Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 13:32

piotrf napisał(a):Zdecydowanie muszę sobie czyjeś ślady wynaleźć :wink: , a Kos po Waszych będę uskuteczniał :D
Póki co - śledzę i podziwiam pozdrawiając obie autorki


Pozdrawiam
Piotr

Dziękuję w swoim imieniu :D.
Potter niestety dalej milczy, a miałam nadzieję, że się w tej mojej relacji odezwie.

piekara114 napisał(a):Szacunek za rower w takiej temperaturze, tym bardziej że po górkę

Bardzo dziękuję za ten szacunek :D.
Wbrew pozorom nie było strasznie. Może trudno w to uwierzyć, ale temperatura była niższa niż w Polsce i wiał bardzo przyjemny wiaterek. Większa część trasy prowadzi po płaskim terenie, a ta jedna górka byłaby nawet do pokonania, gdyby moja głowa się nie zbuntowała. Na szczęście zawsze mam przy sobie tabletki przeciwbólowe, więc łyknęłam i po chwili było OK.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 15:14

:hut:

DSC_9020.jpg

Tuż przy parkingu znajduje się tawerna, ale nie wchodziliśmy do niej.
DSC_9022.jpg


Z parkingu do plaży Therma trzeba jeszcze kawałek przejść na nogach.
Nie jest to długi odcinek, ale
droga prowadzi ostro w dół.
My pokonaliśmy ją w 15 minut, ale podczas schodzenia zatrzymywaliśmy się robić zdjęcia.
Myślę że bez zatrzymywania można ją pokonać w 10 minut.
DSC_9019.jpg

DSC_9021.jpg

DSC_9024.jpg

DSC_9025.jpg

DSC_9026.jpg

DSC_9027.jpg

DSC_9028.jpg

DSC_9029.jpg

DSC_9030.jpg

DSC_9031.jpg

DSC_9032.jpg

DSC_9033.jpg

DSC_9034.jpg

DSC_9035.jpg

DSC_9036.jpg

DSC_9037.jpg

DSC_9038.jpg

DSC_9040.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 15:31

:hut:
Stromą drogę już pokonaliśmy.
Na dole pośród załomów skalnych zobaczyliśmy mnóstwo kamyków z wypisanymi na nich imionami i datami. To chyba w zastępstwie popularnych kłódek.
DSC_9042.jpg

DSC_9044.jpg

DSC_9045.jpg

DSC_9046.jpg

DSC_9048.jpg

Na jednym z większych kamieni ktoś pięknie wymalował fajną mapkę przedstawiającą wyspę Kos i sąsiadujące z nią wyspy.
DSC_9049.jpg

Już jesteśmy na plaży, ale do gorącego źródła jest jeszcze kawałeczek.
DSC_9053.jpg

Na razie minęliśmy tawernę i stojące przy niej leżaki i parasole.
DSC_9055.jpg

Troszkę nam się zachmurzyło, ale może to i dobrze, bo ponoć w tej gorącej wodzie lepiej sie siedzi, gdy słońce nie przypieka.
Słyszeliśmy, że najlepiej przyjechać tam po południu i korzystać z uroków ciepłej wody aż do wieczora.
DSC_9054.jpg

DSC_9057.jpg

W oddali widzimy sporą ilość plażowiczów zdromadzonych w jednym miejscu, więc to już tutaj muszą być te ciepłe źródła.
DSC_9058.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.07.2019 19:23

Z tego co widzę i czytam wynika że jeżdżąc po Kos autem trzeba uważać na rowerzystów, to byłoby dla nas coś nowego w temacie "wyspy greckie" :roll: :) .
Wniosek drugi - Kos w sezonie = koszmar. Kos po sezonie - może być całkiem przyjemny...
Relacja jak zwykle u Ciebie... :) :cool:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.07.2019 19:43

Wielką malizną zalatuje z tej miseczki z czereśniami :wink: .
Chyba te pomalowane kamyczki lepiej mi przypadają do gustu niż kłódki (dla mnie jest to dziwny zwyczaj).
Musiałaś teraz zrobić przerwę? No jaka ta woda? Ciepła, gorąca?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 21:15

kulka53 napisał(a):Z tego co widzę i czytam wynika że jeżdżąc po Kos autem trzeba uważać na rowerzystów, to byłoby dla nas coś nowego w temacie "wyspy greckie" :roll: :) .
Rowery i buggy to pojazdy najczęściej widywane na drogach w okolicach stolicy wyspy Kos, więc faktycznie trzeba sie mieć przed nimi na baczności. Jak sie pojedzie bardziej na południe wyspy, to rowerzystów jest zdecydowanie mniej, ale baggy też tam często sie spotyka.
kulka53 napisał(a):Wniosek drugi - Kos w sezonie = koszmar. Kos po sezonie - może być całkiem przyjemny...
Tak jak wszędzie w popularnych miejscach.
kulka53 napisał(a):Relacja jak zwykle u Ciebie... :) :cool:
Z tej wypowiedzi wnioskuje, że sie podoba :D
aga_stella napisał(a):Wielką malizną zalatuje z tej miseczki z czereśniami :wink: .
No mało, ale nie żałuję tych 2 euro. Dzięki sprzedawcy zdecydowaliśmy się bowiem pojechać na plażę Therma, więc uznaję, że zapłaciłam za dobrą radę, a czereśnie traktuję jak poczęstunek.
aga_stella napisał(a):Chyba te pomalowane kamyczki lepiej mi przypadają do gustu niż kłódki (dla mnie jest to dziwny zwyczaj).
Mam dokładnie takie samo podejście do tego tematu.
aga_stella napisał(a):Musiałaś teraz zrobić przerwę? No jaka ta woda? Ciepła, gorąca?
Trzeba stopniować emocje :oczko_usmiech: .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 22:05

:hut:
Wreszcie doszliśmy do basenu z wodą termalną.
DSC_9066.jpg

Zdziwiło nas, że nikt się w niej nie kąpał. Jedynie kilka osób siedziało w wodzie na samym brzegu.
Po chwili, gdy rozebraliśmy się i poróbowaliśmy wejść do tej wody, przestaliśmy się dziwić, bowiem woda była bardzo gorąca.

Embros Therma, bo taka jest nazwa tego miejsca, zostały odkryte w roku 1934 przez Włochów.
Woda, która wypływa ze skalnej szczeliny do termalnego basenu osiąga temperaturę nawet 50 stopni Celsjusza, dlatego kąpiel w tym miejscu i do tego w upalny dzień jest sporym wyzwaniem.
To z tego powodu większość ludzi siedziała na zewnątrz basenu, gdzie woda nie była już tak gorąca, bowiem mieszała się z wodą morską. My również tam się udaliśmy aby skorzystać z leczniczych właściwości termalnej wody, która jest bogata między innymi w siarkę, potas, wapń i magnez. Szczególnie jest polecana na dolegliwości reumatyczne.
Zawartosć siarki w jej składzie powoduje, iż wokół basenu unosi sie zapach zepsutych jaj, ale już po chwili nos się przyzwyczaja do tego zapachu.
Dla mnie to miejsce jest rewelacyjne. Pomimo tego, że nie ma tam żadnych udogodnień typu prysznice, toalety czy przebieralnie, to atmosfera jest tam bardzo fajna. Kąpiel w tej ciepłej wodzie sprawia olbrzymią frajdę. Siedzieliśmy na zewnątrz basenu a cofające się fale morskiej wody wyciągały z niego gorącą wodę, która zmieszana z morską miała przejemną temperaturę ok 35 stopni. Zdarzały sie oczywiście zimniejsze fale, ale za moment napływały cieplejsze, które po tych zimnych odczuwaliśmy jako gorące.
DSC_9071.jpg

DSC_9072.jpg

DSC_9073.jpg

DSC_9083.jpg

DSC_9091.jpg

DSC_9096.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.07.2019 22:11

:hut:

Temperaturę wody wpływającej do basenu ze szczelin skalnych sprawdziłam, wkładając w tym miejscu rękę do wody. Faktycznie była bardzo gorąca.
Z dna basenu z wodą termalną wydobywają się bąbelki, które powstają za sprawą gazów wulkanicznych.

DSC_9108.jpg

DSC_9111.jpg

Lepiej to widać na filmiku niż na zdjęciach.

piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.07.2019 22:39

Pamiętam Poterową , jak moczyła się w tej "termie" , chyba było chłodniej ( jeżeli chodzi o wodę ) :wink:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 09:28

piotrf napisał(a):Pamiętam Poterową , jak moczyła się w tej "termie" , chyba było chłodniej ( jeżeli chodzi o wodę ) :wink:


Pozdrawiam
Piotr

Aż zajrzałam do tego posta, w którym Potter opisała swoją wizytę w Embros Therma, żeby przypomnieć sobie jej wrażenia z tego miejsca.

Dla Potter ta woda również była gorąca.
Natomiast podczas jej wizyty w tym miejscu wody termalnej w baseniku było zdecydowanie mniej.
Mam takie wrażenie, że w międzyczasie basenik został powiększony i pogłębiony.
Obecnie można nawet w nim popływać, oczywiście jeśli ktoś lubi pływać w wodzie o temperaturze ok. 50 stopni.

I znalazł sie taki jeden hardcorowiec, który podjął próbę pływania w tej gorącej wodzie, podpływając prawie pod to miejsce, gdzie woda jest najbardziej gorąca, bowiem tam właśnie wpływa do basenu.
DSC_9093.jpg

Ale bardzo szybko się z tej wody ewakuował, najpewniej z ugotowanymi na twardo klejnotami.
No może przesadziłam z tą twardością, ale na miękko to na pewno :oczko_usmiech: .
DSC_9094.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 12:34

:hut:

Tuż obok termalnego basenu znajduje się punkt masażu.
DSC_9068.jpg

Za odpowidnią opłatą można się w nim zrelaksować.
DSC_9068.2.jpg


Nad miejscem, gdzie gorąca woda wpływa do basenu, stoi taki bardzo zniszczony budyneczek, który niektórym służy za przebieralnię.
DSC_9067.jpg

DSC_9109.jpg

DSC_9110.jpg


Kotek, który jeszcze przed chwilką wylegiwał sie pod stołem do masażu,
DSC_9112.jpg

nagle znalazł sie na moim ręczniku.
DSC_9077.jpg

Bardzo sie zainteresował tym, co miałam w torbie.
DSC_9079.jpg

DSC_9081.jpg

Ależ mu smakowały polskie kabanosy.
DSC_9078.jpg


Ale największe wrażenie w tym miejscu, oczywiście oprócz gorącej wody termalnej, zrobiła na nas ta budowla.
DSC_9060.jpg

DSC_9069.jpg

DSC_9113.jpg

IMG_4523.jpg

IMG_4534.jpg


Kiedyś na jej tarasie była tawerna, ale teraz zieje pustką. Szkoda że tak niszczeje.
Taverna-Therma.png
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 21.07.2019 19:53

megidh napisał(a):Zawartosć siarki w jej składzie powoduje, iż wokół basenu unosi sie zapach zepsutych jaj, ale już po chwili nos się przyzwyczaja do tego zapachu.


No i masz - gorąca woda :roll: Zimnej nie lubię, ale gorącej też nie. Na dodatek jedzie jajami. Wyjątkowo tego zapachu nie toleruję.
Nie mam pewności, czy dałabym radę wysiedzieć.

megidh napisał(a): Dla mnie to miejsce jest rewelacyjne.

Jednak to zdanie mnie zastanawia. Może i faktycznie człowiek się dostosowuje?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 20:52

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a):Zawartosć siarki w jej składzie powoduje, iż wokół basenu unosi sie zapach zepsutych jaj, ale już po chwili nos się przyzwyczaja do tego zapachu.


No i masz - gorąca woda :roll: Zimnej nie lubię, ale gorącej też nie. Na dodatek jedzie jajami. Wyjątkowo tego zapachu nie toleruję.
Nie mam pewności, czy dałabym radę wysiedzieć.

Zdecydowanie byś dała radę. Temperaturę wody można sobie samemu regulować siadając w odpowiednim miejscu. Im dalej od źródełka, tym woda jest zimniejsza. Tfu, przejęzyczyłam się, powinno być "tym woda mniej gorąca".

megidh napisał(a): Dla mnie to miejsce jest rewelacyjne.

Jednak to zdanie mnie zastanawia. Może i faktycznie człowiek się dostosowuje?[/quote]
Oczywiście że tak, po chwili tego zapachu siarki już sie nie wyczuwa.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 20:59

:hut:

Embros Therma to kapitalne miejsce, ale trochę się jednak zawiodłam.
Liczyłam na towarzystwo lokalsów, jak ich nazywała Potter, ale niestety nie poznałam ich gościnności.
Chodzi mi oczywiście o kozy, które ponoć mają w zwyczaju towarzyszyć turystom na plaży. My takiego towarzystwa nie mieliśmy.
Jedynie wysoko nad nami, na skałach widzieliśmy dwie kozy, ale to nie to samo.
DSC_9063.jpg

DSC_9064.jpg


megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 21:17

:hut:

Czas spędzony w Embros Therma minął nam bardzo przyjemnie.
Po kapieli w gorącej wodzie poszliśmy kawałek dalej, aby się ochłodzić w morskich falach.
To znaczy ja poszłam do wody, a Waldek po zanurzeniu stóp odmówił wejścia do, jak to określił , lodowatej wody.
No fakt, że rozgrzane ciało buntowało się i trochę trwał, zanim się zanurzyłam, ale dałam radę. Pływając w masce miałam okazję obejrzeć bąbelki wydobywające się z dna, a było ich tam sporo. Poza tym nic specjalnego pod wodą nie widziałam, żadnych rybek czy ciekawej roślinności podwodnej.
Waldek usiadł w cieniu rzucanym przez załom skalny. Większość plażowiczów również w ten sposób kryła sie przez słońcem.
DSC_9100.jpg

DSC_9102.jpg

Potem jescze się trochę przespacerowaliśmy, aby zobaczyć formacje skalne widoczne na końcu plaży.
DSC_9101.jpg

DSC_9103.jpg

DSC_9104.jpg

A teraz już wracamy.
DSC_9114.jpg

DSC_9115.jpg

DSC_9116.jpg

DSC_9117.jpg

DSC_9118.jpg

DSC_9119.jpg

DSC_9123.jpg

DSC_9125.jpg

DSC_9126.jpg

DSC_9127.jpg

DSC_9130.jpg

DSC_9132.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone