Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.05.2019 18:13

koloX napisał(a):Myślałem żeby nie brać silnika, gdyż nie jest wpisany do dokumentu więc nie będzie możliwości uzyskać winiety a zatem w sumie nie bardzo byłoby jak pływać. Ponton służyłby jako taki przerośnięty materac bardziej.

Skoro nie chcesz brać silnika, nie kupować winiety i pływać na wiosłach - zabierz np. taki:

4640.jpg


lub taki:

Obrazek
koloX
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) koloX » 22.05.2019 18:32

Raczej nie będę kupować pontonu specjalnie na ten wyjazd :P
Chodzi o to że znajomy, który pierwszy raz jedzie do Chorwacji, a z którym się wybieram ma ponton i chce go wziąć. Ja tam mu tłumaczyłem że bez silnika to raczej wiele nie osiągnie ale on się upiera. Mi to w niczym w sumie nie przeszkadza i tylko chciałem się dowiedzieć czy nikt się nie będzie czepiać. Pontonu normalnie używa na Mazurach na jeziorze ze strefą ciszy i dlatego ma elektryka. Który z tego co tu wyczytałem nie uważany jest za coś wielce różniącego się od wioseł... Poza tym jest to całkiem spory ponton ze sztywną podłogą i pewnie ma ponad 4m. Myślałem że może da się go wykorzystać by trochę się przemieszczać i nurkować nieco dalej niż przy naszym nabrzeżu.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 22.05.2019 19:41

.....mam pytanie : rzeczywiście kogoś kiedyś skontrolowali, czy tylko mogą (chodzi mi o winiety)? Bo ja osobiście nie widziałem.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 22.05.2019 19:55

lew napisał(a):.....mam pytanie : rzeczywiście kogoś kiedyś skontrolowali, czy tylko mogą (chodzi mi o winiety)? Bo ja osobiście nie widziałem.
Ano mieliśmy taką kontrolę 8 lipca 2016 około 10:30 na Kanale Velebickim niedaleko Cesaricy. Płynęliśmy z Metajny do Zavratnicy.
Panowie zażyczyli sobie wszystkie możliwe dokumenty (patent, dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, winieta, ubezpieczenie).
O sprzęt (kamizelki, kotwice, gaśnica, czerpak i co tam wszystko jeszcze) w ogóle nie pytali.
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 22.05.2019 19:57

Ja miałem kilka razy, a widzę ich codziennie na wodzie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.05.2019 20:05

koloX napisał(a):Raczej nie będę kupować pontonu specjalnie na ten wyjazd :P
Chodzi o to że znajomy, który pierwszy raz jedzie do Chorwacji, a z którym się wybieram ma ponton i chce go wziąć. Ja tam mu tłumaczyłem że bez silnika to raczej wiele nie osiągnie ale on się upiera. Mi to w niczym w sumie nie przeszkadza i tylko chciałem się dowiedzieć czy nikt się nie będzie czepiać. Pontonu normalnie używa na Mazurach na jeziorze ze strefą ciszy i dlatego ma elektryka. Który z tego co tu wyczytałem nie uważany jest za coś wielce różniącego się od wioseł... Poza tym jest to całkiem spory ponton ze sztywną podłogą i pewnie ma ponad 4m. Myślałem że może da się go wykorzystać by trochę się przemieszczać i nurkować nieco dalej niż przy naszym nabrzeżu.

Może "pontoniarze" silnikowi wiedzą jak jest na Jadranie z elektrykiem ....
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 23.05.2019 09:58

Janusz wiemy dokładnie tyle co w FAQ:

ponton dłuższy niż 3m 2,5m z silnikiem elektrycznym lub spalinowym o dowolnej mocy ma mieć kupioną winietę.


Jeżeli dana jednostka posiada silnik - potrzebny jest PATENT uprawniający do jej prowadzenia, nawet jeżeli polskie przepisy tego nie wymagają.


KLIK

Dywagacje na temat sprawdzą / nie sprawdzą nie mają tu sensu. Mogę powiedzieć że na Jadranie spotkałem 2 razy kogoś z elektrykiem kręcącego się przy brzegu i prawdopodobnie takiego policja oleje jeśli nic nie nabroi. Jak wypłyniesz dalej na elektryku to prawdopodobnie masz większą szansę na kontrolę niż z konkretnym spalinowym, bo patrol uzna takiego delikwenta za nieodpowiedzialnego. Jak sądzę dla nich podstawowym priorytetem jest bezpieczeństwo na wodzie, dlatego między innymi najwięcej policji widziałem na paskim zalewie, prawdopodobnie ze względu na wypożyczalnie na Zrce. Większość kontroli dotyczyła skuterów.
S@lmo
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 01.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) S@lmo » 23.05.2019 14:20

Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia Casco - chciałem ubezpieczyć zestaw BUSH Skate + Mercury. W PZU myślałem, że nie będzie problemu, a tu niemiła zaskoczka. Nie chcą ubezpieczyć w pełnym zakresie. Wszelkie wymagane przez OWU PZU dokumenty poprawnie przesłane, zdjęcia, zabezpieczenia itd, a PZU stwierdza, że pontonu nie mogą ubezpieczyć jako łodzi pneumatycznej z napędem motorowym. Bo ponton to ponton a nie łódź pneumatyczna.

Może ktoś coś doradzić w tej sprawie? Przerabiał ktoś Casco od kradzieży i zniszczenia w transporcie, jak taki zestaw ubezpieczyć?
Remik
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 11.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Remik » 23.05.2019 16:06

boboo napisał(a):
Remik napisał(a):(...) bimini (...)
Pierwszy ma wymiar 120x145x180 tokarex
Drugi ma wymiar 120x150x210 z etmarine
Mój ponton ma 450x 180
Szerokość bimini wybierałem następująco:
Szerokość pontonu - (minus) średnica jednej tuby (bo z reguły jest to montowane w połowie tuby, więc dwa razy połowa średnicy...)
I zamówiłem pierwszy najbliższy "rozmiar w górę".
Przykład:
Ponton 200, tuba 50 = 150
Oferta bimini: 140, 160, 180
Zamówić 160.
Remik napisał(a):Czy wysokość 120 nie bedzie za mało?
Ja swoje skracałem. I to porządnie, jakieś 40 cm.
Rzadko pływam na stojąco :wink:
Najczęściej półleżąco. Im bimini jest niżej, tym lepiej chroni od słońca.
I ponton nie wygląda jak objuczony dromader :lol:
A do w(y)siadania: z przodu jest przypięte karabinkami, dwa ruchy i kładę na tylne podpórki.

I jeśli masz zamiar używać tableta albo smartfona na pokładzie (nawigacja itp.) to nie popełnij tego błędu (co ja) i nie kupuj białego bimini. W pełnym słońcu biały dach jest jak jasna lampa i na ekranie mało co widać.
Weź granatowy.

Zrób/kup sobie paski z rzepów, świetnie i szybko się tym owija płachtę przy złożeniu do tyłu.
W pokrowiec zawiniesz (ładnie wyklarujesz) jak wrócisz do kwatery. A po drodze ma być szybko i wygodnie :wink:

To tyle moich doświadczeń z bimini.


Dzieki boboo.
Zamówiłem 120x150x210 wys,szer,długość .
Dzis dostałem paczke, wieczorem pójdę pomajstrowac poprzymierzać. Najwyżej cos tam si e przerobi i tyle.
My raczej będziemy pływać na ławkach bo jest nas pięcioro. Z tymi rzepami to juz kiedys myślałem i tak pewno zrobię.
Szybkie składanie bądz rozkładanie na morzu a klar w porcie na spokonie :D
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 23.05.2019 16:46

Remik napisał(a):Dzieki boboo
Do usług, miło mi :hut:
A teraz niech Ci "wejdzie w krew" codziennie rano przed wypłynięciem sprawdzać na tej stronie:
http://bora.gekom.hr/karte.php?page=more
stan morza.
Kliknij na "znacajna visina vala" (wysokość fal), wybierz region (u Ciebie Split lub Juzni Jadran. Albo Srednji, jeśli tam popłyniesz) i datę, oraz przeklikaj godziny, żeby zobaczyć jak się to będzie rozwijać.
adriatyk_fale.png
Tak od 1,5-2 metrów, przemyśl czy nie lepiej zrobić wycieczkę samochodem :wink:
Używam tej strony od 2 sezonów, jak na razie bardzo dobra trafność.
Ale ogólnie prognozę pogody warto sprawdzać jeszcze na innych stronach.
Ta powyższa służy mi tylko do podjęcia porannej decyzji: ponton albo auto. Bo zawsze wybywamy na cały dzień :hut:
Remik
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 11.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Remik » 23.05.2019 17:51

Pięknie!!! :D Znowu Dzieki!
To jest to czego szukałem, tylko jeszcze nie zdążyłem zapytac
Ja juz od dzisiaj bede sprawdzał stan morza na jadranie :D
Dziś u mnie fala ma około 0.5m więc można śmiało pływać tylko nie za szybko bo woda zimna 17c
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 23.05.2019 18:18

Remik napisał(a):(...) Dziś u mnie fala ma około 0.5m (...)
Jeszcze musisz to skorelować z długością fali (duljina) i jej okresem.
Bo od tego "zusammen do kupy" zależy czy będzie jak wozem drabiniastym po wybojach, czy też łagodne bujanie.
Wybieraj wycieczki tak, aby w miarę możliwości wracać z falą (kierunek strzałek na tych mapkach).
Ja przynajmniej tak mam, że po całym dniu na wodzie, to te ostatnie kilometry już się chce deczko wygodniej.
I... nie wpadaj w panikę.
Miej respekt, ale nie strach :wink:
Ponton to ostatnia łajba na liście zatonięć :hut:
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 27.05.2019 08:29

ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 27.05.2019 13:25

S@lmo napisał(a):Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia Casco - chciałem ubezpieczyć zestaw BUSH Skate + Mercury. W PZU myślałem, że nie będzie problemu, a tu niemiła zaskoczka. Nie chcą ubezpieczyć w pełnym zakresie. Wszelkie wymagane przez OWU PZU dokumenty poprawnie przesłane, zdjęcia, zabezpieczenia itd, a PZU stwierdza, że pontonu nie mogą ubezpieczyć jako łodzi pneumatycznej z napędem motorowym. Bo ponton to ponton a nie łódź pneumatyczna.

Może ktoś coś doradzić w tej sprawie? Przerabiał ktoś Casco od kradzieży i zniszczenia w transporcie, jak taki zestaw ubezpieczyć?


Spróbuj w Pantaenius. Mialem tam ubezpieczony ponton z silnikiem i obejmowalo wszystko (OC,AC,NW) łącznie z transportem, urwaniem się z bojki, zniknieciem z garazu/piwnicy
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 27.05.2019 13:47

ogorek napisał(a):Spróbuj w Pantaenius. Mialem tam ubezpieczony ponton z silnikiem i obejmowalo wszystko (OC,AC,NW) łącznie z transportem, urwaniem się z bojki, zniknieciem z garazu/piwnicy


Z ciekawości, ile Cie to kosztowało?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 631
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone