Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.11.2020 21:34

:hut:

Zaopatrzeni w mapkę wskazującą usytuowanie najważniejszych zabytków wchodzimy teraz do Starego Miasta Nessebar.
1.jpg


Jesteśmy w miejscu oznaczonym nr 18 na mapce (Crafts street).
DSC_1744.jpg


Na szczycie tych schodów widać Cerkiew św. Jana Aliturgetos (Nr 15 na mapce).
Oczywiście nie obyło się bez ślubnej sesji fotograficznej, na które trafiamy zawsze podczas naszych wyjazdów.
DSC_1745 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1746 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

Cerkiew św. Jana Aliturgetos wybudowana została w XIV wieku. Jak na ówczesne czasy świątynia ta była sporych rozmiarów (18,5 metra na 10,25 metra). Niestety nie została ona poświęcona, dlatego w jej nazwie znajduje się słowo Aliturgetos (z greckiego - niepoświęcony). Legenda mówi, że jeden z jej budowniczych zginął wskutek wypadku podczas budowy a ówczesne prawo kanoniczne nie pozwalało na poświęcenie miejsca, w którym zginął człowiek.
W 1913 roku podczas trzęsienia ziemi cerkiew mocno ucierpiała i nie została nigdy odbudowana.
Fasada cerkwi udekorowana jest cegłą przeplataną białymi ciosami kamiennymi, co tworzy piękne kontrasty.
Cerkiew posiada trzy ołtarzowe absydy, które ozdobione są niszami oraz ślepymi arkadami.
DSC_1758 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1765 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1766 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

Do środka niestety wejść nie można. Dwa wejścia, które prowadzą do wnętrza są zagrodzone.
DSC_1767 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1768 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1771 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1775 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_1781 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

IMG_1353.jpg

IMG_1355.jpg

IMG_1362.jpg

Obchodząc Cerkiew wokoło podziwiamy widoki.
DSC_1762.jpg

DSC_1764.jpg

DSC_1773.jpg

DSC_1772.jpg
599
Cromaniak
Posty: 576
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 08.11.2020 21:50

megidh napisał(a):,,,,,,,,
Nawet z tłumem Słoneczny Brzeg mi się nie podoba.


SB to najbardziej "plastikowa" miejscowość jaką widziałem,
to jedna wielka imprezownia,
to zdjęcie wybrałem "ku przestrodze",
niedaleki Sv Wlas ma całkiem inny "klimat"

megidh czekam na jeszcze,
:wink:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.11.2020 19:00

:hut:

U stóp Cerkwi św. Jana Aliturgetos znajduje się teatr na wolnym powietrzu.
W miejscu tym za czasów panowania greckiego znajdował się teatr antyczny, ale teraz niestety niewiele z niego pozostało.
Normalnie w teatrze odbywają się imprezy artystyczne, ale w czasie pandemii oczywiście nic się tutaj nie dzieje.
Ale bez problemu można wejść na teren teatru. Można też usiąść na widowni i wyobrazić sobie atmosferę panującą tutaj podczas imprez.

DSC_1760 Amfiteatr.jpg

DSC_1751 (17) Amfiteatr.jpg

DSC_1748 (17) Amfiteatr.jpg

DSC_1753 (17) Amfiteatr.jpg

IMG_1351.jpg

Sesja ślubna trwała w najlepsze, więc na zdjęcia bezludzkie nie było szans.
DSC_1750 (17) Amfiteatr.jpg

DSC_1752 (17) Amfiteatr.jpg

Bukiet panny młodej.
DSC_1754.jpg

DSC_1755.jpg

Waldek wszedł na mury
DSC_1779 (17) Amfiteatr.jpg

i stamtąd zrobił kilka zdjęć.
IMG_1337.jpg

IMG_1342.jpg
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.11.2020 19:02

megidh napisał(a):Bukiet panny młodej.

Piękny! Świetne zestawienie kolorów. I od razu panna młoda miała coś niebieskiego ;)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.11.2020 21:14

:hut:

Z Cerkwią św. Jana Aliturgetos sąsiaduje zupełnie niepasujący tutaj budynek, w którym znajduje się sala konferencyjna oraz ceremonialna. Kiedyś w tym miejscu stał budynek, w którym w latach 1945 do 1992/93 mieścił się ratusz. W 2013 roku budynek ratusza został zburzony i na jego miejscu postawiono coś takiego. Wyglądem bardziej by pasował w Wenecji niż tutaj.
DSC_1756 (15) Cerkiew św. Jana Aliturgetos.jpg

DSC_3311.jpg

Zajrzeliśmy do wnętrza przez szybę, ale nic ciekawego tam nie było.
DSC_3313.jpg

Idziemy dalej.
IMG_1348.jpg

DSC_3314.jpg

Kawałeczek dalej dochodzimy do Cerkwi św. Stefana (Nr 16 na mapce), która powstała w XI-XIII wieku z bloków kamiennych, cegieł oraz pozostałości po poprzednich świątyniach (takich jak kapitele kolumn, reliefy, płyty).
DSC_1785 (16) Cerkiew św. Stefana.jpg

IMG_1376.jpg

W Cerkwi tej urządzone jest obecnie muzeum i ponoć warto tam wejść, bowiem można tam obejrzeć freski z 1599 roku oraz ikonostas z XVI wieku, tron biskupi i ambona z XVIII wieku. My jednak tam nie weszliśmy odkładając to na inny dzień (niestety później też nie weszliśmy do tej Cerkwi).
DSC_1787 (16) Cerkiew św. Stefana.jpg

DSC_1788 (16) Cerkiew św. Stefana.jpg

Penetrujemy uliczki w poszukiwaniu fajnego miejsca na wypicie kolejnego piwa.
DSC_1789.jpg

DSC_1790.jpg

DSC_1791.jpg

DSC_1792.jpg

DSC_1793.jpg

DSC_1794.jpg

W bocznej uliczce trafiamy na interesującą knajpkę, więc do niej wchodzimy.
Tym razem na stole pojawia się piwo Burgasko (w cenie 3 lewa za 0,5 litra) oraz białe wino dla mnie (w cenie 4 lewa za lampkę).
DSC_1795.jpg

Z tej restauracji rozpościerał się piękny widok na morze.
DSC_1798.jpg

DSC_1799.jpg

DSC_1796.jpg

DSC_1797.jpg

DSC_1800.jpg

Jakaś inna para młoda przewinęła mi się przed obiektywem (a może to ta sama, tylko z innym bukietem ?).
DSC_1802.jpg

Przed wyjściem poszłam skorzystać z toalety i stwierdziłam, że wewnątrz ta restauracja też prezentuje się bardzo ciekawie.
DSC_1803.jpg

DSC_1804.jpg

DSC_1805.jpg

DSC_1807.jpg

DSC_1808.jpg

DSC_1809.jpg

Podczas dalszego spaceru co krok napotykamy jakieś fajne elementy architektury krajobrazu.
DSC_1810.jpg

DSC_1811.jpg

DSC_1812.jpg

DSC_1813.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.11.2020 13:48

:hut:

Podczas dalszego spaceru dochodzimy do cerkwi Chrystusa Pantokratora. Świątynia ta powstała na przełomie XIII i XIV wieku i jest jedną z najlepiej zachowanych cerkwi w Nessebarze.
DSC_1827 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

Jej wymiary to 16 m długości i 6,9 m. szerokości. Jest pięknie udekorowana na zewnątrz. Wewnątrz ponoć też, ale do środka nie weszliśmy, bowiem cerkiew była zamknięta. Czytałam w przewodnikach i w internecie, że wewnątrz znajduje się muzeum, ale stojąc pod tą cerkwią nie widzieliśmy żadnych informacji na ten temat. W innych cerkwiach, w których urządzono muzea informacje takie umieszczone były na drzwiach lub na tablicach informacyjnych stojących przy tych cerkwiach. Tutaj nie było nic.
Obeszliśmy cerkiew wokoło, podziwiając dekoracje, na które składają się elementy z zielonej ceramiki, z jasnego kamienia i rudych cegieł oraz szlak przedstawiający swastyki, które symbolizują słońce.
DSC_1829 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

DSC_1828 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

DSC_1833 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

IMG_1441.jpg

IMG_1464.jpg

DSC_1830 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

DSC_1832 (3) Cerkiew Chrystusa Pantokratora.jpg

IMG_1439.jpg

IMG_1453.jpg

Wokół cerkwi znajduje się mini park z pięknie urządzonymi klombami z kolorowymi kwiatami, które ożywiają to miejsce.
DSC_1824.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.11.2020 20:11

:hut:

Na wprost cerkwi Chrystusa Pantokratora znajduje się plac Masambria.
Pod tym drzewem można się napić wody z "wodopoju".
DSC_1823.jpg

Z pięknych kraników kapie woda, więc albo są niedokładnie zakręcone albo trochę przepuszczają.
IMG_1384.jpg

Obok kraników wisi naczynie do picia wody, ale obecnie w czasie pandemii nikt z niego nie korzysta.
DSC_1814.jpg

Dziewczynki które przybiegły tutaj napić się wody korzystały w tym celu z własnych dłoni.
DSC_1819.jpg

IMG_1397.jpg

IMG_1398.jpg

IMG_1420.jpg

Przy placu znajduje się restauracja o tej samej nazwie co plac, ale była zamknięta na głucho.
IMG_1435.jpg

Spacerujemy uliczkami wokół cerkwi Chrystusa Pantokratora.
DSC_1822.jpg

Co krok natykamy się na sklepiki z pamiątkami.
DSC_1834.jpg

DSC_1835.jpg

Żeby wejść do tego sklepiku trzeba było nadepnąć na "oko proroka"
DSC_1837.jpg

IMG_1461.jpg

Wchodząc do środka zakładaliśmy maseczki.
IMG_1469.jpg

IMG_1471.jpg

IMG_1476.jpg

W tych sklepikach zrobiliśmy małe zakupy, a mianowicie kupiliśmy magnesy na lodówkę.
Wiatrak w cenie 3 lewy.
wiatrak.jpg

Bułgarski but (ceramiczny) za 3,50 lewa
Bułgarski but.jpg

Medal z wizerunkiem cerkwi Chrystusa Pantokratora był najtańszy, bo kupiliśmy go za 1 lewa.
Medal.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.11.2020 06:57

Architektura i zabudowa Nessebaru, zarówno te świątynie jak i zwykłe domy, przypomina mi trochę Ochryd :) , tyle że tu jest płasko a tam jednak miasto leży bardziej na wzniesieniach. No i zamiast morza jest jezioro :cool: , ale tak duże że większej różnicy nie widać :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.11.2020 11:01

megidh napisał(a)::hut:

U stóp Cerkwi św. Jana Aliturgetos znajduje się teatr na wolnym powietrzu.
W miejscu tym za czasów panowania greckiego znajdował się teatr antyczny, ale teraz niestety niewiele z niego pozostało.
Normalnie w teatrze odbywają się imprezy artystyczne, ale w czasie pandemii oczywiście nic się tutaj nie dzieje.
Ale bez problemu można wejść na teren teatru. Można też usiąść na widowni i wyobrazić sobie atmosferę panującą tutaj podczas imprez.



Tutaj wieczorem w sezonie odbywają się świetne imprezy, my akurat trafiliśmy któregoś razu na występ polskiego zespołu ludowego 8O

Nie wiem czy właśnie w tej knajpce, w której siedzieliście nie jedliśmy tych pysznych muszli :)

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.11.2020 19:50

kulka53 napisał(a):Architektura i zabudowa Nessebaru, zarówno te świątynie jak i zwykłe domy, przypomina mi trochę Ochryd :) , tyle że tu jest płasko a tam jednak miasto leży bardziej na wzniesieniach. No i zamiast morza jest jezioro :cool: , ale tak duże że większej różnicy nie widać :D
W polecanej przeze mnie książce "W bałkańskim kociołku" autorka napisała:
"Te trzy państwa (Bułgaria, Macedonia i Grecja) są jak trzy siostry. Te same przyzwyczajenia, mentalność, podobny gust. Tak jak ludzkie istoty, nie są identyczne, ale nie ma wątpliwości, że są rodzeństwem".
Dlatego nie dziwię się Twoim skojarzeniom. W Ochrydzie nie byłam, więc pooglądałam zdjęcia w internecie i wydaje mi się, że chciałabym tam zajrzeć.

tony montana napisał(a):
megidh napisał(a)::hut:
U stóp Cerkwi św. Jana Aliturgetos znajduje się teatr na wolnym powietrzu.
W miejscu tym za czasów panowania greckiego znajdował się teatr antyczny, ale teraz niestety niewiele z niego pozostało.
Normalnie w teatrze odbywają się imprezy artystyczne, ale w czasie pandemii oczywiście nic się tutaj nie dzieje.
Ale bez problemu można wejść na teren teatru. Można też usiąść na widowni i wyobrazić sobie atmosferę panującą tutaj podczas imprez.

Tutaj wieczorem w sezonie odbywają się świetne imprezy, my akurat trafiliśmy któregoś razu na występ polskiego zespołu ludowego 8O
Pandemia skutecznie zablokowała wszelkie imprezy i my mogliśmy oglądać jedynie puste deski. No chyba że sami byśmy zrobili jakieś przedstawienie :oczko_usmiech: .

tony montana napisał(a):Nie wiem czy właśnie w tej knajpce, w której siedzieliście nie jedliśmy tych pysznych muszli :)
To była restauracja Plakamoto. Nie mogę potwierdzić, czy to ta sama, bo zdjęcia z Twojej relacji wyparowały. Ale może tutaj byś wrzucił kilka fotek. Byłoby fajnie, gdybyś pokazał te muszle, do których (gdy czytałam Twoją relację) ślinka mi ciekła.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.11.2020 21:14

:hut:
Dalszą część spaceru odbywamy nabrzeżem.
DSC_1843.jpg

Moda na kłódki tutaj też przywędrowała.
DSC_1845.jpg

Waldek poszedł górą a ja dołem, bo chciałam zapoznać się bliżej z tymi kamolami.
DSC_1847.jpg

DSC_1848.jpg

DSC_1851.jpg

DSC_1852.jpg

DSC_1856.jpg

DSC_1858.jpg

DSC_1859.jpg

IMG_1482.jpg

Kamienie już pokonane.
IMG_1511.jpg

DSC_1861.jpg

Nagle spośród pięknej zieleni wyłonił się przede mną dziób jakiegoś statku.
DSC_1860.jpg

Waldek na górze a ja na dole :oczko_usmiech: .
DSC_1862.jpg

Podwójna kocia sesja fotograficzna. A kocur chętnie pozował do zdjęć.
IMG_1494.jpg

IMG_1498.jpg

IMG_1499.jpg

DSC_1866.jpg

Ten stateczek jest dosyć spory, bo nie mieścił mi się w obiektywie.
DSC_1864.jpg

Takie "ogórki" widziałam już w Grecji na wyspie Rodos.
DSC_1868.jpg

Stateczek jest częścią restauracji Старият кораб.
DSC_1876.jpg

DSC_1869.jpg

DSC_1870.jpg

Ładne te lampy, które oświetlają chodnik po zapadnięciu zmroku.
DSC_1872.jpg

Tuż przy restauracji znajduje się małe molo.
IMG_1515.jpg

DSC_1873.jpg

Kawałek dalej brzeg ostro zakręca i zaczyna się zatoczka, przy której można poplażować.
DSC_1874.jpg

DSC_1879.jpg

DSC_1880.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.11.2020 21:16

:hut:

Zrobiła się pora obiadowa, więc trzeba by coś przekąsić.
Rozglądamy się wiec za jakimś fajnym lokalem.
Oddalamy się od nabrzeża i powoli wspinamy się do górnej części miasta.
DSC_1883.jpg

Wzdłuż muru oraz pośrodku schodów znajdują się takie dziwne twory, jakby pnie pozostałe po ścięciu drzew i pomalowane białą farbą. Ta biel tak raziła, że mój aparat zwariował i kolor na tych zdjęciach jest bardzo dziwny.
DSC_1882.jpg

DSC_1881.jpg

DSC_1884.jpg

Trafiamy do restauracji "Kiparis".
DSC_1912.jpg

DSC_1913.jpg

DSC_1911.jpg

Siadamy na tarasie, z którego mamy wspaniałe widoki:
na morze
DSC_1888.jpg

i na zabudowę Nessebaru
DSC_1889.jpg

Prawie natychmiast zjawił się kelner, który przyniósł menu.
DSC_1901.jpg

DSC_1900.jpg

Składamy zamówienie.
DSC_1887.jpg

Kelner zaraz przynosi napoje (piwo 3 lewa, wino 5 lewa, woda 1,90 lewa).
DSC_1897.jpg

DSC_1899.jpg

DSC_1903.jpg

IMG_1525.jpg

Nad naszymi głowami mamy baldachim z winorośli, z którego zwisają piękne kiście winogron.
DSC_1895.jpg

DSC_1896.jpg

IMG_1521.jpg

Ponieważ oczekiwanie na obiad się przedłuża a w żołądkach nam burczy, to próbujemy tych winogron i zaspokajamy pierwszy głód. Pyszne były.
Wreszcie mamy nasz obiadek.
DSC_1905.jpg

DSC_1906.jpg

DSC_1907.jpg

Ten półmisek "плато морски дар" dla dwóch osób o wadze 600g kosztował 39,90 lewa.
Ile kosztowały kalmary nie pamiętam, bo nie ja za nie płaciłam. To było zamówienie naszych znajomych.
A jedzonko było wspaniałe.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.11.2020 21:25

tony montana napisał(a):Nie wiem czy właśnie w tej knajpce, w której siedzieliście nie jedliśmy tych pysznych muszli :)

megidh napisał(a): Nie mogę potwierdzić, czy to ta sama, bo zdjęcia z Twojej relacji wyparowały. Ale może tutaj byś wrzucił kilka fotek. Byłoby fajnie, gdybyś pokazał te muszle, do których (gdy czytałam Twoją relację) ślinka mi ciekła.


Teraz, jak pokazałaś tę kolejną restaurację - to z kolei myślę, z eto TA ;) ach te muszle

Niestety nie mam żadnych zdjęć z Bułgarii - na dyskach ani na Google - były na fmix ale ten poszedł się kochać....
Muszę zapytać znajomych czy mają nasze wspólne zdjęcie z BULGARY

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.11.2020 21:36

Obiadek pysznie wygląda 8) !
Bardzo mi się podoba Wasz sposób zwiedzania (też taki preferujemy) : przeplatanie zabytków :idea: winkiem czy piwkiem, czasem jakimiś smacznymi konkretami :) .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.11.2020 21:39

tony montana napisał(a):Teraz, jak pokazałaś tę kolejną restaurację - to z kolei myślę, z eto TA ;) ach te muszle

Pamięć ludzka jest niestety ulotna a tych knajpek w Nessebarze jest mnóstwo.
Muszle - rewelacja.
A wczoraj zrobiliśmy sobie ucztę z ostrygami. Pierwszy raz jadłam ostrygi, ale nie posmakowały mi.
Z owoców morza to najbardziej podchodzą mi małże. Te lubię zawsze i wszędzie.

tony montana napisał(a):Niestety nie mam żadnych zdjęć z Bułgarii - na dyskach ani na Google - były na fmix ale ten poszedł się kochać....
Muszę zapytać znajomych czy mają nasze wspólne zdjęcie z BULGARY
:papa:

To jest ból. My przechowujemy swoje zdjęcia na dyskach zewnętrznych. Mam też trochę wrzuconych do chmury, ale nie lubię z niej korzystać. Dyski to też nie jest do końca pewny sposób, bo wiadomo, że wszystko może się uszkodzić, dlatego staramy się mieć kopie na dwóch dyskach. Mąż kiedyś stracił wszystko z dysku 1 TB i nic nie dało się zrobić, bo walnął na amen.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone