Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dubrovnik 16 lub 17 sierpnia - Zielona Karta ? Help !

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
patrykq
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 22.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) patrykq » 29.07.2013 01:09

Chcę ją mieć już przed wyjazdem tylko jest problem z jej zakupem w innym TU niż się ma OC. Dlatego właśnie pytam o możliwość jej awaryjnego kupna gdzieś na granicy CRo-BIH :)
patrykq
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 22.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) patrykq » 02.08.2013 20:18

W sprawie możliwości kupna Zielonej Karty poszukałem, napisałem do BiH biura od zielonych kart i ubezpieczeń.

A oto odpowiedź :


Our number: 05-02-2-2276-1/13

Dear Sirs,

It is no possible to by Green Card between Croatia and BIH, just border policy. You can buy border policy at all border crossing in Bosnia and Herzegovina. We do not have information for the price. It depends of the car.

Yours sincerely,

Naida Kobić Dolarević


Green Card to nie to samo co border policy ? ;)
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 03.08.2013 10:33

Powiem z doświadczenia...
Bośnia wymaga zielonej karty tak samo jak Czarnogóra...
jednakże na granicy Cro-Bih - dojazd do Dubrownika - nikt nie patrzy na żadne dokumenty, patrzą tylko na rejestrację i kiwają żeby jechać dalej...
natomiast gdy przekraczałem granicę pomiędzy MNE a BIH to sprawdzono dokumenty i zieloną kartę...
przy wjeździe do Czarnogóry również sprawdzano zieloną kartę...
:papa:
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 03.08.2013 10:43

rafgrzeg napisał(a):Powiem z doświadczenia...
Bośnia wymaga zielonej karty tak samo jak Czarnogóra...
jednakże na granicy Cro-Bih - dojazd do Dubrownika - nikt nie patrzy na żadne dokumenty, patrzą tylko na rejestrację i kiwają żeby jechać dalej...
natomiast gdy przekraczałem granicę pomiędzy MNE a BIH to sprawdzono dokumenty i zieloną kartę...
przy wjeździe do Czarnogóry również sprawdzano zieloną kartę...
:papa:


Dokladnie. ZK nie jest dokumentem potrzebnym do przekroczenia granicy. Dokumentem takim jest DO lub paszport. ZK jest kwitem ubezpieczeniowym OC.
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 03.08.2013 12:25

jara napisał(a):
rafgrzeg napisał(a):Powiem z doświadczenia...
Bośnia wymaga zielonej karty tak samo jak Czarnogóra...
jednakże na granicy Cro-Bih - dojazd do Dubrownika - nikt nie patrzy na żadne dokumenty, patrzą tylko na rejestrację i kiwają żeby jechać dalej...
natomiast gdy przekraczałem granicę pomiędzy MNE a BIH to sprawdzono dokumenty i zieloną kartę...
przy wjeździe do Czarnogóry również sprawdzano zieloną kartę...
:papa:


Dokladnie. ZK nie jest dokumentem potrzebnym do przekroczenia granicy. Dokumentem takim jest DO lub paszport. ZK jest kwitem ubezpieczeniowym OC.


jednakowoż tak jak pisałem, wszędzie poza granicą CRO-BIH (tranzyt do Dubrownika) sprawdzano również posiadanie ZK...
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 03.08.2013 13:20

rafgrzeg napisał(a):jednakowoż tak jak pisałem, wszędzie poza granicą CRO-BIH (tranzyt do Dubrownika) sprawdzano również posiadanie ZK...


I dlatego warto się w ZK zaopatrzyć w Polsce. :lol:
Welding
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 7
Dołączył(a): 26.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Welding » 20.08.2013 11:28

Wczoraj dzwoniłam do ambasady BiH (maiłam już dość informacyjnego szumu). Pani poinformowała mnie, że ZK jest wymagana i obowiązkowa w BiH, natomiast nie jest wymagany paszport, wystarczy dowód osobisty.
ubidigi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ubidigi » 21.08.2013 08:25

Tu nie ma co dywagować. Na terenie BiH trzeba mieć jako kierowca dowód zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jakim jest w ruchu międzynarodowym Zielona Karta. Żaden pogranicznik nie jest zobowiązany do jej sprawdzenia. Byle pogranicznik jak i policmajster ma prawo jednak sprawdzić dokumenty pojazdu, a nim w tym przypadku jest również Zielona Karta. To dokument pojazdu a nie osoby. Przejazd przez Neum może się odbyć bez jej sprawdzenia. Ale wystarczy jakaś głupotka na drodze (nie z Twojej winy) i będzie masa, wielka masa, problemów. Masz jeszcze trochę do wyjazdu. W Zieloną Kartę najlepiej zaopatrz się w Polsce. Jest wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych mogących taką kartę wystawić również nie wobec swoich ubezpieczonych OC. Nie szukaj po ambasadach itp. zrób wędrówkę ludów po towarzystwach ubezpieczeniowych albo podzwoń po nich. Nie jest to jakiś problem nie do przeskoczenia. Nie liczyłbym i nie stresowałbym się - czekając dopiero do granicy HR/BiH.
Poza tym takie ubezpieczenie u zagranicznego towarzystwa w większości przypadków dużo droższe. Byłem kiedyś zmuszony do kupna Zielonej Karty w Czechach - mogłem jedynie wykupić na najkrótszy czas 3 miesięcy, a potrzebowałem na 1 miesiąc. Dodatkowo policzyli mi straszne pieniądze. Dopiero dogadałem się z nimi, że w Polsce mam zniżki, okazałem swoje polskie ubezpieczenie i po konsultacji z Pragą stwierdzili że w końcu jesteśmy w UE i Oni te zniżki będą respektować. Tyle, że nie 60% a ichnie 50%. Ale nawet po zniżkach, było to duzo drożej niż bym to zrobił w polskim Tow. Ubezp.
Welding napisał(a):Wczoraj dzwoniłam do ambasady BiH (maiłam już dość informacyjnego szumu).

Nic nowego się nie dowiedziałaś. Nic nowego, nawet względem tego co w tym wątku było mówione. A szum raczej wystąpił po Twojej stronie - sama sobie go wytworzyłaś. Pytasz i nie wierzysz odpowiedziom.
Welding
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 7
Dołączył(a): 26.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Welding » 21.08.2013 08:36

To co napisałeś odbieram jako uszczypliwość w stosunku do mnie!
To był mój pierwszy post w tym temacie. Chciałam umieścić informację popartą oficjalnymi danymi uzyskanymi "u źródła", ponieważ zauważyłam, że w wątku pełno jest postów "ja słyszałam", "kolega wujka, cioci mi mówił". Chciałam pomóc, a po tym co napisałeś jest mi troszkę przykro!
arb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) arb » 21.08.2013 08:40

Welding napisał(a):To co napisałeś odbieram jako uszczypliwość w stosunku do mnie!
To był mój pierwszy post w tym temacie. Chciałam umieścić informację popartą oficjalnymi danymi uzyskanymi "u źródła", ponieważ zauważyłam, że w wątku pełno jest postów "ja słyszałam", "kolega wujka, cioci mi mówił". Chciałam pomóc, a po tym co napisałeś jest mi troszkę przykro!



Dziękujemy za tą informację. Problem polega na tym, że na tym forum jest milion wątków o zielonej karcie w BiH i w każdym z nich masz jasną informację o obowiązku jej posiadania. Wykonałaś niepotrzebny telefon, ale przynajmniej może ktoś inny czytając ten wątek nie będzie musiał już tego robić!

pozdrawiam!
Patroniusz
Croentuzjasta
Posty: 352
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 21.08.2013 08:48

Na każdym przejściu są budki w których można kupić ZK koszt 15EUR
ubidigi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ubidigi » 21.08.2013 09:32

Welding napisał(a):To co napisałeś odbieram jako uszczypliwość w stosunku do mnie!

Jeśli moją wypowiedź tak odebrałaś - to przepraszam. Nie miałem na celu nikogo obrażać. Zwróć uwagę, że najpierw starałem się wyjaśnić sprawę, a dopiero potem napisałem o tym dzwonieniu. Przy czym jak kolega zauważył jest wiele tematów o podobnej treści. Ale ja nie zacząłem od tego, że masz sobie sama sprawdzić "bo już było ..".
delphika
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 18.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) delphika » 21.08.2013 10:49

Welding napisał(a):Wczoraj dzwoniłam do ambasady BiH (maiłam już dość informacyjnego szumu). Pani poinformowała mnie, że ZK jest wymagana i obowiązkowa w BiH, natomiast nie jest wymagany paszport, wystarczy dowód osobisty.


Dzięki za informację. Właśnie takiej szukałam!! :)
ubidigi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ubidigi » 21.08.2013 11:02

Więcej informacji:
- o Zielonej Karcie,
- gdzie pojazd zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie potrzebuje Zielonej Karty'
- gdzie Zielona Karta nie obowiązuje i jest wymagany zakup ubezpieczenia w danym kraju,
- postępowanie w razie wypadku,
znajdziemy:

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

a tu członkowie systemu Zielonej Karty:

Biura Narodowe - Członkowie Systemu

Od 01.05.2004 na podstawie Art. 25 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych terytoria za które odpowiadają Biura – Sygnatariusze Porozumienia Wielostronnego objęte są na zasadzie wzajemności pokryciem ubezpieczeniowym wynikającym z krajowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Oznacza to, że posiadacze pojazdów zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne nie muszą legitymować się Zieloną Kartą na terenie poniżej wyszczególnionych krajów :

Austria
Hiszpania
Polska
Belgia
Holandia
Słowacja
Chorwacja
Irlandia
Słowenia
Cypr
Islandia
Szwajcaria
Czechy
Litwa
Szwecja
Dania
Luksemburg
Węgry
Estonia
Łotwa
Wielka Brytania
Finlandia
Malta
Włochy
Francja
Niemcy
Grecja
Norwegia
Serbia

Ubezpieczenie OC obejmuje również następujące terytoria, za które zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym, odpowiadają Biura - Sygnatariusze Porozumienia :

Channel Islands, Gibraltar i Wyspa Man (The Isle of Man) - Biuro Brytyjskie
Lichtenstein - Biuro Szwajcarskie
Wyspy Faroe - Biuro Francuskie
Monako - Biuro Francuskie
San Marino - Biuro Włoskie

W krajach wyżej nie wymienionych, czyli nie objętych systemem Zielonej Karty oraz w krajach nie będacymi Sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego - należy wykupić OC w danym kraju.
Ostatnio edytowano 23.08.2013 00:07 przez ubidigi, łącznie edytowano 3 razy
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 21.08.2013 11:13

Ale z ZK nie ma problemu. Towarzystwa dają ją w Polsce za darmo (co najmniej moje).Wystarczy jeden telefon lub wizyta osobista w ubezpieczalni i ZK mamy w ręku.

Wiadomo także, że jak jakieś państwo nie jest w UE to i ZK jest niezbędna (zresztą wystarczy poczytać ogólne warunki ubezpieczenia). Wystarczy przed wyjazdem zwrócić się o jej wystawienie. Nawet jak będzie nie potrzebna to nikt nikogo do więzienia nie wsadzi, natomiast w godzinie "W" musi być w dokumentach. Nie wiem w czym problem.
A wszystko zależy od przejścia. W tym roku przekraczając 8 razy granicę z BiH spotkałem się z różnymi praktykami.
Nieraz oglądali paszporty, zieloną kartę i nawet chcieli dowód rejestracyjny pojazdu, a innym razem dokumenty pokazywałem tylko przez szybę w samochodzie. Nie ma reguły :)

Także wyjeżdżając za granicę wydaje mi się mieć niezbędne (i to zabieram):
Paszport i DO (razem w razie czego),
Dowód rejestracyjny pojazdu,
Potwierdzenie ubezpieczenia OC,
Zielona Karta,
Assistance,
Książka serwisowa samochodu nawet po gwarancji,
Międzynarodowe oświadczenie o kolizji,
Karta EKUZ,
Ze dwie karty do bankomatu w różnych bankach,
Gotówka (euro i złotówki),
Niezbędne numery telefonów kontaktowych.

i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem napisać :)

Żaden kłopot, małe do zapakowania, a w razie czego mamy różne opcje do wykorzystania w razie kłopotów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Dubrovnik 16 lub 17 sierpnia - Zielona Karta ? Help ! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone