Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 20.07.2013 23:40

Właśnie wróciłem z dużej objazdowej wyprawy po krajach byłej Jugosławii – wyprawy, która dojrzewała od co najmniej 2 lat. Jej celem było odwiedzenie jak największej ilości miejsc związanych z wojnami, które przetoczyły się przez Bałkany w latach 90-tych XX wieku, a zarazem jak najlepsze zrozumienie przyczyn i przebiegu tych wojen. To pierwsze udało się całkowicie, co do drugiego – nadal nie jestem pewien. Wyprawę poprzedziły długie miesiące ślęczenia w Internecie i przy lekturach, pochłanianie mnóstwa informacji, oglądanie godzin archiwalnych materiałów z czasów rozpadu Jugosławii, a także filmów fabularnych z wojną w tle, a potem przekazanie tego wszystkiego w okrojonej i jak najbardziej przystępnej formie reszcie rodziny – i na koniec wcielenie się w rolę przewodnika (co okazało się zaskakująco łatwe).

Będzie to zatem relacja trochę inna niż dotychczasowe – coś rodzaju podróży przez historię.

A oto miejsca, które udało mi się odwiedzić:

Wojna serbsko-chorwacka:
- Vukovar
- Ovčara
- Dubrovnik
- Trsteno

Wojna chorwacko-bośniacka:
- Mostar
- Grabovica

Wojna serbsko-bośniacka:
- Tuzla
- Sarajevo
- Čelebići
- Vlasenica (obóz Sušica)
- Nova Kasaba
- Kravica
- Srebrenica i Potočari
- Zvornik

Wojna o Kosovo:
- Belgrad


Przy okazji zaliczyłem 2 miejsca związane z I wojną światową: miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajevie i miejsce Bitwy nad Driną w Banja Koviljaca.

Miejscem tygodniowego wypoczynku w Chorwacji był natomiast Cavtat - przy okazji zaliczyłem również zwiedzanie Kotoru.

Postaram się pisać kolejne części jak najszybciej, zanim informacje wylecą z głowy – no i obiecuję dużą ilość zdjęć. Kto ma ochotę poczytać – zapraszam.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 20.07.2013 23:44

Ja mam ochotę :wink:
kosa46
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosa46 » 21.07.2013 00:27

Ciekawy temat.Czekamy z niecierpliwoscią.
iwwoj
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 773
Dołączył(a): 05.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwwoj » 21.07.2013 07:16

Zapowiada się interesujący temat. Z zaciekawieniem będę tu zaglądał.
sam_fischer
Croentuzjasta
Posty: 214
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 07:21

Na to właśnie czekałem. Wykupuję subskrypcję.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 21.07.2013 08:19

Czekam na relację w której jest mój niezapomniany Cavtat
Piteroo
Odkrywca
Posty: 96
Dołączył(a): 11.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piteroo » 21.07.2013 08:47

I ja chętnie poczytam,
pozdrav
umca81
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) umca81 » 21.07.2013 08:57

w Bośni i Serbi byłem przejazdem zaraz po zakończeniu wojny. Ekstremalne wrażenia. Tym chętniej poczytam.
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1505
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 21.07.2013 09:02

Czekam z niecierpliwością na relację.
pawelg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelg » 21.07.2013 09:42

Bardzo ciekawie się zapowiada Twoja relacja.
Mam nadzieję, że możemy liczyć, poza zdjęciami, na wiele ciekawych informacji.
Historia wojny na Bałkanach, mimo że ją pamiętam z przekazów TV, jest mi mało znana.
Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.
Pozdrav
sam_fischer
Croentuzjasta
Posty: 214
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 09:49

Właśnie. Jakiś rys historyczny byłby super. Zachęciłem swego 14-latka do czytania tej opowieści. I strzeliłem sobie w kolano bo już 3 razy pytał czy Pan Raul73 już coś napisał.
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 21.07.2013 09:55

Właśnie niedawno, przy okazji rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy i obejrzeniu filmu "Kraina miodu i krwi" w reżyserii Angeliny Jolie ( notabene polecam), zastanawialiśmy się po co i dlaczego????, nie potrafimy odpowiedzieć, więc przysiadam się w "poczytalni", może coś zrozumiem....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2013 10:01

Fajny pomysł z podróżą, będę czytał Twoją relację z wielką ciekawością :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.07.2013 10:05

Widzę Raul, że pojechałeś "pod prąd" z wakacjami. :) :wink:
Ale bardzo ciekawy pomysł. Mnie wiele razy też korciło gdzieniegdzie dłużej przysiąść i popytać jak to tam było w czasie wojny, bo niejedno miejsce do dzisiaj straszy. To co mnie najbardziej zastanawia, to te opuszczone, niekoniecznie nawet zniszczone domy. Czy ktoś coś z nimi planuje cokolwiek zrobić? Bo nie widziałem napisów "for sale" itd a skoro przez kilka lat nikt ich nie zasiedlił, to powstaje pytanie dlaczego i czy mają skończyć jako trwała ruina i pustostan? Coś mi w tym nie pasuje...
Czy właściciele żyją i jeśli nikt z rodziny nie chce takiego "spadku", to dlaczego państwo nie zagospodaruje tych budynków...?
Pomniki wojenne? :roll: :?

A propos miast- Bihać zaliczyłeś?
Pamiętam doniesienia medialne z czasu wojny i przez dłuższy czas oprócz oblężonego Vukovaru, Sarajewa pojawiał się w newsach właśnie Bihać.
Pozdrawiam.
sam_fischer
Croentuzjasta
Posty: 214
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 10:12

Fatamorgana, jeśli (szczególnie w Bośni) zginęła cała rodzina z jakiegoś domu to już nigdy, nikt do niego się nie wprowadzi. Taki przesąd/zwyczaj. Takie w każdym razie wytłumaczenie gdzieś czytałem tych pustostanów.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone