Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
paweju
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 25.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweju » 18.02.2019 20:30

joker1980 napisał(a):Witam.
Po małej przerwie bez wakacji w CRO - planuje w tym roku znów wybrać się do tego pięknego kraju. W planie jest wypożyczenie RIBa (mam już coś wstępnie zarezerwowane) ale powstał mały problem, otóż w okolicach w które zamierzam jechać nie mogę znaleźć noclegu, oczywiście w miejscu gdzie mógłbym cumować łódkę (bojka i wszelkie inne formy). Może ktoś z was ma sprawdzoną kwaterę w okolicach Murter,Tisno,Betina,Pirovac,Jezera - lub coś w tych okolicach, może być także okolica Biograd na Moru - najlepiej w pierwszej linii od morza z możliwością cumowania RIBa. Pozdrawiam.

zdradzisz w jaki sposób rezerwowałeś RIBa? jakaś stronka czy inne źródła?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.02.2019 18:01

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 12:21 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
joker1980
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 22.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joker1980 » 20.02.2019 11:38

paweju napisał(a):
joker1980 napisał(a):Witam.
Po małej przerwie bez wakacji w CRO - planuje w tym roku znów wybrać się do tego pięknego kraju. W planie jest wypożyczenie RIBa (mam już coś wstępnie zarezerwowane) ale powstał mały problem, otóż w okolicach w które zamierzam jechać nie mogę znaleźć noclegu, oczywiście w miejscu gdzie mógłbym cumować łódkę (bojka i wszelkie inne formy). Może ktoś z was ma sprawdzoną kwaterę w okolicach Murter,Tisno,Betina,Pirovac,Jezera - lub coś w tych okolicach, może być także okolica Biograd na Moru - najlepiej w pierwszej linii od morza z możliwością cumowania RIBa. Pozdrawiam.

zdradzisz w jaki sposób rezerwowałeś RIBa? jakaś stronka czy inne źródła?

Jestem po wstępnych rozmowach z Rib4rent (firma z Polski) - stacjonują na miejscu w CRO w okresie letnim. Mają jeszcze coś dostępne - niestety w moim okresie urlopowym tylko na 5 dni.
michalcad
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 21.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalcad » 21.02.2019 07:54

Chcę się wybrać w tym roku do Chorwacji z pontonem+silnik. Przeglądam od kilku dni internet odnośnie opłat (winiet) za taki sprzęt. Przeczytałem też FAQ na cro.pl wyjazd-z-wlasna-lodka-pontonem-skuterem-wodnym-t28177.html, i niby wszystko jasne, aż do chwili gdy odwiedziłem chorwacką stronę rządową, i znów "zgłupiałem":
(jako nowy forumowicz nie mogę dołączać linków, więc podaje stornę rozbitą na części :
gov.hr
/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-plovila/1925


Z tej chorwackiej strony wynika, że opłata (winieta?) obowiązuje dopiero od łodzi powyżej 5m? Czy też to co jest na tych stronach to jeszcze inna opłata i za swój ponton długości 3.2 m będę musiał dokonać opłaty?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3656
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.02.2019 09:01

Winiete nie musi mieć łodzi, którego długość jest krótsza niż 2,5 m lub ma całkowitą moc maszyn napędowych mniejszą niż 5 kW.
http://www.adriaticsailor.com/vinjeta/charter_portal/1293/HR
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 21.02.2019 09:47

smoki3 napisał(a):
JacekPlacek991 napisał(a):Witam wszystkich. W tym roku planuję po raz pierwszy zabrać do Chorwacji ponton 3,60 ze sztywną podłogą, silnik Mercury 20 km. Zastanawiam się nad rejestracją pontonu,a właściwie gdzie go zarejestrować. W starostwie najszybciej i najtaniej , ale słyszałem że czasami jest problem z winietą przy tym dokumencie. Inna droga to PZMiNW, lub jak radzą znajomi żeglarze PZŻ (podobno najbardziej prestiżowa :D rejestracja). Mam umowę zakupu silnika z tego roku, natomiast ponton kupiłem 3 lata temu na allegro. Chętnie posłucham porad i doświadczonych w tym temacie.Pozdrawiam



Wchodzisz na stronę PZMiNW drukujesz wniosek, sprawdzasz opłaty. Wpłacasz kasę przelewem na konto PZMiNW za wpisanie do rejestru. Z potwierdzeniem bankowym i wypełnionym wnioskiem jedziesz do oddziełu PZMiNW, składasz dokumenty, czkasz miesiąc na dowód lub za dodatkową opłatą "prawie od ręki " dostajesz w/w. Dodatkowo zabierasz do oddziału dowody zakupu silnika i pontonu oraz CE pontonu.Pływasz, pływasz, pływasz. :mrgreen: Tą procedurem podaję ponieważ sam mam rejestrację w PZMiNW. :wink:


Wniosek, dowód płatności, umowa KS silnika i w moim przypadku darowizna pontonu.
Jak nie masz nic na ponton - to poszukaj po rodzinie, kto miałby taki ponton (może żona? brat?) niech Ci taki ponton podaruje. W najbliższej rodzinie odpada podatek.
Certyfikatu CE nie wymagali ode mnie.
Czas oczekiwania około 24 dni obecnie. Chociaż miły Pan zapewniał że 14 dni.
Wziąłem bez numerów - bo potrzebuje jeszcze naklejki z nazwą - poza tym na allegro wychodzi ciut taniej niż te 60zł.

aa no i ja wysyłałem na Nowogrodzką - odpada jeżdżenie, dowód przyszedł poleconym, dobrze zabezpieczony więc biorąc pod uwagę, że do sezonu jeszcze ze 3 miesiące - to najlepsza opcja.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 21.02.2019 13:32

michalcad napisał(a):Chcę się wybrać w tym roku do Chorwacji z pontonem+silnik. Przeglądam od kilku dni internet odnośnie opłat (winiet) za taki sprzęt. Przeczytałem też FAQ na cro.pl wyjazd-z-wlasna-lodka-pontonem-skuterem-wodnym-t28177.html, i niby wszystko jasne, aż do chwili gdy odwiedziłem chorwacką stronę rządową, i znów "zgłupiałem":
(jako nowy forumowicz nie mogę dołączać linków, więc podaje stornę rozbitą na części :
gov.hr
/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-plovila/1925


Z tej chorwackiej strony wynika, że opłata (winieta?) obowiązuje dopiero od łodzi powyżej 5m? Czy też to co jest na tych stronach to jeszcze inna opłata i za swój ponton długości 3.2 m będę musiał dokonać opłaty?


Wszystko od dawna jest tu na forum w języku polskim, MP na bieżąco to aktualizuje:

wyjazd-z-wlasna-lodka-przepisy-oplaty-papierologia-t44155.html
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 21.02.2019 17:34

A co z OC na silnik 20km. Podobno jest potrzebne. Jeżeli tak to gdzie to kupić
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 21.02.2019 21:48

Lub w Polsce lub w Chorwacji.
To Polskie za 100 z haczykiem ma zbyt niską sumę ubezpieczenia i mogą Ci nie sprzedać winiety, więc do wyboru masz
https://www.pantaenius.com/pl-pl/
lub po prostu bez problemu kupisz na miejscu.
Tanie jest.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 22.02.2019 08:17

Andrzej N napisał(a):A co z OC na silnik 20km. Podobno jest potrzebne. Jeżeli tak to gdzie to kupić

Nie jest potrzebne. Wymagane od 15kW.
JacekPlacek991
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 22.01.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekPlacek991 » 22.02.2019 08:57

Dzięki za porady co do rejestracji. Może to nie w temacie cro, ale gdyby kogoś interesowało pływanie po Wiśle to służę pomocą. Jak do tej pory przepłynąłem ja pontonem od Sandomierza do Gdańska. Polecam. Super przygoda.
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 22.02.2019 15:36

marsik napisał(a):
Andrzej N napisał(a):A co z OC na silnik 20km. Podobno jest potrzebne. Jeżeli tak to gdzie to kupić

Nie jest potrzebne. Wymagane od 15kW.

No właśnie. Tak mi powiedziała kobitka jak kupowałem vinietę w Zadarze, ale potem pod koniec października pan władza przyczepił się do OC i koniecznie chciał mi wlepić mandat, Fakt, że byliśmy wtedy na wodzie sami, Mam prośbę jeżeli tak faktycznie jest to proszę o link do strony. Nie chodzi o kasę a o święty spokój
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 23.02.2019 13:07

Dzisiaj bura. Do 150km/h
Film z Braca robi wrażenie.
https://www.brac-online.com.hr/2019/02/linije-u-prekidu-23-02-2019.html?m=1
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 23.02.2019 14:00

Andrzej N napisał(a):
marsik napisał(a):
Andrzej N napisał(a):A co z OC na silnik 20km. Podobno jest potrzebne. Jeżeli tak to gdzie to kupić

Nie jest potrzebne. Wymagane od 15kW.

No właśnie. Tak mi powiedziała kobitka jak kupowałem vinietę w Zadarze, ale potem pod koniec października pan władza przyczepił się do OC i koniecznie chciał mi wlepić mandat, Fakt, że byliśmy wtedy na wodzie sami, Mam prośbę jeżeli tak faktycznie jest to proszę o link do strony. Nie chodzi o kasę a o święty spokój


To chorwacka ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu
https://www.zakon.hr/z/370/Zakon-o-obveznim-osiguranjima-u-prometu
Art 3 pkt 19 definicja - łódź motorowa, aby była łodzią na potrzeby ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, musi mieć silnik o mocy >15kW.
Zapewne to jest podstawą prawną. Choć oczywiście nie jestem specem od chorwackiego prawa..

Tu jeszcze omówienie kwestii ubezpieczeń
https://kompare.hr/savjetnik/osiguranje-plovila/

Po za tym to kapitanat ma obowiązek sprawdzić ubezpieczenie przy pobieraniu opłaty (winieta). Tam jest weryfikacja, nie wypuszczą nikogo z winietą, a bez ubezpieczenia jeśli jest wymagane.
Koleś kontroler albo chciał coś od Ciebie wyciągnąć do kieszeni, albo się nie znał.
Leszek_77
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 23.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek_77 » 23.02.2019 18:53

Witajcie,

chciałbym się upewnić czy posiadając pompowany katamaran żaglowy (czyli prawie ponton :) ) również jestem zobowiązany do zarejestrowania jednostki? ...nawet pływając wyłącznie na żaglach, bez używania silnika pomocniczego (elektryk)?
Długość jednostki to 460cm.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Leszek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 620
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone