Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 24.10.2014 13:29

Witam wszystkich Greko - Cyklado - Egeo - maniaków bardzo ciepło w tym nieszczególnie ciepłym dniu.

Wreszcie się trochę ogarnęłam po greckich wakacjach i skoro obiecałam to skrobnę co nieco o mojej i mojego małżowinka eskapadzie na 3 Cyklady - Santorini - Amorgos - Paros z Antiparos (to nawet 4 :D )
Jeśli oczywiście ktokolwiek jest zainteresowany...
Trudno mi tu będzie przebić relacje Kulek, KOL'a, Longtoma i wielu innych ale przecież nie o to chodzi.

Na dobry początek coś dla ocieplenia...
Załączniki:
Wiatraczek.jpg
Ostatnio edytowano 14.11.2014 22:28 przez Joan65, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 24.10.2014 13:38

Witam.
... chętnie poczytam o mojej ukochanej Grecji ... :D
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.10.2014 14:07

Ja również chętnie zerknę.

Pozdrawiam,
Wojtek
alycja
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 28.04.2014
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) alycja » 24.10.2014 14:09

popatrze, poczytam może i kiedyś na Grecje się skuszę :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.10.2014 14:53

Za mną dopiero :? jedna Cyklada, ale chęcipoznania kolejnych :) mam wielkie. Cieszę się więc z każdej relacji o nich, na razie będę zwiedzać wirtualnie, ale może kiedyś uda się w realu.

Pozdrawiam cieplutko i czekam na ulubiony c.d.
:papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.10.2014 15:06

Witam

Jak Grecja...to nie może zabraknąć i mnie

Pozdrawiam
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.10.2014 17:09

Joan65 napisał(a):Witam wszystkich Greko - Cyklado - Egeo - maniaków bardzo ciepło w tym nieszczególnie ciepłym dniu.

Grekomaniakiem jeszcze nie jestem, ale kto wie, co przyniesie przyszłość ;)

Zasiadam, czekając na inspirację 8)
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 24.10.2014 19:17

Nasze przygotowania logistyczne do wyprawy rozpoczęliśmy w XI 2013 od zabukowania biletów na samolot Warszawa-Ateny-Warszawa by Aegean Airlines.
Wszak jest to najważniejsza rzecz jeśli oczywiście nie planuje się podróży samochodem.
To, że będzie Amorgos jako najważniejszy nasz cel było dla nas od początku oczywiste. Dlaczego? Kiedyś oglądaliśmy na National Geografic film o Amorgos i ...wpadliśmy jak śliwka w kompot, a jak zobaczyliśmy klasztor Hozoviotissa i Agia Anna a później słynny film Luca Bessona "Wielki Błękit" stało się oczywiste, że musimy tam pojechać...
Dlaczego Santorini - bo historia i geologia niezwykła. I mimo wszechobecnej komercji chyba warto...czy tak jest to się okaże.
Paros...bo Chora przepiękna.
Wakacje rozpoczynamy 8 września z Tychów via Katowice do Warszawy Polskim Busem za jedyne 16 zł za 2 osoby :D :D :D ,
Nocleg w Warszawie u kuzyna i 9-go września o 11.10 z lotniska Okęcie do Aten. Punktualnie o 14.45 lądujemy w Atenach. Na zdjęciach zamglone Ateny i wysepki, no i nasz żelazny ptak :D
Załączniki:
Ateny z lotu ptaka.jpg
samolot.jpg
z samolotu wysepki.jpg
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 24.10.2014 19:45

c.d.
Prom z Pireusu na Santorini mamy o 18.00. Dość długo czekamy na bagaże na lotnisku Venizelos, zaczynamy się wkurzać bo czas biegnie a autobus X96 którym zamierzamy dojechać do Pireusu odjeżdża co 0,5 h i trzeba liczyć co najmniej 1,5 h na podróż. Wreszcie pojawiają się nasze bagaże...wychodzimy z lotniska a autobus już grzeje silnik...kupujemy bilety u kierowcy 2 x 5 Euro i ufff...jedziemy.
Będę w tej relacji podawała niektóre ceny, bo z doświadczenia wiem, że dla osób planujących wypad jest to istotne. Autobus z lotniska do Pireusu jest najtańszym środkiem lokomocji. Można metrem ale trzeba się przesiadać w centrum i cena dla 1 osoby 8 E a dla 2 - 14 E. Poza tym autobus zatrzymuje się przy wszystkich portowych terminalach a nasz Blue Star odpływa z Terminala 1 czyli do samego końca. Nasz X96 zatrzymuje się tuż przy promie po 1,5 godzinnej jeździe. Wysiadamy tylko my i jeszcze 2 pary.

Bilety mamy na wszystkie nasze promy zakupione dzięki niecenionemu KOL'owi przez Agencję ZAS Travel, więc w wyśmienitych humorach śmiało wkraczamy na nasz Blue Star płynący na Santorini...zaczynamy naszą prawie 3 tygodniową przygodę z Egeo...Parę fotek z Pireusu

Płyniemy...
Załączniki:
płyniemy.jpg
w porcie budynek.jpg
blue star ferries.jpg
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 24.10.2014 19:55

chętnie powrócę myślami do Grecji...jak za dawnych lat :D
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 24.10.2014 20:20

Niebo w Pireusie jest dość mocno zachmurzone, ale nam nic a nic nie przeszkadza. Znajdujemy wygodne krzesełka na rufie i napawamy się widokami, zapachem Egeo a z czasem cudnym zachodem słońca.
No jeszcze jest super wiadomość od syna...zaliczony ostatni egzamin i mamy studenta II-roku... Krzyś odbezpiecza "coś" z zakupów poczynionych na lotnisku... :twisted: Trzeba to uczcić...no i jest też pierwsza grecka flaga...

W oddali wielkie pływające hotele...raczej nie chciałabym tak spędzać wakacji...ale co kto lubi
Załączniki:
zachód.jpg
cudny zachód.jpg
I grecka flaga.jpg
wielkie pływające hotele w Pireusie.jpg
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 24.10.2014 22:03

Zapowiada się ciekawie, gratuluję sukcesu syna i cieszę się, że "Krzyś" nie odbiezbieczył owocu granatu i relacja będzie miała cd. :)
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 24.10.2014 22:04

Również nie jestem na razie fanem Grecji (choć w kilku relacjach odnalazłem naprawdę piękne miejsca , które faktycznie są warte odwiedzenia) ale chętnie pooglądam i poczytam ta relację. Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.10.2014 14:58

Joan65 napisał(a):Krzyś odbezpiecza "coś" z zakupów poczynionych na lotnisku... :twisted: Trzeba to uczcić...no i jest też pierwsza grecka flaga...

Faux-pas byłoby nie uczcić. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Cykladzka przygoda wrzesień 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 25.10.2014 15:16

Pozdrawiam Was wszystkich, postaram się nie zanudzić...

Do Ormos Athinios na Santorini dopływamy o 0.30, ludzi sporo, wszyscy w blokach startowych, a ja zastanawiam się czy będzie czym dojechać do Perissy, bo właśnie tam będzie nasza baza wypadowa.
Oczywiście są taksówki ale ta opcja jest ostateczna. Krzyś zostaje przy bagażach a ja zasuwam do widzianego w oddali autobusu, kierowca uśmiecha się z daleka no to myślę nie jest żle. Okazuje się, że owszem jedzie ale tylko do Firy. Pokazuje mi ręką że mam zaczekać a on gdzieś dzwoni...pogadał z kumplem też kierowcą, który jedzie z Firy do Perissy aby poczekał na nas...uff ale ulga. Dochodzą jeszcze 3 pary z nadzieją dostanie się do Perissy. No i jedziemy słynną serpentynką santoryńską, pniemy się do Firy, gdzie przesiadka na Perissę. Dziękuję jeszcze raz bardzo fajnemu kierowcy, który przecież mógł nas olać i wskazać taxi. Do Perissy docieramy ok. 2.00. Trochę nam zajęło znalezienie naszej Villi Markos (rezerwowana via booking.com) ale w końcu jest...i pan Markos czekający na nas. To był bardzo długi dzień...zmęczeni zasypiamy. A rano taki widoczek na moje ulubione bugenwilie
poranek na Santorini.jpg

Nasz pobyt na Santorini zaplanowaliśmy na 4 pełne dni. Pierwszy dzień spędzamy w Perissie, plaża, lenistwo, spacer po Perissie ...takie małe urlopowe rozkręcanie się. Perissa jest typową wakacyjną wioską z szeroką, czarną oczywiście plażą. Nie przepadam za takimi miejscówkami ale we wrześniu jest tu z pewnością dużo spokojniej niż w miesiącach typowo urlopowych. Plaża pustawa, nawet za leżaki nie kasują. Byczymy się i oczywiście pluskamy w cieplutkim Egeo. Od wschodu otacza nas piękna Mesa Vouno (369 m n.pm.), po drugiej jej stronie jest Kamari i santoryńskie lotnisko. Mesa Vouno to również miejsce odkrytej antycznej Thiry.
Mesa Vouno.jpg
Mesa Vouno 2.jpg


Od północy wznosi się najwyższy szczyt Santorynu Profitis Ilias (567 m n.p.m.) z klasztorem o tej samej nazwie. Takie położenie Perissy chroni ją od potrafiącego bardzo mocno wiać meltemi.
Profitis Ilias w tle a na planie pierwszym kościół św. Krzyża w Perissie następnie klasztor z bliska
kościół w Perissie....jpg
klasztor na Profitis Ilias z bliska.jpg


Taka ciekawostka dla tych co nie byli na Santorini...woda w kranie słona...może nie tak jak w morzu ale do picia się nie nadaje. Na szczęście wszędzie jest dostępna butelkowana i bardzo tania...cdn...
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone