło się od naszej poprzedniej wizyty w macedońskiej stolicy - Skopje . Wjechaliśmy do miasta i w poszukiwaniu zacienionego parkingu dojechaliśmy do centrum handlowego , gdzie na piętrowym parkingu :D , w cieniu zostawiliśmy Osiołka i spacerkiem wzdłuż rzeki udaliśmy się do centrum . Temperatura była prawdziwie wakacyjna , więc trudno było odmówić zaproszenia na zimne piwo nad rzeką . . .

1898.jpg


1899.jpg


1900.jpg


1901.jpg


Mijamy mosty zdobne w latarnie i posągi mniej lub bardziej ważnych ludzi i obserwujemy wędkarza na wysepce na Wardarze , zwracamy też uwagę na wzrost ilości galeonów-restauracji na rzece , wreszcie dochodzimy do kamiennego mostu - pływaczka w dalszym ciągu szykuje się do skoku w odmęty rzeki . . .

1902.jpg


1903.jpg


1904.jpg


1905.jpg


1906.jpg


1907.jpg


1908.jpg


1909.jpg


1910.jpg


Potem już tylko podziwianie pomników nie tylko konnych herosów , i przechodzimy przez most zobaczyć miasto z murów twierdzy - zamku "Kale" , ale to już w następnej części

1911.jpg


1912.jpg


1913.jpg


1914.jpg


1915.jpg


1916.jpg



Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.03.2023 20:25

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Z Riły, przez Stobi, do Ochrydy to tak trochę okrężną drogą do domku wracacie :wink: . My też tak lubimy :D.

Wiolu , to przecież najkrótsza droga z Istambułu do Krosna :mrgreen:

No tak, najkrótsza wg Piotrmaps :oczko_usmiech:
piotrf napisał(a):..
okrężną drogą to był spacer dawno temu , z Krosna do Chorwacji przez Rumunię . . .

Takie drogi lubię najbardziej :lol:. Dobrze się złożyło, że o niej wspomniałeś, bo tej relacji nigdy nie widziałam :) .

piotrf napisał(a):..ruszyliśmy na północ , zobaczyć co zmieniło się od naszej poprzedniej wizyty w macedońskiej stolicy - Skopje .

Zdjęcia pokazują, że od naszej ostatniej wizyty niewiele się zmieniło (czyli od 2021) :) . Może dlatego Skopje niezmiennie mi się podoba. Bardzo lubię to miasto i podejrzewam, że jeszcze raz zrobimy sobie w nim nocleg tranzytowy.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 23:20

wiola2012 napisał(a):No tak, najkrótsza wg Piotrmaps :oczko_usmiech:

Zdjęcia pokazują, że od naszej ostatniej wizyty niewiele się zmieniło (czyli od 2021) :) . Może dlatego Skopje niezmiennie mi się podoba. Bardzo lubię to miasto i podejrzewam, że jeszcze raz zrobimy sobie w nim nocleg tranzytowy.


Wiolu , jeżeli mogę , polecałbym hotel w kanionie Matka - fajny hotel ze śniadaniem , po którym można spacerować wykutą miejscami w skale ścieżką , albo popłynąć do jaskini . To tylko kilka kilometrów , a widoki przednie :D Jeżeli jeszcze nie byłaś :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.03.2023 23:27

piotrf napisał(a):Wiolu , jeżeli mogę , polecałbym hotel w kanionie Matka - fajny hotel ze śniadaniem , po którym można spacerować wykutą miejscami w skale ścieżką , albo popłynąć do jaskini . To tylko kilka kilometrów , a widoki przednie :D Jeżeli jeszcze nie byłaś :mrgreen:

Nie byłam, zawsze Skopje wygrywało z kanionem :) . Masz jakiś ulubiony hotel?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.03.2023 23:32

wiola2012 napisał(a):Nie byłam, zawsze Skopje wygrywało z kanionem :) .

Ja się wcale nie dziwię :D Dla mnie Kanion Matka jest przereklamowany, przynajmniej w sezonie. Tłumy, głośni i okropnie zachowujący się Albańczycy... Myślałam też, że jest po prostu ładniejszy, a mnie niczego nie urwał ;)
Być może poza sezonem jest inaczej albo... było kilka lat temu ;)

Moim zdaniem jest dużo ładniejszych miejsc tego typu (kanionów) w Europie, choćby w Czechach :D

Natomiast Skopje ma swój szalony urok i może się podobać :mrgreen: Nawet bardzo 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 00:01

wiola2012 napisał(a):Nie byłam, zawsze Skopje wygrywało z kanionem :) . Masz jakiś ulubiony hotel?


Pięć lat temu spaliśmy w hotelu w kanionie , powyżej zapory , było pięknie , do posiłku jako goście hotelowi dostaliśmy dwie butelki wina na cztery osoby , śniadanie było pyszne i na tyle bogate , że nie daliśmy mu rady , a to zdarza się niezmiernie rzadko :lol:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 00:10

maslinka napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Nie byłam, zawsze Skopje wygrywało z kanionem :) .

Ja się wcale nie dziwię :D Dla mnie Kanion Matka jest przereklamowany, przynajmniej w sezonie. Tłumy, głośni i okropnie zachowujący się Albańczycy... Myślałam też, że jest po prostu ładniejszy, a mnie niczego nie urwał ;)
Być może poza sezonem jest inaczej albo... było kilka lat temu ;)

Moim zdaniem jest dużo ładniejszych miejsc tego typu (kanionów) w Europie, choćby w Czechach :D

Natomiast Skopje ma swój szalony urok i może się podobać :mrgreen: Nawet bardzo 8)


To może być klucz - do Macedonii tylko raz pojechaliśmy w sezonie , zwykle to była wczesna wiosna , albo jesień , a więc po wakacjach :mrgreen:

Kanionów i wąwozów pięknych i ciekawych w Europie jest całe mnóstwo , na całe szczęście niektóre pozostają jeszcze daleko od folderów reklamowych , dlatego można cieszyć się nimi do woli , a bez tłumów :D


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.03.2023 11:34

piotrf napisał(a):...i ruszyliśmy na północ , zobaczyć co zmieniło się od naszej poprzedniej wizyty w macedońskiej stolicy - Skopje

W Skopje nigdy nie byłam i jak na razie nie zanosi się na to, że tam będę (z racji tego, że my nie podróżujemy własnym samochodem). Dlatego z chęcią oglądam to miasto w relacjach na Forum. Na fotografiach miasto wygląda ciekawie, chociaż opinie o nim są różne.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 11:46

1917.jpg


1918.jpg


Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu wzniesiono w VI wieku , w czasach bizantyjskich . Przebudowana w X-XI w . uległa zniszczeniu w czasie powstania Piotra Deliana - samozwańczego Cara Bułgarii ( 1041 r ) . Po zajęciu miasta przez Turków osmańskich w 1391 twierdza została odbudowana . W 1660 opisał ją podróżnik i Evliya Çelebi ( wcześniej o nim pisałem ) , uznając za jedną z najpotężniejszych twierdz na Bałkanach . Rozbudowana w 1700 , po wojnie austriacko-tureckiej . W czasie I wojny światowej na terenie twierdzy znajdował się sztab austro-węgierski .
W okresie międzywojennym teren twierdzy wykorzystywała armia jugosłowiańska – znajdowały się tam magazyny wojskowe , przejściowo także sztab jednej z jednostek . Wojsko wyprowadziło się z twierdzy w 1951 r. , niestety została ona poważnie uszkodzona w 1963 w czasie trzęsienia ziemi , i w takim stanie pozostaje do dnia dzisiejszego .
Kiedy wdrapaliśmy się ;) na zamkowe wzgórze okazało się, że za wejście do twierdzy nie płaci się , chociaż pan pilnował bramy wejściowej . To jest miejsce spacerowe z widokiem na miasto , które jednak ma coś do zaoferowania turystom . Dowiedzieliśmy się , ze w zamku prowadzone są jakieś badania archeologiczne rozpoczęte w 2006 roku , ale nie widzieliśmy typowych wykopalisk , może prowadzone są w części zamkniętej dla zwiedzających . Badani potwierdziły osadnictwo już w neolicie , odkryto też fragmenty świątyni chrześcijańskiej a XIII wieku .

1919.jpg


1920.jpg


1921.jpg


1922.jpg


1923.jpg


1924.jpg


1925.jpg


Po zwiedzeniu zamku wąskimi , kamiennymi uliczkami zeszliśmy w stronę Starej Czarsziji , ponieważ nieco zgłodnieliśmy , a podczas poprzednich wizyt w Skopje poznaliśmy kilka miejsc , gdzie dobrze jeść dają . Po drodze podziwialiśmy piękne suknie i połowę światowej produkcji złota ;) w wyrobach , meczet , browar , kolejny Umbrella Sky Project , aż trafiliśmy na zasłużony obiad .

1926.jpg


1927.jpg


1928.jpg


1929.jpg


1930.jpg


1931.jpg


1932.jpg


1933.jpg


1934.jpg


1935.jpg


1936.jpg


1937.jpg


1938.jpg


1939.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 26.03.2023 11:51 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone