Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.08.2019 18:56

aga_stella napisał(a):Poszukując własnych zdjęć, odkryłam straszą rzecz - z tego wyjazdu gdzieś mi wcięło zdjęcia :evil: Mam tylko cześć, które cudem odnalazłam na penie.

Ależ to jest ból.
Szkoda takiej straty, ale z drugiej strony to doskonały powód, żeby ponownie pojechać do Turcji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 18:57

Kawa kawą, prawie nie pijam, bo nie przepadam, więc chodźmy już do tego teatru, te to lubię pooglądać...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.08.2019 19:00

piekara114 napisał(a):Kawa kawą, prawie nie pijam, bo nie przepadam, więc chodźmy już do tego teatru, te to lubię pooglądać...

Właśnie się zabieram za kolejny odcinek, więc jeszcze chwilka i będą zdjęcia z teatru.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2019 19:17

piekara114 napisał(a):hodźmy już do tego teatru, te to lubię pooglądać...

megidh napisał(a):jeszcze chwilka i będą zdjęcia z teatru.

Jestem za....

PS. Nie znoszę kawy i w ogóle nie piję... :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 19:49

kulka53 napisał(a):PS. Nie znoszę kawy i w ogóle nie piję... :)
Ja lubię tylko Ice coffe w Chorwacji, ale bardziej grecką frappe, ale co drugi dizęń, bo spać po tym napoju nie mogę :D no i łyczka cappuccino od małżonka, bo z własnej filiżanki to nie smakuje już wcale ....
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.08.2019 21:01

:hut:

Wstęp na teren antycznego teatru jest bezpłatny, ale pomimo tego znajduje się tam budka, która wygląda jak kasa biletowa, więc jak ją ujrzeliśmy ale nie doszliśmy jeszcze do wejścia, myśleliśmy że informacje o bezpłatnym zwiedzaniu teatru są już nieaktualne. Ale okazało się, że w budce urzęduje ochrona obiektu. Z drugiej strony tej budki są bezpłatne toalety, więc miejsce jest bardzo przyjazne dla turysty.

Przy wejściu na teren teatru można co nieco poczytać na jego temat oraz przeanalizować plan teatru.
DSC_9283.jpg

DSC_9309.jpg

DSC_9310.jpg


Teatr został zbudowany w IV wieku p.n.e. w czasie rządów Mauzolosa.
Jest usytuowany na południowym stoku wzgórza Göktepe na wysokości ok. 50 m. n.p.m.
DSC_9281.jpg

Budowla ta ma kształt podkowy o średnicy 57 metrów.
DSC_9292.jpg

Widownia teatru została osadzona w skale.
DSC_9284.jpg

Diazoma, czyli okrężne przejście, dzieli widownię na dwie części. Dolna część składa się z 29 rzędów a górna z 16. Ponoć widownia w dawnych czasach mieściła 10 tysięcy widzów. Dzisiaj może tutaj zasiąść ok. 4 tysięcy.
DSC_9285.jpg

DSC_9293.jpg

DSC_9294.jpg

Widownia skierowana jest w kierunku morza, więc siedząc na niej ma się przed oczami widok właśnie na zatokę, port, zamek i zabudowania miasta.
IMG_4712.jpg

IMG_4702.jpg

IMG_4703.jpg

Niestety widok ten jest troszkę oszpecony przez biegnącą na wysokości wejścia do teatru ruchliwą obwodnicę Bodrum, którą musieliśmy pokonać, żeby tutaj dotrzeć.
DSC_9288.jpg

Niektórzy pokonują dwupasmówkę na skróty, bo do przejścia dla pieszych trzeba kawałek dojść.
DSC_9289.jpg

DSC_9291.jpg

Nie wiem co to jest (może jakiś ołtarz), ale ładnie się prezentuje na zdjęciach.
IMG_4718.jpg

W miejscu, w którym kiedyś znajdował się budynek skene (budynek usytuowany naprzeciw widowni) znajdują się jedynie pozostałości po nim.
DSC_9299.jpg

Obok ułożone są kawałki kolumn i innych kamiennych, ładnie rzeźbionych przedmiotów.
DSC_9302.jpg

DSC_9304.jpg

DSC_9305.jpg

DSC_9306.jpg

DSC_9307.jpg

Prace renowacyjne tego teatru rozpoczęto w 1976 roku. Wcześniej widać było zaledwie kilka rzędów widowni a pozostałą część pokrywała warstwa ziemi i rosły tutaj drzewa i krzewy. Renowacja została zakończona w 2002 roku. Od tego czasu teatr, oprócz atrakcji turystycznej, służy w okresie letnim za scenę koncertów i różnych wydarzeń.



Gdy dochodziliśmy do teatru wewnątrz było widać niedużą grupkę turystów, ale po chwili opuścili oni ten teren.
Przez cały czas naszego tam pobytu nie doszedł żaden turysta, więc byliśmy tam sami, nie licząc oczywiście ochrony, która nawet na chwilę nie wyszła ze swojej budki.
Ogólnie ten teatr bardzo nam się spodobał i gdyby nie upał, to spędzilibyśmy tam troszkę więcej czasu.
Ale ponieważ nie ma tam gdzie się skryć przed palącym słońcem, nasz pobyt tam ograniczyliśmy do około 20 minut.
Nie obeszło się niestety bez tabletki przeciwbólowej. Moja głowa nie wytrzymała tego gorąca i domagała się wspomagania.
Właśnie szperam w plecaku w poszukiwaniu tabletki.
IMG_4709.jpg

Na mnie teatr sprawił wrażenie sporego, ale ja nie mam porównania, bowiem w żadnym innym jeszcze nie byłam (a nie, przepraszam, byłam w takim malutkim w mieście Rodos na wyspie Rodos).

Jeśli kiedyś jeszcze przyjadę do Bodrum, to na pewno ponownie odwiedzę ten teatr. Ale nie w samo południe, lecz późnym popołudniem lub wieczorem. A najlepiej byłoby się wybrać na jakiś koncert, których naprawdę organizuje się tam wiele. Przed teatrem widzieliśmy sporo plakatów, reklamujących takie koncerty.
IMG_4726.jpg

IMG_4727.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 21:32

Teatr dobrze wygląda, i co dla nie ważne, dobrze że służy współczesnym... Lubię teatry, więc miałam okazję kilka takich oglądać i chyba największe wrażenie zrobił na mnie ten na Cyprze ze względu na położenie, ale ten w Epidavros na Peloponezie też robi wrażenie ze wzgl. na wielkość....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.08.2019 06:42

megidh napisał(a):Na mnie teatr sprawił wrażenie sporego

Faktycznie wygląda na duży, już i te 10 tys. ludzi które mógł pomieścić o tym świadczy. Ten w Epidauros mieścił 14 tys a jest naprawdę ogromny 8O . Zaskakujące że można wejść za darmo :) .
Kiepsko że akurat obok wybudowali tę szosę :roll: , ale tak to bywa. Jest całkiem nieźle zachowany i odrestaurowany, no i tak jak napisała Beata, ważne że jest to miejsce zadbane i żyje.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.08.2019 20:58

piekara114 napisał(a):Teatr dobrze wygląda, i co dla nie ważne, dobrze że służy współczesnym... Lubię teatry, więc miałam okazję kilka takich oglądać i chyba największe wrażenie zrobił na mnie ten na Cyprze ze względu na położenie, ale ten w Epidavros na Peloponezie też robi wrażenie ze wzgl. na wielkość....
kulka53 napisał(a):
megidh napisał(a):Na mnie teatr sprawił wrażenie sporego

Faktycznie wygląda na duży, już i te 10 tys. ludzi które mógł pomieścić o tym świadczy. Ten w Epidauros mieścił 14 tys a jest naprawdę ogromny 8O . Zaskakujące że można wejść za darmo :) .
Kiepsko że akurat obok wybudowali tę szosę :roll: , ale tak to bywa. Jest całkiem nieźle zachowany i odrestaurowany, no i tak jak napisała Beata, ważne że jest to miejsce zadbane i żyje.


W takim razie muszę pomyśleć o wczasach na Cyprze. Chociaż Peloponez też kusi.

Też mi się bardzo podobają zabytkowe miejsca, które nie są tylko muzeami. Takim fantastycznym miejscem jest antyczny stadion na Rodos (pokazałam go tutaj), który służy współczesnym do poprawiania kondycji fizycznej.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.08.2019 21:35

:hut:

Po wyjściu z teatru przechodzimy na druga stronę ruchliwej ulicy (oczywiście nie ryzykujemy przechodzenia w niedozwolonym miejcu i idziemy do przejścia dla pieszych).
Będziemy wracać inną drogą, niż tutaj przyszliśmy.
Na razie jeszcze podziwiamy widoki rozpościerające się w dole.
DSC_9311.jpg

DSC_9312.jpg

DSC_9313.jpg


Wchodzimy pomiędzy zabudowania Bodrum.
DSC_9314.jpg

DSC_9315.jpg

DSC_9318.jpg

DSC_9319.jpg

DSC_9320.jpg

DSC_9321.jpg

DSC_9322.jpg

Co jakiś czas mrugały do nas takie oczka. A to wmurowane w ścianę lub w chodnik, a to wymalowane na doniczkach, a to nad drzwiami wejściowymi do domów.
DSC_9323.jpg

DSC_9334.jpg

DSC_9316.jpg

DSC_9326.jpg

DSC_9328.jpg

DSC_9331.jpg

To przykład, jak można wykorzystać dwa antyczne kamienie.
DSC_9330.jpg

Oby tylko ten kamyszek wytrzymał.
DSC_9336.jpg

Ta rudera to chyba stwarza duże niebezpieczeństwo
DSC_9337.jpg

Bardzo mi się spodobał ten dozownik karmy dla zwierząt.
DSC_9338.jpg

Kolejny pies.
DSC_9339.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.08.2019 21:44

:hut:

Doszliśmy do meczetu Tepecik, który stoi tuż przy marinie.

DSC_9347.jpg

DSC_9341.jpg

IMG_4742.jpg

DSC_9346.jpg

DSC_9344.jpg

Poszliśmy w stronę mariny zobaczyć, jakie jachty tutaj cumują. Jest ich sporo.

IMG_4746.jpg

DSC_9348.jpg

DSC_9349.jpg

Ponieważ było już po godzinie 13-tej zaczęliśmy się rozglądać za jakimś miejscem, w którym moglibyśmy coś zjeść.
Po drugiej stronie ulicy, która ciągnie się wzdłuż mariny, jedna za drugą ciągną się knajpki, do których zapraszają stojący przed nimi kelnerzy. Wyglądają bardzo zachęcająco, ale my chcieliśmy zjeść na szybko prawdziwego tureckiego kebaba. Ale niestety nigdzie nie widzieliśmy żadnej budki, w której moglibyśmy go kupić i zjeść siedząc na ławce.
Przypomniałam sobie, że jak zaczynalismy zwiedzać Bodrum, to widziałam miejsce, gdzie kręcił się ruszt z kebabem, więc poszliśmy w tamtym kierunku.
Po drodze w oczy rzucił się nam taki piękny żyrandol. Trudno byłoby go przeoczyć.

DSC_9352.jpg

DSC_9353.jpg

Świetnie musi wyglądać w nocy, kiedy świeci.
DSC_9356.jpg

Ten pan z obsługi restauracji przynależnej do żyrandola, pozazdrościł mu zainteresowania i też zaczął pozować do zdjęć, więc go uwieczniłam.
DSC_9354.jpg
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 08:01

Podoba mi się Twoje Bodrum.
Inaczej jak w Grecji, wschodni koloryt; w Turcji byłem okolice Side, Alanvi, ale tam większa komercja.
Niestety Turcy dalej jeżdża jak jeździli ... piesi to samo zło :wink: .
Myślę, że będąc na Kos i wyskoczyć na tureckie wybrzeże, to spory błąd.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 08:04

Podoba mi się Twoje Bodrum.
Inaczej jak w Grecji, wschodni koloryt; w Turcji byłem okolice Side, Alanvi, ale tam większa komercja.
Niestety Turcy dalej jeżdża jak jeździli ... piesi to samo zło :wink: .
Myślę, że będąc na Kos i wyskoczyć na tureckie wybrzeże, to spory błąd.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.08.2019 09:41

Buber napisał(a):Podoba mi się Twoje Bodrum.
Inaczej jak w Grecji, wschodni koloryt; w Turcji byłem okolice Side, Alanvi, ale tam większa komercja.
Nam się w Bodrum podobało, ale my nie mamy porównania, bo to była nasza pierwsza wizyta w Turcji.

Buber napisał(a):Niestety Turcy dalej jeżdża jak jeździli ... piesi to samo zło :wink: .
Ale żadnego wypadku tam nie widziałam. U nas przed laty, kiedy jeszcze nie wprowadzono przepisów o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, kierowcy też stosowali prawo większego.

Buber napisał(a):Myślę, że będąc na Kos i wyskoczyć na tureckie wybrzeże, to spory błąd.
Dlaczego tak uważasz ?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.08.2019 09:03

:hut:

Ponieważ nie napisałam co to są za budowle, nadrabiam to niedopatrzenie.
Te kopuły to są zbiorniki wodne, które zostały wybudowane do zbierania wody deszczowej w celu zaspokojenia zapotrzebowania półwyspu na słodką wodę. W Bodrum jest ich ponoć czternaście, a my w czasie zwiedzania wiedzieliśmy cztery takie cysterny.

DSC_9249.jpg

DSC_9276.jpg

DSC_9278.jpg

DSC_9314.jpg
Ostatnio edytowano 18.08.2019 09:42 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone