Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teneryfa 2010-dwukrotnie pokonani przez Teide.

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.09.2011 10:39

Potężna dawka wspaniałych kolorów!
Ja nie miałem takiego szczęścia do pogody podczas jedynej - jak dotąd - wizyty na Teneryfie, więc oglądam z prawdziwą frajdą. :D

nomad napisał(a):Głupia sprawa, bo jak pojawiam się z wpisem wygląda to na rewanż

Wiem dobrze, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie kolejnego odcinka relacji. Nie da się tak na zawołanie - pstryk! I jest.

nomad napisał(a):Teraz panowała tutaj zima, więc nie zdziwiłem się, że wciąż wychudzony, ale jednak z zimową sierścią wciąż żyje i poluje na swoim terytorium.
Jakoś mi łatwiej po tamtym pierwszym spotkaniu i wierzę, że to jednak wciąż ten sam piesek (nie chcę dopuścić innej wersji).

Jeśli założyć, że przypruszył go śnieg, bądź siwizna, to tak - zapewne przyszedł się pokazać. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.09.2011 19:47

Tak jak Wojtek - pierwsze, co mi się nasunęło po zakończeniu oglądania ( i czytania ) - potężna dawka piękna :) Nie wiem, czy kiedykolwiek zawędruję na Teneryfę, więc tym ciekawiej wpatrywałem się w kolejne odsłony krajobrazu - a pejzaż tych miejsc niecodzienny ...
Pies prawdziwie mistyczny - na szczęście nie jest to surrealistyczny "Pies andaluzyjski", ale mógłby stać się tytułowym bohaterem Twojej relacji jako np. :"Pies teneryfski" . Byłby wtedy symbolem wolności i poszukiwania siebie blisko nieba, wysoko ponad światem, w otoczeniu barw, samotności i ...ciszy. Bo oglądając Twoje zdjęcia, czuję tę ciszę namacalnie.
Chyba że - szumiał wiatr ...
Pozdrawiam 8)
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 22.09.2011 00:11

Franz napisał(a):Potężna dawka wspaniałych kolorów!
Ja nie miałem takiego szczęścia do pogody podczas jedynej - jak dotąd - wizyty na Teneryfie, więc oglądam z prawdziwą frajdą. :D

Dzięki :) ... ale poza kolorami :wink: miejsca też Ci się spodobały :?: :wink: :)
Dobrze podkreśliłeś "jedynej wizyty", to może i faktycznie zabrakło tego szczęścia.
Jak zauważyłeś (już), to ja chyba tak statystycznie też nie miałem tego szczęścia do pogody.
Najwyraźniej to jednak maj okazał się dla nas najbardziej łaskawy.

Franz napisał(a):Wiem dobrze, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie kolejnego odcinka relacji. Nie da się tak na zawołanie - pstryk! I jest.

Nic mi nie mów.
Jak patrzę na to, jak "męczę" te dawne wspomnienia, to od razu myślę, że żartujesz sobie. :wink:
To jak ciągniesz równocześnie tyle podróży i to ogarniasz, jednocześnie nie zapominając o innych, to czuję się jakbym siedział w jaskini :oops: ( to nic że z kompem :)).

Pozdrawiam. :)

plavac napisał(a):Tak jak Wojtek - pierwsze, co mi się nasunęło po zakończeniu oglądania ( i czytania ) - potężna dawka piękna :) Nie wiem, czy kiedykolwiek zawędruję na Teneryfę, więc tym ciekawiej wpatrywałem się w kolejne odsłony krajobrazu - a pejzaż tych miejsc niecodzienny ...

Dzięki. :D
Piotr :) zawędrujesz, zawędrujesz.
Postaram się coś jeszcze dorzucić, abyś motywował się do tego celu.
Przypuszczam, że Wojtek, Kamil i Rafał też będą mieli w tym swój duży udział.

plavac napisał(a):..."Pies teneryfski" . Byłby wtedy symbolem wolności i poszukiwania siebie blisko nieba, wysoko ponad światem, w otoczeniu barw, samotności i ...ciszy. Bo oglądając Twoje zdjęcia, czuję tę ciszę namacalnie.
Chyba że - szumiał wiatr ...

:D To teraz Piotr rozbudzisz we mnie marzenia reżyserskie. :)
Ja aż tak daleko i głęboko nie sięgam w gatunki i tematykę kinematografii (film obejrzałem), aczkolwiek czasem moja fantazja mogłaby być też szokująca. :oops:

To, że jesteś artystycznie uzdolniony (granie i śpiew) to po tym co napisałeś, kto wie czy nie piszesz sobie fajnych autorskich tekstów.
8O Piter :!: Piter :!:

Widzę, że ze zdjęć wyłapałeś albo zwróciłeś uwagę na to, co czasem nawet trudno opisać słowami.
Każdy piękny krajobraz (sam w sobie) nie zawsze (poza tym pięknem) daje te same odczucia i doznania.

Za małe mam doświadczenie w przebywaniu w różnorodnych (skrajnych) warunkach i rodzajach terenu, ale tam na dużym obszarze (bez innych wędrujących) faktycznie mogą pojawiać się (przypuszcam, że każdemu może podobne, bądź wręcz zupełnie odmienne) odczucia, że otaczająca przestrzeń zachwyca, ale też może wywołuje stany osamotnienia.

Z drugiej strony jak już łączę Twoje posty i Wojtka, to Wojtek wręcz delektuje się takimi samotnymi wędrówkami i jego odczucia w tym samym miejscu będą zapewne odmienne.

Fakt, było bezwietrznie i faktycznie panowała wspaniała pogoda, przejrzystośc powietrza też sprzyjała.
Cisza może być też kolejnym czynnikiem, który wpływa na postrzeganie i stany.

Kończąc już (fajną konwersację) widzę, że Twoje wszechstronne pasje: film, muzyka, śpiew, trzeba będzie jeszcze wykorzystać w tej relacji, aby ten magnes jeszcze bardziej przyciągał Ciebie do Teneryfy.

Kto wie :?: co tutaj jeszcze pojawi się w tej relacji... i być może Twój syn też zacznie cisnąć: Nieee, no ojciec pakujemy się i trzeba tam jechać :!: :)
:)

A przy okazji życzę wszelkich pomyślnych wypraw i nie tylko tych górskich.
No i zero jakichkolwiek kontuzji.

Pozdarwiam Ciebie i całą Rodzinę.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.09.2011 01:29

"Autorskie teksty" ... :oops: :)
Popełniłem kilka w liceum. Koledzy uświadomili mi, że lepiej będzie, jak skoncentruję się na "odtwarzaniu" innych Autorów :) Posłuchałem ich i dzięki temu nadal - mam kolegów :wink: :D

Nikt nie jest doskonały :) Ale bardzo mi dobrze z tą świadomością 8)

Pozdrawiam ciepło i mam nadzieję, że na miarę naszych możliwości ( przede wszystkim czasowych - doskonale Cię rozumiem ), będziemy wzajemnie wzbogacać się kolejnymi doznaniami i emocjami.

Piotr

P.S. Synowi póki co nie pokażę Twojego ostatniego posta ! Ma się teraz uczyć, a nie zawracać sobie głowę zdobywaniem Wulkanu :) :wink:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 01.11.2011 20:40

Dłuższą chwilę mnie nie było na forum, ale widzę, że i Ty Nomad gdzieś przepadłeś. :wink:
Mam nadzieję, że się szybko znajdziesz, bo ja tu czekam na słonia!!! :D

Pozdrowienia!







PS
Wzruszyłeś mnie tym pieskiem...
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 08.11.2011 01:23

Joanka23 :) nie zapomniałem o Tobie.

Myśląc o wynagrodzeniu za Twoje oczekiwanie i cierpliwość specjalnie odnajduję ze zbiorów pewne zdjęcie.

Psie życie bywa różne na Teneryfie i jak widziałaś miewa różne formy, bo poza tymi żywymi pokazany był już skalny, ale można spotkać też takie, które dużo czasu spędzają... na plaży.

Obrazek

Jego właściciel nawet bardzo dba o to, aby często schładzać go wodą.

Obrazek

Zanim dojdziemy do słonia, zresztą znajdującego się w połowie drogi z miejsca zdjęciowej dedykacji dla Ciebie :) zamkniemy temat wulkanu i jego bliskiego sąsiedztwa.
Postaram się jeszcze dzisiaj dorzucić kolejną porcję zdjęć.

Pozdrawiam. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2011 01:38

Była przerwa w dostawie energii do jaskini. ;)
Ale już - zdaje się - jest dobrze. 8)

P.S.
Wprawdzie pytanie wydalo mi się retoryczne, ale jednak - na wszelki wypadek - odpowiem. Tak, oprócz kolorów, miejsca też piękne...


Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 08.11.2011 01:43

nomad napisał(a):Myśląc o wynagrodzeniu za Twoje oczekiwanie i cierpliwość specjalnie odnajduję ze zbiorów pewne zdjęcie.


Dziękuję bardzo. :D
Ale mi frajdę sprawiłeś, to nawet nie wiesz! :D
Przyznam, że sama lubię budować z piasku pieski, (ale cicho sza, bo Franz mi coś tam kiedyś o jakiejś dorosłości wspominał a propos budowania z piasku :wink: / ale do tego to mi daleko. :oops:
Jutro go sobie jeszcze pooglądam dokładnie i pokażę mojemu dziecku, bo cudny jest! :D

Jeszcze raz dzięki i serdecznie pozdrawiam! :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.11.2011 09:17

Franz napisał(a):Była przerwa w dostawie energii do jaskini. ;)
Ale już - zdaje się - jest dobrze. 8)

W sumie może i dobrze, że przerwa była ... bo dzięki temu ja za bardzo z "tyłu" nie zostałem.

Piękna Teneryfa, piękne kolory, kontrasty ... pięknie pokazane.

No to możemy ruszać dalej ! :) 8)


... tym bardziej, że Teneryfa ... ostatnio ... taka jakoś, mi bliższa jest.

Pozdrawiam.
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 09.11.2011 02:01

Franz napisał(a):Była przerwa w dostawie energii do jaskini. ;)

Była.
U Ciebie Wojtek widzę, że relacyjne generatory prądu pracują na maxa, ale Ty tych jaskiń masz wiele i... to w wielu zakątkach. :wink: :)
Twój solarek :wink: :) zawsze gromadzi w Tobie motywacyjną energię. :)

Pozdrawiam. :)

Joanka23 napisał(a):Dziękuję bardzo. :D
Ale mi frajdę sprawiłeś, to nawet nie wiesz! :D
Przyznam, że sama lubię budować z piasku pieski


:D Joanka23 jeśli jeszcze powiesz, że potrafisz zrobić z piasku takiego aportującego na dwóch łapkach, albo takie dwa przeciągające szmatkę (w powietrzu :wink:) to... kurcze :!: Ty masz talent :!: :wink: :)

Pozdrawiam. :)

mariusz-w napisał(a):Piękna Teneryfa, piękne kolory, kontrasty ... pięknie pokazane.
... tym bardziej, że Teneryfa ... ostatnio ... taka jakoś, mi bliższa jest.


Mariusz :) Dzięki :!:
:wink: ... no tak, jak ma się córkę, która uprawia żeglarstwo w takich zakątkach świata, to i wyspy się zbliżają. :wink:

Mam nadzieję, że wiedzieli też po co jadą do Vilaflor, bo inaczej będę miał wyrzuty, dlaczego nie pokazałem tego wcześniej.

Przypuszczam, że skonfrontuję też wiele miejsc widzianych przez... piratów, właśnie od strony morza.

:evil: No właśnie, kto nas wysadził na sztormowej plaży Benijo :?: i czy było to miejsce pewnych dziwnych żeglarzy :roll: :?:

Pozdrawiam. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.11.2011 02:11

nomad napisał(a):U Ciebie Wojtek widzę, że relacyjne generatory prądu pracują na maxa, ale Ty tych jaskiń masz wiele i... to w wielu zakątkach. :wink: :)

Ktoś pisze, by czytać ktoś mógł. ;)

A może?..:

Ktoś pisze, by nie pisać ktoś mógł...

nomad napisał(a):Twój solarek :wink: :) zawsze gromadzi w Tobie motywacyjną energię. :)

Musi nagromadzić na długie zimowe noce i krókie dni...

Pozdrawiam,
Wojtek
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 09.11.2011 21:21

Tak jak wspomniałem zamykamy temat wulkanu i jego bliskiego sąsiedztwa, prezentując kilka zdjęć tych okolic.

Obrazek

Obserwatorium od strony wulkanu.

Obrazek

I ostatnie spojrzenie na wulkan od strony obserwatorium.

Obrazek

Niby Ziemianie przyjaźnie nastawieni, a teren ogrodzony i gonią stąd obcych :wink: (tylko w jakim sensie obcych :wink: ).
Obcym wstęp wzbroniony.
Cóż, zdjęć z wnętrza bazy nie będzie. :evil:

Obrazek

Pozostawmy jednak obserwację kosmosu tym, którzy się tym zajmują, a my obserwujmy ciekawostki bardziej przyziemne.

Warto zatrzymać się w Vilaflor (najwyżej położone miasto w Hiszpanii-1466 m n.p.m), aby dotknąć... Pino Gordo.
Jest to jedno z większych drzew w tej części świata.

Tego drzewka nie obejmiecie w pojedynkę.

Obwód około 10 nomadów :!: :!: :!:
To nie jest jakaś nowa jednostka miary, :wink: :) ale dla lepszej orientacji to 9 m obwodu.

Obrazek

:D Filigranowa ta moja córcia :!: :wink: :)

Obrazek

Warto sobie odpocząć w jego cieniu i otoczeniu.

Obrazek

A trzymając się jeszcze drzew i palm, a także ich różnego umiejscowienia, to może parę fotek jako wycinek tutejszego bogactwa.
Obecność na wulkanicznym surowym terenie nie przynosi takiej sławy jak innym (o tym za chwilkę).

Tutaj można liczyć jedynie na przypadkowe zainteresowanie sobą i przypadkowe zdjęcie.

Obrazek

Obrazek

Jednak, gdy pracuje się na swoją sławę ponad 1000 lat, to trzeba znosić liczne wizyty i zainteresowanie.

"Smocze drzewo" Dracaena draco ma 15 m wysokości i 6 m średnicy u podstawy.
Rośliny te nie mają słojów, więc dokładne określenie ich wieku jest trudne.
Drago jest jednak żywą kroniką obejmującą już ponad 1000 lat, chociaż też rozszerza się ją nawet do 2000.

Obrazek

Tutaj w szerszym planie swego otoczenia.

Obrazek

W miejscowości Icod de los Vinos znajduje się kolejne "drzewo smocze" określane jako Drago Chico (Mały Smok), ale znajduje się też tutaj "drzewo dusiciel" Ficus macrophylla.

Gdy kiełkuje na gałęzi innego drzewa, owija swoje korzenie wokół pnia "gospodarza" dławiąc go, a następnie doprowadzając do śmierci, aby zająć jego miejsce.

Tutaj nikt na dłużej nie zapuszcza korzeni, więc szybkie zdjęcie dusiciela z... bezpiecznej odległości. :wink:
Bestia w całej swej okazałości, odgrodzona barierką (ochronną). :wink:

Obrazek

I kolejne podpatrywanie ciekawostek, łącząc tematycznie wszystkie drzewa i palmy nie tylko z miejscowości Icod de los Vinos.

Gdy... siedmiu liczy na jednego podpierającego.

Obrazek

Gdy... liczy się tylko na siebie samego.

Obrazek

Gdy... chce się dorównać kościelnej wieży.

Obrazek

Gdy... nie trzeba być prostym jak latarnie.

Obrazek

Gdy... szuka się symetrii.

Obrazek

Gdy... szuka się ukrycia.

Obrazek

Gdy... nie wiadomo kto kogo wspiera.

Obrazek

Gdy... chcąc nie chcąc jest się dziełem sztuki.

Obrazek

Gdy... nie trzeba niczego zdobić.

Obrazek

Gdy... jest się ozdobą, chociaż w tle.

Obrazek

Gdy... sobą daje się cień.

Obrazek

Gdy... sięga się wysoko.

Obrazek

Gdy... jest się troszeczkę mniejszym.

Obrazek

Gdy... trzeba mieszkać ciaśniej.

Obrazek

Gdy... ma się rodzeństwo.

Obrazek

Gdy... jest się jedynakiem.

Obrazek

Gdy... lubi się być przytulanym.

Obrazek

Gdy... trzy równa się trzy.

Obrazek

Gdy... trzeba wpatrywać się w równą taflę.

Obrazek

Gdy... lubi się szum wody.

Obrazek


Słowem wszędzie fajnie tam, gdzie są palmy. :wink:


W tygodniu postaram się dorzucić spotkanie... ze słoniem i... księżniczką, czyli bonus za trudy spacerowania pewnymi miejscami.

Pozdrawiam. :)
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 09.11.2011 21:26

Niektóre z roślin wyglądają jak rodem z Sokotry.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.11.2011 21:31

Miałam tutaj trochę zaległości, ale już wszystko przeczytane i obejrzane.
Piękne zdjęcia- to już słyszałeś wielokrotnie, super tekst- to też już kilka osób pisało... co by tutaj jeszcze... to ja Ci po prostu podziękuję za taką dużą dawkę pięknych kolorów i sympatycznego podejścia do tematu relacji.

Pozdrawiam serdecznie.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.11.2011 21:37

Dendrologiczny odcinek ... rewelacyjny ! :)

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Teneryfa 2010-dwukrotnie pokonani przez Teide. - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone