Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SRD Dubrovnik, parking przy górnej stacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 04.06.2018 00:00

numenius napisał(a):
kojacek napisał(a):numenius: a byłeś na Sv. Jure albo na dojeździe z Podgory do 512? Jeśli tak, to jak oceniasz te trasy? Podobne?

Na Sv. Jure jedzie się dłużej (dłuższa trasa), ale nie tak długa i nie ma tyle zakrętów "agrafek", czyli około 180 stopni, jak podjazd na górę Lovcen w Czarnogórze. Do czasu podjazdu i wizyty na górze w NP Lovcen uważałem, że widok z Srd jest najpiękniejszy, jaki widziałem.
Nie demonizujmy, wjazd na Srd autem nie jest niczym ekstremalnym. Trochę asfaltu, trochę szutru, trochę gruntu, kilka ciasnych zakrętów, podjazdy o nieekstremalnym stopniu nachylenia, trochę wąsko (dosyć częste zjawisko w Hr). Tylko tyle, ale dla niektórych może aż tyle, dlatego o tym piszę. Nie ma się czego wstydzić, jeżeli ktoś takich przeżyć nie lubi, to lepiej żeby przeczytał, niż żałował w połowie drogi, że nie przeczytał, bo wczasy mają być relaksem, a nie stresem.

Wjazd na Sv. Jure nie był dla mnie straszny, może zaskoczeniem był widok nadjeżdżającego małego autobusu po wyjeździe zza zakrętu/agrafki ;)
Podjazdy z nawrotkami z Podgory do drogi 512 czy droga wyjazdowa z Mostaru-tam jest trochę agrafek, to dla mnie zabawa a pasażerowie już się przyzwyczaili do tego tupu atrakcji ;)
Na szczęście do tej pory podjeżdżając do nawrotki nie musiałem zwalniać z powodu nadjeżdżającego z góry samochodu :-D :devil: :hearts:
W sumie, jeśli tam dotarły samochody SV, to powinienem dać radę :mrgreen:
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 04.06.2018 06:38

kojacek napisał(a):czy droga wyjazdowa z Mostaru-tam jest trochę agrafek,


jaki wyjazd z Mostaru masz na myśli pisząc że są tam "agrafki"?
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 04.06.2018 10:57

599 napisał(a):
kojacek napisał(a):czy droga wyjazdowa z Mostaru-tam jest trochę agrafek,


jaki wyjazd z Mostaru masz na myśli pisząc że są tam "agrafki"?

Nie pamiętam, jak jechaliśmy, teraz patrząc na mapę nie mogę znaleźć takiej drogi. Nawigacja wykazała się "twórczą inicjatywą" w wyznaczaniu trasy powrotnej ;) Jakoś inaczej nas wyprowadziła z miasta.
Wiem, że nie było ich dużo, i nie były takie, jak na Sv. Jure, ale pasażerom można było przybliżyć szyby w drzwiach :mrgreen: ;)
Może chodzi o te dwa zakręty między miejscowościami Sretnice i Selište na R424, chociaż one są dość łagodne i na "standardowej drodze". Nie pamiętam :(
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 04.06.2018 11:15

Jadąc z Mostaru do Madjugorie, ale drogą w stronę Metković i odbijając w prawo, przez góry, jest trochę zakrętów w czasie podjazdu, ale to też nie jest jakaś ekstremalna droga. Widoki z niej na okolicę i rzekę Neretwę są, przy dobrej pogodzie, bardzo ładne.
Jadąc na Lovcen w Czarnogórze miałem sporo cofanek, co samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Chodzi mi o to, że jest to spory "stres" dla sprzęgła, aby wiele razy ruszać pod górę.
Podobnie bywa z podjazdem na Srd, choć to znacznie krótszy podjazd i jest znacznie mniej mijanek. W ubiegłym roku wjeżdżałem tam nowym Renaut Passangerem. Już pierwszy zakręt w prawo (przy jednoczesnym sporym podjeździe i temp. +34 st. C) trzeba brać na 2 razy. Wielu ludzi rezygnuje w wjazdu autem na Srd. To ma też swoje dobre strony, bo inaczej na górze miejsca na parkowanie by się nie znalazło. Byłem w środku tygodnia około 13-tej i musiałem czekać jakieś 10 minut w aucie zanim zaparkowałem pod górną stacją kolejki, aby nikogo nie zablokować. Poprzednim razem (4 lata temu, też w środku tygodnia i o tej porze w ładną pogodę) połowa miejsc parkingowych była wolna. To jednak dotyczy wielu miejsc, gdzie w analogicznym okresie spotkałem wielu więcej ludzi (Dubrownik, Kupari, Mostar, w.Kravica...). To sprzyja wzrostowi cen, powoduje pewien dyskomfort i prawdopodobnie rokrocznie ludzi w tych miejscach będzie przybywało (w tym na takich dróżkach, jak podjazd na Srd).
hania_d80
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 21.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) hania_d80 » 11.06.2018 20:34

Czyli warto wjeżdżać na Srd, czy lepiej parkować gdzieś w miescie?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 11.06.2018 20:52

hania_d80 napisał(a):Czyli warto wjeżdżać na Srd, czy lepiej parkować gdzieś w miescie?


Jest kilka propozycji:
1. Można zostawić furę w miejscowości Zaton, przyjechać do Dubrownika i wjechać na Srd kolejką.
2. Można pojechać do Kupari, zostawić tam furę i pieszą wycieczka wrócić w rejon Dubrownika oraz wejść na Srd.
3. Można też przed zadaniem takiego pytania skorzystać z bogactwa tego wątku na forum, wyrobić sobie własną opinię i w oparciu o nią podjąć tak strategiczną decyzję.
Oczywiście 1 i 2 są opcjami mało racjonalnymi, zatem moja rekomendacja jest oczywista. Skorzystaj z opcji nr 3.
perejra
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 23.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) perejra » 11.06.2018 21:02

Trwa remont wjazdu na droge na Srd od jadranki. Tydzien temu byl calkowicie zamkniety wjazd. Brak info ile ten remont będzie trwał.
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 14.06.2018 11:34

perejra napisał(a):Trwa remont wjazdu na droge na Srd od jadranki. Tydzien temu byl calkowicie zamkniety wjazd. Brak info ile ten remont będzie trwał.

Lipa. Orientuje się ktoś, czy jest tam inny wjazd? Z mapy wynika, że można wjechać od Dubac - Brgat Gornji. Testował ktoś?

Przejechałem się właśnie z wujkiem guglem i wygląda na to, że jak najbardziej da się tamtędy przejechać. Co prawda odcinek 2,2km pozostaje tajemnicą, ale ze zdjęć wynika że autko wujka mijało się po drodze z busami, więc miejscowi chyba wyjeżdżają...
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 14.06.2018 14:46

manek-rz napisał(a):
perejra napisał(a):Trwa remont wjazdu na droge na Srd od jadranki. Tydzien temu byl calkowicie zamkniety wjazd. Brak info ile ten remont będzie trwał.

Lipa. Orientuje się ktoś, czy jest tam inny wjazd? Z mapy wynika, że można wjechać od Dubac - Brgat Gornji. Testował ktoś?

Przejechałem się właśnie z wujkiem guglem i wygląda na to, że jak najbardziej da się tamtędy przejechać. Co prawda odcinek 2,2km pozostaje tajemnicą, ale ze zdjęć wynika że autko wujka mijało się po drodze z busami, więc miejscowi chyba wyjeżdżają...

Musi być jakiś dojazd-przecież tam mieszkają, pracują i żyją ludzie.
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 14.06.2018 14:57

Jedyna alternatywa to ta o której pisałem. Przynajmniej z mapy i zdjęć tak wynika.
beatamark1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 28.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatamark1 » 21.06.2018 23:09

20.06.2018 - wjazd na Srd już po remoncie. Można śmiało jechać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.06.2018 20:17

Witam :)
Mam takie pytanie...może ktoś wie czy na górze jest jakiś bezpieczny płatny parking i jeśli tak to w jakich cenach ?
Pozdrawiam
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 26.06.2018 15:00

Sadeczanin78 napisał(a):Witam :)
Mam takie pytanie...może ktoś wie czy na górze jest jakiś bezpieczny płatny parking i jeśli tak to w jakich cenach ?
Pozdrawiam


Nie ma.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.06.2018 05:16

Dzięki
hania_d80
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 21.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) hania_d80 » 05.07.2018 21:53

Nie ma płatnego czy bezpiecznego- czy może 2 w 1?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



SRD Dubrovnik, parking przy górnej stacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone