Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 23.07.2013 20:00

Ja jak dostane to mogę na swój dysk google lub skydrive wrzucić i udostępnić zainteresowanym.
Piohib
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piohib » 23.07.2013 20:06

@Raul73, rewelacyjna relacja - od razu dodaję do ulubionych.
W kilku opisywanych przez Ciebie miejscach byłem ok 3 tyg. temu.
Także podążaliśmy wojennym szlakiem w Bośni - miałem zabrać się za napisanie swojej pierwszej relacji, ale czasu trochę mało. :wink:
Czy w Sarajewie zaglądałeś może na wystawę poświęconą masakrze w Srebrenicy? (obok Katedry przy ul.Ferhadija)
P.S.
Jeśli można, to również poproszę "Pocztówki z grobu" na maila (adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl), bo poszukuję od dłuższego czasu.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10897
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.07.2013 20:07

_Ewa_ napisał(a):ok, więc wrzuciłam do siebie: http://www.ewa.kylos.pl/POCZTOWKI_Z_GROBU.pdf

można pobierać - dzięki wielkie, Raul! :)


mam i ja... dzięki wielkie, _Ewa_
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 23.07.2013 20:13

Ok. Mam i ja. Dzięki.
stonoga1
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 09.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) stonoga1 » 23.07.2013 20:15

Też mam. Wielkie dzięki :D
Piohib
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piohib » 23.07.2013 20:17

Również mam - podziękował. :)
kotbury
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 259
Dołączył(a): 10.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kotbury » 23.07.2013 21:34

Raul73 napisał(a):Ja tylko na chwilę, bo mam jeszcze trochę pracy - wrócę tu wieczorem.

Na wszytkie podane tutaj i w PW maile wysłałem "Pocztówki" - niestety, ten pdf ma 30 Mb i tak jak pisała _Ewa_, na niektórych skrzynkach jest problem.

Jak dotad dostałem zwrotki o niedostarczeniu maila z adresów zaczynających się od:

toomas08
nabambus
davidspeed
upupaepops.

No i od [b]_Ewy[_/b] - ale z tym poradziliśmy sobie inaczej :D

W związku z tym moge wrzucić to na jakiś darmowy serwer - tylko na jaki? Mam konto tylko na Chomiku, a on od 1 MB w górę darmowy nie jest.

Chyba, że ktoś z użytkowników, którzy otrzymali książkę mailem, ma konto na jakimś serwerze i mógłby to wrzucić?


Bardzo dziękuję za starania. ale niestety nie dostałem. Google.pl i hasło "pocztówki z grobu.pdf" pokazało kilka pozycji, w tym kilka na chomiku. Kto ma tam konto może bardzo szybko i łatwo ściągnąć, kto nie ma konta, nich założy, przy 30MB nic się nie płaci.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2013 22:35

_Ewa_ napisał(a):ok, więc wrzuciłam do siebie: http://www.ewa.kylos.pl/POCZTOWKI_Z_GROBU.pdf

można pobierać - dzięki wielkie, Raul! :)


Pobrałem, wielkie dzięki za umieszczenie,
szokująca lektura :cry:
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 23.07.2013 22:43

Oglądam na HBO "Kraina miodu i krwi".
Jacek 206
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2822
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek 206 » 23.07.2013 22:49

_Ewa_ napisał(a):ok, więc wrzuciłam do siebie: http://www.ewa.kylos.pl/POCZTOWKI_Z_GROBU.pdf

można pobierać - dzięki wielkie, Raul! :)

Dziękuję
Magda75
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 25.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda75 » 23.07.2013 23:13

Dziękuję bardzo.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.07.2013 23:15

jara napisał(a):Oglądam na HBO "Kraina miodu i krwi".



Bardzo dobry film - Anjelina Jolie zebrała za niego mnóstwo pochwał na całym świecie.

Nie będę zdradzał zakończenia, ale gwarantuję, że ciarki przejdą :wink:

Dziękuję _Ewie_ za wrzucenie "Pocztówek..." na swój serwer. Jest to bardzo ważna pozycja, ponieważ o samej masakrze napisano praktycznie wszystko - i wszytko to można bardzo łatwo znaleźć w necie. Natomiast ta książka jest głównie o samym życiu w enklawie przez 3 lata - od masowego napływu Boszniaków aż do końca. A na ten temat już w necie prawie nic nie ma. Dramaturgii dodaje fakt, że autor wszystko to przeżył i opisuje w pierwszej osobie, nie szczędząc własnych refleksji.

Bez przeczytania tej książki praktycznie nie ma po co wjeżdżać do samej Srebrenicy (ok. 5-6 km od Potočari) - miasto jak miasto. Wszsytko, co najgorsze i o czym wie cały świat, wydarzylo się w Potočari. W momencie masakry sama Srebrenica była już pusta.

A ja tymczasem witam kolejne osoby, które dołączyły do relacji i dziękuję tym, którzy dodali od siebie kilka cennych informacji czy refleksji, a sam zabieram się za Sarajevo :D
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 23.07.2013 23:30

_Ewa_ napisał(a):ok, więc wrzuciłam do siebie: http://www.ewa.kylos.pl/POCZTOWKI_Z_GROBU.pdf
można pobierać...

Dziękuję Ewo.

A Tobie Raul chciałem powiedzieć - to dobrze, że to o czym piszesz pojawiło się na tym forum w tej formie.

Zapewniam Cię, że przeczytam do samego końca, a na podziękowania za to kompendium wiedzy o tej smutnej historii przyjdzie czas.

Pozdrawiam :)
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 23.07.2013 23:35

jara napisał(a):Oglądam na HBO "Kraina miodu i krwi".

Przegapiłem początek... :(
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2013 00:00

Śpi nam się tak dobrze, że nawet nie słyszymy porannego nawoływania muezina (a słychać je dobrze w całym Sarajevie i jest to piękny moment, zwłaszcza o zachodzie słońca). Z Kenanem jesteśmy umówieni ok. 10tej, ale zjawia się wcześniej. Śniadanie, kawa i jedziemy do tunelu - czyli aż do dzielnicy Butmir. Musimy przejechać przez prawie całe miasto, w tym całą Aleję Snajperów.
Przez całą drogę ja pytam, a Kenan opowiada, opowiada i opowiada. Widać, że sprawia mu przyjemność, że ktoś jest tym tak zainteresowany.

Opowiada nam o gmachu telewizji i budynku przeznaczonym na dom pomocy społecznej (o tym później, przy wyjeździe z Sarajeva)

O właścicielu Avaza i pięknego nowego hotelu na Stupie – najbogatszym człowieku w BiH, którego nikt tu nie lubi, bo wspomagał finansowo Sarajevo w czasie wojny, ale okazało się, że nie bezinteresownie - w zamiar otrzymał wyłączność na lukratywne tereny w mieście, m.in. te, na których stoją 2 wspomniane budynki.

Opowiada o swojej rodzinie, która jest tak mieszana, jak to tylko możliwe: on jest Muzułmaninem, żona Serbką, a teść chorwackim katolikiem.

Opowiada o tym, jak cudem uniknął śmierci, kiedy wracał z kolegami ze szkoły, minął targowisko Markale, a minutę później spadły tam pociski moździerzowe, zabijając 28 osób i raniąc 90. Przy okazji wyjaśnia, że zamachy na Markale były w 2 różnych miejscach – pierwszy na samym środku targu, a drugi po drugiej stronie ulicy, kilka metrów na zachód i że są w związku z tym 2 tablice pamiątkowe (czego wcześniej nie wiedziałem).

Mówi nam również o spalonej Vijecnicy i o tym, jak ważne było w czasie wojny chodzenie do szkoły i w ogóle kultura – ludzie masowo chodzili do teatru, nawet nie wiedząc, czy z niego wrócą.

Opisuje nam pogrzeb przyjaciela na stadionie Kosevo, w którym uczestniczył. Pokazał nam nową Ambasadę Amerykańską, która wygląda jak twierdza – otwarcie odbyło się z wielką pompą, a wstęgę przecinała Hilary Clinton.

Opowiada również o olimpiadzie – jak trudno było dostać bilety i jak drogie były (jemu się nie udało kupić żadnego).

Na koniec zaskakuje mnie pytaniem, co złego dzieje się z Wisłą Kraków. Okazuje się, że był na meczu eliminacji LM z Želežnicarem Sarajevo w 2000 r. i pamięta Wisłę jako klasowy zespół – potrafił nawet wymienić nazwiska Kosowskiego i Żurawskiego (i to w miarę poprawnie! :D ).

W pewnym momencie, gdy rozmawialiśmy o wojnie, Kenan powiedział słowa, których nigdy nie zapomnę, a które zmieniły mój sposób myślenia:
„Kiedy ktoś mówi, że była to wojna o religię – nie wierz w to! Zawsze chodzi o władzę i pieniądze”.
Wrócę do tych słów na sam koniec relacji.


Rozmawiamy cały czas, aż dojeżdżamy do Tunelu Nadziei, jak nazwali go Boszniacy. Muzeum znajduje się w prywatnym domu rodziny Kolarov, która udostępniła ten budynek na wejście do tunelu (duża część rodziny nadal żyje i cały czas tu mieszka).

Image01.jpg

Image22.jpg

Image23.jpg

Image24.jpg

Image02.jpg


W zwiążku z tym, że jest to teren prywatny, jest to jedyne miejsce związane z wojną w Chorwacji czy BiH, w którym spotkałem się z opłatą za wstęp. Z tym, że wszystkie informacje o opłatach w necie radzę traktować z rezerwą, bo na miejscu często okazuje się, że dzieci nie płacą – poza tunelem spotkało nas to jeszcze 2 razy. Od samego wejścia dostajemy anglojęzyczną przewodniczkę (również przeżyła tu wojnę – to już chyba tradycja w tego typu miejscach), która zaczyna opowiadać – i podobnie jak Kenan, cały czas zachęca do zadawania pytań.
Ostatnio edytowano 25.07.2013 01:15 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone