Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.11.2018 10:23

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:31 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 06.11.2018 12:39

są kanistry z rurką, która normalnie schowana jest w środku (np. firmy pressol)
A do napełniania wyjmujemy ją i wkładamy odwrotnie i mamy wygodną rurkę

Obrazek

Ideału nie ma bo rurka jest w paliwie i moczymy ręce (chyba, ze mocujemy na rzep do kanistra rękawiczki)
Ja używam takie kanistry, rękawiczki, wielki lejek pressol-a (chyba 3l) tak uformowany, ze hlustam do niego i nie wylatuje poza.

Ale fakt faktem - nie mieszam oleju z benzyną.
Do wlewania oleju do zbiornika (oleju 5l) używam tego samego lejka i robię to na spokojnej wodzie.

Generalnie dolewanie czy noszenie paliwa ze stacji to jedna z mniej przyjemnych rzeczy w tym hobby.
Nawet zwykłe napełnianie kanistra (lub kilku) be należytej uwagi (typu wyjmując powoli dystrybutor z kanistra odwracamy do góry) kończy się oblaniem paliwem. To samo tyczy napełniania zbiornika w stacji nawodnej.

Do tego w tym momencie trzeba płacić ;) !!!! Smutek tym większy
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 07.11.2018 13:17

Wg mnie odpowiednia do pontonu linia kotwiczna to drapak składany lub bruce, 2-3kg + 2-3m łańcucha (lepiej nierdzewny, ocynk będzie brudził) + 15-20m liny 8-10mm (cieńsza jest przykra dla dłoni przy wyciąganiu). W 99% sytuacji pokryje potrzeby kotwiczenia przy plażach.


Drapak 0,7 Kg będzie wystarczający do plażowania ? jaki łańcuch do takiego zestawu "grubość" ?
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 07.11.2018 13:37

zip20 napisał(a):Drapak 0,7 Kg będzie wystarczający do plażowania ? jaki łańcuch do takiego zestawu "grubość" ?

Jaki ciężar pontonu+silnik?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.11.2018 13:53

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:31 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 07.11.2018 14:16

Ja na swojej miejscówce w cro zrobiłem tanim kosztem nawet takie wyższe bojki, które ułatwiają chwytanie dennych cum oraz ich zawieszanie na czas pływania :D wygodnie i liny się nie plączą.
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.11.2018 14:39

Mam pytanie o silnik zapasowy. Czy elektryk uciągnie riba ( ok. 5 m) ? I jaki ew. wybrać ? Czy to nie jest dobry pomysł na Adriatyk ?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 07.11.2018 15:09

zip20 napisał(a):Drapak 0,7 Kg będzie wystarczający do plażowania ? jaki łańcuch do takiego zestawu "grubość" ?


Żaden. Po prostu drapak ma się zaczepić o kamienie / skały na dnie. Jak będziesz mieć piach to wjeżdżasz pontonem na brzeg.

komanch napisał(a):Jaki ciężar pontonu+silnik?


Z paliwem i gratami ponad 200 kg. Jak wyżej napisałem - warunek żeby się zaczepić i możesz i 500 kilo zakotwiczyć, a cuma z amortyzatorem do brzegu.

bigredone napisał(a):Mam pytanie o silnik zapasowy. Czy elektryk uciągnie riba ( ok. 5 m) ? I jaki ew. wybrać ? Czy to nie jest dobry pomysł na Adriatyk ?


Będzie flauta to popłyniesz do celu. Dostaniesz wiatr to on wskaże Ci cel. Tak więc pomysł średni. Dołóż do tego spory akumulator by wystarczył choćby do określenia kierunku i wagowo grubo przekraczasz małą spalinówkę rzędu 2,5 kuca. Na takim Tohatsu, przy niewielkim wietrze zdarzyło mi się płynąć RIBem 4,95 m. Prędkość oscylowała w granicach 5-8 km/h wg navi. Tyłka nie urywa, ale jeśli nie złapie Cię bora, to masz przynajmniej szansę skutecznie sterować i przybić do najbliższej bezpiecznej zatoki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.11.2018 15:33

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:32 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 07.11.2018 23:30

komanch napisał(a):Ja na swojej miejscówce w cro zrobiłem tanim kosztem nawet takie wyższe bojki, które ułatwiają chwytanie dennych cum oraz ich zawieszanie na czas pływania :D wygodnie i liny się nie plączą.
Obrazek


Nie ogarniam tych "cum dennych" o co chodzi po co te boje z tymi drutami ?
Cuma denna tzn tonąca lina która tonie i leży na dnie ?
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 08.11.2018 00:04

smoki3 napisał(a):
Jeśli jesteś z okolic W-wy daj znać na priwa. to dam ci namiar na sprawdzonego sprzedawcę silników używanych. Ja od niego mam już trzeci silnik i uważam go za solidnego gościa.


To ja bym poprosił np. na priv o ten namiar, rozglądam się za jakimś 2T najlepiej Yamahy zrobionym z 9.9 na 15KM.
Z góry dzięki!
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 08.11.2018 09:07

zip20 napisał(a):Nie ogarniam tych "cum dennych" o co chodzi po co te boje z tymi drutami ?
Cuma denna tzn tonąca lina która tonie i leży na dnie ?


Dokładnie tak, lina która tonie, można ją samemu dociążyć w razie potrzeby żeby tonęła. Patent z podwyższeniami na bojach mam dla ułatwienia łapania liny z pokładu łodzi, nie musze jej łowić, szukać itd. Lina na stałe jest mocowana przez dolne ucho boi, górny uchwyt służy tylko jako zawieszka.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 08.11.2018 09:37

Tak całkiem szczerze: jak kupiłem ponton, też łamałem sobie głowę, jak to będzie z cumowaniem, kotwiczeniem itp.
Dopóki sam nie sprawdziłem. To jest wszystko prostsze niż się wydaje. Kotwica przy pontonie jest bardzo rzadko potrzebna.
Najważniejsze: dogadaj się z włascicielem kwatery o kawałek bojki albo palika przy nabrzeżu. Miej na pontonie ze 4 fenderki (odbijacze).
A na wszelakie plaże po prostu "wjedziesz" i do połowy wyciągniesz, prawie bez potrzeby jakiegokolwiek sznurka.



Przy konobach z reguły miejsca w bród - jedyną opłatą jest konsumpcja w danej konobie.

I jak pisał smoki3, markery długości na linie kotwicznej mogą uprościć życie. Musisz sam wiedzieć jak głęboko potrafisz zanurkować (4-5 m?) i jeśli kotwica idzie głębiej, znajdź inne-płytsze miejsce. Wtedy nie martwisz się, czy ją wyciągniesz.

Przecież to wyjazd na urlop a nie jakiś survival z testem na stres.
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 08.11.2018 09:50

Czy ta cuma denna to coś takiego
https://imgur.com/a/7oYUWK4 :?:
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 08.11.2018 10:10

zip20 napisał(a):Czy ta cuma denna to coś takiego
https://imgur.com/a/7oYUWK4 :?:


Tak, naprawde wielu właścicieli kwater ma blok muringi u siebie wrzucone, podłączasz się do takiego bloka bojką, z drugiej strony do ucha na brzegu i masz spokój żadna fala Cie nie rusza.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 613
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone