Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 28.09.2018 16:45

Jeśli przeczytałeś cały ten wątek, to powinieneś mieć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jeśli chcesz kupić ponton na dłuższy czas dla 3 os. to celuj w wymiar nie mniejszy niż 360-380cm.

A do niego silnik 15-20km.
Nie widzę żadnego sensu w kupnie Yamy 9.9km za 11k pln, jeśli za ok. 12k pln można kupić silnik 20km, np. lekki Suzuki 20AS. Podobna cena, a moc x2.

Zasięg pontonu ogranicza odwaga sternika, załogi oraz stan morza. Przy bardzo dobrych warunkach można pływać całkiem daleko, np. z Krku poplyniesz na Rab czy Cres. W przeciętnych tylko na pobliską plażę przy sąsiedniej wysepce, przy kiepskich nie wyplyniesz w ogóle.

Na początku wszystko będzie nowe, nieznane, wiec będziesz ostrożny z wycieczkami. Z czasem (szybkim czasem) nabierzecie doświadczenia i pewności, pozwolicie sobie na dalsze wyprawy przy łaskawości Neptuna.
albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 28.09.2018 18:18

Dla 3 osób żeby było wygodnie to tak jak marsik napisał min. 3.6 m i silnikiem dobrze Ci radzi.
Ja właśnie zaczynałem od 9.9 i po pierwszym sezonie zakupiłem suze 20AS.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 29.09.2018 12:41

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7539736828
W tej klasie i cenie fajny jest też Tohatsu - lekki, też z wtryskiem.
Crofani_Śląsk
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 18.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crofani_Śląsk » 01.10.2018 10:01

Dziekuję za powuższe odpowiedzi..

A w kwestii pontonów - Na chorwackie wody to chyba lepszy z podłogą alumionową niż dmuchaną - nieprawdaż?

Do tego Suzuki 20AS to jaki ponton polecacie? Czy iść w coś firmowego np Honda czy Yamaha czy coś mniej kosztowego np Kolibri?


Pozdrawiam
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 01.10.2018 10:50

Silnik - głównie wskazuję, że lepiej kupić silnik 20KM niż 9,9KM. Marka - każda z uznanych dobrych producentów. Kierowałbym się ceną, wagą i wymiarami oraz bliskością autoryzowanego serwisu.

Ponton - sprawa nie jest jednoznaczna. Honda czy Yamaha bedzie 50-75% droższa. Ale nie przypominam sobie, aby ktoś kiedyś narzekał na ich jakość, miał poważne reklamacje. A z przeróżnymi chińczykami różnie bywało, nawet nowy ponton potrafił się rozkleić... Jednak były też marki chińczyków, które trzymały jakość, użytkownicy od dobrych kilku lat są zadowoleni - spróbuj wyłąpać na tym forum użytkowników i ich oceny. Sam musisz ocenić, czy wolisz dopłacić te 2-3k PLN.
desperadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 20.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) desperadek » 01.10.2018 12:12

Ważne jest też pytanie czy transport na przyczepie czy nie i jaki duży samochód. Ja jeżdżę bez przyczepy, z załogą 4 osobową i zapakowanie się jest wyzwaniem :)
Przy zakupie mocno szukałem wymiarów pontonu po złożeniu, żeby zmieścił się do boxa. Pierwszy ponton miałem chińczyka 3m z silnikiem 9,9KM 2T, a po 3 latach zmieniłem na Yamaha 3,4 m (podłoga alu) z 20KM 4t. Kultura pracy silnika, moc i związany z tym komfort podróżowania robi różnicę, ale jak to się pięknie mówi własności nautyczne są mocno zbliżone. Myślę, że koło 4m dopiero byłoby odczuwalnie lepiej, ale to i tak klasa morska C. Oba zestawy służą moim zdaniem do zwiedzania pobliskich wysepek i zatoczek. Zdarzało mi się wracać pod wiatr z Orebicza do Viganj ( około 5km) walcząc z popołudniowym mistralem. Naprawdę nic przyjemnego taką łupinką.
albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 01.10.2018 20:08

Crofani_Śląsk napisał(a):
Do tego Suzuki 20AS to jaki ponton polecacie? Czy iść w coś firmowego np Honda czy Yamaha czy coś mniej kosztowego np Kolibri?

Pozdrawiam

Generalnie do wyjazdów 2-3 tygodniowych raz do roku na cro i kilku dni pływania "wokół komina"
to bym wziął coś z Kolibri, Bark, Bush.. a resztę różnicy kasy z Yamy /Hondy przeznaczył na osprzęt kapoki, liny, bimini itp.
Osobiście od 2 sezonów używam wspomnianego "kolibra" nie cackając się z nim zbytecznie i nic się nie dzieje.

Pozdrawiam
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 01.10.2018 21:11

Sprawdź w pontonie 4 rzeczy
1.gramaturę materiału powinna być minimum 1100g/m2
2.dopuszczalne ciśnienie w komorach min 0.25bar
3.grubość pawęży min 2cm
4.klasę pontonu powinna być C

Bark nie spełnia żadnego z tych wymogów, a Kolibri występuje w dwóch odmianach, mocniejszej i słabszej. Więc sprawdź dokładnie żeby się nie naciąć.
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 04.10.2018 09:45

W tym roku przesiadłem się na Info Media 3.6m (Marsiku, miałeś okazję widzieć, przy okazji pozdrawiamy :papa: ).
To już mój czwarty ponton, spisywał się świetnie. W zakupie niedrogi, dałem 3.2kPLN
Poprzedni zestaw to była Honda 3,2m. Dużej różnicy nie ma. Jest więcej miejsca ale za to ponton spakowany jest większy i cięższy. Jak zwykle coś za coś.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.10.2018 10:15

baska napisał(a):Sprawdź w pontonie 4 rzeczy
1.gramaturę materiału powinna być minimum 1100g/m2
2.dopuszczalne ciśnienie w komorach min 0.25bar
3.grubość pawęży min 2cm
4.klasę pontonu powinna być C

Bark nie spełnia żadnego z tych wymogów, a Kolibri występuje w dwóch odmianach, mocniejszej i słabszej. Więc sprawdź dokładnie żeby się nie naciąć.


Ponton BARK BT 420S
Materiał 5- warstwowy wykonany ze wzmocnionego nićmi poliestrowymi PVC o gramaturze 1100g/m2.


Co nie zmienia faktu, że podpadający jest ten gumjak bo

Wymiary pontonu: 420 x 180cm
Średnica burty: 45cm
Ładowność: 740kg
Waga zestawu 45 kg + 30 kg = 75 kg


Natomiast w przypadku Hondy T40AE wychodzi, że przy 4 mb waży aż 90 kg i ma 1050 kg ładowności. Na czymś w tym Barku musieli pooszczędzać :roll:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 04.10.2018 11:13

Rysio napisał(a):(...)
Co nie zmienia faktu, że podpadający jest ten gumjak bo
Wymiary pontonu: 420 x 180cm
Średnica burty: 45cm
Waga zestawu 45 kg + 30 kg = 75 kg
(...)
Na czymś w tym Barku musieli pooszczędzać :roll:
Nie do końca.
45 kg + 30 kg
Przyjmując duuuże zaokrąglenia (w górę)
2 rury Φ = 0,45 m długości 4,2 m - robi 11,8 m². Załóżmy 12 m².
Podłoga just pełny prostokąt 4,2 x 1,8 = 7,56 m². Załóżmy 8 m².
Mamy 20 m² PVC o gramaturze 1,1 kg/m², czyli 22 kg. Przyjmijmy (z klejem i uchwytami) 25 kg.
Zostaje całe 20 kg na pawęż i sznurki
45 kg + 30 kg
i 30 kg na podłogę, wiosła i ławeczki.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.10.2018 11:30

To wylicz mi dlaczego Honda podaje 90 kg (niektóre źródła 86 kg) przy tubach średnicy 49 cm i 4mb długości. PCV z tego co wiem też jest 1100g/m2 :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 04.10.2018 11:54

Przypuszczam, że masywniejsza Alu-podłoga swoje robi.
Mój Red GoomYak przy 4,5 x 2,0
tuby 0,57m Φ
dmuchana podłoga, wiosła i torba dziobowa
Zodiac podaje 81 kg dla AirFloor albo 116 kg dla AluFloor.
35 kg różnicy tylko z powodu podłogi.
I dlatego myślę/przypuszczam, że w Hondzie to Alu jest "deczko grubszej jakości" niż w Barku.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 04.10.2018 13:45

Rysio napisał(a):Ponton BARK BT 420S
Materiał 5- warstwowy wykonany ze wzmocnionego nićmi poliestrowymi PVC o gramaturze 1100g/m2.


Szczerze wątpię że 390 robią z 900g/m2, a 420 ze 1100g/m2.
Waga bn-390 45+28, waga bt-420 45+30, tylko 2kg więcej na łódkę dłuższą o 30cm
Bark na swojej stronie nie podaje żadnych danych odnośnie gramatury i ciśnienia w balonach (w sumie rozumiem, bo nie mają się czym chwalić). Natomiast to co piszą sprzedawcy w swoich ofertach to czyste s-f.
W klubie mamy Honvawe i Zodiaka. Jak postawie swojego Barka obok nich to wystarczy pomacać żeby poczuć różnicę.
bkusmier
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 08.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) bkusmier » 05.10.2018 12:55

Crofani_Śląsk napisał(a):Dziekuję za powuższe odpowiedzi..

A w kwestii pontonów - Na chorwackie wody to chyba lepszy z podłogą alumionową niż dmuchaną - nieprawdaż?

Do tego Suzuki 20AS to jaki ponton polecacie? Czy iść w coś firmowego np Honda czy Yamaha czy coś mniej kosztowego np Kolibri?


Pozdrawiam


ja polecam to czym pływam: YAM 380s + 25KM silnik, jak budżet puści to nowy też od Yamahy (są całkiem lekkie jak na tą moc). Sam pływam nowym pontonem z 30-letnim 25KM dwusuwem i sprawuje się całkiem fajnie :)
w zeszłym roku zestaw zmieścił się do bagażnika, w tym roku jechał na przyczepie (bez większych problemów - ale to na osobny wątek :)).

PS. @desperadek - dostałem od Ciebie prv, nie mogę jeszcze pisać prywatnych wiadomości, napisz mi Twój nr tel to Ci odpowiem :)

pozdrawiam,
bk
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 609
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone