Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 19:19

Melkart - witam w mojej relacji i dziękuję za ciekawostki o Visegradzie. To miasto również było na mojej wstępnej liście do zwiedzania, ale odpadło z powodu dalekiego i trudnego dojazdu.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 19:53

Ja tymczasem zapraszam na ciąg dalszy zwiedzania Sarajeva:

Kenan zostawia nas przy XVI-wiwecznym pięknym moście "Latinska čuprija", nazywanym za czasów Tito "Mostem Principa"

Image01.jpg


Oczywiście nie bez powodu, bo tuż przy moście znajduje się muzeum, zbudowane w miejscu, skąd w 1914 r. Gavrilo Princip zastrzelił Arcyksięcia Ferdynanda i jego żonę Zofię, co spowodowało wybuch I wojny światowej:

Image02.jpg

Image03.jpg

Image04.jpg


Na ścianach wystawa fotografii z aresztowania i procesu członków "Czarnej Ręki", a także z pogrzebu książęcej pary.

Wracamy na drugą stronę rzeki - pierwszym zwiedzanym obiektem ma być Careva Dżamija - niestety, jest zamknięta na cztery spusty, a nawet więcej, bo cały plac od ulicy zastawiony rusztowaniami - nawet podejść się nie da!

No nic, idziemy dalej w stronę centrum. Ta część Sarajeva ma wyraźnie austro-węgierską architekturę.

Image06.jpg

Image07.jpg


Następna w kolejce jest ponad 100-letnia Synagoga Ashkenazi, poważnie zniszczona w II wojnie światowej oraz wojnie domowej, w 2007 roku gruntownie odrestaurowana. Niestety, tu również nie ma żywej duszy, a drzwi zamknięte. Robimy tylko zdjęcia z zewnątrz - i tego bardzo żałuję, bo na zdjęciach w necie wnętrze wyglądało pięknie:

Image08.jpg

Image09.jpg


Idziemy dalej brzegiem Miljacki. Po drodze mijamy teatr, który był tak popularny w czasie wojny...

Image10.jpg


...a także odnowiony uniwersytet:

Image11.jpg

Image12.jpg


Wreszcie spotykamy jeden z najpiękniejszych budynków miasta - Akademię Sztuk Pięknych z charakterystycznym mostem:

Image14.jpg

Image13.jpg

Image15.jpg


Zaraz za tym mostem zaczyna się dzielnica Škenderija, a w niej wielkie centrum sportowo-widowiskowe o tej samej nazwie. Wbrew powszechnym opiniom, nie zostało ono zbudowane specjalnie na olimpiadę - istniało już od 1969 r., a na początku lat 80-tych zostało zmodernizowane. W czasie olimpiady najważniejszym obiektem była hala, gdzie rozgrywano mecze holejowe i niektóre zawody w łyżwiarstwie figurowym, a przede wszystkim odbywały się tu wszystkie ceremonie dekoracji zwycięzców. W 1992 r. hala została spalona przez Serbów. Władze BiH odbudowały ją w latach 2000-2006, jednak postanowiono nie nadawać jej nowoczesnego wygladu, a na prośbę mieszkańców pozostawiono taki sam szary komunistyczny budynek, jakim była w trakcie olimpiady.

Image16.jpg

Image17.jpg

Image18.jpg

Image19.jpg
Ostatnio edytowano 25.07.2013 01:18 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 20:02

_Ewa_ napisał(a):http://www.presseurop.eu/pl/content/article/3994321-druga-szansa-dla-vukovaru



Dobry artykuł.

Ja tylko uzupełnię go o pewną informację, jaką uzyskałem od przewodnika ze szpitala w Vukovarze:

Z tą ilością Serbów w mieście to rzeczywiście skomplikowana sprawa. Okazuje się, że w wielu domach jest zameldowanych nawet po 12-15 osob, a mieszka ją 2-3 - reszta najczęściej na terenie Serbii lub Republiki Serbskiej. Chodzi o świadczenia socjalne i stypendia, które w Chorwacji są wyższe niż w krajach sąsiednich.
Ostatnio edytowano 24.07.2013 20:31 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Piohib
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piohib » 24.07.2013 20:15

Raul73 napisał(a):Pewnie, że dodaj zdjęcia - każde uzupełnienie się przyda...

Proszę:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S.
Sorry za ostrość, ale to kadry z filmu (a dodatkowo spory półmrok w sali).
Aparat miała żona, ale zrobiła tutaj tylko jedno zdjęcie - wiadomo, emocje...
Edit, zdjęcie:

Obrazek
Zwróćcie uwagę na ramkę w prawym rogu: przedstawia wykonany przez serbskich żołnierzy napis jakimś na murze.
Ostatnio edytowano 24.07.2013 21:03 przez Piohib, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 20:29

Zaraz za Škenderiją zaczynają się pojawiać ślady wojny:

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg

Image07.jpg


Wszystko to trochę w kontraście z najbardziej okazałymi budynkami Sarajeva:

Image04.jpg


Kolejno od lewej: nowy Parlament, Avaz Twist Tower, bliźniacze wieże Momo i Uzeir (dwie wieże symbolizujące przyjaźń serbsko-muzułmańską i stąd jedna ma imię serbskie, druga boszniacke - tylko nikt nie wie, która jest która :D ) i nowo budowane kolejne centrum handlowe (jak mówi Kenan - "nie wiem, po co, skoro ludzie nie mają pieniędzy").

No i po chwili dochodzimy do Mostu Vrbanja. Tak nazywał się przed wojną. 6 kwietnia 1996, po zakończeniu działań wojennych, most otrzymał imię Suady Dilberović, a trzy lata później, 3 grudnia 1999, drugą patronką została Olga Sučić. Obecnie na moście znajduje się tablica pamiątkowa ku czci zabitych kobiet, odsłonięta 6 kwietnia 2001 roku. Napis na tablicy głosi: „Kropla mojej krwi popłynęła i Bośnia nie wyschnie”:

Image05.jpg

Image06.jpg


Przy okazji nachodzi mnie myśl, że nie mogły one zginąć w tym miejscu, bo z Holiday Inn zupełnie go nie widać - zasłania go Parlament, który wtedy był niewiele mniejszy. Musiało to być już po przejściu na Grbavicę, kilka metrów dalej, a pewnie symbolicznie uznano, że na moście.

27 maja 1995 r. most był miejscem bitwy pomiędzy armią Rebubliki Serbskiej i wojskiem francuskim, po podstępnym przejęciu przez Serbów francuskiego posterunku obserwacyjnego i wzięciu zakładników. Francuzi przeprowadzili atak odwetowy, w wyniku którego odbito zakładników, jednak 2 francuskich żołnierzy zginęło. Posterunek francuski jest nadal nieodnowiony:

Image08.jpg


Po drugiej stronie rzeki znajduje się okazały budynek Parlamentu - pochodzi z 1982 r., w czasie wojny bardzo poważnie zniszczony. Jego odbudowa trwała aż 11 lat (pomimo dotacji europejskich) i została w pełni ukończona w 2009 r. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budynków w całym kraju. W maju i czerwcu odbyło się tu kilka demonstracji, głównie przeciwko bezrobociu - co ciekawe, wszsytkie narodowości demonstrowały razem.

Image09.jpg

Image10.jpg

Image12.jpg


Po drugiej stronie głównej arterii komunikacyjnej miasta żółtym kolorem (tym samym, co w czasie oblężenia) wyróżnia się słynny hotel Holiday Inn, gdzie przebywali korepsondenci międzynarodowi:

Image11.jpg


Ostatnio władze hotelu pinformowały, że nie dogadały się z firmą Holday Inn na temat kontynuacji umowy i wkrótce hotel zmieni właściciela, a co za tym idzie - także nazwę.
Ostatnio edytowano 25.07.2013 01:20 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 21:03

Spod Parlamentu ruszamy szeroką Ulicą Tito w kierunku centrum. Tu również spotykamy ślady wojny:

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg


Tu również znajduje się Pałac Prezydencki:

Image04.jpg


Wreszcie obok parku znajdujemy na chodniku pierwszą (jak się potem okazało, jedyną, którą udało się nam namierzyć), "sarajevską różę" - czyli wypełnioną po wojnie specjalną czerwoną farbą wyrwę w chodniku w miejscu, gdzie spadł pocisk moździerzowy, zabijając ludzi:

Image05.jpg

Image06.jpg

Image07.jpg


Po lewej stronie zaczyna się Veliki Park,a na jego skraju bardzo ważne miejsce - pomnik Dječe Sarajeva - dedykowany 1500 dzieci, które zginęły podczas oblężenia. Ich nazwiska znajdują się na 7 obracanych walcach obok fontanny, a na dnie samego pomnika odciśnięto w betonie małe dziecięce stopy. Z tyłu natomiast znajduje się kilka nagrobków:

Image09.jpg

Image15.jpg

Image08.jpg

Image12.jpg

Image11.jpg

Image10.jpg


Naprzeciwko parku znajduje się Trg Dječe Sarajeva i duże cantrum handlowe BBI (akurat odbywałsię tu widoczna na zdjęciu demonstracja z wielką flagą iracką - ale nie wiem, o co chodziło). To tutaj właśnie zaczyna się opisywana wcześniej "Linia Czerwonych Krzeseł", ciągnąca się w kierunku centrum wzdłuż ul. Tito.

Image13.jpg

Image14.jpg
Ostatnio edytowano 25.07.2013 01:21 przez Raul73, łącznie edytowano 2 razy
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 24.07.2013 21:07

Faktycznie, kontrastowe miasto.
Jak pisałam wcześniej, muszę tam dotrzeć.

Jeśli można się ciut wciąć, jeśli mnie autor nie pogoni.......
Fotki z 2009 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

omawiany wcześniej ośrodek.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 24.07.2013 21:09

Raul - mam pytanie, byłeś w Avaz Twist Tower?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 21:25

Niedaleko od parku znajduje się rozwidlenie, w którym zaczyna się deptak Ferhadija. Tutaj, na rogu dawnego Grand Hotelu, 6 kwietnia 1946 r. (w 1-szą rocznicę wyzwolenia Sarajeva spod okupacji hitlerowskiej) odsłonięto pomnik ofiar II wojny światowej, nazwany "Viječna vatra" - "Wieczny płomień".

Ma on płonąć nieprzerwanie. Niestety, 2 stycznia 2011 r. nad ranem grupa huliganów nagle zgasiła znicz. Na szczęście zauważył to jeden z przechodniów i zapalił ogień na nowo, dzięki czemu przerwa trwała tylko 20 sekund. Jest to bardzo ważne dla mieszkańców miasta miejsce ,gdzie odbywają się uroczystości państwowe.

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg


Tak na marginesie - coś ta data 6 kwietnia jest chyba dla Sarajeva przeznaczona.

Zamiast skręcać w Ferhadiję, idziemy prosto ul. Tito - do kolejnego ważnego miejsca - targowiska Markale, miejsca dwóch krwawych zamachów, o których już pisałem. Oto tablica po drugiej stronie ulicy, poświęcona drugiemu zamachowi:

Image04.jpg


A to samo targowisko:

Image05.jpg


Na tylnej jego ścianie znajduje się druga tablica, poświęcona pierwszemu atakowi, a nazwiska ofiar umieszczono na czerwonej szklanej ścianie. Zamiast "sarajevskiej róży", miejsce wybuchu pocisku zabezpieczono szklaną gablotą (dlatego zdjęcie jest słabej jakości, za co z góry przepraszam):

Image07.jpg

Image08.jpg

Image06.jpg


Mamy już sporo w nogach, a to jeszcze nie koniec zwiedzania, więc udajemy się do motelu na krótki odpoczynek.
Ostatnio edytowano 25.07.2013 01:23 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 21:26

Miecia napisał(a):Raul - mam pytanie, byłeś w Avaz Twist Tower?



Tak, byłem. Mam sporo fotek panoramy miasta z tarasu - będą niedługo :D

Dzięki za zdjęcia olimpijskich obiektów z Trebeviča. Jak udało ci się tam wjechać?
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 24.07.2013 21:30

Raul73 napisał(a):
Miecia napisał(a):Raul - mam pytanie, byłeś w Avaz Twist Tower?



Tak, byłem. Mam sporo fotek panoramy miasta z tarasu - będą niedługo :D

Dzięki za zdjęcia olimpijskich obiektów z Trebeviča. Jak udało ci się tam wjechać?


Tak jak pisałam, relacja z 2009r. z pierwszej ręki.....tak jak i fotki :wink:
Nie pytaj o autoryzację zdjęć :wink:
Też mam parę ..... z góry, choć jakość taka sobie :wink:




ps. choć dzięki Twojej relacji, pierwszy raz ujrzały światło dzienne :wink:
Ostatnio edytowano 24.07.2013 21:31 przez ASIULA HK, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.07.2013 21:31

Zarąbiste Raul, to co zrobiłeś :!:

Szacun
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 21:37

Ja może tylko uzupełnię dla zainteresowanych (a kilka osób wcześniej pytało):

To, co widać na fotkach Mieci, to olimpijskie obiekty na górze Trebević, główne tor bobslejowy, który Serbowie obsadzili w 1992 r. artylerią i stamtąd ostrzeliwali miasto. Obiekty te nigdy nie zostały odnowieone.

Przed wojną na Trebević kursowała wagonikowa kolejka linowa - również zniszczona przez Serbów. Obecnie trwa jej odbudowa - planowane oddanie do użytku w przyszłym roku.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 21:48

Lednice napisał(a):Zarąbiste Raul, to co zrobiłeś :!:

Szacun



Dzięki za miłe słowa, ale tu z biegiem czasu relację współtworzy coraz więcej osób, co mi się bardzo podoba, bo każdy dodaje od siebie jakieś ciekawostki :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10897
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.07.2013 22:03

Raul73 napisał(a):Przed wojną na Trebević kursowała wagonikowa kolejka linowa - również zniszczona przez Serbów. Obecnie trwa jej odbudowa - planowane oddanie do użytku w przyszłym roku.


świeże info w temacie:
http://www.slobodnaevropa.org/content/s ... 72680.html

trzeba będzie się za rok ponownie wybrać...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone