Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga do Grecji

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 11.05.2020 22:39

Jeżdzę do GR od 20 lat ale przyznam że przez RO i BG jeszcze nigdy. W BG byłem ale trasa do GR przez te kraje jest mi obca. Jeśli ktoś jeździł do Grecji przez RO/BG to proszę by podzielił się wskazówkami. Z tego co widzę trasa z Szeged na Arad, później Timisoara i do Widynia. Mało autostrad...:(
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 16.05.2020 02:22

Włochy się odblokowują od 3 czerwca. Pojawia się nowa szansa - Czechy i Austria będą dostępne - później tylko prom z Bari i witaj Ellado!! :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.05.2020 12:11

@quickstarter No to będzie bardzo droga opcja dojazdu: koszt autostrad 80 EUR + paliwo i 8,5h samej jazdy. http://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/percorso.do
Już chyba lepiej płynąć z okolic Wenecji, jak robi to @ogórek
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 17.05.2020 18:53

Z Wenecji oczywiście bliżej Polski ale prom płynie dłużej. Szczerze mówiąc biorę taką trasę pod uwagę absolutnie w ostateczności - mało tego - taka trasa mimo otwarcie Włoch może być nierealna bo Grecy ruchu pasażerskiego na trasie tej mogą nie przyjmować. Wszak mówili już że Włochów nie wpuszczą latem.
Tak jak już pisałem moja nadzieja w tym że da się dotrzeć przez Rumunię i Bułgarię bez kwarantanny po drodze. Już nawet znalazłem nocleg tranzytowy, czekam teraz niecierpliwie na rozwój sytuacji bo chcę kupić bilety na prom. A właśnie m in z Bułgarią i Rumunią Grecy rozmawiają o korytarzach tranzytowych
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2020 07:17

quickstarter napisał(a):Z Wenecji oczywiście bliżej Polski ale prom płynie dłużej. Szczerze mówiąc biorę taką trasę pod uwagę absolutnie w ostateczności - mało tego - taka trasa mimo otwarcie Włoch może być nierealna bo Grecy ruchu pasażerskiego na trasie tej mogą nie przyjmować. Wszak mówili już że Włochów nie wpuszczą latem.
Jeśli prom z Wenecji będzie zagrożony, bo Grecji Słochów nie wpuszczą, to pewnie ten z Bari też...
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 18.05.2020 08:32

Oczywiście. Miałem na myśli że w ogóle promy z Włoch nadal nie będą mogły wozić pasażerów-turystów
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015
Re: droga do grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 02.06.2020 21:30

quickstarter napisał(a):Wjazd od strony Chorwacji (Udvar-Osijek-Vukovar-Tovarnik) do Serbii to zero kolejek a i omija się ring Budapesztu. Mam ostatnio alergię na Roszke ;) Nocuję albo w Macedoni (często nad jeziorem Dojran gdzie jest małe przejście z Grecją i omija się Evzoni) albo już w Grecji w okolicach Salonik.

Super typ na trasę! Moja wariacja przedstawiałaby się j/n (ale to 2021 najwcześniej):
Tam: https://goo.gl/maps/KgH7RRpJQgEHEy136
Z: https://goo.gl/maps/AGPrXHXNwKbcf2ev5
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 02.06.2020 23:02

W pierwszej trasie którą wrzuciłeś warto z M1 zjechać wcześniej - by prawie w ogóle nie wjeżdżać na ring - trzeba skręcić na M7 i kilka km dalej zjechać do M6 przez Martonvasar/Rackeresztur.
https://www.google.com/maps/dir/47.4753744,18.8507702/47.2155584,18.8192926/@47.3608707,18.6780294,10.38z/data=!4m14!4m13!1m10!3m4!1m2!1d18.8642858!2d47.3972416!3s0x4741e193766cddc9:0x5a5dfee79701eee!3m4!1m2!1d18.7849672!2d47.3379809!3s0x476a0821117b4f59:0x5fd0fffb79096e76!1m0!3e0

W drugiej trasie niekorzystne jest to że zdecydowana większość trasy przez BG-RO to nie autostrady ale drogi lokalne.

Serbia otwarta, jeśli Macedonia do lipca nie otworzy granic pojadę początek tak jak wskazałeś ale z Sofii na Pirot i Nisz. Jeśli kiedyś zdecyduję się na trase przez RO to dla transalpiny - ale to dodatkowe pół dnia :D :D
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 03.06.2020 19:20

W tej 1. trasie, hm... GM pokazuje, że różnica wynosi -4 min na korzyść trasy przez Ring i +2,2 km na niekorzyść tejże... czyli tyle co nic... ale zakładam, że różnie może być jak się skorkuje. Ja tylko raz jechałem trochę przez Ring Budapesztu, od Segedynu w stronę Bratysławy, czyli M5>M0>M1 i akurat było bez żadnych spowolnień... poza tym mają tam 2 wielkie Auchany, w których można uzupełnić zapasy ciekawych rzeczy wracając do Polski.

Ale Twoja propozycja odbicia na M7 i Martonvásár jest dla mnie ciekawa z innego względu. Wygoglałem, że jest tam ładny pałac, na oko jakieś pół godzinki przyjemnej przerwy w podróży. Brunszvik kastely, https://agroverzum.hu/en-information/#ticketfees

Powrót przez BG-RO z dwóch względów.
1) Nie będę musiał się zastanawiać ile butelek i jak "przemycić" z Grecji na tranzycie poza UE.
2) To ma być trasa krajoznawcza, zwiedzanie - od Melnika do Orszowej pewnie spokojnie by mi ze 3-4 dni zeszło :)

... póki co mam nadzieję, że do przyszłego roku pandemia się rozejdzie, a nowa się nie pojawi.
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 03.06.2020 20:10

Ring to zawsze loteria. Jeżdze do Grecji od 20 lat kilka razy w roku i przyznam że w ostatnich 5 latach ring zazwyczaj mniej lub bardziej spowalniał. 2-3 lata temu remontowali i tłok był duży. Plus fotoradary z mostów ;) W Martonvásár jest stacja benzynowa więc można zatankować 10-20% taniej niż na autostradzie ;) Auchan - przyznam że najczęściej zatrzymywałem się w Auchan podczas powrotu w Szeged albo Kecskemet - w Mohaczu też jest centrum handlowe choć dość małe ale też można zatankować - na chorwackim odcinku także choć ja zawsze tankuje w HU i później w MK na full przed wjazdem do GR. W Mohaczu jest pomnik na cześć wojsk polskich które wspomagały siły węgierskie - bitwa pod Mohaczem jest jedną z najważniejszych dla historii Węgrów.
Co do przewożenia wszelkich towarów z GR do PL to nie wiem jak teraz będzie ale nigdy nikt nie zadał na granicy SRB/HU pytania innego niż o papierosy i narkotyki :D :D :D A już jadąc przez CRO to wcale :wink:
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 03.06.2020 21:19

quickstarter napisał(a):Jeżdze do Grecji od 20 lat kilka razy w roku (...) Co do przewożenia wszelkich towarów z GR do PL to nie wiem jak teraz będzie ale nigdy nikt nie zadał na granicy SRB/HU pytania innego niż o papierosy i narkotyki :D :D :D A już jadąc przez CRO to wcale :wink:

Mając na względzie solidne doświadczenie praktyczne, jak widzisz kwestię przewozu przez granicę alko i papierosów (czyt. ile "można" załadować):
SRB>MK: wino + papierosy
MK>GR: j/w + jeszcze więcej wina
... a potem to już UE i kolejne zakupy w kolejnych krajach (GR>BG>RO>HU)... ale w UE ilości "użytku własnego" i tak nie byłbym w stanie osiągnąć, chociażby ze zwględu na pojemność bagażnika

PS. ile oficjalnie to wiem, dlatego nie pytam ile wolno, ale ile można ;)
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 03.06.2020 21:50

Przy wjeździe z Serbii na Węgry tylko raz kazano mi otworzyć bagażnik po tym jak głośno protestowałem przeciw opieszałości celnika :wink: :wink: :wink: Nigdy nie grzebano mi w bagażu - niemniej najwięcej przewoziłem kilkanaście butelek wina i kilka butelek tsipouro więc raczej ilości hurtowe to nie były :wink: Papierosów nigdy bo nie pale :D Przy jeździe do GR nigdy nie spotkałem się z pytaniem co wiozę - fakt że rzadko odwiedzam strefę wolnocłową w drodze do Grecji (raczej w drodze powrotnej) - niemniej kilka razy słyszałem że duże zakupy na strefie spotykają się z zainteresowaniem greckich celników :wink: - niemniej to nie potwierdzone w 100% :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: Jadąc przez Niki raczej można się z ziewaniem celników spotkać :wink: :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.06.2020 19:27

Ja przywożę jakieś 100-120 butelek wina (więcej do bagażnika nie wejdzie), ale to wymusza powrót promem i dalej przez IT :)
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 11.06.2020 23:20

Ja dobijam winem juz na Węgrzech ;)
Poprzednia strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Droga do Grecji - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone