Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.08.2019 22:04

piekara114 napisał(a):
megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):
piekara114 napisał(a):Ta damska sukienka z ostatniego zdjęcia bardzo fajna. Oglądałam ostatnio taką w sieciówce i jednak cena ok. 150 zł to przesada....
Też uważam, że pzresada.
Ale Ty bez problemu coś takiego możesz sobie uszyć (mnie z igiełka jakoś nie po drodze :?
Skąd wiesz, że piekara jest z igłą za pan brat. Ja na takie informacje nie trafiłam, ale może je przeoczyłam.
Też umiem coś uszyć, ale nie bardzo lubię to robić.
Nie raz gdzieś pisałam, że coś szyję i nie mam czasu na relacje i czasami w swoich relacjach podpisuję, że sukienka to moje dzieło :D
Np. tu: post1973904.html#p1973904 :papa:

No to szacun. Zdolna jesteś. Ta sukienka bardzo ładna, szczególnie to drapowanie przy dekoldzie. I faktycznie z lazurami pięknie kontrastowała.
Ja w zamierzchłych czasach, kiedy w sklepach nie można było nic kupić, też sporo szyłam. Teraz ograniczam się jedynie do drobnych przeróbek.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.08.2019 22:09

Ta sukienka jest bardzo prosta bo to dwa prostokąty z podcięciem na pachy i dwa długie na 1,5m prostokąty na falbany. Łączysz falbany z podkrojem szyi (linia prosta) i podwijasz tworząc tunel i gumka do środka i masz marszczenie. I masz sukienkę typu carmen, jak zwiedzasz kościół to naciągasz na ramiona i masz je zakryte i jeszcze możesz sweter ubrać a falbany na wierzch dać 3in1 Materiału potrzeba (standardowa szer. 150 cm): długość sukienki + długość każdej falbany (ja mam 12+14 cm) + 10 cm na zapas. :D

A tu inna sukienka z tego samego wykroju, tylko z 1 falbaną: post2078942.html#p2078942
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.08.2019 22:44

piekara114 napisał(a):Ta sukienka jest bardzo prosta bo to dwa prostokąty z podcięciem na pachy i dwa długie na 1,5m prostokąty na falbany. Łączysz falbany z podkrojem szyi (linia prosta) i podwijasz tworząc tunel i gumka do środka i masz marszczenie. I masz sukienkę typu carmen, jak zwiedzasz kościół to naciągasz na ramiona i masz je zakryte i jeszcze możesz sweter ubrać a falbany na wierzch dać 3in1 Materiału potrzeba (standardowa szer. 150 cm): długość sukienki + długość każdej falbany (ja mam 12+14 cm) + 10 cm na zapas. :D

A tu inna sukienka z tego samego wykroju, tylko z 1 falbaną: post2078942.html#p2078942

Też śliczna. Fajnie mieć ładną figurę i móc chodzić w takich cudnych sukienkach (i to przez siebie wyczarowanych).
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.08.2019 20:33

:hut:

Szukamy bazaru, ale niełatwo nam idzie.
Mapę mamy, wiemy w którym kierunku iść, a bazaru nie widać.
W pewnym momencie już nam się wydawało, że trafiliśmy, ale to nie był bazar lecz targowisko.
DSC_9216.jpg

Sprzedawca tych owoców oglądał brzoskiwinie leżące na wierzchu i widocznie stwierdził, że jedna z nich nie nadaje się do sprzedaży, bowiem była jakby lekko obita z jednej strony. W chwili gdy zrobiłam to zdjęcie to on się odwrócił w moją stronę i wręczył mi ten owoc mówiąc " for you". Podziękowałam i poszliśmy dalej, mijając stoiska z rybami.
DSC_9217.jpg

DSC_9218.jpg

DSC_9219.jpg

Nie bardzo wiedziałam co zrobić z tą brzoskiwnią. Była tak piękna i dorodna, że szkoda byłoby ją wyrzucić, a nie mieliśmy żadnego noża, żeby ją przekroić.
W końcu zatrzymaliśmy się w rogu tego targowiska (które w tym miejscu było puste) pod tą piękną mozaiką wykonaną z kamyszków i tam zjedliśmy brzoskiwinię rozrywając ja na pół samymi rękami.
DSC_9220.jpg

Sok ciekł nam po rękach, czego bardzo nie lubię, ale było warto, bo brzoskwinia była przepyszna. Potem umyliśmy ręce wodą mineralną, którą mieliśmy do picia, bo w pobliżu niestety nie było żadnego kranu.
Wychodzą z terenu tego targowiska przeszliśmy koło takiej ciekawie wyglądającej restauracji Eray Balik, zamkniętej o tej porze.
DSC_9222.jpg

DSC_9223.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.08.2019 21:29

:hut:

W dalszym ciągu szukamy bazaru.

U nas kiedyś też takie babcie handlowały na ulicach, ale od kiedy Straż Miejska je przegoniła, już ich nie ma na ulicach mego miasta.
A w Bodrum są i nikomu to nie przeszkadza.
DSC_9224.jpg

IMG_4665.jpg

DSC_9230.jpg


Pełna symbioza psa z kotem.
DSC_9225.jpg

DSC_9227.jpg


A ten kociak znalazł sobie fajną miejscówkę.
DSC_9228.jpg


Obwarzanki prawie takie, jak w Krakowie. Nie wiem czy smakują tak samo, bo ich nie próbowałam, ale wyglądają bardzo podobnie.
DSC_9232.jpg

DSC_9233.jpg


Doszliśmy do dworca autobusowego. Trzeba tutaj bardzo uważać, bo jest spory ruch.
DSC_9235.jpg


Gdzieś tutaj powinien być bazar, ale go nie widzimy, więc poszliśmy dalej, ale okazało sie, że w złym kierunku.
DSC_9236.jpg

DSC_9238.jpg


Po bezowocnych poszukiwaniach wracamy i nagle przed nami ukazuje się wejście na teren bazaru.
Bazar znajduje sie zaraz za dworcem autobusowym i gdybyśmy będąc na dworcu poszli kawałek dalej, to zaoszczędzilibyśmy sobie jakieś pół godziny dodatkowego szukania.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.08.2019 23:05

:hut:

Jak już znaleźliśmy bazar, to wchodzimy bardzo ciekawi, co też tam zobaczymy.
Ja się trochę rozczarowałam. Nie wiem skąd mi się wzięło przekonanie, że turecki bazar musi być klimatyczny, zupełnie inny od tych w Polsce. A tutaj zobaczyłam miejsce bardzo przypominające hale w Tuszynie pod Łodzią. Mnóstwo ciuchów, torebek i tylko gdzieniegdzie trafiały się stoiska, które cieszyły oko, np. te z lampami, bakaliami czy słodyczami. Oczywiście największe wrażenie zrobiły na nas stoiska z pachnącymi przyprawami.

DSC_9239.jpg

DSC_9241.jpg

DSC_9243.jpg

IMG_4675.jpg

IMG_4676.jpg

IMG_4677.jpg

IMG_4679.jpg

IMG_4683.jpg

IMG_4687.jpg

IMG_4688.jpg


Co do zakupów, to na stoisku ze słodyczami kupiłam moje ulubione pismaniye w dwóch smakach.
2.jpg

3.jpg

4.jpg

Mieliśmy zamiar kupić w Bodrum tygielki do parzenia kawy. W sklepikach na Kos też się za nimi rozglądaliśmy, ale to co tam znaleźliśmy nie prezentowało się ciekawie. Cena była przystępna, bo kosztowały 8 euro, ale miałam wrażenie, jakby były zrobione z plastiku. Na bazarze w Bodrum znaleźliśmy tygielki tylko na jednym stoisku. Wybór był duży, od malutkich po dosyć spore, ale też nas nie zachwyciły. W końcu po długim przeglądaniu tego asortymentu zdecydowalismy sie na jeden, który w ostateczności mógł być. Niestety sprzedawca zażądał za niego 13 euro i nie chciał się targować - 13 euro i koniec. Ja bym kupiła, ale mój mąż poczuł się urażony tą odmową i się na niego wypiął. Chodziliśmy jeszcze po tym bazarze szukając tygielków w innych miejscach, ale bezskutecznie. Namawiałam Waldka, żeby sie wrócić do tamtego miejsca i kupić, ale się zawziął i ostatecznie nie dokonaliśmy tutaj zakupu tygielków.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.08.2019 20:12

:hut:

Droga z portu do bazaru jest prosta i krótka, ale oczywiście wtedy gdy się wie, jak tam dojść.
Dla zainteresowanych mapka z najkrótszą drogą dojścia z portu do bazaru.
My nie wiedzieliśmy, więc musieliśmy trochę pokluczyć, ale dzięki temu obejrzeliśmy większy kawałek Bodrum, bo szliśmy okrężną drogą.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.08.2019 21:12

:hut:

Po wyjściu z bazaru przyszedł czas na odchamienie się :oczko_usmiech:, więc skierowaliśmy swe kroki w stronę antycznego teatru.
Można tam dojść różnymi drogami.
Najkrótsza prowadzi wzdłuż dwupasmówki, więc nie spotkała sie z naszym entuzjazmem.
Wybraliśmy dłuższą drogę, ale dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć to miasto od środka.

DSC_9245.jpg

DSC_9244.jpg

DSC_9246.jpg

DSC_9247.jpg

DSC_9248.jpg

DSC_9249.jpg

Tutaj chyba mieszkają poławiacze gąbek.
DSC_9250.jpg

DSC_9251.jpg

IMG_4692.jpg

DSC_9252.jpg

DSC_9253.jpg

DSC_9254.jpg

DSC_9255.jpg

DSC_9257.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.08.2019 21:55

:hut:

W pewnym momencie przechodziliśmy koło takiego sklepiku ze starociami, który znajduje się naprzeciwko Mauzoleum Mauzolosa.
IMG_4695.jpg

Waldek wyrwał do przodu, więc go wołam i mówię, że może tutaj znajdziemy tygielki do parzenia kawy.
Zaciekawieni wchodzimy do środka.
DSC_9258.jpg

DSC_9259.jpg

DSC_9262.jpg

I to był strzał w dziesiątkę, bo faktycznie w tym sklepiku były dwa tygielki.
W Turcji taki tygielek nazywa się dżezwa.
5.jpg

6.jpg

Po krótkim targowaniu dokonaliśmy zakupu, płacąc za obie dżezwy 15 euro (utargowalismy 5 euro).
DSC_9263.jpg

Sympatyczny sprzedawca jak dowiedział sie, że jesteśmy z Polski, to pochwalił się znajomością polskich piw, szczególny nacisk kładąc na "tyskie". Bardzo miła była wizyta w tym sklepiku, zupełnie inna niż na bazarze.

Dżezwy są rewelacyjne. Kawa w nich parzona smakuje wyśmienicie :D .
Udał nam się ten zakup.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18286
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.08.2019 22:30

Gosiu , takie tygielki ( a raczej podobne do tych Twoich :wink: ) zakupiliśmy razem z młynkiem do kawy w Gjirokastrze , w Albanii. W kawiarence w Poćitelj kawę podają w takich tygielkach , jest rewelacyjna :D


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.08.2019 19:11

piotrf napisał(a):Gosiu , takie tygielki ( a raczej podobne do tych Twoich :wink: ) zakupiliśmy razem z młynkiem do kawy w Gjirokastrze , w Albanii. W kawiarence w Poćitelj kawę podają w takich tygielkach , jest rewelacyjna :D


Pozdrawiam
Piotr

Po powrocie do Polski znalazłam w sklepach internetowych sporą ofertę takich tygielków. Niektóre są nawet podobne do tych moich, ale kupić przez internet to nie to samo, co kupić na wyjeździe i mieć wspaniałą pamiątkę z kraju, który się odwiedziło.
Tym bardziej że te moje dżezwy były robione ręcznie. Widać na nich niedociągnięcia, są lekko krzywe. A te sklepowe to chyba jest maszynowy wyrób.
A czy Ty Piotrze parzysz kawę w swoich tygielkach ?.
My z mężem pijemy kawę parzoną właśnie w nich, ale każdy ma swój sposób parzenia. Ja parzę bez cukru, Waldek z cukrem. Ja piję z fusami, Waldek cedzi do filiżanki przez sitko. Ale każdemu z nas tak przyrządzona kawa bardzo smakuje.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.08.2019 19:48

:hut:

Zadowoleni z dokonanego zakupu ruszyliśmy dalej.
Po wyjściu ze sklepiku byliśmy tuż przy wejściu na teren, gdzie wieki temu stał grobowiec władcy Karii – Mauzolosa, który zyskał sławę właśnie dzięki wybudowaniu dla siebie w IV w. p.n.e monumentalnego grobowca, nazwanego od jego imienia Mauzoleum.
Zastanawialiśmy się czy tam wejść. Podeszliśmy do kasy, gdzie okazało się, że za bilety wstępu można płacić tylko walutą turecką. Bilety kosztują A my mieliśmy tylko euro, więc z naszego wejścia do środka nic nie wyszło. Ale nie byliśmy z tego powodu zasmuceni, bowiem nie mieliśmy w planach zwiedzania tego miejsca. W przewodniku przeczytałam, że Mauzoleum zawaliło się podczas trzęsienia ziemi w 1304 roku, że kamienie z tej budowli zostały wykorzystane do budowy zamku Św. Piotra i że obecnie można tam zobaczyć jedynie zarys budowli, resztki fundamentów, kilka podziemnych komór, pozostałości zdobień i fragmenty potłuczonych rzeźb. Nawet nie przyszło mi do głowy zapytać, czy można dokonywać płatności kartą.
Bez żalu poszliśmy dalej, bo ciągnęło nas do teatru, do którego doprowadziły nas takie kierunkowskazy.
DSC_9265.jpg

DSC_9266.jpg

DSC_9267.jpg

DSC_9270.jpg

DSC_9271.jpg

DSC_9273.jpg

DSC_9275.jpg

DSC_9276.jpg

DSC_9277.jpg

DSC_9278.jpg


Doszliśmy do tego miejsca i tutaj nas zastopowało. Musieliśmy tylko przejść na drugą stronę ulicy, co okazało sie nie lada wyczynem. Ruch samochody jest tutaj spory, a żaden z kierowców nie chciał się zatrzymać, żeby nas przepuścić.

DSC_9279.jpg

Uff, udało się - jesteśmy po drugiej stronie dwupasmówki.
DSC_9280.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.08.2019 20:55

megidh napisał(a)::hut:

Jak już znaleźliśmy bazar, to wchodzimy bardzo ciekawi, co też tam zobaczymy. Mnóstwo ciuchów, torebek i tylko gdzieniegdzie trafiały się stoiska, które cieszyły oko, np. te z lampami, bakaliami czy słodyczami. Oczywiście największe wrażenie zrobiły na nas stoiska z pachnącymi przyprawami.


Też lubię ichniejsze lampy, największe wrażenie robiły sklepiki z nimi pozmroku. Nawet miałam ochotę jakąś zakupić :roll: , ale pomijając problem transportu, tu uświadomiłam sobie, że w moim mieszkaniu wyglądałaby nieco dziwnie.

Poszukując własnych zdjęć, odkryłam straszą rzecz - z tego wyjazdu gdzieś mi wcięło zdjęcia :evil: Mam tylko cześć, które cudem odnalazłam na penie.
i tylko jedno zdjęć lamp (sklepik w Bodrum)
P1000502_lamp.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18286
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.08.2019 23:01

Gosiu, mielona w młynku z Albanii i parzona w tygielku kawa ma zupełnie inny smak 8) , wiele razy sprawdzane . . .
może to kwestia atencji podczas przyrządzania :oczko_usmiech:
. . . ale tak właśnie jest :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4673
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.08.2019 18:52

piotrf napisał(a):Gosiu, mielona w młynku z Albanii i parzona w tygielku kawa ma zupełnie inny smak 8) , wiele razy sprawdzane . . .
może to kwestia atencji podczas przyrządzania :oczko_usmiech:
. . . ale tak właśnie jest :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr

Oczywiście że kawie parzonej w tygielku trzeba się poświęcić wiele uwagi, robić to z sercem. To prawie rytuał.
kawa-ruchomy-obrazek-0016.gif


A w ekspresie wystarczy tylko wcisnąć guzik i gotowe.
Ale ekspres to nie moja bajka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone