Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.11.2018 16:35

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:32 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 04.11.2018 16:52

Za jakimi konkretnie modelami się rozglądać ? 2 czy 4-suw :?:
Widzę że z tańszych silników są używane (Mercury, Johnson)
Przyznam ze cena ma znacznie, ale nie chciał bym na własnej skórze testować przysłowia chytry dwa razy traci..
Czym właściwie się one różnią :?:
A i jeszcze jedna sprawa do pontony silnik z krótką stopą :?:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.11.2018 17:18

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:33 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 05.11.2018 10:21

Dziękuje Smoki3 na pewno się odezwę teraz muszę chwile się uspokoić z zakupami - żona :D
Co nie znaczy ze nie mogę planować :P
Patent posiadam bo robiłem za gówniarza i nigdy z niego nie korzystałem - jedna rzecz z głowy :wink:

Do pontonu będę potrzebował liny oraz kotwicy, co lepsze ciężarek czy kotwica ?
jaka kotwica do takiej jednostki ? lina jakaś konkretna jak długa ?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.11.2018 12:58

zip20 napisał(a):Za jakimi konkretnie modelami się rozglądać ? 2 czy 4-suw :?:

Wg mnie ze względu na wygodę 4 suw. Odchodzi mieszanie paliwa z olejem (pomijam te z dozownikiem często awaryjnym w starszych modelach). Dodatkowo przy tankowaniu często zdarza się że coś wychlapnie. W przypadku czystej benzyny po 10 minutach nie pamiętasz że miało to miejsce. W przypadku mieszanki tłusty pokład masz do końca urlopu, a pod podłogą emulsję wody z olejem. 20 sto konny czterosuw spali mniej niż 15sto konny dwusuw, przy czym reakcja na dodanie gazu przemawia za tym drugim. Czterosuw jest jednak trochę cichszy, no i nie czuć charakterystycznego zapachu dwusuwa.

zip20 napisał(a):Do pontonu będę potrzebował liny oraz kotwicy, co lepsze ciężarek czy kotwica ?
jaka kotwica do takiej jednostki ? lina jakaś konkretna jak długa ?


Temat liny i kotwicy jest otwarty ze względu na to że nie wiem gdzie planujesz kotwiczyć. Jeśli zatoczka i plażowanie, to starczy Ci drapak z Juli za 19,99 o masie 0,7 kg. Jak zaczepi to będzie trzymał, jak nie zaczepi to podczas wiatru i fali powlecze Ci i 10 kilo po dnie. Owszem możesz inwestować w bruce'a, łańcuch itd, tylko po pierwsze, gdzie to na pontonie trzymać żeby podłogi nie zdewastowało, po drugie jak kupisz ocynkowaną blachę na Jadran to prawdopodobnie ruda w stopniu zaawansowanym pojawi się już pod koniec pierwszego urlopu, a jak zainwestujesz w nierdzewkę za kilka stów, to będziesz się modlił przy każdym wyrzuceniu kotwicy by między skały nie wpadła (na Paskich Vratach już 3 drapaki zostawiłem na głębokości 30-60 m). Bojrep nie jest lekiem na całe zło i nie wszystko można nim uratować. Poza tym i tak będziesz kląć na ilość różnych sznurków na pokładzie :wink: Linka do kotwiczenia plażowego 5mm wystarczy. Starczyłaby i cieńsza ale będzie niewygodna w użyciu. Długość zależna od głębokości akwenu. Jeśli przewertujesz mapy głębokości, to 70-80 mb liny wystarczy Ci aby w 95 % móc zakotwiczyć do 0,5 Nm od brzegu a dalej nie ma sensu.

Jeśli na kotwicy będziesz musiał zostawiać na noc, to jednak porządny bruce z łańcuchem będzie niezbędny chyba że będzie to port z muringiem, tylko że wtedy cena może Cię pokonać :wink:.

Zakładam jednak że większość właścicieli kwater przy morzu, a nawet tych z 2 czy 3 linii brzegowej będzie Ci w stanie wskazać bojkę z betonem do której możesz się na noc zaczepić.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.11.2018 13:06

zip20 napisał(a):Dziękuje Smoki3 na pewno się odezwę teraz muszę chwile się uspokoić z zakupami - żona :D
Co nie znaczy ze nie mogę planować :P

Kup żonie coś o czym zawsze marzyła ... a potem silnik i inne pierdołki.:oczko_usmiech:
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 05.11.2018 13:13

Kotwica potrzebna do zakotwiczania podczas kąpieli gdzieś na dzikiej plaży. Jak wygląd zostawianie na bojce na noc umawia się to wcześniej z właściciel już podczas wynajmu czy spokojnie uda się coś znaleźć na miejscu ?

Druga sprawa gdy popłynę do jakiejś miejscowości i wpłynę do portu mogę gumiaka zostawić na kilka godzin ( nie wiem jak to wygląda ) - płaci za taki parking czy lepiej szukać bojki po za portem ?
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 05.11.2018 14:14

Gratuluję zakupu pontonu!

Poczytaj ten post, od poczatku... to najlepsza baza wiedzy.
Na wszystkie Twoje pytania padały już wielokrotnie odpowiedzi.

Silnik - jak powiedziano, najlepiej celuj w 20hp, jak trafisz 15hp w dobrej cenie, to też da radę. Nie mniej. Raczej 4T - wygodniejszy. Jak cena gra bardoz dużą rolę - kup najtańszy w dobrym stanie jaki znajdziesz, także 10hp. - byle wejść w ślizg z załogą. Zawsze silnik można wymienić. Popływasz jeden sezon, żonie się spodoba, da zielone światło na wydatek na mocniejszy silnik.

Wg mnie odpowiednia do pontonu linia kotwiczna to drapak składany lub bruce, 2-3kg + 2-3m łańcucha (lepiej nierdzewny, ocynk będzie brudził) + 15-20m liny 8-10mm (cieńsza jest przykra dla dłoni przy wyciąganiu). W 99% sytuacji pokryje potrzeby kotwiczenia przy plażach.

BOJKA - najlepiej od razu umówić się z gospodarzem, żeby załatwił. Na miejscu też czasem można znaleźć, ale bezpańska bojka to rzadkość. Można też samemu zrobić - ponurkować, można znaleść pod wodą blok z uchwytem, albo wręcz samemu go sobie zrobić. Do tego trzeba też liny z szeklą oraz bojki (ewentualnie może być z jakiegoś baniaka).

Porty - jest różnie. Nie ma czegoś takiego jak "parking". Generalnie nie zapłacisz nigdzie. Czasami bez problemu znajdziesz wolne miejsce, czasami trudno igłę wcisnąć, trzeba się pokręcić, coś wykombinować. Albo poprosić kogoś miejscowego o przysługę. Raczej w końcu gumiaka uda się gdzieś zacumować. W porcie nie będzie kwestii bojki na chwilę - chodzi o to, żeby zacumować do pirsu lub plaży i wyjść suchą nogą na ląd, a nie pływać od bojki, nie będziesz w kąpielówkach zwiedzał miasteczka.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.11.2018 16:08

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:33 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
pasztecik
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 15.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasztecik » 05.11.2018 20:28

marsik napisał(a):Gratuluję zakupu pontonu!

Poczytaj ten post, od poczatku... to najlepsza baza wiedzy.
Na wszystkie Twoje pytania padały już wielokrotnie odpowiedzi.

Silnik - jak powiedziano, najlepiej celuj w 20hp, jak trafisz 15hp w dobrej cenie, to też da radę. Nie mniej. Raczej 4T - wygodniejszy. Jak cena gra bardoz dużą rolę - kup najtańszy w dobrym stanie jaki znajdziesz, także 10hp. - byle wejść w ślizg z załogą. Zawsze silnik można wymienić. Popływasz jeden sezon, żonie się spodoba, da zielone światło na wydatek na mocniejszy silnik.

Wg mnie odpowiednia do pontonu linia kotwiczna to drapak składany lub bruce, 2-3kg + 2-3m łańcucha (lepiej nierdzewny, ocynk będzie brudził) + 15-20m liny 8-10mm (cieńsza jest przykra dla dłoni przy wyciąganiu). W 99% sytuacji pokryje potrzeby kotwiczenia przy plażach.

BOJKA - najlepiej od razu umówić się z gospodarzem, żeby załatwił. Na miejscu też czasem można znaleźć, ale bezpańska bojka to rzadkość. Można też samemu zrobić - ponurkować, można znaleść pod wodą blok z uchwytem, albo wręcz samemu go sobie zrobić. Do tego trzeba też liny z szeklą oraz bojki (ewentualnie może być z jakiegoś baniaka).

Porty - jest różnie. Nie ma czegoś takiego jak "parking". Generalnie nie zapłacisz nigdzie. Czasami bez problemu znajdziesz wolne miejsce, czasami trudno igłę wcisnąć, trzeba się pokręcić, coś wykombinować. Albo poprosić kogoś miejscowego o przysługę. Raczej w końcu gumiaka uda się gdzieś zacumować. W porcie nie będzie kwestii bojki na chwilę - chodzi o to, żeby zacumować do pirsu lub plaży i wyjść suchą nogą na ląd, a nie pływać od bojki, nie będziesz w kąpielówkach zwiedzał miasteczka.


To ktoś po zostawianiu łódki na bojce płynie do brzegu? :o przecież da sie to załatwić w taki sposób, ze wychodzisz suchą nogą na ląd ;)
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 05.11.2018 21:49

.....ja nie znam takowego, bez pontonu; jaki więc, to sposób?
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 05.11.2018 22:49

pasztecik napisał(a):To ktoś po zostawianiu łódki na bojce płynie do brzegu? :o przecież da sie to załatwić w taki sposób, ze wychodzisz suchą nogą na ląd ;)

Pływa się, pływa - czasem tak trzeba, przynajmniej w przypadku sternika.
Skąd to zdziwienie?
Może wynika stąd, że jesteś po dopiero pierwszym sezonie pływania pontonem i wiele rzeczy jest dla Ciebie nowych i niezrozumiałych - w sumie nic dziwnego u początkujących - ale jak nabierzesz doświadczenia, to przestaną Cię zaskakiwać tak prozaiczne kwestie, a z czasem nawet te mniej prozaiczne.
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 05.11.2018 23:49

Czy chodzi wam o ten sposób https://postimg.cc/vgNQHKW6 :?:

Mam inny problem poprzedni właściciel namalował numery na pontonie lakierem - pytanie czy próbować to zmyć jakimś rozpuszczalnikiem ? boje się żeby nie naruszyć struktury materiału. Najwyżej zamaluje te numery (jakiej farby użyć ) a na tym przykleję nowe .
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 06.11.2018 08:57

smoki3 napisał(a):... i kłopot z transportem. Zawsze trzeba pamiętać na którym boku kłaść jednostkę w samochodzie. Ponieważ można mieć ślizgawkę w bagażniku zatarty silnik op odpaleniu(jeśli się uda), wizyta u mechanika w sprawie czyszczenia silnika-gażnika....uzupełnienie oleju w misce olejowej.


Zasada podstawowa - kładziemy na rumplu. Jak ktoś ma problem z zapamiętaniem tak prostej czynności, to i na rondzie pojedzie w lewo, więc na Jadran nie dotrze :wink:


smoki3 napisał(a):Co do wymazania łodzi w oleju przy 2-takcie Rysio ostro przesadza. Od początku mojej przygody z pływaniem ze względów ekonomicznych miałem 2-takty (w końcu pływam tylko 2 tygodnie w roku na Jadranie i kilka ewentualnych wyjazdów na Mazury). Przy sprawnym sprzęcie nic się nie leje z silnika, zbiornika... Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim dozowaniu oleju z paliwem, przeważnie mieszanka 1:100.


Nie piszę o lejącym silniku bo pływanie czymś takim to głupota. Piszę o momencie tankowania. Pompki do przetaczania nie miałem więc przelewałem przez lejek. Przy zafalowaniu rzadko udawało się tak by nic nie rozchlapać. Te kilka gram oleju w połączeniu z wodą na pokładzie wystarczało by zrobić ślizgawkę. To autopsja a nie przesada.
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 06.11.2018 10:06

Producent Inter-media na swoje stronie podaje ze ponton wykonany jest z "PVC coated fabric & Hypalon"
Czy mógłbym go potraktować żeby spróbować zmyć te numery ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 612
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone