Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.09.2009 14:15

Janusz Bajcer napisał(a):...Najlepiej wyjaśni to Omer Demir - ponownie oddaję mu głos - a ja uzupełniam zdjęciami....

Widzę Janusz, że zainwestowaliśmy w to samo źródło miejscowej informacji :lol:
Obrazek
Janusz Bajcer napisał(a):...Miasto w Derinkuyu odkryto przypadkiem, posiada ono 8 kondygnacji...

Ja wybrałem właśnie to miasto.
Moim zdaniem lepiej się prezentuje na fotkach w ww. książce.
W sumie to poza szacunkiem dla ich budowniczych nie zrobiły na mnie jakiegoś specjalnego wrażenia.
Może to wina kapadockich krajobrazów, że wiele innych rzeczy jest przez nie jakby w "cieniu" :wink:
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 05.09.2009 14:30

Właśnie tak za dużo chyba wrażeń,też chodziłam na następny dzień i odbierałam jakby to tak musiało być.Zwiedzanie też trzeba jednak stopniować :)
A wygląd podziemnych miast nijaki poza szacunkiem jak Piotrku napisałeś do budowniczych,to już inna metoda spojrzenia :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 05.09.2009 15:34

Januszu i Piotrku
Pomęczę Was troszkę pytaniami, bo nie mam takiego źródła informacji jakim obydwaj dysponujecie.

Czy wiadomo jak długo mieszkańcy byli w stanie przetrzymać oblężenie? Siedzenie w podziemiach w ciemnościach kończy się po wyjściu na słońce ślepotą.
Na planach widać zaznaczony kościół, może było ich kilka. Czy jakoś się wyróżniają?
Czy znaleziono jakieś freski na ścianach, wykute rzeźby, płaskorzeźby?
Czy do dzisiaj widać (wodę) skąd czerpano wodę?
Czy znaleziono w tych podziemnych miastach jakieś przedmioty?
Czy wiadomo dlaczego ostatecznie zostały opuszczone? Poprzez zatrucie studni jak napisałeś, ciekawe czy do dzisiaj woda jest zatruta.
Jaka panuje na poszczególnych poziomach temperatura?

I na koniec może śmieszne pytanie. Jak myślicie jak ktoś się chciał dostać z zewnątrz a kamień był od wewnątrz zasunięty, jak pukał w te "drzwi"? Może się wrzucało kamienie do szybu wentylacyjnego?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2009 16:34

Tak Piotrku, źródło to samo :D

Kapadocję rzeźbiła natura, podziemne miasta ludzie.
Mnie też bardziej podobało się to, co stworzyła natura.

Lidio, nie znam odpowiedzi na Twoje pytania , w "źródle" ich nie ma, Pani Izabela też nie przedstawiła informacji, aby odpowiedzieć jednoznacznie. :roll:

Jedynie z tego co pamiętam i co odczuwałem pod ziemią, temperatura mogła mieć ok 10 - 12 stopni.
Jak widać na jednym zdjęciu, bardzo zimno nie było, bo chodziłem w podkoszulku, bluzy dresowej nie ubierałem.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2009 12:31

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale, Kapadocja.

13.3 Wycieczka do Kapadocji - dzień pierwszy - DWA PUNKTY WIDOKOWE, AVANOS

Obszar Kapadocji, na którym występują różne twory skalne wytworzone przez naturę jest tak duży, że nie sposób w ciągu dwóch dni wycieczki wszystko zobaczyć. Na w miarę dokładne spenetrowanie tego obszaru trzeba by mieć co najmniej tydzień, a może i więcej czasu.

Pierwsze skały zobaczyliśmy zza szyby autokaru

Obrazek

Następne cuda natury podziwialiśmy już na punktach widokowych na które można dojechać autokarem, jest ich kilka, w pierwszym dniu byliśmy na dwóch wybranych przez organizatora wycieczki.

Pierwszy punkt widokowy - TRZY PIĘKNOŚCI

Punkt ten znajduje się w pobliżu miejscowości Ugrup
Obrazek

z którego podziwia się trzy charakterystyczne pocztówkowe skały, zwane Trzy Piękności

pocztówka z netu

Obrazek

Legenda mówi, że były to trzy niewiasty o wspaniałych wdziękach, mające wielu adoratorów. Były jednak zbyt wybredne i zadufane w sobie, aby przyjąć ich zaloty.
Z czasem zostały zamienione w równie oziębłe jak ich serca - skały. Panie uważajcie na tę przestrogę!


Piękności upolowane aparatami (pochmurna pogoda troszkę popsuła polowanie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego punktu na horyzoncie widać jednego z ojców Kapadocji - wulkan Erciyes (ojciec złapany na zoomie bez statywu).

Obrazek

Oprócz trzech piękności obserwujemy:

inne ciekawe skały

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

reklamę CRO.PL

Obrazek

oraz dwa w jednym: tradycję (chusta na głowie) z nowoczesnością (aparat w ręku)

Obrazek

Na koniec jeszcze jedna pocztówka z netu

Obrazek

I jedziemy dalej.

Drugi punkt widokowy - DŁUGOWIECZNY WIELBŁĄD

Jadąc do Avanos, zatrzymaliśmy się na kolejnym charakterystyczny punkcie widokowym, na którym króluje stojący tu od milionów lat wielbłąd (to ten na dalszym planie, jakby co)

Obrazek

Jak widać na zdjęciach, natura w Kapadocji potrafiła wyrzeźbić nawet zwierzęta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielbłąd stoi sobie w przy drodze w otoczeniu innych skał

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Długowieczny wielbłąd najładniej prezentuje się w pełnym słońcu, jak na zdjęciach z netu

Obrazek

Obrazek

My widzieliśmy go późnym popołudniem, a następnie pojechaliśmy do miasta AVANOS

Obrazek

Obrazek

Kilka zdań o Avanos od Omera Demira

Data założenia miasta Avanos nie jest dokładnie znana. Plemiona koczownicze wędrujące ze wschodu na zachód osiedlały się w dolinie rzeki Kizilirmak (Rzeka Czerwona - od czerwonej glinki wypłukiwanej z koryta rzeki.

Obrazek

Wódz jednego z tych plemion - Euronos założył po południowej stronie rzeki osadę nazwaną początkowo od jego imienia, która później przyjęła nazwę Avanos. Pierwsi mieszkańcy trudnili się wyrobem przedmiotów ceramicznych - dzbanów na wodę, amfor, talerzy i innych przedmiotów gospodarstwa domowego.

Obrazek

Dzisiaj ludność Avanos kontynuuje tradycję zawodu garncarstwa, a ich wyroby ceramiczne są znane w cały kraju i zagranicą.

Wizyta w rodzinnej fabryce garncarskiej w

Odwiedziliśmy jedną z takich rodzinnych fabryk, gdzie zobaczyliśmy jej pracowników przy ręcznym malowaniu już gotowych, wypalonych przedmiotów z gliny

Obrazek

Obrazek

Później mistrzowie garncarstwa dali pokaz wyrobu różnych przedmiotów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a następnie jeden z nich zaprosił do spróbowania sił w tym zawodzie jedną z uczestniczek naszej wycieczki

Obrazek

Początkowo przy tej pracy dziewczynie wychodziło najwyraźniej coś w kształcie penisa, ale po chwili swoimi sprawnymi rączkami sprawiła, że wyszła z niego całkiem zgrabna cukierniczka.

Obrazek

Przy fabryce istnieje sklep, gdzie można zakupić różne przedmioty po atrakcyjnej cenie.

Obrazek

Oczywiście tu też należało się targować, więc mając wprawę tym zakresie poczynioną w czasie zakupów w Kemer, po krótkim i skutecznym targowaniu zakupiliśmy na pamiątkę małą amforę i kieliszek.

Obrazek

Po bogatych wrażeniach z pierwszego dnia wycieczki, około 19-tej przyjechaliśmy do hotelu ****, gdzie czekała na nas kolacja i nocleg.

Obrazek

W trakcie wycieczki do Kapadocji są dwie dodatkowo płatne atrakcje.

Pierwszą jest Noc Turecka w restauracji, aby wziąć w niej udział trzeba zapłacić 25 euro - mimo usilnego namawiania Pani Izabeli, żadna osoba z autokaru nie miała ochoty na tą niewątpliwą atrakcję trwającą ok. 3-4 godzin, w czasie której można zobaczyć tańce z różnych regionów Turcji m.in.

taniec derwiszy

jak również

taniec brzucha

napić się lokalnego alkoholu oraz na zakończenie

wziąć udział w zabawie

Druga atrakcja to lot balonem nad Kapadocją

Obrazek

Atrakcja ta jest dostępna wczesnym rankiem - najtańszy lot trwa ok.30 minut i kosztuje 150 euro, ale o tym w

CD Wycieczka do Kapadocji - dzień drugi - BALONY oraz KOŚCIOŁY w GOREME.
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 07.09.2009 23:50

Czyżbyś skusił się na balony :) ? Oglądać takie cuda z wysokości, to dopiero musi robić wrażenia,ciekawam bardzo CD
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2009 23:57

AnetaA napisał(a):Czyżbyś skusił się na balony :) ? Oglądać takie cuda z wysokości, to dopiero musi robić wrażenia,ciekawam bardzo CD


Aby nie trzymać Cię w niepewności odpowiem, że nie leciałem ... ale na balony polowałem. :wink:
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 08.09.2009 00:02

Janusz Bajcer napisał(a):
AnetaA napisał(a):Czyżbyś skusił się na balony :) ? Oglądać takie cuda z wysokości, to dopiero musi robić wrażenia,ciekawam bardzo CD


Aby nie trzymać Cię w niepewności odpowiem, że nie leciałem ... ale na balony polowałem. :wink:


U nas co roku odbywają sie zawody balonowe i zawsze zadzieram głowę i podziwiam,ale jeszcze w sumie nie polowałam,a to przecież taki ładny widok,no ale czekam na wrażenia z Twoich polowań :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 08.09.2009 07:54

Janusz pochwal się co Ty wykręciłeś na kole.

A to takie ładne to karafka czy wazon? :wink:

Janusz Bajcer napisał(a):Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.09.2009 10:39

Janusz Bajcer napisał(a):
AnetaA napisał(a):Czyżbyś skusił się na balony :) ? Oglądać takie cuda z wysokości, to dopiero musi robić wrażenia,ciekawam bardzo CD


Aby nie trzymać Cię w niepewności odpowiem, że nie leciałem ... ale na balony polowałem. :wink:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.09.2009 16:43

Jacku do wykręcania na kole proszono tylko Panie :wink: :lol:

Na zdjęciu jest rodzaj pojemnika na wodę lub wino, ja to nazwałem amforą.

Piotrze wiem jakie "balony" masz na myśli :wink: ale nie na te polowałem :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.09.2009 22:40

Januszu . Jeżeli taki z Ciebie " balonovy polovac " :D to zapraszam do Krosna na Mistrzostwa Polski i Europy . Podczas parady na niebie można zobaczyc kilkadziesiąt balonów równocześnie ( w tym roku naliczyłem 53 szt ) :D :D
W takiej gęstwinie polowanie jest chyba łatwe :wink: :lol: :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.09.2009 07:32

Janusz Bajcer napisał(a):...na balony polowałem. :wink:

Śrut czy proca?
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 09.09.2009 13:49

Kilka moich tureckich wspomnień ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do tańca Derwiszy - o ile dobrze kojarzę, to ludzie "z zewnątrz" oglądać je mogą w trakcie jakichś świąt w grudniu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.09.2009 17:18

mama_Kapiszonka napisał(a):....Co do tańca Derwiszy - o ile dobrze kojarzę, to ludzie "z zewnątrz" oglądać je mogą w trakcie jakichś świąt w grudniu.

To już nieaktualne - Derwisze też ulegli komercji i takie pokazy organizowane są non stop o ile się kilku chętnych uzbiera i kase wyłoży :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja. - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone