Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
shaman72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 27.07.2015
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaman72 » 02.09.2019 21:35

Piękne te ruiny, mozaiki... świetnie zachowane. ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.09.2019 07:19

Całkiem interesująco wyglądają ruiny Kos :roll: , Odeon taki trochę "sztuczny" ale jako najlepiej zachowany bardzo fajny do zwiedzenia.
Do tego miejskie ulice, mozaiki... aż dziwne że to wszystko nie zostało objęte jeszcze opłatami, zwłaszcza na tak popularnej, turystycznej wyspie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.09.2019 18:44

aga_stella napisał(a):Nadrobiłam.
A ja już myślałam, że mnie opuściłaś :oczko_usmiech:

aga_stella napisał(a):Powiem tak - jestem pozytywnie zaskoczona miastem Kos (jakoś nie miałam o nim najlepszego zdania :smo: )
Ruiny - pozostałości świątyń Afrodyty i Heraklesa - całkiem fajne i mają sporo ciekawych detali.
Jaszczurki super.
Mozaiki całkiem dobrze zachowane i robią wrażenie.

shaman72 napisał(a):Piękne te ruiny, mozaiki... świetnie zachowane. ;)

kulka53 napisał(a):Całkiem interesująco wyglądają ruiny Kos :roll: , Odeon taki trochę "sztuczny" ale jako najlepiej zachowany bardzo fajny do zwiedzenia.
Do tego miejskie ulice, mozaiki... aż dziwne że to wszystko nie zostało objęte jeszcze opłatami, zwłaszcza na tak popularnej, turystycznej wyspie.

Co do miasta Kos, to też nie spodziewałam się, że te starożytne wykopaliska tak pozytywnie mnie zaskoczą. Fakt że przed trzęsieniem ziemi w roku 2017 były chyba bardziej zadbane, ale i tak bardzo nam się podobało wędrowanie po ich terenie.
Zwiedzając Odeon nie odczuwaliśmy jego "sztuczności", ale to kwestia indywidualnego odbierania wrażeń.
Za to mozaiki faktycznie nas urzekły. Utrzymały się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, więc nie trzeba włączać własnej wyobraźni, aby się domyślać, co przedstawiają, bowiem prawie wszystko bardzo wyraźnie widać.
Też byliśmy zdziwieni tym brakiem opłat za wstęp, ale z drugiej strony chyba te miejsca musiałyby być bardziej zadbane, aby móc sprzedawać do nich bilety wstępu. Z tego co wiem, to w mieście Kos bilety obowiązują tylko do takich miejsc jak: Casa Romana, Muzeum Archeologiczne oraz do niedaleko od Kos położonego Askepiejonu. Przed trzęsieniem ziemi w 2017 roku trzeba było również zapłacić za wstęp do Zamku Rycerzy Św. Jana, ale teraz za wstęp się nie płaci, bo wstęp jest zabroniony.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.09.2019 19:53

megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Nadrobiłam.
A ja już myślałam, że mnie opuściłaś :oczko_usmiech:


Nic z tych rzeczy. Noclegów szukałam na październik :smo: Sen mi to spędzało z powiek. Ale już sukces jest.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.09.2019 20:13

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Nadrobiłam.
A ja już myślałam, że mnie opuściłaś :oczko_usmiech:


Nic z tych rzeczy. Noclegów szukałam na październik :smo: Sen mi to spędzało z powiek. Ale już sukces jest.

No to Obrazek
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.09.2019 20:15

:hut:
Wracamy do miejsca, gdzie wchodzi się na teren tego stanowiska wykopalisk.
Na tym zdjęciu widać schody, po których wchodzi się tutaj z ulicy.
DSC_9676.jpg

Tutaj też łączą się Via Cardo i Via Decumana.
Wchodzimy więc na Via Cardo i idziemy w kierunku północnym.
DSC_9677.jpg

Po lewej stronie mijamy zabudowania starożytnego Gimnazjonu z II w.p.n.e.
DSC_9678.jpg

Czyżby kiedyś stała tutaj bazylika ? Nic na ten temat więcej nie wiem.
DSC_9680.jpg

DSC_9679.jpg

Dochodzimy do końca Via Cardo i wchodzimy w chaszcze po lewej stronie.
Tutaj pod wiatą znajduje się kolejna wielka mozaika podłogowa.
Oprócz wzorów geometrycznych przedstawiaja ona Apollina w otoczeniu dziewięciu Muz, Dioniozosa oraz Parysa, który dokonuje wyboru najpiękniejszej z trzech bogiń - Ateny, Hery i Afrodyta.
Według legendy podczas wesela Tetydy i Peleusa nieoczekiwanie pojawiła się na nim bogini niezgody - Eris, której na wesele nie zaproszono, z uwagi na jej kłótliwy charakter, dlatego ona postanowiła się zemścić. Rzuciła na stół biesiadny jabłko z napisem ,,dla najpiękniejszej'' i wtedy zaczęła się kłótnia pomiędzy boginiami, bowiem każda chciała to jabłko dla siebie. Najgłośniejsze były Atena, Hera i Afrodyta. Aby rozstrzygnąć ten spór Zeus nakazał Parysowi, aby wybrał najpiękniejszą z bogiń. Każda z bogiń w zamian za wybranie jej obiecała coś Parysowi: Hera - bogactwo, Atena - mądrość zaś Afrodyta - najpiękniejszą kobietę na świecie, czyli Helenę. I chyba już wiecie co Parysa skusiło i którą z bogiń wybrał na najpiękniejszą.
Oczywiście że Afrodytę.
DSC_9681.jpg

DSC_9682.jpg

DSC_9683.jpg

DSC_9684.jpg

DSC_9685.jpg

DSC_9686.jpg

DSC_9687.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.09.2019 17:27

Odrobiłem zaległości 8)

kulka53 napisał(a):. . .
Do tego miejskie ulice, mozaiki... aż dziwne że to wszystko nie zostało objęte jeszcze opłatami, zwłaszcza na tak popularnej, turystycznej wyspie.


Zapewne gdy kiedyś tam dotrzemy opłaty już będą :lol:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.09.2019 19:42

piotrf napisał(a):Odrobiłem zaległości 8)

kulka53 napisał(a):. . .
Do tego miejskie ulice, mozaiki... aż dziwne że to wszystko nie zostało objęte jeszcze opłatami, zwłaszcza na tak popularnej, turystycznej wyspie.


Zapewne gdy kiedyś tam dotrzemy opłaty już będą :lol:


Pozdrawiam
Piotr

Nie bądź takim pesymistą Piotrze.
Mnie się wydaje, że to, co miało być objęte opłatami, już jest biletowane.
A reszta została pozostawiona odłogiem i jedynie pilnowane są godziny otwarcia i zamknięcia tych obiektów.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.09.2019 20:37

:hut:

Idziemy teraz na teren Gimnazjonu z II w. p.n.e.
Wędrujemy wąską ścieżkę wydeptaną pomiędzy wysokimi trawami.
DSC_9690.jpg

DSC_9692.jpg

To ostatnie cztery kolumny z istniejącgo w tym miejscu kiedyś portyku.
DSC_9688.jpg

DSC_9691.jpg

Jeszcze nie tak dawno tych kolumn było siedemnaście, ale trzesienie ziemi w 2017 roku spowodowało tutaj spore spustoszenie.

Gdzieniegdzie wśród traw ukazują się mozaiki.
DSC_9689.jpg

Oprócz traw pośród kamieni rozpanoszyły się kolorowe kwiatki.
DSC_9694.jpg

Nawet figowiec się tutaj zakorzenił.
DSC_9698.jpg

A tutaj przekwitły dracuncuklus. Szkoda że to nie maj, bo moglibyśmy zobaczyć jak kwitną.
DSC_9699.jpg

DSC_9701.jpg

DSC_9700.jpg


Na tym skończyliśmy zwiedzanie terenu wykopalisk.
Bardzo tam było fajnie, bowiem byliśmy tam zupełnie sami. Gdzieś tam w oddali mignęły nam dwie osoby, ale bezpośrednio się z nimi nie zetknęliśmy. Cisza i spokój, jakie tam panowały, pozwoliły nam odbierać te miejsca w pełnym skupieniu.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.09.2019 21:30

:hut:

Na mapie miasta Kos wypatrzylismy, że niedaleko Odeonu znajduje się cmentarz Ag. Ioannis, a ponieważ lubimy odwiedzać nekropolie, postanowiliśmy tam podjechać. Wsiedliśmy na rowery i piekną aleją, obrośniętą cyprysami, pojechaliśmy w kierunku cmentarza.
Zdjęcie000060.jpg

Na samym końcu cyprysowej alei stoi kościół katolicki, ale nie weszliśmy do niego.
Zdjęcie000063.jpg

Zdjęcie000064.jpg

Zdjęcie000065.jpg

Zdjęcie000066.jpg

Zdjęcie000067.jpg

DSC_9727.jpg

DSC_9728.jpg

Weszliśmy na cmentarz i od razu natknęliśmy się na takiego strażnika tego miejsca.
DSC_9707.jpg

Cmentarz nie jest duży, więc obeszliśmy go prawie cały. Co się najbardziej rzuca w oczy, to to, że jest cały biały, z małymi wyjątkami. Otoczony jest pięknymi cyprysami.
Bardzo nam się spodobało, że na nagrobkach ustawione są fofografie, ukazujące osoby zmarłe. Niektóre stały w stojących na grobach przeszklonych gablotach a inne bezpośrednio na płytach. Cały cmentarz tonie w kwiatach, niestety sztucznych, ale w tym upale żywe by nie wytrzymały. Chociaż gdzieniegdzie widać było żywe kwiaty w doniczkach.
DSC_9703.jpg

DSC_9704.jpg

DSC_9705.jpg

DSC_9708.jpg

DSC_9709.jpg

DSC_9710.jpg

DSC_9711.jpg

DSC_9712.jpg

DSC_9716.jpg

DSC_9717.jpg

DSC_9718.jpg

DSC_9719.jpg

DSC_9721.jpg

DSC_9723.jpg

Na koniec zajrzeliśmy jeszcze do wnętrza kościółka Agios Ioannis.
DSC_9724.jpg

DSC_9725.jpg

DSC_9726.jpg
Ostatnio edytowano 07.09.2019 16:04 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.09.2019 09:52

megidh napisał(a):Cmentarz nie jest duży, więc obeszlismy go prawie cały. Co się najbvardziej rzyca w oczy, to to, że jeste cały biały, z małymi wyjątkami. Otoczony jest pięknymi cyprysami.
Bardzo nam się spodobało, że na nagrobkach ustawione są fofografie, ukazujące osoby zmarłe.


Na cmentarzu w Palermo było podobnie, chyba na każdym nagrobku były zdjęcia
paler-cmen.jpg


Gimnazjon - najlepsze wrażenie robi jak nie widać współczesnej zabudowy.

A przy roślince chylę czoła "A tutaj przekwitły dracuncuklus".
Ja jestem w tym temacie zielona jak ta roślinka :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.09.2019 16:20

aga_stella napisał(a):Na cmentarzu w Palermo było podobnie, chyba na każdym nagrobku były zdjęcia

Czyżbyście również lubili odwiedzać nekropolie ?.

aga_stella napisał(a):Gimnazjon - najlepsze wrażenie robi jak nie widać współczesnej zabudowy.

Trochę trudno zrobić takie zdjęcie, bo współczesna zabudowa jest tuż za płotem.

aga_stella napisał(a):A przy roślince chylę czoła "A tutaj przekwitły dracuncuklus".
Ja jestem w tym temacie zielona jak ta roślinka :mrgreen:

Temat ten roślinki wypłynął w zeszłym roku podczas pisania relacji z Rodos, dlatego teraz jestem taka mądra w tym temacie.

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a):Cmentarz nie jest duży, więc obeszlismy go prawie cały. Co się najbvardziej rzyca w oczy, to to, że jeste cały biały, z małymi wyjątkami.

Ależ narobiłam literówek w tym akapicie. Czy ktoś może mnie oświecić, dlaczego w trakcie pisania postów nie są podkreślane błędy. Wydaje mi sie, że tak kiedyś było, ale od jakiegoś czasu ta opcja u mnie nie działa.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.09.2019 17:22

:hut:

Po wyjściu z cmentarza zdecydowaliśmy sie wracać do hotelu.
Chcieliśmy trochę odpocząć i popluskać się w basenie a potem zjeść naszą rybkę.
Dzięki rowerom nasz powrót do hotelu trwał jedynie jakieś 15 minut.
Oczywiście nie obyło się bez pomylenia drogi, bo znów trafiliśmy na ronda, do których dochodziło pięć ulic, ale dzieki temu zobaczyliśmy większy kawałek miasta Kos.
Zdjęcie000099.jpg

I muszę przyznać, że to miasto jest bardzo zadbane i czyste. Nigdzie nie widziałam żadnych śmieci. Jedynie co mnie drażniło, to wielkie kosze na śmieci stojące przy chodnikach (ale na Rodos też tak było i sądzę, że w Grecji jest to po prostu standardem). Ponadto dodatkowego uroku dodaje mu zieleń, w której miasto tonie. Kwitnące drzewa przy ulicach i chodnikach są przepiękne.
Zdjęcie000101.jpg

Zdjęcie000104.jpg

Zdjęcie000105.jpg

Zdjęcie000107.jpg

Zdjęcie000108.jpg

Zdjęcie000109.jpg

Zdjęcie000110.jpg

Zdjęcie000111.jpg

Zdjęcie000112.jpg

Zdjęcie000113.jpg

Zdjęcie000117.jpg

Zdjęcie000119.jpg

Zdjęcie000120.jpg

Zdjęcie000121.jpg

Zdjęcie000122.jpg

Zdjęcie000124.jpg

Zdjęcie000125.jpg

Zdjęcie000126.jpg

Zdjęcie000127.jpg

Zdjęcie000128.jpg

Zdjęcie000129.jpg

Zdjęcie000130.jpg

Zdjęcie000133.jpg

Zdjęcie000135.jpg

Parkujemy rowery i idziemy na zasłużony odpoczynek i relaks.
Zdjęcie000136.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.09.2019 19:34

:hut:

Jeśli kogoś interesuje, jak wyglądała nasza trasa objazdowa po mieście Kos, to wstawiam mapkę.

mapka - zwiedzanie miasta Kos.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.09.2019 12:04

:hut:

A może taka mapka będzie bardziej czytelna.
mapka2 - zwiedzanie miasta Kos.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone