Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SRD Dubrovnik, parking przy górnej stacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 16.07.2018 10:28

Bezpieczny parking, to jest pojęcie względne. Tam jest plac utwardzony przy budynku. Zostawiasz auto i idziesz na oba tarasy widokowe (po drugiej stronie budynku stacji kolejki lub pod krzyż (też traktowany jako miejsce widokowe, tuż obok budynku stacji). Czasami ruch jest spory i ostatni podjazd się korkuje, ale rotacja jest spora, zatem puszczenie kilku aut w dół zwalnia z automatu kilka miejsc na górze.
michald211
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 22.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) michald211 » 14.07.2019 12:42

Witam...
Czy parking na górze SRD jest nadal bezpłatny i jak wygląda tam z miejscami parkingowymi.
kaka020397
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 11.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaka020397 » 14.07.2019 12:47

Bylem koniec czerwca okolo godz 12.00 parking dalej jest bezplatny miejsc sporo
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 16.07.2019 17:22

3 VII 2019r. około 13-tej ponownie byłem autem na górze Srd. Trafiłem na spory ruch wjeżdżających i zjeżdżających. Przede mną jechał niedoświadczony kierowca osobówką. Zatrzymał się na odcinku ze sporym podjazdem i już nie ruszył na kamienistym podłożu. Szybko zrobił się korek w obie strony (góra,dół). Pasażerowie wysiedli, a on zamiast wyważyć moment obrotowy próbował ruszyć używając zbyt mocno pedału przyśpieszenia i rzucił spod kół sporo kamieni do tyłu. Miałem szczęście, bo między nami było jeszcze jedno auto i "przyjęło" kamienie. Pasażerowie pomogli mu ruszyć pchając auto. 3-4 auta musiało przez niego cofać pod górę w miejscu sporego nachylenia.
Dlaczego o tym napisałem? Sama trasa na Srd nie jest jakaś bardzo trudna. Byłem tam na górze 3 albo 4 razy, w tym raz prowadząc pełnego busa. Stopień trudności rośnie, gdy jest spory ruch i ktoś np. nie potrafi wytrzymać presji wywieranej przez innych kierujących albo ma problemy z dosyć precyzyjną oceną gabarytu swojego auta w odniesieniu go krawędzi "drogi", czy wystającej skały lub nie potrafi odpowiednio ruszać pod górę na sypkim podłożu. Warto wziąć pod uwagę różne sytuacje, aby fajna przygoda nie została okraszona sporą dawką stresu, z którym nie wszyscy doraźnie potrafią sobie poradzić. Na górę można dojechać niekoniecznie swoim autem.

Na górze bez zmian, parking jest nadal bezpłatny, choć było tam sporo aut. Bezpośrednio przy budynku miejsc nie było, ale wjeżdżając kilkadziesiąt metrów głębiej raczej na pewno miejsce się znajdzie. Spory tłok robią taksówkarze, a poprzednimi laty tego nie widziałem. Widocznie coraz więcej turystów wybiera taką formę wjazdu na górę. Kolejka linowa funkcjonuje, trzeba czekać jeden cykl, aby się załapać.
grypserek
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 07.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) grypserek » 17.07.2019 11:13

Ja byłem wczoraj około godz. 11, wjazd bez większych problemów, w jednym miejscu zaraz obok zabudowań (nie wiem czy to Bosanka czy zjazd na Bosankę) dwie spore dziury w asfalcie obok siebie spowodowały mały zator. Droga w dół trochę stania praktycznie na początku zjazdu, na pierwszym albo drugim ostrym zakręcie. Dwa czy trzy auta pod górę "prowadzone" przez pieszych, zresztą też nie najlepiej, plus jedno auto, które jak się zatrzymało to już podjechać nie mogło, musiało się cofnąć żeby się rozpędzić.

Ogólnie tak jak numenius napisał nic trudnego dla doświadczonego kierowcy.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 18.07.2019 12:54

grypserek napisał(a):[...]
Ogólnie tak jak numenius napisał nic trudnego dla doświadczonego kierowcy.

Byłem w zeszłym roku-wjazd i zjazd bez problemu, chociaż asfalt czasem nie grzeszył jakością czy szerokością. Do tego można trochę technicznie pojechać przy okazji pasażerowie mają widoki :)
Ale do "techniki" to jak dla mnie-ciekawsza była trasa z Podgory do drogi 512 :oczko_usmiech:
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 19.07.2019 12:07

"Technicznie" to możesz podchodzić do tematu, gdy masz do tego warunki (umiarkowany ruch w obu kierunkach). Jeżeli w przypadku Srd (i nie tylko) trafisz na spory ruch do góry i na dół, to prawdopodobieństwo wskazuje, że wśród kierujących trafią się tacy, którzy przeszacowali swoje umiejętności lub np. realizują taki podjazd/zjazd pierwszy raz. W przypadku zafundowania postoju w jednym z newralgicznych miejsc tego podjazdu/zjazdu wynikającego z braku doświadczenia (konieczność cofania pod górę, po łuku, na krawędzi, na "lakier" przy skale, ruszania po kamieniach itp.) przez 1-2 minuty przy takim ruchu, na jaki ja trafiłem w tym roku, robi się poważny problem. Część kierujących zostaje poważnie zżarta przez stres, część się śpieszy i staje się nadmiernie nerwowa, a z obu stron dojeżdżają kolejne auta, w tym taksówkarze, którzy podkręcają atmosferę.
Nie chcę być źle zrozumiany, co do zasady nie odradzam wjazdu na Srd. Podpowiadam jedynie, aby ludzie zastanowili się nad dniem i godziną takiej wycieczki oraz racjonalnie ocenili, czy chcą tego dla swojego auta (opony, sprzęgło), a przede wszystkim, czy ich doświadczenie jest wystarczające do podjęcia decyzji o dokonaniu takiej próby. Wjeżdżają tam busy (sam byłem pełnym busem), zatem osobówka jest mniej skomplikowana jazda, ale rozsądny człowiek powinien wziąć pod uwagę różne, m.in. wyżej wspomniane ew. okoliczności. Za pierwszym razem np. miałem wymuszone przez innego kierującego zatrzymanie (Mondeo kombi) na podjeździe, na wysokości pasących się tuz obok osłów. Kto był na górze, te wie, że to stały widok. Widziałem je tam za każdym razem przy kolejnych podjazdach. Nie były uwiązane i zapewne w ramach ochrony młodego matka-oślica ruszyła z impetem w stronę naszego auta. Zdołałem odjechać na sekundę przed jej kontaktem z nadwoziem. W aucie wszystkie moje 3 kobiety już piszczały, jakby to był atak krokodyla lub słonia z kłami.

* Najwięcej "agrafek" (czyli zakrętów ok. 180-stopniowych) miałem przy podjeździe na trasie Kotor-Mauzolemu Niegosza w Parku Narodowym Lovcen w Czarnogórze. Tez czasami trzeba cofać w dół lub pod górę, a na szczycie można zastać pełny parking, który jest jakieś 1700m. n.p.m. Widoki na Kotor, Zatokę oraz panorama z samej góry są rewelacyjne.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 24.07.2019 09:29

Masz rację-ja miałem to szczęście, że jadąc na Srđ jak i wspomnianą drogą z Podgory-było pusto lub prawie pusto :)
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 20.08.2019 08:57

Wjeżdżaliśmy na Srd około godziny 12 - ruch duży, dużo aut zjeżdżało z góry, do tego na górę wjeżdżały busy. Zakorkowało się na pierwszym odcinku tak, że busiarze musieli wyjść z samochodów i kierować ruchem, żeby jakoś to rozładować. Staliśmy jakieś 15 minut, mąż chciał mnie ubić za to, że wpadłam na pomysł, żeby tam wjechać. Po wjeździe widoki zrekompensowały niedogodności. Jednak warto.
Na górnej stacji już można płacić kartą za bilety.
Tofik_83
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 02.12.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tofik_83 » 07.09.2022 01:20

Dobry wieczór,
Odgrzebe temat. W tym roku kolejny raz będziemy w Dubrovniku ale pierwszy raz autem. Z racji tego, że ceny parkingów na dole porażają proszę o informację czy nadal parking na gorze Srd jest bezpłatny i czy można kupić bilety na kolejkę?
Z góry dzięki za info :)
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 07.09.2022 09:09

Witam.
Byłem tam ze 4 razy w poprzednich latach. Parking na górze zawsze był bezpłatny. Bilety na kolejkę można było kupić też na górze. Część ludzi zostawiało auta mniej więcej w połowie drogi (na wysokości wsi Bosanka) i resztę podejścia pokonywali pieszo. Nie zdarzyło mi się, żebym na górze nie znalazł miejsca, a byłem zarówno w dni powszednie, jak i weekendowe. Nie wiem, jak jest w tym roku. Auto musi mieć zdrowe sprzęgło i sprawne hamulce, bo np. w weekendy może się korkować na podjeździe, a to wymaga częstego ruszania pod górę.
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 07.09.2022 12:06

numenius napisał(a):Witam.
Byłem tam ze 4 razy w poprzednich latach. Parking na górze zawsze był bezpłatny. Bilety na kolejkę można było kupić też na górze. Część ludzi zostawiało auta mniej więcej w połowie drogi (na wysokości wsi Bosanka) i resztę podejścia pokonywali pieszo. Nie zdarzyło mi się, żebym na górze nie znalazł miejsca, a byłem zarówno w dni powszednie, jak i weekendowe. Nie wiem, jak jest w tym roku. Auto musi mieć zdrowe sprzęgło i sprawne hamulce, bo np. w weekendy może się korkować na podjeździe, a to wymaga częstego ruszania pod górę.

Parking bezpłatny... Tylko kolejka dopiero rusza chyba o 9..
Ale nie jestem pewny w 100,% tej dziewiątej...
Jak nie o 9 to na bank rusza o 8...
Tofik_83
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 02.12.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tofik_83 » 07.09.2022 13:16

Dzięki za info. Nie ma szans żebyśmy byli tam przed godz 9 :)
No i w drugiej połowie września to aż takich tłumów raczej nie będzie, no nie ?
Pzdr.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.09.2022 22:50

Tofik_83 napisał(a):Dzięki za info. Nie ma szans żebyśmy byli tam przed godz 9 :)
No i w drugiej połowie września to aż takich tłumów raczej nie będzie, no nie ?
Pzdr.


Byłem tam w lipcu tego roku i też tłumów nie było. Znaczy - było trochę aut, ale miejsce do parkowania znalazłem bez problemów i jeszcze zostało na kilka(naście) samochodów. Oni ten parking ostatnio powiększyli, bo pamiętam jak tam byłem 10 lat temu, to był sporo mniejszy.

Bilety na kolejkę oczywiście bez problemu kupisz w kasie na górze.
Tofik_83
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 02.12.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tofik_83 » 08.09.2022 10:54

dziekuje bardzo za szybkie i szczegolowe info.

Jeszcze jedno pytanie bo wlasnie Zona mnie nim zastrzeliła: czy do kolejki można wejść z niezlozonym wozkiem spacerowym?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
SRD Dubrovnik, parking przy górnej stacji - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone