Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.11.2020 17:29

dangol napisał(a):
megidh napisał(a):My nauczeni już doświadczeniem, że wszelkie lokalne trunki najlepiej smakują na miejscu, nie zdecydowaliśmy się na kupno

Nasze doświadczenia też na to wskazują :lol: , chociaż trafiliśmy też na wyjątki :wink: potwierdzające regułę.

599 napisał(a):widać większość ma podobne odczucia, :wink:

My kupowaliśmy różne nalewki i wina w Chorwacji i we Włoszech, ale po przyjeździe do Polski niestety te trunki daleko odbiegały smakiem od tego, co nasze kubki smakowe wyczuwały w kraju ich nabycia. Tam jednak jest inny klimat, inna atmosfera i inne odczucia.

599 napisał(a):prosto z "gwinta" siedząc na krawężniku:wink:
ludzie to było najlepsze wino jakie piliśmy,
zakupiliśmy kilka na wieczór,
już tak nie smakowało,
:D

Czasem zdarza się, że co innego podają do degustacji, a co innego sprzedają, ale w tym Waszym przypadku chyba nie miało to miejsca, bo to wino, które wypiliście z "gwinta" przecież kupiłeś. Tu chyba bardziej doszło do głosu pragnienie (z racji panującego upału), które zaspokoiliście tym winem.
Nam też przytrafił się dziwny przypadek. Otóż w Grecji piliśmy fantastyczny, jak nam się wtedy wydawało napój - retsinę. I teraz w bułgarskim markecie trafiliśmy na ten grecki napój. Nie stał on tak jak w Grecji w lodówce przy wodzie mineralnej, lecz na półkach z winami. Nabyliśmy dwie butelki tej retsiny ale niestety lekko zawiedliśmy się jej smakiem. A przecież taką samą piliśmy na wyspie Kos i bardzo nam smakowała.
Wyciągnęliśmy z tego wniosek, że lokalne trunki należy pić w miejscu ich wytworzenia.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.11.2020 17:41

:hut:

Tego dnia drepcząc spacerkiem po Nessebarze pokonaliśmy prawie 11 kilometrów.
1601112882138_share.jpg


Byliśmy zmęczeni i głodni, więc po relaksującym prysznicu i kolacji zaczęliśmy degustować zakupione trunki, bo nie w głowie nam były jakieś spacery.
Przysiedliśmy obok basenów, które wieczorem są pięknie podświetlane, co tworzy fajną atmosferę.

DSC_2318.jpg

DSC_2319.jpg

DSC_2326.jpg

DSC_2330.jpg

IMG_1750.jpg

IMG_1752.jpg

IMG_1753.jpg


W trakcie tej wieczornej imprezki Waldek zrobił takie zdjęcie.
IMG_2365.jpg

Czy ktoś z Was zgadnie, co to jest :?:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.11.2020 19:08

Księżyc?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.11.2020 19:28

piekara114 napisał(a):Księżyc?

Nie, to by było za proste :oczko_usmiech:
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 25.11.2020 22:48

wypiliście"winko"
i koś wrzucił jakąś plafonę do basenu ?
:-)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.11.2020 23:04

Aż tyle nie wypiliśmy, żeby jakieś ekscesy wyczyniać, więc basen odpada, ale faktycznie ma to coś wspólnego z wodą i światłem.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.11.2020 16:25

Sery wyglądają na idealne do sałatki szopskiej :)
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1447
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 26.11.2020 20:16

Na taki siedmiogodzinny spacer z dziećmi to ja nie mam szans. Ale były takie dni, nawet w tegoroczne wakacje, że i tak byłam z nich dumna :wink: . Dłuższym spacerom szczególnie sprzyjają ciut niższe temperatury.
Bardzo sympatycznie wyglądała ta pani ze sklepu z trunkami. No i basen.. ale mi się zatęskniło za basenami :? :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.11.2020 20:31

tony montana napisał(a):Sery wyglądają na idealne do sałatki szopskiej :)

Bo to są sery Sirene", których właśnie używa się do sałatki szopskiej.
Ser "Sirene" jest to solankowy ser biały wytwarzany z mleka (owczego, koziego lub krowiego) o słonym i lekko kwaskowatym smaku. Jest on często porównywany do greckiej "Fety", jednakże jest od niej twardszy.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.11.2020 20:39

pomorzanka zachodnia napisał(a):Na taki siedmiogodzinny spacer z dziećmi to ja nie mam szans. Ale były takie dni, nawet w tegoroczne wakacje, że i tak byłam z nich dumna :wink: . Dłuższym spacerom szczególnie sprzyjają ciut niższe temperatury.
Bardzo sympatycznie wyglądała ta pani ze sklepu z trunkami. No i basen.. ale mi się zatęskniło za basenami :? :)

Jeszcze trochę i dzieci nie będą chciały z Wami jeździć (znam to z własnego podwórka), to wtedy będziecie mogli urządzać spacery dowolnej długości.
Temperaturę podczas spaceru mieliśmy bardzo przyjemną, bo około 24-25 stopni. Słońce świeciło mocno, ale wiał wiatr, który przyjemnie chłodził.
Pani ze sklepu z trunkami była przemiła a ponadto miała poczucie humoru i można z nią było pożartować. Znała nawet sporo polskich słów.
A basen był super :D .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.11.2020 20:53

megidh napisał(a):Obrazek
Czy ktoś z Was zgadnie, co to jest :?:


piekara114 napisał(a):Księżyc?

599 napisał(a):wypiliście"winko"
i koś wrzucił jakąś plafonę do basenu ?
:-)


Za dużo propozycji nie było, więc chyba nikt nie zna prawidłowej odpowiedzi.

Nie będę Was trzymać dłużej w niepewności :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: i już wyjaśniam, co to było.

To jedna z niskich lamp stojących na trawniku przy basenach. Po zmroku włączały się zraszacze, które przez około godzinę podlewały tereny zielone wokół basenów. I jeden z tych zraszaczy podczas ruchu strumienia wody polewał oprócz trawy również rozświetloną lampę.
Poprzedniego wieczoru gdy siedzieliśmy w pokoju przy otwartym oknie balkonowym, to słyszeliśmy dziwny dźwięk, którego źródła nie byliśmy w stanie ustalić. I dopiero siedząc przy basenie zorientowaliśmy się, że ten dźwięk wydobywa się właśnie w chwili, gdy strumień wody rozbryzgiwał się o szkło klosza lampy.

IMG_2297.jpg

IMG_2352.jpg

IMG_2381.jpg

IMG_2383.jpg

IMG_2386.jpg

IMG_2436.jpg
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.11.2020 21:57

piekara wyybacz ,
byłem "troszkę bliżej"
:lol: :lol: :lol: :lol:
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.11.2020 22:03

megidh napisał(a):
tony montana napisał(a):Sery wyglądają na idealne do sałatki szopskiej :)

Bo to są sery Sirene", których właśnie używa się do sałatki szopskiej.
Ser "Sirene" jest to solankowy ser biały wytwarzany z mleka (owczego, koziego lub krowiego) o słonym i lekko kwaskowatym smaku. Jest on często porównywany do greckiej "Fety", jednakże jest od niej twardszy.


nie to abym się wymądrzał ,
ale ten ser znakomicie pasuje jako przekąska między(i do)
"winkami",
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.11.2020 22:12

megidh napisał(a):,,,,,,,,,,,,,,,,
Jeszcze trochę i dzieci nie będą chciały z Wami jeździć (znam to z własnego podwórka), to wtedy będziecie mogli urządzać spacery dowolnej długości.
,,,,,,,


no tutaj z perspektywy że mam trzech synów i 2 i pół synowych,
mam lekko inne zdanie, :wink:
mój najstarszy syn z synową od wielu lat jadą z nami jednym autem,
niby koszty drogi na pół,
ale wiadomo jak to jest :D :D
jednak takie miejsca i takie momenty razem z nimi są bezcenne,
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.11.2020 22:14

sorki ,
fotki nie weszły bo chyba za "duży rozmiar",
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone