Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 31.08.2009 18:33

A może tam była po postu jakaś kultura falliczna ... :roll: 8)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 31.08.2009 22:40

Właśnie byłam z Tobą na zakupach :wink: Muszę przyznać, że w "sultaństwie" bardzo Ci do twarzy :D
I widzę, że mamy podobne spostrzeżenia. Też często słyszeliśmy "zdrastwujcie", a potem było kombinowanie, jakby to po polsku powiedzieć, i też nam się podobało, że oni dbają o swoich klientów.

A co do Kapadocji - ech, ach, och... jak pięknie :D

pozdrawiam
:D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.08.2009 23:02

Tymona napisał(a):Muszę przyznać, że w "sultaństwie" bardzo Ci do twarzy :D


No to teraz nie pozostaje mi nic innego jak harem założyć :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.09.2009 09:09

Piotrek już do Ciebie dojechał :lol: :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.09.2009 17:16

JacYamaha napisał(a):Piotrek już do Ciebie dojechał :lol: :wink:


Wiem, wiem - stąpamy po tych samych lub podobnych ścieżkach, bo Kraina Pięknych Koni bardzo rozległa.

Za chwilę dojedzie Jacky6, bo też podążył naszymi ścieżkami:wink: :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2009 17:40

Janusz Bajcer napisał(a):.....Za chwilę dojedzie Jacky6, bo też podążył naszymi ścieżkami:wink: :D

Jeszcze mu chwile zejdzie zanim dojedzie. Sie byczy teraz w Fethiye.
Z tego co pisał to jeszcze z tydzień w samej TR posiedzi.
Takiemu to dobrze 8)
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1852
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 01.09.2009 20:09

Czytam,czytam i oglądam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.09.2009 21:54

mireks napisał(a):Czytam,czytam i oglądam.


Witam, witam i zapraszam na jutro .... lub pojutrze na CD.
Ostatnio edytowano 02.09.2009 00:59 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2009 22:17

Janusz Bajcer napisał(a):...Faktycznie to bardzo bogata w atrakcje kraina, dwa dni to mało na jej spenetrowanie....

Janusz ja byłem 4 dni i uważam, że to też mało.
To taka ilość dni na liźnięcie tematu :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.09.2009 01:11

Mojemu koledze tak się Kapadocja spodobała , że chętnie by tam zamieszkał :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.09.2009 21:18

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale, Kapadocja.

13.1 Wycieczka do Kapadocji - dzień pierwszy - KONYA

Na dwudniową wycieczkę do Kapadocji wybraliśmy się podobnie jak do Pamukkale z biurem Akdem.
Cena wycieczki zakupiona w hotelu u rezydentki to 104 euro lub 137 USD od osoby, w tej cenie zawierał się przejazd klimatyzowanym autokarem, nocleg w hotelu ****, trzy posiłki dziennie w restauracjach w formie bufetu all inclusive, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz polska pilotka na trasie.

Turystyczny program wycieczki obejmował:

Dzień pierwszy
- zwiedzanie meczetu - mauzoleum Mevlany w mieście Konya
- zwiedzanie podziemnego miasta w Saratli
- podziwiania krajobrazów Kapadocji z tarasów widokowych
- wizyta w fabryce garncarskiej w Avanos

Dzień drugi
- zwiedzanie kościołów kapadockich w Goreme
- podziwianie krajobrazów Kapadocji z tarasów widokowych
- wizyta w fabryce biżuterii i wyrobów z onyksu

Z Kemer do centrum Kapadocji jest dwa razy dalej niż do Pamukkale - ok. 600 km

Obrazek

dlatego wyjazd na wycieczkę był bardzo wczesną porą - o godz.4:20 pod Park Hotel przyjechał po nas autokar.
Mieliśmy dobre miejsca, zaraz za kierowcą i blisko naszej pilotki - Pani Izabeli.
Mimo dość wysokiej ceny wycieczki wszystkie miejsca były wykorzystane, uczestnicy pochodzili z różnych hoteli z Kemer i z okolicznych miasteczek.

Na pierwszym postoju ok. 7:30 zjedliśmy w restauracji śniadanie, a następnie udaliśmy się w dalszą drogę przez centralną Turcję, mając za oknami pola uprawne, stepy i w oddali pasma górskie

Obrazek

Obrazek

Czasami wśród pól widać było samotnie rosnące drzewo, ale Pani Izabela prosiła nie pytać kto je tam posadził

Obrazek

natomiast w czasie jazdy przekazywała nam bardzo dużo różnych informacji i ciekawostek o Turcji i tak w miłej atmosferze dotarliśmy do miasta Konya, gdzie zatrzymaliśmy się na ok. 1 godzinę w celu wejścia do meczetu, w którym znajduje się mauzoleum Mevlany.

Konya to miasto będące ważnym ośrodkiem przemysłu rolno-spożywczego i skórzanego - nazywane jest spichlerzem Turcji. Znajduje się w nim jeden z największych uniwersytetów w Turcji- Uniwersytet Seldżucki założony go w 1975 roku.

Obrazek

W mieście jest klika muzeów, wśród nich m.in.
-Muzeum etnologiczne- ekspozycja ubiorów, rękodzieła, broni oraz monet.
-Muzeum Atatürka- poświęcone wizycie Atatürka w Konyi w 1928 roku, jako muzeum od 1964 roku.
-Muzeum Archeologiczne.
-Muzeum Koyunoglu. Muzeum historii naturalnej.

Miasto to jest szczególnie ważne dla wyznawców islamu w Turcji, jak wiadomo każdy wyznawca tej religii powinien raz w życiu udać się na pielgrzymkę do Mekki, ale jeśli z jakiś przyczyn Turek nie może się tam udać, to zamiennie może odbyć trzy pielgrzymki właśnie do meczetu w Konya.

Obrazek

Zwiedzanie mauzoleum Mevlany

Mevlana Jalaluddin Rumi (30.09.1207 - 17.12.1273) to wielki turecki myśliciel, poeta i mistyk, założyciel zakonu tańczących derwiszy.

Obrazek

Muzeum Mevlany jest bardzo licznie odwiedzane zarówno przez przejeżdżające przez Konya wycieczki, jak i przez Turków. Posiada bogate zbiory różnych wydań Koranu i liczne relikwie jak np. włos Mahometa.

Kilka zdjęć meczetu od zewnątrz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i od środka (aby wejść do meczetu w Konya, trzeba ubrać "buty" - do innych przed wejściem buty się ściąga)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz wejścia o głównego meczetu zwiedza się inne pomieszczenia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślę, że warto przytoczyć kilka myśli i limeryków Mevlany.

Jak daleko zaszedłeś
Początkowo byłeś gliną. Z minerału stałeś się rośliną. Z rośliny przemieniłeś się w zwierzę, a ze zwierzęcia w człowieka, W tych czasach człowiek nie wiedział dokąd idzie, ale mimo to odbywał długą podróże A ty musisz jeszcze przejść przez setki różnych światów.

Czym będę
Stale od nowa odrastałem jak trawa. Przeżyłem siedemset siedemdziesiąt
Kształtów.
Umarłem w świecie minerałów i stałem się rośliną.
Umierając w świecie roślin, stałem się zwierzęciem.
Umarłem jako zwierzę i stałem się człowiekiem.
Więc dlaczego mam się bać zniknięcia
przez śmierć?
Kiedy umrę następnym razem,
Otrzymam skrzydła i pióra anielskie
A później wzniosę się wyżej niż anioły. Ku czemuś niewyobrażalnemu.
Tym będę.

Prawda
Prorok przekazał powiedzenie Prawdy:
"Nie jestem ukryta ani w tym, co wysokie
ani w tym, co niskie,
Ani w ziemi, ani w niebiosach,
ani na Tronie.
To jest pewne, ukochany.
Jestem ukryta w sercu wiernego.
Jeśli mnie szukasz, szukaj mnie w tych sercach."

Kurz na lustrze
Życie/Dusza jest jak czyste lustro, ciało to pokrywający je kurz.
Piękno w nas jest niedostrzegalne, gdyż pokrywa nas kurz.

Praca
Praca nie jest tym, za co mają ją ludzie.
Nie jest to coś, czego działanie widać na zewnątrz.
Jak długo jeszcze będziemy jak dzieci na tym ziemskim świecie
Wypełniać podołki kurzem, kamykami i szmatkami ?
Zostawmy ziemię i lećmy ku niebu,
Zostawmy dzieciństwo i chodźmy na zebranie Ludzi.

Dom
Jeśli dziesięciu ludzi chciało wejść do domu i tylko dziewięciu znalazło wejście,
dziesiąty nie powinien mówić: "Taka jest wola Boga."
Powinien zrozumieć naturę swych wad.

Sowy
Więzi się tylko słodko śpiewające ptaki.
Sów nie trzyma się w klatkach.

Wysiłki
Zwiąż dwa ptaki razem. Nie będą mogły fruwać, choć mają teraz cztery skrzydła.

EPITAFIUM
Gdy umrzemy, nie szukajcie naszego grobu w ziemi,
Lecz znajdźcie go w sercach ludzi.


Dla zainteresowanych postacią myśliciela i poety -Życie i praca Mevlany Jalaluddina Rumiego

Oraz filmik Tańczący Derwisze


CD 13.2 Wycieczka do Kapadocji - dzień pierwszy - PODZIEMNE MIASTA
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.09.2009 07:33

Janusz Bajcer napisał(a):Obrazek

Szto eta?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.09.2009 10:37

Na mnie największe wrażenie zrobiły
Wysiłki
Zwiąż dwa ptaki razem. Nie będą mogły fruwać, choć mają teraz cztery skrzydła.

To proste stwierdzenie o wysiłkach jednak nie pasuje mi do ludzkiego silnego dobrze dobranego związku. W dobrym związku pracują dwie głowy, dwie pary rąk i dwie pary nóg na sukces obojga i jeszcze się z tego cieszą, że są związani. A w źle dobranym - męczą się właśnie jak związane ptaki i nie mogą rozwinąć się.


Czy widziałeś taniec derwiszów na żywo?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.09.2009 10:38

Jacku, zapytałeś po rosyjsku, który trochę kumam z młodych lat, natomiast nie wiem co to za eksponat, bo na tabliczce pisało po turecku i po angielsku, żadnego z tych języków nie znam. :(
Po meczecie chodziliśmy sami, bez Pani Izabeli :(

Lidio, tańca derwiszów nie widziałem na żywo, nie było go w programie wycieczki.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2009 12:04

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale, Kapadocja.

13.2 Wycieczka do Kapadocji - dzień pierwszy - PODZIEMNE MIASTA

Po wizycie w Konya pojechaliśmy do głównego celu naszej wycieczki czyli do krainy zwanej Kapadocją, odwiedzając po drodze jedno z licznych podziemnych miast, których odkryto dotychczas 36 i są uznawane za 8-my cud świata, poszukiwania kolejnych takich miast są kontynuowane.

Kto budował te miasta, ile lat to trwało, jak wydobywało z nich ziemię i kamienie, co z nimi robiono.?

Najlepiej wyjaśni to Omer Demir - ponownie oddaję mu głos - a ja uzupełniam zdjęciami.

Nie ma niczego takiego, czego człowiek nie mógłby dokonać, wkładając wiele wysiłku by osiągnąć cel. Na pewno nie było proste zbudowanie podziemnych miast przy ówczesnym stanie techniki, jedynym ułatwieniem dla budowniczych podziemnych miast była struktura wulkaniczna gleby ukształtowana przez lawę, początkowo był to miękki materiał, który twardnieje z wiekami.
Budując podziemne miasto, najpierw trzeba było wywiercić szyby wentylacyjne o głębokości 70-85 m prowadzące do źródeł wodnych. Następnie tymi szybami przy pomocy kołowrotów wydobywano na zewnątrz ziemię i kamienie, ryjąc i rzeźbiąc kolejne poziomy.


Obrazek

Wielkie ilości tej ziemi wysypywano w liczne wąwozy na pofałdowanym regionie Kapadocji lub do wyschniętych koryt rzek. Czasami w pobliżu takiego miasta postawała z tej ziemi sztucznie utworzona góra.

Obrazek

Sądzi się, że pierwsze kondygnacje podziemnych miast zostały wybudowane przez Hetytów, a następnie w ciągu wieków były dobudowywane przez kolejne ludy zamieszkujące te tereny-Rzymian, Bizantyjczyków i pierwszych chrześcijan, którzy mogli w nich potajemnie i bezpiecznie realizować praktyki religijne, stanowiły też schronienie przed najazdami arabskimi w okresie VI-VII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas wycieczki zwiedzaliśmy podziemne miasto w Saratli

Jadąc drogą z Aksaray do Nevsehir po 22 km dojeżdża się do Saratli, gdzie znajduje się stosunkowo nie dawno odkryte podziemne miasto udostępnione dla zwiedzających po pracach przeprowadzonych w latach 1999 - 2001.

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy pod ziemię

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto to posiada do zwiedzania trzy kondygnacje - na pierwszej mieszczą się kuchnie, spiżarnie i pomieszczenia dla zwierząt, na drugiej pomieszczenia magazynowe, pokoje, studnia o wymiarach 80 x 80 cm i głębokości 15 m, otwór wentylacyjny oraz koła młyńskie pełniące funkcje drzwi. Takie kamienne drzwi mogły być otwierane tylko od wewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jednym z pomieszczeń na trzeciej kondygnacji znajduje się otwór łączący je z niższymi kondygnacjami, który najprawdopodobniej służył do ucieczki w przypadku zagrożenia atakiem wroga.

Obrazek

Duża część podziemnego miasta Saratli jest nadal używana przez okolicznych mieszkańców jako pomieszczenia magazynowe, nie ma konkretnych danych o jego całkowitej wielkości.

Obrazek

Obrazek

Najstarszymi obiektami tego typu oddanymi do zwiedzania są:

Podziemne miasto Kaymakli (oddane do zwiedzania od1964 roku)

Obrazek

Podziemne miasto w Derinkuyu (oddane do zwiedzania od 1965 roku)

Obrazek

Miasto w Derinkuyu odkryto przypadkiem, posiada ono 8 kondygnacji

Poniżej kilka zdjęć z tych podziemnych miast zrobionych z książki Omera Demira.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej o tych miasta można poczytać na stronach w internecie

Kaymakli + filmik

Derinkuyu + Derinkuyu - slajdy

Oprócz trzech wymienionych miast do zwiedzania są udostępnione jeszcze podziemne miasta w Ozkonak, Mazi i Tatlarin.

Po zwiedzeniu podziemnego miasta w Saratli pojechaliśmy na lunch do restauracji, a po nim na dwa punkty widokowe już w samym centrum Kapadocji - takich punktów widokowych jest tam kilkanaście (my byliśmy w trakcie wycieczki na czterech).

CD. Punkty widokowe: Trzy Piękności i Wielbłąd oraz fabryka ceramiki w Avanos.
Ostatnio edytowano 06.09.2009 18:48 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja. - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone