Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peljesac - Potomie - 2008

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 24.11.2008 18:00

zebik napisał(a):Ines ja cię podziwiam, że ty to lubisz mi nie smakowało jadłem to pierwszy raz w tym roku i podali takie paskudztwo z zielonym makaronem, że mnie zemdliło - może coś zepsuli i dlatego taki smak.


hmm..czasem może rzeczywiście coś nie wyjdzie...akurat w Cro nigdy nie zdarzyło się, aby mi owoce morza nie smakowały..w Polsce natomiast już w wielu lokalach podawali je bardzo niesmacznie przyrządzone..
Może spróbuj od prażonych kalmarów(to te krążki :)
One raczej wszystkim smakują...a potem próbuj dalej :)
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 24.11.2008 18:27

ines napisał(a):
zebik napisał(a):Kalmary dla mnie to paskudztwo jakiego w życiu nie jadłem i jeszcze podane z zielonym makaronem po prostu ohyda, podziwiam cię że to możesz przełknąć.


No nie wiem, zupełnie nie rozumiem ludzi, którzy maja obiekcje do jedzenia owoców morza...krewetki, ośmiornice, mule, kalmary, ostrygi..dla mnie bomba..uczta dla podniebienia...warto się przekonać, nie wiesz co tracisz :? :)


Zdecydowana zgoda 8) Jeszcze niedawno , w Dingacu skazany byłem na konsumpcję dużych ilości mule lub dagnje jak kto woli http://pl.youtube.com/watch?v=VhlnSewLhDo oraz hobotnic http://pl.youtube.com/watch?v=VhlnSewLhDo oraz hobotnic . Wszystkich zainteresowanych zachęcam do spróbowania tych specjałów :D Nie trzeba od razu się objadać :wink:
Przypomniał mi się jeszcze jeżowiec na Korculi , parę lat temu ... , ale to już bez komentarza :wink:
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 24.11.2008 19:33

mkm, Jeżowiec 8O :? :?:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 24.11.2008 20:44

ines napisał(a):mkm, Jeżowiec 8O :? :?:


Tak :!: Ivo z Prigradicy , pewnego wieczoru niesie wiaderko , a w wiaderku ... jeżowce konsumpcyjne 8O Każdy z nich ma już rozcięty brzuszek :D Po krótkich oględzinach i wyjaśnieniach, gospodarz częstuje mnie jednym egzemplarzem :wink: Do środka wkłada się łyżeczkę , albo zwyczjnie palec i wydobywa się galaretkowatą ikrę , po czym , zamyka na chwilę oczy i .... już po wszystkim :wink: Smak jeżowca , na pewno długo zostaje w pamięci :D
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 21:33

Hubotnica jak Mistrz Makłowicz przykazał:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wersje podstawową można walnąć na patelnie i wykonać według własnych upodobań, np. curry, świeża bazylia, mieszanki ostra i do kurczaka - w moim przypadku. Wyszła na ostro, ekstra.

Obrazek[/img]
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 21:37

a to już restauracja Lokanda w Dubrowniku w starym porcie, czyli owoce morza po dalmacku

Obrazek

Krewetki
Obrazek

Kalmary
Obrazek

Rizotto
Obrazek

Małże
Obrazek[/
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 21:38

mkm napisał(a):Tak :!: Ivo z Prigradicy , pewnego wieczoru niesie wiaderko , a w wiaderku ... jeżowce konsumpcyjne 8O Każdy z nich ma już rozcięty brzuszek :D Po krótkich oględzinach i wyjaśnieniach, gospodarz częstuje mnie jednym egzemplarzem :wink: Do środka wkłada się łyżeczkę , albo zwyczjnie palec i wydobywa się galaretkowatą ikrę , po czym , zamyka na chwilę oczy i .... już po wszystkim :wink: Smak jeżowca , na pewno długo zostaje w pamięci :D

jestem pod wrażeniem
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 24.11.2008 21:46

pysznie :wink:





.
Ostatnio edytowano 13.01.2014 22:09 przez pasażer, łącznie edytowano 2 razy
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 24.11.2008 22:00

:D
Co do jeżowców to też wtrącę swoje trzy grosze, bo również miałam okazję spróbować :lol: .
Kiedyś na plaży obserwowaliśmy, jak francuskie małżeństwo sobie je wyławiało, rozcinało i wyjadało łyżeczką. Ponieważ troszeczkę parlam po ichniemu zachęcona przez syna, który wyłowił również jeżowca zaczęliśmy rozmawiać z owym małżeństwem. Rozcięli nam jeżowca nożyczkami od strony brzucha i pokazali aby wyjadać łyżeczką takie coś pomarańczowe. Resztę się wywalało. Jest to taki glucik, mniejszy od żółtka. Jeżowiec nie ma kości, itp. W środku jest taki galaretkowaty. Francuzi byli z Marsylii, więc znają te żyjątka i od siebie. Pani tłumaczyła, że jest to wspaniałe na serce, krążenie, siły witalne, ma duże wartości odżywcze, itp. To pomarańczowe jest różnej wielkości, samice mają większe, samce mniejsze. Samice można poznać po tym, że zwykle ma coś przyczepione do swoich kolców, jakieś trawki czy małe kamyczki. Bo to nic innego jak narządy rodne tych stworzeń. Powiem tyle próbowałam do tego momentu, gdy się o tym dowiedziałam :wink: a moi panowie, dzielnie zebrali sobie jeżowce "na kolację".
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 25.11.2008 00:26

ja to tylko zjem smażone kalmary z owoców morza
najlepsze były do tej pory właśnie w starym porcie w Dubrovniku :wink:
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 25.11.2008 11:14

witki napisał(a):ja to tylko zjem smażone kalmary z owoców morza
najlepsze były do tej pory właśnie w starym porcie w Dubrovniku :wink:

jak dla mnie to była najmniej smaczna potrawa ze wszystkich konsumowanych w Lokandzie, ale uczywiście to kwestia gustu
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.11.2008 11:32

Z jeżowcami to jest dokładnie tak jak piszecie... Bobo opowiadał mi , ze jak byli u niego Włosi to wyjedli mu wszystkie jeżowce z okolicy. Oczywiście tylko te żeńskie bo tylko te się zjada :) Ježinac kamenar.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.11.2008 11:40

Paweł i Kasia napisał(a):Obrazek

I winko porządnie w szkle oczekuje...
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 25.11.2008 12:08

Z jeżowcami to jest dokładnie tak jak piszecie... Bobo opowiadał mi , ze jak byli u niego Włosi to wyjedli mu wszystkie jeżowce z okolicy. Oczywiście tylko te żeńskie bo tylko te się zjada icon_smile.gif Ježinac kamenar.


Ponoć spożywanie ich jest szczególnie wskazane dla Panów.
I faktycznie muszę powiedzieć, że Francuz z wody nie wyłaził....i chyba też wszystkie wyjadł :)
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 25.11.2008 13:54

stola1 napisał(a):Ponoć spożywanie ich jest szczególnie wskazane dla Panów.
I faktycznie muszę powiedzieć, że Francuz z wody nie wyłaził....i chyba też wszystkie wyjadł :)

może zjadł jednego i tak mu namiot poszedł że wstyd mu było wyleźć z wody ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Peljesac - Potomie - 2008 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone