Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.02.2022 17:27

GMO napisał(a):Witam wszystkich,
w zeszłym roku jechałem ze Szczecina do Makarskiej przez Czechy, Austrię i Słowenię.
W tym roku chciałbym ominąć granicę słoweńsko- chorwacką ze względu na bardzo duże kolejki oraz nie płacić winiety w tym kraju i pojechać przez Czechy, Słowację i Węgry.
Czy ktoś z was może udzielić informacji na temat tej trasy. Czy taka zmiana ma sens?


Oczywiście, że ma sens i masz w praktyce 2 kolejne wybory: przez Węgry cały czas autostradami lub 86tką. Przyjemnie i bez większych korków.
tolek1
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tolek1 » 12.02.2022 17:28

GMO napisał(a):Witam wszystkich,
w zeszłym roku jechałem ze Szczecina do Makarskiej przez Czechy, Austrię i Słowenię.
W tym roku chciałbym ominąć granicę słoweńsko- chorwacką ze względu na bardzo duże kolejki oraz nie płacić winiety w tym kraju i pojechać przez Czechy, Słowację i Węgry.
Czy ktoś z was może udzielić informacji na temat tej trasy. Czy taka zmiana ma sens?


Przerabiałem różne warianty przejazdu, przez różne kraje. Mi najlepiej odpowiada trasa przez Słowację i Węgry. Też jeżdżę z północy Polski. Odradziłbym Czechy. Lepiej od razu przekroczyć granicę ze Słowacją. Plusy? Elektroniczne winiety, fajne drogi, mały ruch, przejście graniczne Węgry - Chorwacja bardzo sprawne.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 12.02.2022 19:14

tolek1 napisał(a):
GMO napisał(a):Witam wszystkich,
w zeszłym roku jechałem ze Szczecina do Makarskiej przez Czechy, Austrię i Słowenię.
W tym roku chciałbym ominąć granicę słoweńsko- chorwacką ze względu na bardzo duże kolejki oraz nie płacić winiety w tym kraju i pojechać przez Czechy, Słowację i Węgry.
Czy ktoś z was może udzielić informacji na temat tej trasy. Czy taka zmiana ma sens?


Przerabiałem różne warianty przejazdu, przez różne kraje. Mi najlepiej odpowiada trasa przez Słowację i Węgry. Też jeżdżę z północy Polski. Odradziłbym Czechy. Lepiej od razu przekroczyć granicę ze Słowacją. Plusy? Elektroniczne winiety, fajne drogi, mały ruch, przejście graniczne Węgry - Chorwacja bardzo sprawne.

Elektroniczne winiety są już prawie wszędzie.
Poza tym można przejechać kawałek Czech bez winiety :)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2022 15:14

empire13 napisał(a):Elektroniczne winiety są już prawie wszędzie.
Poza tym można przejechać kawałek Czech bez winiety :)



Dokładnie tak - również polecam trasę przez Cieszyn - Żylinę - Bratysławę i na Węgry. Testowana wiele razy, z roku na rok coraz lepsza :D
A czeska winieta tu do niczego niepotrzebna
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 13.02.2022 16:11

Polubiłem trasę przez Słowację i Węgry. Odpowiada mi bardziej niż przez Wiedeń. Rzecz gustu.
GMO
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 12.02.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) GMO » 13.02.2022 16:49

Dzięki za pomoc. Przemyślałem i jedziemy przez Bratysławę. Jednak jadąc że Szczecina trudno ominąć Czechy. Trzeba będzie wykupić winietę.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 13.02.2022 18:21

GMO napisał(a):Dzięki za pomoc. Przemyślałem i jedziemy przez Bratysławę. Jednak jadąc że Szczecina trudno ominąć Czechy. Trzeba będzie wykupić winietę.

Opcji masz kilka. Nie wiem gdzie chcesz jechać więc wrzuciłem trasę Szczecin - Makarska.
Jeśli chcesz kupować winietę czeską to czy nie warto jechać przez DE (1660km i ok. 16h teraz)?
https://pl.mapy.cz/s/pofevoceke

A bez winiety czeskiej też miałbyś rozsądną trasę. Jedziesz do Legnicy, następnie A4 do Gliwic. Z Gliwic A1 do Żor a później na Cieszyn. Do Makarskiej wychodzi 1728km (i ok. 17h teraz).
https://pl.mapy.cz/s/gohodevumu
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.02.2022 22:42

empire13 napisał(a):[

A bez winiety czeskiej też miałbyś rozsądną trasę. Jedziesz do Legnicy, następnie A4 do Gliwic. Z Gliwic A1 do Żor a później na Cieszyn. Do Makarskiej wychodzi 1728km (i ok. 17h teraz).
https://pl.mapy.cz/s/gohodevumu


Pewnie, że tak!
Od Szczecina do Żor masz cały czas nową wygodną ekspresówkę plus autostradę A4/A1. Od Żor masz najpierw wygodną dwupasmową DK81, potem ekspresówka do Czeskiego Cieszyna. Potem kilka kilometrów zwykłej drogi (dla odpoczynku) i wpadasz na nową dwupasmową obwodnicę Trzyńca - aż do granicy słowackiej. Potem autostrada D3 aż do Čadcy, znów dla odpoczynku 25 km zwykłej krajówki i potem już tylko autostrada.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 15.02.2022 23:38

marekkowalak napisał(a): Potem autostrada D3 aż do Čadcy, znów dla odpoczynku 25 km zwykłej krajówki i potem już tylko autostrada.

Czy to oznacza, że autostrada rozpoczyna się już w Żylinie i można nią dojechać do samej Bratysławy?
Do Chorwacji od blisko 30 lat jeżdżę przez Austrię i Słowenię, gdyż przez Słowację jeździłem jeszcze na samym początku lat 90-tych ub.w. i z tamtych czasów mam bardzo niekorzystne wspomnienia tamtejszych dróg, ale chyba pora skonfrontować te wspomnienia z rzeczywistością :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 15.02.2022 23:48

Chris_M napisał(a):Czy to oznacza, że autostrada rozpoczyna się już w Żylinie i można nią dojechać do samej Bratysławy?


Nawet już trochę przed Żyliną, omija się obwodnicą miasto. Bratysławę też za niedługo będzie można ominąć obwodnicą (a może już nawet można?)

Google już pokazuje że można ominąć Bratysławę, wie ktoś czy faktycznie jest już ta obwodnica otwarta?

Zrzut ekranu 2022-02-15 225315.jpg
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 16.02.2022 00:35

mchrob napisał(a):
Google już pokazuje że można ominąć Bratysławę, wie ktoś czy faktycznie jest już ta obwodnica otwarta?



Sam sobie odpowiem na to pytanie. :lol: Znalazłem na innym forum informację że od listopada jest otwarty ten łącznik między D1 a drogą 61 więc można już tak jechać. Czasowo to żadna oszczędność no chyba że miasto byłoby bardzo zakorkowane. Przetestuję w sobotę to dam znać jak się jeździ ;)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 16.02.2022 10:22

Chris_M napisał(a):
marekkowalak napisał(a): Potem autostrada D3 aż do Čadcy, znów dla odpoczynku 25 km zwykłej krajówki i potem już tylko autostrada.

Czy to oznacza, że autostrada rozpoczyna się już w Żylinie i można nią dojechać do samej Bratysławy?
Do Chorwacji od blisko 30 lat jeżdżę przez Austrię i Słowenię, gdyż przez Słowację jeździłem jeszcze na samym początku lat 90-tych ub.w. i z tamtych czasów mam bardzo niekorzystne wspomnienia tamtejszych dróg, ale chyba pora skonfrontować te wspomnienia z rzeczywistością :)


Tak, autostrada zaczyna się już przy wjeździe do Żyliny - najpierw jest most i tunel (ograniczenie do 100 km/h), a dalej już non-stop 200 km wygodnej autostrady aż do granicy Węgierskiej. W Żylinie włączasz 5 czy 6 bieg i zapominasz o biegach aż do Bratysławy :D

Co do obwodnicy Bratysławy - jej południowa część jest otwarta i można tamtędy jechać, tylko trzeba umieć na nią wjechać, bo węzeł Ivanka nie jest jeszcze gotowy i jeszcze dosyć długo nie będzie. Póki co wjazd jest kombinowany tak jak to pokazał mchrob, ewentualnie można zrobić nawrotkę za lotniskiem i wjechać od drugiej strony. Ja osobiście jeszcze się nigdy nie natknąłem na korki w Bratysławie, więc będę jeździł normalnie po staremu, tym bardziej, że tankuję na Zlatych Pieskach.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 16.02.2022 12:55

Pytanie mam bardziej o odcinek włoskiej A23 na dojeździe do granicy austriackiej ten odcinek; czy jest on płatny po stronie włoskiej?
Tablica z GSV pokazuje, że jest płatny, ale jak pamiętam jadąc nim kilka lat temu nie było żadnych bramek, chyba że obowiązuje opłata elektroniczna. Ktoś ma może wiedzę w temacie?
Leloon
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leloon » 16.02.2022 19:25

empire13 napisał(a):
A bez winiety czeskiej też miałbyś rozsądną trasę. Jedziesz do Legnicy, następnie A4 do Gliwic. Z Gliwic A1 do Żor a później na Cieszyn. Do Makarskiej wychodzi 1728km (i ok. 17h teraz).
https://pl.mapy.cz/s/gohodevumu



Ten odcinek w Czechach jest na pewno bez winiety?
Znalazłem taką stronkę: https://mytocz.eu/pl/specified-road-sections/map

Może się mylę ale wg tej stronki wygląda na odcinek płatny?


Generalnie jaką drogę polecacie ruszając z Warszawy przez Bratysławę i potem drogę 86 na Węgrzech?
Chcę ograniczyć koszty winiet do Słowacji i Węgier
Lepiej jechać przez Żory i potem Cieszyn i przez kawałek Czech (o ile nie potrzeba winiety rzeczywiście) i potem Zilina czy przez Zwardoń i potem Zilina?
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 16.02.2022 19:46

Leloon napisał(a):
Ten odcinek w Czechach jest na pewno bez winiety?
Znalazłem taką stronkę: https://mytocz.eu/pl/specified-road-sections/map

Może się mylę ale wg tej stronki wygląda na odcinek płatny?


Jesteś nowy na forum to wybaczam ;) ale pytanie to widziałem już na tym forum ze 100 razy i 100 razy było wyjaśniane.

Opłata dotyczy samochodów powyżej 3,5 t. Strona też jest dla takich pojazdów.

Zrzut ekranu 2022-02-16 184234.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 314
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone