Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 10.12.2014 14:23

Zanim dotarliśmy na Kalotaritissa Beach po drodze Zatoka Liveros i oczywiście słynna Olimpia tzn jej wrak.
Jak moi poprzednicy pisali, miejsca nie można pominąć, widać z drogi po prawej stronie. Do wraku trzeba dojść pieszo (japonki nie wskazane :D ) małym kamienistym wąwozem. Olimpia to nie skonstruowana jak w "hollyłódzkich" filmach scenografia ale autentyczny wrak statku, który spoczywa w małej zatoczce. Brał udział w scenie ("Wielki błękit"), w której Enzo za horrendalne wynagrodzenie ratuje przed śmiercią zaklinowanego płetwonurka. Schodzi pod powierzchnię wody bez aparatu tlenowego zabierając ze sobą tylko lewarek samochodowy, którym ma zamiar wyswobodzić pechowego nurka.
Niestety północny brzeg wyspy "kolekcjonuje" wszystkie wyrzucone do morza śmieci. Takiej kolekcji klapek, butów nigdy na plaży nie widziałam :roll: Podobnie jak kolega KOL kąpieli przy Olimpii nie zaryzykowaliśmy...zresztą ta rdza 8O . Podobno stoi tam już ok.40 lat. Mimo wszystko cieszymy się, że możemy oglądać to miejsce.
Kalotaritissa 25 olimpia.jpg

Kalotaritissa 3 idziemy do Olimpii.jpg

Kalotaritissa 7 roślinka.jpg

Kalotaritissa 4.jpg

Kalotaritissa 5.jpg

Kalotaritissa 6 buty.jpg

Kalotaritissa 8.jpg


Jadąc dalej docieramy do Kalotaritissa Beach, która jest najbardziej na południe wysuniętą plażą Amorgos. Są tu 2 główne plaże i kilka mniejszych również na "wystającej" naprzeciwko wyspie Gramvousa. Rybacy bardzo lubią to miejsce może dlatego, że jest dość dobrze osłonięte od wiatru i niespokojnego morza.
Na pobliską Gramvoussę w sezonie można popłynąć łódką (chyba 4 Euro RT) albo wynająć kajak.
Mała uwaga - nie ma tam kompletnie cienia i słodkiej wody.
Zatoczka z góry wygląda bardzo zachęcająco. Znajdujemy miejscówkę i hop do morza.
Na drugiej plaży spotykamy dwa kampery (oczywiście francuskie) i nurków. Generalnie ludzi prawie wcale :D Trochę wieje jak to na Cykladach. Spędzamy tu kilka godzinek. Bardzo fajne miejsce - cisza i spokój OT WAKACJE :D
Kalotaritissa 1.jpg

Kalotaritissa 2.jpg

Kalotaritissa 9 dojeżdzamy.jpg

Kalotaritissa 10.jpg

Kalotaritissa 11.jpg

Kalotaritissa 12 i.jpg

Kalotaritissa 13.jpg

Kalotaritissa 14.jpg

Kalotaritissa 15 rybak.jpg

Kalotaritissa 16 kampery.jpg

Kalotaritissa 17.jpg

Kalotaritissa 18.jpg

Kalotaritissa 19.jpg

Kalotaritissa 20.jpg

Kalotaritissa 21.jpg

Kalotaritissa 22.jpg


Krzysia stopę "zaatakowały" krewetki. Takie naturalne "shrimp spa" :lol: Łaskoczą go...
No to też stopy podstawiłam, ale nie przyszły. Chyba nie lubią niebieskiego :wink:
Kalotaritissa 23 krewetki.jpg

Kalotaritissa 24.jpg

cdn :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2014 14:34

Joan65 napisał(a): Nasze rybki przygotowane na wieczór :D


Też takie jedliśmy na Milosie :D . Tyle, że w sklepie rybnym w Trovasalos sprzedawalii je 8O pod nazwą κέφαλους (po naszemu cefal).
Obrazek

Jednakże :idea: kefalosze kupione dwa lata wcześniej na Peloponezie, żółtych pasków :roll: nie miały!

Obrazek

Tak więc, faktycznie musi to być salpa 8) (dzięki Tomku :papa: , przynajmniej wiem co jedliśmy tym razem – ciekawe jaka jest grecka nazwa?) , a :mrgreen: podpisom w sklepach nie ma co wierzyć.

Joan65 napisał(a): Na Ag. Pavlos podobno doskonale biorą ośmiornice.


Argument za tym, żeby Amorgos planować PRZED Sifnosem i Kimolosem :wink: .

A co do metody na ośmiornice… w Korfos na Peloponezie, Grecy łapali je :roll: na sznurek z zawiązaną kurzą stopką. No a potem to już tylko :oczko_usmiech: ręka owinięta stworem.
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 10.12.2014 14:55

dangol napisał(a):
Też takie jedliśmy na Milosie :D . Tyle, że w sklepie rybnym w Trovasalos sprzedawalii je 8O pod nazwą κέφαλους (po naszemu cefal).

A co do metody na ośmiornice… w Korfos na Peloponezie, Grecy łapali je :roll: na sznurek z zawiązaną kurzą stopką. No a potem to już tylko :oczko_usmiech: ręka owinięta stworem.


Sklep rybny w Trovasalos "zapisany" . Dzięki

...no z tą kurza stopką to poszłaś szeroko :lol: Super pomysł. Znam jednego Karola Z., który to z pewnością wypróbuje... :idea: Na Hvarze łapali na sztucznego kraba.
hobot.jpg


Pozdrawiam cieplutko
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2014 15:13

Nie na sztucznego kraba, lecz na sztuczną krewetkę, Grzesiek na Korčuli łapał kalmary.
Ośmiornicę na Hvarze złapał raz (w siateczkę), ale mała była malutka, więc wróciła do morza. Z kurzą łapką jeszcze nie praktykował, ale wtedy w Korfos, jakaś Greczyna złapała :roll: trzy w ciągu jednej godziny.

A co do sklepów rybnych na Milos, to zlokalizowaliśmy trzy :) , w tym dwa w Triovasalos, jeden w Adamas (tu jeszcze był stragan przy porcie, ale nie zawsze "otwarty"). Szczegóły lokalizacyjne (łącznie z zewnętrznymi fotkami sklepów) są w mojej relacji.
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 10.12.2014 20:41

To jest oryginalne urządzenie Karola Z. Ośmiornice były bez szans.
Załączniki:
2014-12-10-19-34-49--1426206628.jpeg
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 10.12.2014 21:49

Joan65 napisał(a):U mnie z czasem krucho ale się staram :D


Z czasem u mnie również bardzo krucho, szczególnie jak się pisze relacje (dopóki nie pisałem swojej nie sądziłem, że aż tyle to czasu zajmuje) brakuje do dokładniejszego przeszukiwania forum. Dopiero kilka dni temu natrafiłem na Twoją super relację. Dzisiaj nadgoniłem :oops:
Tematem Amorgos jestem zainteresowany od jakiegoś czasu po przeczytaniu wcześniejszych relacji z wyspy. Ponieważ bardzo mi się spodobała na zdjęciach, są plany na niedalekie "kiedyś" by mogła się spodobać "na żywo" :wink:

Pozdrawiam
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 12.12.2014 19:42

dangol napisał(a): Szczegóły lokalizacyjne (łącznie z zewnętrznymi fotkami sklepów) są w mojej relacji

Wiem, wiem. :idea: Twoja miloska relacja będzie jeszcze wielokrotnie przeze mnie wnikliwie zgłębiana :D

Ewa Zuber napisał(a):To jest oryginalne urządzenie Karola Z. Ośmiornice były bez szans
.
...zwłaszcza jak poczuły szynkę szwarcwaldzką z Lidla :lol: :lool: Wszystkie chciały na kraba wsiąść

MarDomi napisał(a):Dopiero kilka dni temu natrafiłem na Twoją super relację. Dzisiaj nadgoniłem :oops:
Tematem Amorgos jestem zainteresowany od jakiegoś czasu po przeczytaniu wcześniejszych relacji z wyspy. Ponieważ bardzo mi się spodobała na zdjęciach, są plany na niedalekie "kiedyś" by mogła się spodobać "na żywo" :wink:


Cieszy mnie ,że się relacja podoba. Życzę Ci aby "kiedyś" nastąpiło "bardzo wkrótce" :D
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 13.12.2014 21:15

Znowu jestem i zapraszam na dalsze zwiedzanie przepięknej Cyklady - Amorgos.
Po kilku godzinach na Kalotaritssa Beach zmieniamy miejscówkę. Jest upalnie, słuchamy w samochodzie cudownej Majki Sikorowskiej, oczywiście po grecku :D (płyta Avra - polecam).
Docieramy na Paradise Beach. Nie przepadam za takimi nazwami ale cóż...miejsce wydaje się ok. Wysiadamy. Ludzi 3 szt. Jest dobrze. Przy bliższym poznaniu miejsce znacznie zyskuje. Znajdujemy lekki półcień. Plaża czysta, morze zachęca do zanurzenia.
Paradise Beach 1.jpg

Paradise Beach 2.jpg

Paradise Beach 3.jpg

pb4.jpg

Paradise Beach 5.jpg

Paradise Beach 6.jpg

Kucharz z zamiłowania gotuje na plaży. No co, Makłowicz może..., Teo Vafidis może, to Krzyś nie może? :lol: A, że zaczęło trochę wiać to parasol se do nogi przywiązał. Ot taki polski patent :wink:
Paradise Beach 7.jpg

Po pysznym "Rajskim" obiadku jedziemy dalej, Mijamy kościółki, kapliczki...Jest biało-niebiesko, cieplutko, słonecznie. Amorgos pachnie...
Paradise Beach 8.jpg

Paradise Beach 9.jpg
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 13.12.2014 22:12

Nasza kolejna amorgoska plażyczka to Mouros Beach na południowym wybrzeżu wyspy.
Parking widać już z góry, bezpłatny oczywiście :D . Docieramy na miejsce. Na plażę prowadzą schodki. Widoki niesamowite, trójkątna, drobnokamienista plaża otoczona jest skałami, małymi jaskiniami i cudownym turkusowym morzem. Razem z nami przyjeżdża trójka niemieckich turystów - mocno starszy pan i 2 młode dziewczyny. Okazuje się, że to dziadek z wnuczkami :D . Ludzi nie za wiele, ale więcej niż we wcześniejszych miejscówkach. Część na golasa, w końcu Mouros to przede wszystkim ulubione miejsce nudystów. :D Dziadek lokuje się w cieniu, a wnuczki...wyskakują z ubrań i saute wskakują do morza.
Nie jestem pruderyjna, ale przed własnym dziadkiem na golasa? :oops:
Na stateczku, przycumowanym blisko brzegu pracują rybacy. Jest też kilka jachcików i ....jeden z polską banderą :D
Mouros to przepiękne miejsce, które koniecznie należy zobaczyć na Amorgos. Słońce powoli się chowa za skały, Krzyś robi kawkę, fale przyjemnie rozbijają się o brzeg :hut:
Mouros Beach 1.jpg

Mouros Beach 2.jpg

Mouros Beach 3.jpg

Mouros Beach 4.jpg

Mouros Beach 5.jpg

Mouros Beach 6.jpg

Mouros Beach 7.jpg

Mouros Beach 8.jpg

Mouros Beach 9.jpg

Mouros Beach 10 Polski jachcik.jpg

Kończy się kolejny dzień na Amorgos, a my wieczorem winko i oczywiście z..nowu mecz siatkówki, bo nasi chłopcy walczą :D c.d.n. :papa:
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 14.12.2014 15:28

Melduję, że przeczytane , skonfrontowane z mapą, tym samym coraz bardziej czuję się przygotowana do odbycia podróży. :lol:
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 27.12.2014 15:01

Strasznie się opuściłam w mojej opowieści, wiem, ale dużo się działo i czasu nie stało...

Dziś po świątecznym obżarstwie, woda z sucharami :D i wystarczy.

A my na Kambi Beach. Jest to plaża na południe od Agia Anna zwana również Ammoudi Beach. Najpierw trafiamy na małą urokliwą kamienistą, oczywiście plażyczkę. Dojść tam można z tego samego parkingu, co na Agia Anna. Ludzi zero. Krzyś wskoczył do wody ponurkować a ja myszkuję na lądzie.
Kambi 1.jpg

Kambi 2.jpg

Kambi 3.jpg

Kambi 4.jpg

Kambi 5.jpg

Kambi 6.jpg

Kambi 7.jpg

Kambi 8.jpg


Pojawił się jeden turysta ale od razu poszedł w kierunku Kambi. Po parunastu minutach my też udaliśmy się za nim wydeptanymi śladami. Po jakiś 10 minutach drogi po kamieniach i przez skały docieramy na miejsce.
Kambi 11.jpg

Kambi Beach otoczona jest wysokimi skałami i podobno potrafi tu nieżle wiać. My mamy szczęście jest leciutki wiaterek a za plecami mój ukochany widok - Panagia Chozoviotissa
Kambi 9.jpg

Kambi 10.jpg

Plaża jest dość szeroka i niemal kompletnie pusta. Piszę "niemal" bo nasz wcześniej napotkany turysta już się zdążył rozgościć (kompletnie na golasa) :lol:
Kambi 13.jpg

Za skałkami napotykamy innych golasków. Morze cudownie szumi, jest cichutko spędzamy tu kilka uroczych godzinek. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.
Kambi 12.jpg

Kambi 14.jpg

Kambi 15.jpg

Kambi 16.jpg

Kambi 17.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.12.2014 15:36

Witam :)
Z dużą przyjemnością pooglądałem sobie Twoje zdjęcia i poczytałem o cykladzkich wrażeniach i odczuciach.
Fajnie, że spodobało się Wam Emporio :)
Z tego co widziałem na fotkach, we wrześniu na Santorini było jednak znaaaaacznie więcej ludzi niż w maju :roll: , wyraźną różnicę było widać np na Mesa Pigadii a także na Czerwonej Plaży.
Wrześniowe Amorgos bardzo mi się podoba, zwłaszcza z jednego powodu :wink:
Teraz czekam na Paros (i Antiparos), ciekawe jak odebrałaś tę wyspę. Pisałaś o pięknej stolicy... wg mnie brzydka nie była, ale do mykonoskiej jednak jej daleko :roll:
Będę zaglądać.

Pozdrawiam :)
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 27.12.2014 15:55

Nad portowym Aegiali znajduje się bardzo urokliwa wieś Potamos. Spacer rozpoczynamy przed południem, drogą z Aegiali w górę. Potamos to tradycyjna cykladzka wioska, rozpościerająca się na zboczach wzgórza nad zatoką Aegiali ze "śniegowymi" domkami i niebieskimi oknami i krętymi dróżkami. Im wyżej tym widoki coraz ciekawsze i piękniejsze.
Potamos 1.jpg

Potamos 2.jpg

Potamos 3.jpg

Potamos 4.jpg

Zatoka Aegiali w pełnej krasie
Potamos 5.jpg

Widok na Tholarię
Potamos 6.jpg

Potamos 7.jpg

Potamos 8.jpg

Potamos 9.jpg

Póki co towarzyszą nam wyłącznie kociaki
Potamos 10.jpg

Potamos 11.jpg

Wreszcie spotykamy kolejnego mieszkańca Potamos ze swoim opiekunem. To Zyga :D
Potamos 12.jpg

Potamos 13.jpg

Potamos 14.jpg

Krzyś znajduje siodło i postanawia "pokowboić"a może "pooślić" :wink:
Potamos 33.jpg

Potamos 15.jpg

A to są Uranos Apartments, jak mnie pamięć nie myli to chyba KOL tu mieszkał
Potamos 16.jpg

Potamos 17.jpg

Potamos 18.jpg

Na samej górze wioski jest uroczo położona restauracja. Birzemy po greek cafe i rozkoszujemy się widokami
Potamos 19.jpg

Potamos 20.jpg

Widok na Levrossos Beach
Potamos 21 Levrossos.jpg

Potamos 22.jpg

Potamos 23.jpg

Potamos 24.jpg

Potamos 25.jpg

Mozaika na ścianie frontowej jednego z domów na cześć Monastyru Hozoviotissa
Potamos 26.jpg

Potamos 27.jpg

Potamos 28.jpg

Potamos 29.jpg

Potamos 30.jpg

A to krzew jaśminu, musicie mi uwierzyć - pachniał oszałamiająco
Potamos 31.jpg

Potamos 32.jpg


Wszystkie 3 wioski otaczające Aegiali są piękne w swej prostocie i będąc na Amorgos warto się tam wybrać zwłaszcza pieszo, aby podziwiać ogromne przestrzenie górskie przetykane błękitem morza i "śniegowymi" domkami. cdn
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 27.12.2014 16:45

Joan65 napisał(a):Obrazek


Ten chciał być oryginalny i pomalował drzwi inaczej :lol:
Ostatnio edytowano 27.12.2014 17:02 przez MarDomi, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.12.2014 16:52

Joan65 napisał(a):Obrazek


Starożytne freski... :wink:


Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone