Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od Czarnego po Adriatyk - Relacja 2016

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
magg5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 330
Dołączył(a): 15.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) magg5 » 06.03.2017 10:28

ja też czekam na ciąg dalszy :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.03.2017 10:36

ja tez, ja też :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 06.03.2017 15:57

Po ile bilety są do Turdy?
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 06.03.2017 19:00

Pudelek napisał(a):Po ile bilety są do Turdy?


Turda - dorosły 30 lei (czyli 30 zł) a dziecko 15 lei (15zł), atrakcje na dole takie jak młyńskie koło są dodatkowo płatne.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 06.03.2017 19:16

(Niedziela)

mapa turda.jpg



Po zwiedzeniu kopalni soli zaplanowaliśmy sobie dojazd do Bran - miejscowości, w której znajduje się zamek
opisany w "Draculi" Brama Stockera. Podobno Vlad Palovnik (Dracula) nigdy w tym zamku nie
przebywał, bo jego siedzibą było Poienari (teraz ruiny przy trasie Transfogaraskiej).
Taka mała rada dla planujących podróż do Rumunii: nawigacja pokazywała mi z Turdy do Bran około
260 km (przez Sighisoarę) i 4 godziny jazdy. Samej jazdy było ponad 6 godzin. Jazda po Rumunii
jest trochę męcząca. Niby mają bardzo fajny asfalt, często lepszy niż na lokalnych, polskich
drogach, ale brakuje im autostrad. W tym dniu przejechaliśmy może z 30km nowej autostrady od
Turdy i to było na tyle, potem wąskie drogi, co kilka kilometrów ograniczenie bo trasa wiedzie
przez środek wsi. Tak obrazowo - wjeżdżacie do Polski na wysokości Wrocławia i do Zakopanego
jedziecie zwykłymi, lokalnymi drogami. Nie Autostradą! Męczarnia. Tak mi się kojarzy przejazd
przez Rumunię - jazda ze średnią prędkością 50km/h. Przez fakt, że mieliśmy od wtorku
zaplanowany nocleg w Bułgarii, z powodu zbyt długich przejazdów, musieliśmy zrezygnować z kilku zaplanowanych atrakcyjnych
miejscowości (Sybin, Alba Iulia, Sinaia). Będzie na inny wyjazd :)
I tak głównym punktem przejazdu przez Rumunię miała być trasa Trasfogaraska.
W Sighisoarze zaliczyliśmy obiad i zakupy w Kauflandzie. W samej miejscowości spotkałem kilka aut na polskich tablicach, głównie "południowych": SRC, SCI. Jak się okazało ich kierowcy nie byli zbyt rozmowni w języku polskim, a dokładniej nim nie władali. Dziwiłem się też, że z Raciborza do Rumunii wybrał się ktoś Oplem Vectrą A. Potem się dowiedziałem, że z Polski do Rumunii przywozi się stare samochody a żeby nie płacić ubezpieczenia, nadal się używa polskich tablic. Nie wiem czy to ma sens...ale..
Poniżej kilka zdjęć z zamku w Bran. Ciekawy obiekt, fajna miejscowość. U podnóża wzgórza zamkowego wielki targ z pamiątkami z Rumunii. W fajnych cenach. Oczywiście koszulki i magnesiki zakupione :)
DSC09341.JPG

DSC09332.JPG

DSC09329.JPG

DSC09317.JPG

DSC09312.JPG

DSC09309.JPG

DSC09304.JPG

DSC09297.JPG

DSC09297.JPG

DSC09296.JPG



oraz tradycyjnie filmik z tej części wycieczki:
https://youtu.be/cgsZD8KOSbA
Załączniki:
DSC09358.JPG
Ostatnio edytowano 10.03.2017 19:21 przez GREG_G, łącznie edytowano 2 razy
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.03.2017 20:17

GREG_G napisał(a):Tak mi się kojarzy przejazd przez Rumunię - jazda ze średnią prędkością 50km/h. Przez fakt, że mieliśmy od wtorku
zaplanowany nocleg w Bułgarii, z powodu zbyt długich przejazdów, musieliśmy zrezygnować z kilku zaplanowanych atrakcyjnych
miejscowości (Sybin, Alba Iulia, Sinaia). Będzie na inny wyjazd :)
I tak głównym punktem przejazdu przez Rumunię miała być trasa Trasfogaraska.

Niestety, tak to w praktyce wygląda i nam również z tego powodu wypadły pewne atrakcje. Wiedziałem, że będzie ciężko zwiedzić kopalnię soli w Turdzie, bo mieliśmy do przejechania ok. 1500 km do pierwszego noclegu, ale do pewnego momentu jeszcze miałem nadzieję. Po przekroczeniu granicy trzeba było przesunąć godzinę do przodu, a następnie doszły wspomniane przez Ciebie warunki drogowe i o zwiedzaniu można było zapomnieć.

Następnego dnia, był główny (i właściwie jedyny) punkt rumuńskiego programu - właśnie trasa Trasfogaraska. Zauroczeni tym odcinkiem, nie spieszyliśmy się zbytnio i do Bran dojechaliśmy po 18-stej, czyli po zamknięciu zamku dla zwiedzających. :?

Nie wiem, jaką drogą jechałeś z Bran, ale my jechaliśmy do Pitesti drogą nr 73. Wyglądała na mapie na główną.
Przez pierwsze 25 km nawigacja nadawała: "zakręt w prawo, za 15 m zakręt w lewo, potem zakręt w prawo ..." i tak przez 25 km. 8O
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 06.03.2017 21:36

Fakt, że obszarów zabudowanych jest w Rumunii masa, czasem kilkadziesiąt km niemal non stop. Ale też nie widziałem, aby się ktoś tym przejmował - 70-80-90 przez wieś i bez żadnych kompleksów. Cóż było robić - sam tak jeździłem, bo podróż trwałaby wiecznie, wyprzedzany przez różne złomy ;). A że policji prawie nie widziałem, to inna sprawa.

Odcinek Turda-Bran google prowadzi najszybciej przez Sighisoara, ale myślę, że mogłoby być lepiej na Alba Iulia. Od Sebes do Sybina jest autostrada, potem aż do Braszowa droga zwykła, ale jedzie się nią dość szybko, bo jednak tych wiosek nie ma tam tak dużo.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 08.03.2017 23:41

W miejscowości Bran jest dużo dobrych lokali, zjedliśmy niezłą kolację z grilla, lokal polecam z pełną odpowiedzialnością. Zresztą potwierdzeniem był brak wolnych stolików. Ceny przyzwoite. Fajną opcją są też punkty z Langoszami opiekanymi na węglu drzewnym.

DSC09360.JPG

DSC09365.JPG

DSC09372.JPG


W niedzielę wieczorem po zwiedzaniu zamku Bran (tak, otwarty jest tylko do 18, ale do 17 wpuszczają ostatnich gości, nam udało się być 10 minut przed) zaplanowany nocleg mieliśmy również w Bran, ale nie w ścisłym centrum, głównie ze względu na 2x wyższe ceny. Nocowaliśmy w Pensiua Lorena (koszt za całą rodzinę 152zł bez śniadania). Dostaliśmy 2 duże pokoje z jedną łazienką a wieczór spędziliśmy w ciekawie urządzonym ogrodzie, przy piwku Ursus :P

DSC09373.JPG

DSC09381.JPG

DSC09385.JPG
podświetlone drzewko


(poniedziałek)

wstaliśmy bardzo wcześnie rano (jak na wakacyjne warunki) i kilka kilometrów za miejscowością Bran, w kierunku na Braszów zatrzymaliśmy się by zjeść śniadanie i o 8 rozpocząć zwiedzanie twierdzy chłopskiej w Rasnov. Twierdza jest widoczna z głownej trasy, góruje nad miastem a na zboczy jest "hollywoodzki" napis RASNOV.

Twierdza jest dość dobrze zachowana. Z tego co wyczytyłem były to rejony zamieszkane przez Sasów a Ci nie mieli panów, więc nie miał kto bronić chłopów przed najazdami grabieżców, więc chłopi budowali umocnione grody. W twierdzy tej zamieszkiwali ludzie do połowo XX wieku. Z parkingu do twierdzy (około 4 km) gości dowozi wagon zapięty do traktora. Na parkingu jest pełna pamiątko-gastronomia.

DSC09388.JPG

DSC09396.JPG

DSC09400.JPG

DSC09404.JPG

DSC09410.JPG

DSC09423.JPG

DSC09438.JPG

DSC09444.JPG

DSC09445.JPG

DSC09446.JPG


dorzucę jeszcze tradycyjnie króciutki filmik:
https://youtu.be/FBe0CldW-aM

Zwiedzanie zakończyliśmy około godziny 11 i "wracając" przez Braszów udaliśmy się w kierunku Trasy Transfogaraskiej....cdn
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 09.03.2017 10:49

Sasi jako tacy twierdz sami nie budowali, tylko je od kogoś zakupywali lub przejmowali - tutaj prawdopodobnie pierwszą twierdzę wybudowali Krzyżacy, a po ich wygnaniu zajęły ją okoliczne gminy.

W sierpniu były tam masy ludzi, ale trudno się dziwić.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 09.03.2017 23:15

(poniedziałek)

mapa transf.jpg


Przejazd Trasą Transfogaraską zaplanowaliśmy z północy na południe, podobno tak lepiej??
Dojechaliśmy do wlotu na trasę Transfogaraską w godzinach obiadowych, więc skręciliśmy do
Pastravani Albota - duży ośrodek z restauracją, imprezami plenerowymi i stawami rybnymi. Jedzenie bardzo pyszne i w przystępnych cenach, polecam!

DSC09451.JPG
pstrąg z polentą (mamałygą)

DSC09453.JPG

DSC09463.JPG

DSC09468.JPG
kamera na dachu w gotowości!



do tego ośrodka odbija się od głównej trasy 7C jakieś 5km i jedzie równym szutrem, może w 2017 będzie już tam asfalt?

Po obfitym obiedzie i krótkim spacerze wyjechaliśmy by wspinać się trasą, określaną przez Top Gear jako najlepszą dla kierowców. Ponieważ zaliczyliśmy już nr 2 czyli Stelvio Pass oraz Grossglockner, to teraz mogliśmy sami porównać te trasy.

DSC09464.JPG

DSC09466.JPG

DSC09469.JPG

DSC09470.JPG

DSC09471.JPG

DSC09472.JPG

DSC09475.JPG

DSC09478.JPG

DSC09493.JPG


Trasa dość długa, niezbyt męcząca. Widokowo przyjemna. Nam trafiła się średnia pogoda, niby nie padało, ale było pochmurnie i wietrznie. Po zjeździe z trasy, pierwszy raz coś w moim aucie piszczało w trakcie jazdy, chyba piasek na tarczach hamulcowych? Na szczęście po nocy hałas ustąpił i nie wystąpił już więcej.

Na końcu trasy jest duża tama
DSC09502.JPG

DSC09504.JPG


Na nocleg zatrzymaliśmy się w niezbyt pięknym , przemysłowym mieście Pitesti (fabryka Dacii) w ciekawie wyglądającym hotelu:
DSC09509.JPG

DSC09510.JPG


Koszt - 100 zł bez śniadania.
W kolejnym dniu czekał nas przejazd autostradą do Bucaresztu i następnie wjazd do Bułgarii.

Na zakończenie - tradycyjny filmik z trasy:
https://youtu.be/SSuVto3S-9s
Ostatnio edytowano 10.03.2017 19:23 przez GREG_G, łącznie edytowano 1 raz
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 10.03.2017 00:03

Transfogarska jak zwykle piękna 8)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 10.03.2017 19:04

(wtorek)

mapa r-b.jpg


Rano wyjechaliśmy z Pitesti i praktycznie cały czas autostradą jechaliśmy w kierunku Bukaresztu, przed samym Bukaresztem zjechaliśmy w dół mapy, kierując się na przejście graniczne GIURGIU - RUSE. W Giurgiu zrobiliśmy zakupy w rumuńskim Kauflandzie. Zakupy się robi fajnie bo 1 Lei = 1 zł. Po szybkim przekroczeniu granicy w Bułgarii skierowaliśmy się na Warnę a następnie na Słoneczny Brzeg i docelowe Elenite. W Bułgarii mieliśmy wykupione w Polsce wakacje (polecam http://www.wakacjeww.pl) z Neckermanna. Elenite to zamknięty kompleks kilku hoteli z aquaparkiem, sklepami i restauracjami. Wrześniowy, tygodniowy pobyt w formule All Inc. to kwota około 2200 zł za całą rodzinę. Jedzenie było bardzo dobre. Nocowaliśmy w Royal Bay - standard średni. Mieliśmy dwie sypialnie, łazienkę i salon. Są tam też tańsze małe domki (ale strasznie klienci narzekali na robactwo i złe jedzenie), są tam też 5* hotele. Obiekty położone nad samym morzem, na terenie ośrodka samochody prywatne nie miały wjazdu. Był zewnętrzny, strzeżony parking.

DSC09543.JPG
widok na hotel i plażę


DSC09544.JPG
plaża, nawet dużo było wczasowiczów jak na wrzesień


DSC09565.JPG
ścieżki - ośrodek


DSC09571.JPG
jedna z hotelowych atrakcji


DSC09630.JPG


DSC09745.JPG
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 10.03.2017 19:36

Przyjemna relacja.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 11.03.2017 12:58

Śledzę z zainteresowaniem bo moja familia na hasło Chorwacja coś zaczyna kręcić nosem.
Kręcenie nosem z cyklu - "ile można".
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 11.03.2017 13:22

Dosiadam się :) Super te górskie trasy i przejazdy :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Od Czarnego po Adriatyk - Relacja 2016 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone