Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 21.07.2013 00:40

Właśnie wróciłem z dużej objazdowej wyprawy po krajach byłej Jugosławii – wyprawy, która dojrzewała od co najmniej 2 lat. Jej celem było odwiedzenie jak największej ilości miejsc związanych z wojnami, które przetoczyły się przez Bałkany w latach 90-tych XX wieku, a zarazem jak najlepsze zrozumienie przyczyn i przebiegu tych wojen. To pierwsze udało się całkowicie, co do drugiego – nadal nie jestem pewien. Wyprawę poprzedziły długie miesiące ślęczenia w Internecie i przy lekturach, pochłanianie mnóstwa informacji, oglądanie godzin archiwalnych materiałów z czasów rozpadu Jugosławii, a także filmów fabularnych z wojną w tle, a potem przekazanie tego wszystkiego w okrojonej i jak najbardziej przystępnej formie reszcie rodziny – i na koniec wcielenie się w rolę przewodnika (co okazało się zaskakująco łatwe).

Będzie to zatem relacja trochę inna niż dotychczasowe – coś rodzaju podróży przez historię.

A oto miejsca, które udało mi się odwiedzić:

Wojna serbsko-chorwacka:
- Vukovar
- Ovčara
- Dubrovnik
- Trsteno

Wojna chorwacko-bośniacka:
- Mostar
- Grabovica

Wojna serbsko-bośniacka:
- Tuzla
- Sarajevo
- Čelebići
- Vlasenica (obóz Sušica)
- Nova Kasaba
- Kravica
- Srebrenica i Potočari
- Zvornik

Wojna o Kosovo:
- Belgrad

Przy okazji zaliczyłem 2 miejsca związane z I wojną światową: miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajevie i miejsce Bitwy nad Driną w Banja Koviljaca.

Miejscem tygodniowego wypoczynku w Chorwacji był natomiast Cavtat - przy okazji zaliczyłem również zwiedzanie Kotoru.

Postaram się pisać kolejne części jak najszybciej, zanim informacje wylecą z głowy – no i obiecuję dużą ilość zdjęć. Kto ma ochotę poczytać – zapraszam.
ASIULA HK
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 21.07.2013 00:44

Ja mam ochotę :wink:
kosa46
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosa46 » 21.07.2013 01:27

Ciekawy temat.Czekamy z niecierpliwoscią.
iwwoj
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwwoj » 21.07.2013 08:16

Zapowiada się interesujący temat. Z zaciekawieniem będę tu zaglądał.
sam_fischer
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 08:21

Na to właśnie czekałem. Wykupuję subskrypcję.
wielbiciel
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 21.07.2013 09:19

Czekam na relację w której jest mój niezapomniany Cavtat
Piteroo
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piteroo » 21.07.2013 09:47

I ja chętnie poczytam,
pozdrav
umca81
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) umca81 » 21.07.2013 09:57

w Bośni i Serbi byłem przejazdem zaraz po zakończeniu wojny. Ekstremalne wrażenia. Tym chętniej poczytam.
luk006
Mistrz Świata 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 21.07.2013 10:02

Czekam z niecierpliwością na relację.
pawelg
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelg » 21.07.2013 10:42

Bardzo ciekawie się zapowiada Twoja relacja.
Mam nadzieję, że możemy liczyć, poza zdjęciami, na wiele ciekawych informacji.
Historia wojny na Bałkanach, mimo że ją pamiętam z przekazów TV, jest mi mało znana.
Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.
Pozdrav
sam_fischer
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 10:49

Właśnie. Jakiś rys historyczny byłby super. Zachęciłem swego 14-latka do czytania tej opowieści. I strzeliłem sobie w kolano bo już 3 razy pytał czy Pan Raul73 już coś napisał.
viltob08
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 21.07.2013 10:55

Właśnie niedawno, przy okazji rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy i obejrzeniu filmu "Kraina miodu i krwi" w reżyserii Angeliny Jolie ( notabene polecam), zastanawialiśmy się po co i dlaczego????, nie potrafimy odpowiedzieć, więc przysiadam się w "poczytalni", może coś zrozumiem....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2013 11:01

Fajny pomysł z podróżą, będę czytał Twoją relację z wielką ciekawością :wink:
Fatamorgana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.07.2013 11:05

Widzę Raul, że pojechałeś "pod prąd" z wakacjami. :) :wink:
Ale bardzo ciekawy pomysł. Mnie wiele razy też korciło gdzieniegdzie dłużej przysiąść i popytać jak to tam było w czasie wojny, bo niejedno miejsce do dzisiaj straszy. To co mnie najbardziej zastanawia, to te opuszczone, niekoniecznie nawet zniszczone domy. Czy ktoś coś z nimi planuje cokolwiek zrobić? Bo nie widziałem napisów "for sale" itd a skoro przez kilka lat nikt ich nie zasiedlił, to powstaje pytanie dlaczego i czy mają skończyć jako trwała ruina i pustostan? Coś mi w tym nie pasuje...
Czy właściciele żyją i jeśli nikt z rodziny nie chce takiego "spadku", to dlaczego państwo nie zagospodaruje tych budynków...?
Pomniki wojenne? :roll: :?

A propos miast- Bihać zaliczyłeś?
Pamiętam doniesienia medialne z czasu wojny i przez dłuższy czas oprócz oblężonego Vukovaru, Sarajewa pojawiał się w newsach właśnie Bihać.
Pozdrawiam.
sam_fischer
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sam_fischer » 21.07.2013 11:12

Fatamorgana, jeśli (szczególnie w Bośni) zginęła cała rodzina z jakiegoś domu to już nigdy, nikt do niego się nie wprowadzi. Taki przesąd/zwyczaj. Takie w każdym razie wytłumaczenie gdzieś czytałem tych pustostanów.
Następna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019