Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja w cztery tygodnie

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 05.10.2013 20:05

Turcja jest naprawdę piękna...

Obrazek



:wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.10.2013 19:16

aga_stella napisał(a):Przeczytałam i dziękuję za wspaniałą podróż i fajną lekcję historii. I oczywiście za ucztę dla oczu.

Starałem się bardzo ograniczyć historyczne wywody, zdając sobie sprawę, że mogę szybko zanudzić. ;)

FUX napisał(a):Turcja jest naprawdę piękna...
:wink:

Zwłaszcza Kapadocja. Oraz wschód...

Pozdrawiam,
Wojtek
adania
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 11.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adania » 01.04.2014 20:54

Turcja jest piękna jak widać... Dziękuję za kolejną wspaniałą podróż z Tobą i Beą.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.04.2014 23:28

adania napisał(a):Turcja jest piękna jak widać... Dziękuję za kolejną wspaniałą podróż z Tobą i Beą.

Trafiłaś na relację, najbardziej wymagającą uporządkowania.

Cieszę się, że jeszcze masz siłę przebijać się przez te wszystkie moje wywody...

Pozdrawiam,
Wojtek
kosmo-
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosmo- » 20.04.2015 18:13

Witam wszystkich. Mam na imię Tomek.
Dopiero się zalogowałem i nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości. Muszę więc zapytać tutaj.
Franz, Janusz i inni forumowicze, którzy byli w Turcji - wybieramy się wrzesień/październik bardzo podobną trasą po Turcji, co Franz. Pytanie - z perspektywy czasu, ogólnych wrażeń, liczby koniecznych do przejechania kilometrów - czy pojechalibyście jeszcze raz tą samą trasą czy ograniczyli się do zachodniej/środkowej Turcji? Zastanawiamy się czy warto przez miesiąc zjechać całą Turcję dookoła czy lepiej poświęcić więcej czasu na dobre poznanie całego obszaru od zachodu do Kapadocji?
Chodzi mi o to, że wschód posiada atrakcje oddalone o siebie o 200-300 km i nie tak liczne jak nad wybrzeżami mórz i w centralnej Anatolii. Czy warto poświęcić mnóstwo kilometrów, czasu, paliwa aby zobaczyć wschodnią i południowo-wschodnią Anatolię? Pieniądze raczej nie są problemem, ale szanuje je i nie chcę wydać "bez sensu" albo przesiadując cały czas za kółkiem. Bardziej zależy mi na czasie - wolnych mam ok. 25 dni od Stambułu do Stambułu.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio edytowano 20.04.2015 18:47 przez kosmo-, łącznie edytowano 2 razy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.04.2015 18:23

Na wschodzie TR nie byłem.
Z relacji bywalców wiem, że tam jest prawdziwa Turcja, cokolwiek to znaczy. To jest wielki kraj, lecz przeloty dzienne po kilkaset km ze zwiedzaniem nie sa niczym niezwykłym. To jest inna jazda niż w EU. Pustki na drogach, oprócz wielkich miast, drogie paliwo.

Tutaj masz trochę relacji/informacji.

http://www.camperteam.pl/forum/viewforum.php?f=58
kosmo-
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosmo- » 20.04.2015 18:44

Dzięki, fajny link.
Wiem, że jest tam 'prawdziwa Turcja' (klimat, krajobraz, ludzie, bezturyście, itp.) i spore odległości.
Moje pytanie 'czy warto tam jechać' jest trochę nie na miejscu, ponieważ osobiście uważam, że zawsze warto jechać, gdzie nas nie było. Dopiero wtedy możemy wypowiadać się czy kiedykolwiek jeszcze raz tam pojedziemy czy raz wystarczy. Natomiast Turcja jest tak olbrzymim krajem, że pomyślałem o podziale przy jego zwiedzaniu. Teraz wybrzeża, Centralna Anatolia + objazd Cypru jeśli czas pozwoli, a kiedyś Wschodnia i Południowo-wschodnia + Gruzja, Armenia, Iran.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 20.04.2015 21:52

Wybieram się w maju (kamperem) do Turcji i moja pętla będzie zachodnio-środkowa. Najdalej na wschód ze zwiedzanych miejsc będzie Kapadocja. Jak wrócimy szczęśliwie, to ok. 20 czerwca ruszę z relacją. Może po zapoznaniu się z moimi doświadczeniami łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Ja też jadę do Turcji pierwszy raz i z przyjemnością później poczytam Twoją relację.
pzdr. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.04.2015 21:54

kosmo- napisał(a):Pytanie - z perspektywy czasu, ogólnych wrażeń, liczby koniecznych do przejechania kilometrów - czy pojechalibyście jeszcze raz tą samą trasą czy ograniczyli się do zachodniej/środkowej Turcji?

Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w relacji. :)
Wspominam w paru miejscach, że kilka lat przed naszą podróżą we dwoje, objechałem całą Turcję samotnie, spotykając w Kaczkarze Ismaila, który się ze mną na parę dni zabrał.

Kapadocja jest przepiękna i na pewno chciałbym tam kiedyś wrócić, jednak wschód Turcji jest tak piękny, że ja bym z niego nie rezygnował. Nie tylko tych kilka czy kilkanaście punktów, o których wspominasz, ale po prostu krajobrazy i ogólnie klimat wschodniej Anatolii - dla mnie rzecz, z której nie należy rezygnować, jeśli tylko te 12500 (tyle było w moim przypadku) kilometrów nie przeraża.

Pozdrawiam,
Wojtek
kosmo-
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosmo- » 20.04.2015 23:18

tiwa - bardzo dziękuję. Jednak jeśli robisz "mniejszą pętlę" to wrócisz przeszczęśliwy z powodu rzeczy, które widziałeś, a nie będziesz miał porównania ze Wschodem :)
Franz - nie przeraża mnie liczba kilometrów, od 8 lat jeżdżę po Europie. Mnie wyszło 12k lub mała 9k. To, że Wschód jest piękny nie wątpię, ale co byś wybrał - lepsze, spokojniejsze zwiedzanie zachodniej i centralnej części czy szybkie zobaczenie "całej" Turcji? Nie twierdzę, że 'szybsze' jest gorsze - jest mnóstwo miejsc nie wymagających od turysty więcej niż 2/3/4 godzin w ciągu dnia.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.04.2015 23:57

kosmo- napisał(a):Franz - nie przeraża mnie liczba kilometrów, od 8 lat jeżdżę po Europie. Mnie wyszło 12k lub mała 9k. To, że Wschód jest piękny nie wątpię, ale co byś wybrał - lepsze, spokojniejsze zwiedzanie zachodniej i centralnej części czy szybkie zobaczenie "całej" Turcji? Nie twierdzę, że 'szybsze' jest gorsze - jest mnóstwo miejsc nie wymagających od turysty więcej niż 2/3/4 godzin w ciągu dnia.

Każde podejście ma swoje zalety.
Generalnie wybieram opcję zobaczenia mniej szczegółowo, za to większej ilości rzeczy, większej połaci kraju. Wychodzę z założenia, że dokładniejsze informację sobie znajdę, doczytam, a zależy mi na chłonięciu wzrokiem bogactwa krajobrazów, architektury. Być może nie zdążę zaglądnąć w każdy zakamarek (chociaż moje relacje zdają się temu przeczyć), za to buduję sobie obraz rzeczywistości na podstawie szerszego kąta widzenia.

Ja jestem, zresztą, niespokojnym duchem - nie wysiedzę w jednym miejscu zbyt długo.

Pozdrawiam,
Wojtek
kosmo-
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosmo- » 21.04.2015 17:16

O to chodziło, dziękuję bardzo.
Ja również wolę na początku się nie zagłębiać i nie potrafię długo przebywać w jednym miejscu. Po powrocie robię listę 2-3 miejsc, do których kiedyś wracam na dłużej.
Pozdrawiam Tomek
kosmo-
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosmo- » 21.04.2015 21:17

Jeszcze jedno - Derinkuyu czy Kaymakli?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 21.04.2015 21:32

Układ urbanistyczny Ciebie zauroczył?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.04.2015 01:03

kosmo- napisał(a):Jeszcze jedno - Derinkuyu czy Kaymakli?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Nie odważę się powiedzieć, że któraś z nich jest lepsza od drugiej.
Którą byś nie wybrał - będziesz zachwycony.

W każdym razie - ja byłem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Turcja w cztery tygodnie - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone