Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.07.2019 09:43

marze_na napisał(a):
Buber napisał(a): ...ale i tak tam pojadę ... nawet zimą.
Widoki świetne.

Zgadza się. Pod tym względem Algarve wypada fantastycznie :!:


Widoczki kuszące, szkoda, że zimą to chyba tylko z Berlina :cry:
Ale Faro też się super prezentuje :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.07.2019 19:49

Beata W. napisał(a):Widoczki kuszące, szkoda, że zimą to chyba tylko z Berlina :cry:

Nawet nie sprawdzałam. Dla mnie Algarve to jednak typowo letni kierunek. Szkoda nie skorzystać z kąpieli w oceanie :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.07.2019 19:53

10.09 - Tavira

Co zrobić z resztą dnia?
Rozważaliśmy dwie opcje, albo udać się na plaże stateczkiem płynącym przez lagunę albo wsiąść w comboio i odwiedzić Tavirę.
Ponieważ plażowania mieliśmy już trochę przesyt, postanowiliśmy, że damy szansę kolejnemu portugalskiemu miasteczku. Mimo, iż nie polubiliśmy się z comboios :lol: .

Obrazek


Na stacji tłoczno. Na szczęście niemal wszyscy czekają na pociąg do Lagos. Szkoda, że ani częstotliwość kursowania ani stan taboru na tej trasie nie odpowiadają faktycznym potrzebom, o czym sami mieliśmy okazję się przekonać podróżując z Lizbony na Algarve :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na nasze comboios wielu chętnych nie było :mrgreen: . Szybko i tanio (40 min, 3,20€), bo to przecież tylko 30 km, dojeżdżamy do Taviry.

Obrazek


W moim przewodniku przeczytałam, że wiele osób uważa Tavirę za najpiękniejsze miasto Algarve :hut: .
Z drugiej pamiętam relację Agnieszki, która napisała u siebie:
Sporo dobrego też o Tavirze wyczytałam w różnych relacjach i blogach ...
No i nie wiem co źle zrobiłam ... ale się rozczarowałam jakoś ... :?


Zobaczmy więc jak to z tą Tavirą jest :D .

(...)
Ostatnio edytowano 21.07.2019 15:12 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.07.2019 19:56

Są przyjemne uliczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Są kościoły i kościółki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nad starym miastem górują pozostałości mauretańskiego Castelo de Tavira, które można obejrzeć za darmo.
Dobrze zachowane mury otaczają niewielki dziedziniec, na którym urządzono ogród.

Obrazek



Warto tu zajrzeć dla widoków, jakie roztaczają się stąd na całe miasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.07.2019 19:57

Ponte Romana prowadzi nas na drugą stronę rzeki Gilao. Historia mostu sięga czasów rzymskich, w obecnym kształcie zrekonstruowany został w XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zabudowa w tej części Taviry jest nowsza, sporo tu knajpek i sklepów z pamiątkami.

Obrazek

Obrazek



W przewodniku polecają podejść na punkt widokowy przy kościele Ermida de Santa Ana, skąd mamy widok na stare miasto.

Obrazek

Obrazek



W zasadzie to ładnie jest w tej Tavirze, ale żeby popadać w jakiś przesadny zachwyt :? . Podobnie jak mysza73 trochę się jednak rozczarowałam.
Przeszło mi nawet przez myśl, że trzeba było jednak wybrać plażę w Faro :roll: :lol:
Przespacerowalismy się tam i z powrotem, a czas pozostały do odjazdu pociągu spędziliśmy w knajpce popijając porto 8) .

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.07.2019 21:59

Urzekająco zachwycające są Wasze zdjęcia , a porto w takich okolicznościach :mrgreen: . . . . w każdym razie polubiłem czekanie na pociąg :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.07.2019 15:36

piotrf napisał(a): porto w takich okolicznościach :mrgreen: . . . . w każdym razie polubiłem czekanie na pociąg :oczko_usmiech:

Jedną z zalet podróżowania pociągami jest to, że nie trzeba się oglądać na ilość spożytych procentów :wink: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.07.2019 20:31

marze_na napisał(a):
piotrf napisał(a): porto w takich okolicznościach :mrgreen: . . . . w każdym razie polubiłem czekanie na pociąg :oczko_usmiech:

Jedną z zalet podróżowania pociągami jest to, że nie trzeba się oglądać na ilość spożytych procentów :wink: .


Fajnie też porównać jakość naszych kolei, w porównaniu z zagranicą.
Widzę, że te portugalskie Zugi, wymazane jak windy w Lizbonie.
Dzisiaj jechałem strzałą Podkarpacia ... nasze Regionale są niczego sobie (szkoda tylko, ze za rzadko kursują).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.07.2019 22:17

Buber napisał(a):Fajnie też porównać jakość naszych kolei, w porównaniu z zagranicą.

Z Portugalią nie ma porównania. Jest przepaść :D . Na korzyść PKP oczywiście 8) . Jechałam w maju IC do Warszawy i z powrotem. Czysto, punktualnie i komfortowo, zupelne przeciwieństwo wobec doświadczeń z podróży z Lizbony :roll: .
Z regio PKPu i Kolei Dolnośląskich korzystam dość często, nawet w obrębie Wrocławia, żeby dostać się z naszego osiedla do centrum. Naprawde nie mamy się czego wstydzić 8) .


Buber napisał(a):Dzisiaj jechałem strzałą Podkarpacia ... nasze Regionale są niczego sobie (szkoda tylko, ze za rzadko kursują).

Wzdłuż wybrzeża Algarve, między Faro a Lagos jest od rana do wieczora 9 połączeń. Tabor jak na zdjęciach. Możesz porównać nie tylko z polskim regio, ale też np. z hiszpańskimi renefe jeżdżącymi po Costa Brava.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.07.2019 23:24

Faro, pożegnanie

Z radością wróciliśmy do Faro :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po kolacji obowiązkowo zaglądamy jeszcze raz na plac Largo da Sé 8) .

Obrazek

Obrazek



A później idziemy na zachód słońca :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Samoloty startują i lądują niemal bez przerwy. Nie da się ukryć, że turyści kochają Algarve :D .

Obrazek



Boa noite Faro :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.07.2019 23:38

Piękne zdjęcia zachodu ...zwłaszcza z samolotami.
I ta jaszczurka :D .
Aż chce się tam być.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.07.2019 14:32

Buber napisał(a):Piękne zdjęcia zachodu ...zwłaszcza z samolotami.

Po tylu dniach na Algarve nareszcie trafi się bezchmurny wieczór 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.07.2019 15:09

11.09 - powrót

Samolot mamy przed południem, więc czasu jest akurat tyle, żeby się wyspać, zjeść śniadanie i dojechać na lotnisko.
Tym razem ryanair wylosował nam miejsca przy oknie, ale żeby nie było za dobrze to niestety daleko od siebie. Przez dużą część lotu towarzyszyła nam piękna pogoda, a co za tym idzie doskonała widoczność.


Już po starcie w pełnej krasie oglądać można rozlewiska rezerwatu Parque Natural da Ria Formosa ciągnące się na północ od Faro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piękne :!:

Obrazek


Portugalia z nieba :D .

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.07.2019 15:10

Dalej robi się jeszcze ciekawiej 8) .
To malownicze jezioro to sztuczny zbiornik w regionie Alentejo utworzony przez wybudowanie zapory wodnej Alqueva na rzece Gwadiana.
Zbiornik osiąga 250 km² i jest największym sztucznym jeziorem w Europie Zachodniej. Może przyjąć 4.150.000.000 m3 wody 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kolejny efektownie prezentujący się zbiornik wodny wypatrujemy już w Hiszpani. Jezioro utworzono na rzece Tag po wybudowaniu zapory Alcántara, znanej również jako zapora José María de Oriol. Jedyne :wink: 3.160.000.000 m3 pojemności.

Obrazek

Obrazek


To już Francja, jezioro Lac d’Aiguebelette i szczyt Mont Granier.

Obrazek


Lac d'Annecy i La Tournette.

Obrazek


Piękne Alpy

Obrazek


i ich najwyższy szczyt Mont Blanc 8) .

Obrazek


Jednak bardziej niż sam Mont Blanc ciekawą formą uwagę przykuło pasmo górskie Chaîne des Aravis :D .

Obrazek


To, że na zdjęcie załapał nam się przy okazji najwyższy z aplejskich szczytów okazało się dopiero przy przeglądaniu zdjęć :lol: .


Jeszcze trochę górek

Obrazek


i po czterech godzinach lotu słoneczną pogodą wita nas Wrocław.

Obrazek



Jedno z dłużej czekających podróżniczych marzeń spełnione :hut: .


KONIEC
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.07.2019 16:00

Zdjęcia z samolotu nie ustępują tym z ziemi, szok
Jak Wy rozpoznajecie te łańcuchy górskie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone