Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 25.03.2026 10:30

wojstar napisał(a):Zielona Karta nie istnieje, można jechać bez niej. TO powinien wiedzieć UBEZPIECZYCIEL. Na Bałkany - BiH, Czarnogóra, Serbia, Chorwacja można jechać bez tej karty.


ZK jak najbardziej istnieje i to powinien wiedzieć każdy w miarę ogarnięty kierowca. Tyle, że tak naprawdę już nie jest zielona, a praktycznie zawsze biała (chyba, że komuś zostały jeszcze stare zielone druki) i w coraz mniejszej liczbie krajów Europy jest wymagana.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14044
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 25.03.2026 10:36

marekkowalak napisał(a):
ZK jak najbardziej istnieje i to powinien wiedzieć każdy w miarę ogarnięty kierowca. Tyle, że tak naprawdę już nie jest zielona, a praktycznie zawsze biała (chyba, że komuś zostały jeszcze stare zielone druki) i w coraz mniejszej liczbie krajów Europy jest wymagana.


Choćby Macedonia - tam na granicy pierwsze co chce służba celna to paszport i właśnie zielona karta :idea:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 25.03.2026 12:10

Kapitańska Baba napisał(a):
Choćby Macedonia - tam na granicy pierwsze co chce służba celna to paszport i właśnie zielona karta :idea:


Niekoniecznie - ja wjeżdżałęm z Kosova, to akurat sprawdzili tylko paszporty, i to bez stemplowania. Kilka sekund i sretan put - dokumentami auta się nawet nie zainteresowali.

Ale to już nawet nie chodzi o to, czy na granicy sprawdzają, czy nie - tylko zwyczajnie jest w niektórych krajach konieczna. Tak samo jak u nas nie wolno jeździć bez ważnego OC - niezależnie od tego, czy jakiekolwiek służby drogowe to sprawdzają, czy nie.
Ostatnio edytowano 25.03.2026 22:24 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
wojstar
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 25.03.2026 19:43

Marlowe1994 napisał(a):Oczywiście, że ZK istnieje, tyle że w BiH nie jest już od lat wymagana jako potwierdzenie ubezpieczenia.

Skrót myślowy popełniłem. Tak ZK istnieje, ale nie jest wymagana tam gdzie napisałem.
Marlowe1994
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2342
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 26.03.2026 01:01

wojstar napisał(a):
Marlowe1994 napisał(a):Oczywiście, że ZK istnieje, tyle że w BiH nie jest już od lat wymagana jako potwierdzenie ubezpieczenia.

Skrót myślowy popełniłem. Tak ZK istnieje, ale nie jest wymagana tam gdzie napisałem.

Spoko :spoko:
Adax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 222
Dołączył(a): 20.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adax » 28.03.2026 00:29

Dzięki Wszystkim za potwierdzenie. W zeszłym roku przy wjeździe do Macedonii Półn. w ogóle poszło sprawnie i nie pytali o ZK, a już przy powrocie musiałem sie gimnastykować, na szczęście wystarczyło w smartfonie pokazać ten druk z tabelą, gdzie widnieje wykaz państw. Innych formularzy potwierdzających nie honorowali.
Co do BiH to wiem, że już nie obowiązuję, ale od czasu do czasu słyszę, że kogoś pytali o ZK... :)
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4088
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 28.03.2026 13:47

Macedonia, Kosowo nie jest na płw. Peljesac, odbiegliście panowie od tematu.
Adax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 222
Dołączył(a): 20.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adax » 29.03.2026 11:00

damianisko5 - ale jedziemy na Peljesac i rozmawiamy o ZK :D
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4088
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 29.03.2026 11:36

W takim razie szerokiej drogi i udanej wyprawy, no i napiszcie co ciekawego było na półwyspie.
daszma2
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) daszma2 » 28.05.2026 17:42

Czy wiecie moze czy w Zuljanie sa jakies oferty wycieczek jednodionwych na Mljet? czy raczej to za mała miejscowosc na takie rzeczy?
I macie opinie o tej wiosce? pytam bo wybieram sie tam za tydzien

Pozdrawiam
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4088
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 28.05.2026 18:35

Przemyśl opcję promu z Prapratna do Sobry. Z Żuljany chyba nie pływa żaden prom, prędzej z Trstenika, nie znam rozkładu, więc się nie wypowiem, jak często pływa i czy w ogóle na Mljet.
A tymczasem zapraszam na wycieczkę, w zeszłe lato.

Marlowe1994
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2342
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 29.05.2026 11:56

daszma2 napisał(a):Czy wiecie moze czy w Zuljanie sa jakies oferty wycieczek jednodionwych na Mljet? czy raczej to za mała miejscowosc na takie rzeczy?
I macie opinie o tej wiosce? pytam bo wybieram sie tam za tydzien

Pozdrawiam

Z autem to tak jak wyżej, Prapratno. A bez auta są prywatne łodzie które wożą ludzi z Żulki na wyspę. Można znaleźć oferty w necie choćby na fb.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4088
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 30.05.2026 07:56

I jeszcze jedna uwaga, porada - jak chcesz zwiedzać wyspę bez auta? jest alternatywa, w porcie są dwie wypożyczalnie, jedna aut, druga skuterów. W sezonie może ich braknąć. Skuterem dojechać np. do NP Mljet jest wyzwaniem, drogi wąskie, sporo wzniesień i ok. 20 km.
https://maps.app.goo.gl/koGz4ErwW6eWHDRE6
Ostatnio edytowano 30.05.2026 17:36 przez damianisko5, łącznie edytowano 1 raz
Marlowe1994
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2342
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 30.05.2026 16:12

Co do samej Żulki, to znam ludzi od lat zakochanych w tej wiosce. Ale oni camping i mają kajak. W samej Żulce nie plażują. Są sklepiki, knajpki... Niestety od czasu mostu bywa tłocznie.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3021
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 30.05.2026 22:21

Marlowe1994 napisał(a):Co do samej Żulki, to znam ludzi od lat zakochanych w tej wiosce. Ale oni camping i mają kajak. W samej Żulce nie plażują. Są sklepiki, knajpki... Niestety od czasu mostu bywa tłocznie.


Kolega zdaje się, że preferuje Borek i tam spędza czas na nurkowaniu. chyba się nie mylę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 507
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone