Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 25.07.2013 10:28

a to ja

Dzięki za zdjęcia bezistanu.

Życzę udanego wypoczynku, a po powrocie mam nadzieję, że wkleisz swoje pozostałe fotki z Sarajeva.

Pozdrav :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.07.2013 21:36

Raul73, świetna relacja. Szacunek!

A propos Vukovaru: przejeżdżałem przez to miasto wieczorem i w nocy, pierwszy raz dwa tygodnie i drugi raz kilka dni temu. Wieża ciśnień i "ranne" od kul domy robią niesamowite, żeby nie powiedzieć upiorne, a na pewno niezapomniane wrażenie. Żałuję, że nie zrobiłem żadnego zdjęcia...
Ostatnio edytowano 25.07.2013 22:08 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6631
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 25.07.2013 21:42

Lednice napisał(a):
Raul73 napisał(a):
Lednice napisał(a):Zarąbiste Raul, to co zrobiłeś :!:

Szacun



Dzięki za miłe słowa, ale tu z biegiem czasu relację współtworzy coraz więcej osób, co mi się bardzo podoba, bo każdy dodaje od siebie jakieś ciekawostki :D


Wiem, wiem, ja też dodawałem :wink:

Ale to ty jesteś bossem tego wątku :roll:

Nie lubię dawać dobrych opinii za nic, ty zasłużyłeś

PS: most, gdzie ten gruźlik-terrorysta-psychopata Princip zabił arcyksięcia i jego żonę, nie nazywa się oficjalnie mostem Principa :?:

Ciekawe stwierdzenie gruźlik-terrorysta-psychopata .................

Pytanie czemu ma to służyć obiektywnej interpretacji ? wątpię .............

może jakaś właściwa kolejność ???
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.07.2013 22:43

Chłodnym okiem Princip to dwukrotny morderca, niewinnych ludzi, nieuzbrojonych ludzi :roll:

Kiedy dowiedział się od lekarza, że jest chory na gruźlicę i zostało mu kilka lat życia, postanowił zabijać, bo nie miał już nic do stracenia. Nie zabijał w walce żołnierzy i policjantów, nie był żołnierzem.
Ja kogoś takiego nazywam psychopata.
I najgorsze w tym wszystkim było to, że on i podobni jemu fanatycy z "Czarnej ręki" byli sterowani przez wywiad Serbii, wykorzystano nakręconych szczeniaków, którzy powinni uczyć się w szkole,a nie bawić się w brudną politykę, do dokonania zbrodni. :cry:
A właściwi mocodawcy siedzieli w wygodnych fotelach w Belgradzie.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 25.07.2013 23:47

Witam i zasiadam do zakończenia relacji z Sarajeva.

Po wymeldowaniu z motelu najpierw udajemy się w gorę prosto do Centrum Olimpijskiego Koševo, składającego się ze stadionu, Hali Zetra (od 2010 r. Hala olimpijska im. Juana Antonio Samarancha – ale wszyscy i tak używają starej nazwy) oraz toru do łyżwiarstwa szybkiego Zetra Ice Rink . Podczas igrzysk w 1984 r. było to najważniejsze miejsce - na stadionie odbyło się otwarcie i zamknięcie olimpiady, a w hali odbywały się mecze hokeja oraz niektóre zawody łyżwiarstwa figurowego (w tym te, które przeszły do historii za sprawą brytyjskiego duetu Torvill & Dean, którzy za taniec do "Bolera" otrzymali notę marzeń – czyli same 6.0 za wartość artystyczną).

W czasie wojny oba obiekty zostały poważnie zniszczone, w tym trybuny hali Zetra, które wykorzystano na trumny, natomiast jej piwnice służyły jako kostnice. Po wojnie przystąpiono do odbudowy. Stadion ukończono w niecały rok, natomiast halę remontowano 2 lata – od 1997 do 1999 r. W odbudowę obu obiektów poważne środki zainwestowały MKOl i Unia Europejska.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu związanym z tym miejscem - 23 września 1997 r. wystąpił tu ze słynnym koncertem zespół U2 - był to pierwszy koncert w mieście po wojnie. Muzycy zaśpiewali m.in. utwór "Miss Sarajevo", a następnego dnia lokalne gazety napisały: "Dziś był dzień, w którym skończyło się oblężenie Sarajeva".

Wieża olimpijska przy stadionie:

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg


Hala Zetra:

Image05.jpg

Image06.jpg

Image08.jpg


Znicz olimpijski na stadionie:

Image07.jpg


Nad wszystkim czuwa wszechobecny Vučko :D

Image09.jpg

Image04.jpg


Wyjeżdżamy spod hali i tunelem Ciglane udajemy się do Avaz Twist Tower.

Image16.jpg

Image17.jpg


Od 2008 r., kiedy został oddany do użytku, do 2010 r. był najwyższym budynkiem Bałkanów (172 metry) - w 2010 r. została odrestaurowana wieża Avala Tower na przedmieściach Belgradu, która ma 204 metry. Budynek jest siedzibą gazety "Dnevni avaz". Został uznany za jeden z 10 najpiękniejszych na świecie. Na 150 metrze (38 piętro) znajduje się taras widokowy, na który się udajemy superszybką windą.

Oto zdjęcia z tarasu:

Image13.jpg

Image10.jpg

Image11.jpg

Image12.jpg

Image14.jpg

Image15.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.07.2013 23:50

Nie mogąc doczekać się na post "specjalistów od języków bałkańskich", trochę poszperałem i proponuję takie tłumaczenie:

I ne recite za one koji su poginuli na Allahovom putu: Mrtvi su. Ne, oni su živi, ali vi to ne osjećate. (lub w nieco innej wersji: I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli: Mrtvi su. Ne, oni su živi, ali vi to ne znate.) znaczy chyba tyle, co: I nie mówcie o tych, którzy zginęli na drodze Allaha, że nie żyją. Nie, oni żyją, lecz wy tego nie czujecie. (lub w drugiej wersji: I nie mówcie o tych, którzy zginęli na drodze Allaha, że nie żyją. Nie, oni żyją, lecz wy tego nie wiecie.)

Dziękuję za ewentualną korektę.

Znalazłem jeszcze takie coś:

Hadis qudsi 27

„Zapytaliśmy Abdullaha (Ibn Masuda) o werset: {„I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Allaha, za umarłych. Przeciwnie oni są żyjący! Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie”} (Koran, Sura Rodzina Imrana, werset 169). Powiedział: „Zapytaliśmy o to i Prorok (niech pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: ‘Ich dusze są wewnątrz zielonych ptaków, które mają latarnie zwisające z Tronu, wędrują wolno po Raju gdzie chcą i chronią się w tych latarniach. Wtedy Pan obrzucił ich spojrzeniem i powiedział: „Czy życzycie sobie czegoś?”. Oni odpowiedzieli: „Czego moglibyśmy sobie życzyć, kiedy wędrujemy wolno po Raju gdzie chcemy? I tak uczynił z nimi trzy razy. Kiedy dostrzegli, iż nie uchronią się przed ponownym pytaniem, powiedzieli „O Panie, chcielibyśmy dla Ciebie, byś włożył nasze dusze z powrotem do ciał, byśmy mogli walczyć dla Ciebie, jeszcze raz. I kiedy On zobaczył, że nie byli w żadnej potrzebie, otrzymali pozwolenie”.


Źródło: https://sites.google.com/site/oislamie/40hadisow-qudsi
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.07.2013 00:07

Ostatnim miejscem, które zwiedzamy dzis już po raz drugi, jest Aleja Snajperów. Tym razem jednak jadę specjalnie wolno, żeby żona i córki mogły robić zdjęcia. Dziś jest to ulica jak ulica - zwykła 3-pasmowa główna arteria miasta, przy której toczy się zwyczajne życie - ale kiedy ma się w pamięci, co tu się działo, jedzie się nią inaczej.

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg

Image04.jpg


2 budynki zasługują na uwagę.

Pierwszy z nich to wielki gmach Radia i Telewizji BiH. Zbudowany za czasów Tito, w założeniu na wypadek ataku ZSRR (którego Tito na poważnie się obawiał) miał być miejscem schronienia mediów jugosłowiańskich, stąd został wybudowany jako schron atomowy. I dzięki temu media bośniackie podczas wojny pracowały normalnie - Serbowie nawet nie próbowali go ostrzeliwać, bo nie miało to sensu:

Image05.jpg

Image06.jpg

Image07.jpg

Image08.jpg


Kilkadziesiąt metrów dalej, po lewej, stoi wielka ruina. Miał to być Dom Pomocy Społecznej. Już prawie był ukończony, ale zaczęła się wojna. Serbowie go zniszczyli, a po wojnie pozostawiono go jako pomnik:

Image09.jpg


Muszę przyznać, że z żalem opuszczałem Sarajevo - żadne miasto nigdy mnie tak nie oczarowało. Mam nadzieję, że jeszcze tu powrócę.
Ostatnio edytowano 26.07.2013 00:37 przez Raul73, łącznie edytowano 2 razy
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.07.2013 00:11

eystrasalt - piękne dzięki za wyjaśnienie.

Tak właśnie ja sobie to tłumaczyłem, ale nie byłem pewien końcówki, zwłaszcza słowa "osjecate".

Przy okazji proszę językoznawców o ewentualną korektę cytatu z grobu Izetbegovića (są to zresztą jego własne słowa):

"Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo!"

Z tego, co udało mi się znaleźć, znaczy to:

"Wielki Boże, przysięgam, że nigdy nie będziemy niewolnikami", ewentualnie "Wielkiemu Bogu przysięgam..."

Zgadza się?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.07.2013 00:36

Fotek z drogi nie mam, bo było już ciemno, a towarzystwo mi się pospało w samochodzie - będą z drogi powrotnej tą trasą, już za dnia.

Ruch na tej trasie dość duży, szczególnie w kierunku do stolicy - i muszę przyznać, że jest dość niebezpiecznie, bo lokalni kierowcy często ścinają zakręty, biorąc linię środkową "okrakiem" i w ostatniej chwili uciekają. 2 razy się trochę spociłem przez takich piratów.

W Jablanicy tankuję dość tani gaz - tylko 1,10 KM (czyli mniej więcej ta sama cena co w Polsce) i około północy dojeżdżamy do Mostaru.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.07.2013 00:41

Mostar 1992 - 1994

Mostar był miastem dotkniętym przez dwie wojny: serbsko-bośniacką i chorwacko-bośniacką (w sumie oblężenie trwało 18 miesięcy). 3 kwietnia 1992 r. Mostar został zaatakowany przez potężne siły JNA, wspomagane artylerią, które w ciągu tygodnia opanowały większą część miasta. Jednak 12 czerwca połączone siły boszniacko-chorwackie wyparły wojska serbskie na okoliczne wzgórza. Rozpoczął się ostrzał miasta, który zniszczył wiele zabytkowych obiektów, m.in. pałac biskupi, katedrę, klasztor franciszkanów, 14 meczetów i kilka mostów (oszczędzając jednak Stary Most). Z drugiej strony wojska Chorwackiej Rada Obrony (HVO) przystąpiła do niszczenia obiektów prawosławnych.

Kiedy 19 czerwca rozpoczęła się wojna bośniacko-chorwacka, rozpoczęły się walki pomiędzy HVO i Armią BiH. Zachodni Mostar został stolicą samozwańczej Republiki Herceg-Bośni (18 listopada 1991 r.), a większość Boszniaków została wypędzona na wschodni brzeg. Siły HVO rozpoczęły sukcesywny ostrzał wschodniej części Mostaru, a także egzekucje, gwałty i czystki etniczne ludności muzułmańskiej. Zablokowano wszystkie drogi prowadzące do zachodniej części miasta, nawet dla obserwatorów międzynarodowych. W międzyczasie (październik 93) Serbowie rozpoczęli sukcesywne wycofywanie z okolicznych wzgórz swoich wojsk, przerzucając je na wschód w kierunku Gorażdże.

Pomimo wielu prób kontrofensywy Boszniakom nie udało się przełamać chorwackiej blokady, a duża Operacja Neretwa’93 została powstrzymana przez Izetbegovica po masakrze w Grabovicy i kilku innych masakrach dokonanych na ludności chorwackiej przez Mudżahedinów.

8 listopada 1993 r. wojsko chorwackie rozpoczęło ostrzał artyleryjski Starego Mostu, ostrzeliwując go następnie również z czołgów, w celu całkowitego zerwania połączenia z częścią wschodnią. Po trafieniu przynajmniej 60 pociskami 9 listopada most zawalił się. W 2004 r. został odbudowany z użyciem tych samych materiałów, których Turcy użyli do jego budowy w XVI w.

Oblężenie Mostaru oficjalnie zakończyło się w grudniu 1993 r., a 29 lutego 1994 r. w Zagrzebiu podpisano zawieszenie broni, kończące wojnę chorwacko-bośniacką.

Do chwili obecnej tylko Jadranko Prlić został skazany na 25 lat za zbrodnie w rejonie Mostaru. W Hadze nadal trwają procesy pozostałych dowódców HVO: Bruno Stojića, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića oraz generała chorwackiej armii Slobodana Praljaka.


00523.jpg

00524.jpg

00525.jpg

00526.jpg

00527.jpg

00528.jpg

00529.jpg

00530.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.07.2013 00:56

Mostar 2013

Kompleksowe zwiedzanie tego miasta w ciągu dnia zaliczyliśmy już 2 lata temu - jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam:

https://www.cro.pl/makarska-2011-bosnia-hercegowina-balaton-budapeszt-t33612-45.html

Tym razem było to zwiedzanie nocne. Co prawda wiele miejsc było o tej porze już zamkniętych, ale główna atrakcja, czyli Stari Most, jest pięknie oświetlony i czeka na nasz aparat:

Image04.jpg

Image05.jpg

Image07.jpg


Kręcimy się też trochę po części tureckiej:

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg

Image06.jpg


A przy wyjściu na parking po stonie chorwackiej napotykamy ponure ślady wojny, które o tej porze wyglądają wyjątkowo przygnębiająco:

Image08.jpg

Image09.jpg
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 26.07.2013 09:39

Niesamowicie czyta się Twoją relację!!! Człowiek z zapartym tchem czeka na następne posty! Ale jutro mamy już wyjazd do CRO i przez 2 tygodnie będę bez dostępu do internetu. Po powrocie nadrobię zaległości...
edjarek
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 01.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) edjarek » 26.07.2013 17:14

W 1992 roku byłem 14 letnim gówniarzem.
Dotąd moja wiedza o tej wojnie to Demony wojny wg Goi Pasikowskiego.
Wiem wstyd.
Otworzyłeś mi oczy Raul73.
Dziękuje.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 26.07.2013 17:19

Raul, jeśli pozwolisz dorzucę jeszcze coś z Sarajewa :oops:
Jeszcze coś z......Avaz...

Obrazek

sorry :oops:, nie nadążam, bo po nocach piszesz :wink:
Mazowsze
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 27.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mazowsze » 27.07.2013 21:02

Raul73, dziękuję za relację...czytam ją z zapartym tchem i na pewno przeczytam jeszcze kilka razy, żeby więcej zrozumieć, więcej sobie utrwalić....
i pozdrawiam również z Płocka :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone