Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.11.2020 22:46

dangol napisał(a):Obiadek pysznie wygląda 8) !
I jak wyglądał tak smakował :D
dangol napisał(a):Bardzo mi się podoba Wasz sposób zwiedzania (też taki preferujemy) : przeplatanie zabytków :idea: winkiem czy piwkiem, czasem jakimiś smacznymi konkretami :) .
Bo taki sposób zwiedzania jest jedynym słusznym :smo: - przynajmniej dla nas, ale z Twoich słów wnoszę, że jest nas więcej.
Zwiedzanie ma sprawiać przyjemność, więc bieganie z wywieszonym jęzorem jest nie do przyjęcia. Chociaż nie powiem, takie zwiedzanie też nam się zdarzało na wycieczkach fakultatywnych.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 15.11.2020 10:52

Ja też uwielbiam taką formę zwiedzania. Lubię chodzić, zaglądać w ciekawe miejsca, robić zdjęcia i odpoczywać przy kawie, piwku czy winku. Przekonałaś mnie do Bułgarii (nie myślałam, że będzie tak malowniczo).
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.11.2020 11:01

Sara76 napisał(a):Ja też uwielbiam taką formę zwiedzania. Lubię chodzić, zaglądać w ciekawe miejsca, robić zdjęcia i odpoczywać przy kawie, piwku czy winku. Przekonałaś mnie do Bułgarii (nie myślałam, że będzie tak malowniczo).

Cieszę się, że Ci się spodobało to co zobaczyłaś, a przecież to jeszcze nie wszystko.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2020 13:14

megidh napisał(a):. . . taki sposób zwiedzania jest jedynym słusznym :smo: . . . Zwiedzanie ma sprawiać przyjemność, więc bieganie z wywieszonym jęzorem jest nie do przyjęcia. Chociaż nie powiem, takie zwiedzanie też nam się zdarzało na wycieczkach fakultatywnych.


Wycieczki fakultatywne nazwaliśmy "turbozwiedzaniem" - nie jest to nasz ulubiony sposób zwiedzania , ale swoje plusy posiada :oczko_usmiech:
Wasz sposób ( również jest naszym sposobm ) jest zdecydowanie najlepszy i jak napisałaś - jedynym słusznym :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.11.2020 22:27

:hut:

Najedzeni idziemy dalej zwiedzać.
Dochodzimy do malutkiej cerkwi Św. Teodora z XIII wieku (nr 13 na mapce).
Ponoć można ją zwiedzać, ale niestety ta cerkiew również była zamknięta, więc obejrzeliśmy ją tylko z zewnątrz.
DSC_1914 (13) Cerkiew św. Teodora.jpg

DSC_1917 (13) Cerkiew św. Teodora.jpg

DSC_1919 (13) Cerkiew św. Teodora.jpg

DSC_1921 (13) Cerkiew św. Teodora.jpg

DSC_1924 (13) Cerkiew św. Teodora.jpg

Ledwie zrobiliśmy kilka kroków a już widać morze po drugiej stronie Nessebaru.
DSC_1920.jpg

Dochodzimy do skarpy, skąd patrzymy co widać z drugiej strony wyspy.
U naszych stóp widać obiekt sportowy, na którym ćwiczą ludzie.
DSC_1925.jpg

DSC_1926.jpg

Idziemy uliczką, która ciągnie się wzdłuż skarpy aż dochodzimy do bazyliki Najświętszej Bogurodzicy Eleusa (nr 12 na mapce), pochodzącej z VI wieku.
Bazylika miała 28 metrów długości i 18 metrów szerokości. Niewiele z niej jednak zostało, bowiem uległa zniszczeniom najprawdopodobniej podczas trzęsienia ziemi, kiedy to jej część północna oraz nazwa główna zatopiły się w morzu. Na podstawie wykopalisk i badań dokonano częściowej rekonstrukcji bazyliki.
DSC_1929 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

DSC_1931 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

DSC_1934 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

DSC_1935 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

DSC_1936 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

DSC_1937 (12) Ruiny Bazyliki Matki Bożej Eleusy.jpg

Tuz obok bazyliki znajdują się pozostałości po wiatraku.
IMG_1549.jpg

Spoglądamy jeszcze w stronę Słonecznego Brzegu
DSC_1932.jpg

i ponownie zagłębiamy się w uliczki Nessebaru.
Oprócz cerkwi bardzo ważnym elementem Starego Miasta są domy odrodzeniowe.
W XVIII wieku rozpoczął się tutaj proces budowy nowych i odnawiania starych domów. Powstały wtedy piękne domostwa, które teraz można podziwiać na każdym kroku. Partery wybudowane z kamienia przeznaczone były na przechowywanie narzędzi czy sieci rybackich. Piętra, nadwieszone na ulicą, budowano z drewna i stanowiły one część mieszkalną. I właśnie teraz w bocznej uliczce mamy okazję zobaczyć takie domostwa w całej okazałości. Na głównych uliczkach zostały one przekształcone w sklepiki z pamiątkami czy restauracje, więc tam trudno jest im się dokładnie przyjrzeć.
DSC_1949.jpg

DSC_1950.jpg

DSC_1952.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.11.2020 10:36

Nesebyr bardzo mi się spodobał.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.11.2020 22:28

piekara114 napisał(a):Nesebyr bardzo mi się spodobał.

:D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.11.2020 22:35

:hut:

Czy widzicie tutaj kota ? Ja go w pierwszej chwili nie zauważyłam.
DSC_1953.jpg

Ale jak go dojrzałam, to już nie mogłam oderwać wzroku od jego kocich akrobacji podczas prześlizgiwania się pomiędzy tym ogrodzeniem.
DSC_1955.jpg

DSC_1956.jpg

Cudne miał te oczy.
IMG_1558.jpg
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.11.2020 22:39

Kot akrobata i hipnotyzer :lol: :oczko_usmiech:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.11.2020 23:40

:hut:

Doszliśmy do kościoła, którego nazwy nie jestem pewna. Na mapce oznaczony jest Nr 11 i tam opisany jest jako "The Assumption church". W innych źródłach podawana jest nazwa Church "Dormition of Theotokos" lub Cerkiew Świętej Bogurodzicy.
Zaraz po wejściu na dziedziniec ujrzeliśmy taki dziwne coś. Nawet nie wiem jak to nazwać. Nasuwa mi się skojarzenie z nierozebraną do końca szopką bożonarodzeniową.
DSC_1973 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1958 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1959 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

A z tyłu za tą budowlą stoi sobie kuchnia polowa.
DSC_1974 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

Na dziedzińcu coś się dzieje, bo jest sporo ludzi.
DSC_1960 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

Trafiliśmy akurat na zakończenie ślubu.
DSC_1961 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

I chyba dzięki temu mogliśmy wejść do wnętrza kościoła. Został on wybudowany w roku 1884, czyli w porównaniu z innymi kościołami w Nessebarze jest bardzo młody.
DSC_1962 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

W środku nie można robić zdjęć, więc mam ich tylko kilka, zrobionych zanim dostrzegliśmy informacje o zakazie.
DSC_1964 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

IMG_1574.jpg

IMG_1580.jpg

IMG_1584.jpg

Na zewnątrz jest już pusto, więc możemy bez problemu obejrzeć kościół z zewnątrz.
DSC_1965 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1967 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1968 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1969 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

Przy bramie z drugiej strony stoją jakieś jaja (chyba dla odmiany na święta wielkanocne).
DSC_1966 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

DSC_1972 (11) Cerkiew Bogurodzicy.jpg

Wieża kościoła góruje nad Nessebarem. Widać ją z daleka (nawet ze Słonecznego Brzegu).
Ponoć można na nią wejść i podziwiać widoki z góry, ale my nie widzieliśmy żadnej możliwości wejścia na wieżę.
DSC_1975.jpg
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.11.2020 23:51

megidh napisał(a):
Doszliśmy do kościoła, którego nazwy nie jestem pewna. Na mapce oznaczony jest Nr 11 i tam opisany jest jako "The Assumption church". W innych źródłach podawana jest nazwa Church "Dormition of Theotokos"


W zasadzie obie nazwy są tożsame, bo Wniebowzięcie NMP to w cerkwi Zaśnięcie Bogurodzicy.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.11.2020 00:06

Janusz Bajcer napisał(a):Kot akrobata i hipnotyzer :lol: :oczko_usmiech:

O to, to. Pięknie to spuentowałeś.

dangol napisał(a):
megidh napisał(a):
Doszliśmy do kościoła, którego nazwy nie jestem pewna. Na mapce oznaczony jest Nr 11 i tam opisany jest jako "The Assumption church". W innych źródłach podawana jest nazwa Church "Dormition of Theotokos"


W zasadzie obie nazwy są tożsame, bo Wniebowzięcie NMP to w cerkwi Zaśnięcie Bogurodzicy.

Dzięki za wyjaśnienie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.11.2020 00:17

megidh napisał(a):Zaraz po wejściu na dziedziniec ujrzeliśmy taki dziwne coś. Nawet nie wiem jak to nazwać. Nasuwa mi się skojarzenie z nierozebraną do końca szopką bożonarodzeniową.

My mieliśmy poniekąd podobne skojarzenia, bo nazwaliśmy tę dekorację szopką wielkanocną. :wink: Wprawdzie treść miała mocno związaną ze świętami Wielkiej Nocy, to jednak stylistyką nieodparcie kojarzyła się z ludową szopką bożonarodzeniową. :)

aP1290408.jpg


Cerkiew bardzo ładna, zwłaszcza ikonostas mi się podoba.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.11.2020 13:27

Mikromir napisał(a):
megidh napisał(a):Zaraz po wejściu na dziedziniec ujrzeliśmy takie dziwne coś. Nawet nie wiem jak to nazwać. Nasuwa mi się skojarzenie z nierozebraną do końca szopką bożonarodzeniową.

My mieliśmy poniekąd podobne skojarzenia, bo nazwaliśmy tę dekorację szopką wielkanocną. :wink: Wprawdzie treść miała mocno związaną ze świętami Wielkiej Nocy, to jednak stylistyką nieodparcie kojarzyła się z ludową szopką bożonarodzeniową. :)

Czyli nie jestem osamotniona w swoich skojarzeniach.
Ale faktycznie masz rację, że te elementy dekoracyjne ustawione pośród sianka: zajączki, baranki, kury i koguty a nawet jaja wymalowane na kopule symbolizującej niebo, są bardziej wielkanocne niż bożonarodzeniowe. Myślę że te wielkie czerwone jaja ustawione na dziedzińcu są tematycznie powiązane z tą szopką.
Mikromir napisał(a):Cerkiew bardzo ładna, zwłaszcza ikonostas mi się podoba.

Nam też się bardzo tam spodobało.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.11.2020 22:55

:hut:

Idziemy dalej w poszukiwaniu kolejnych zabytków.

DSC_1977.jpg


Dochodzimy do cerkwi świętej Paraskewy (nr 9 na mapce).
Jest to jednonawowa bazylika z XIII-XIV wieku zaprojektowana na planie prostokąta o wymiarach 15 na 6 metrów. Od strony wschodniej zakończona jest pięcioboczną absydą. Cerkiew ta zachowała się do naszych czasów w dobrym stanie, ale bez kopuły i dzwonnicy, które uległy zniszczeniu. Obecny dwuspadowy dach został do niej dobudowany. Wewnątrz urządzono muzeum.
DSC_1978 (9) Cerkiew św. Paraskewy.jpg

DSC_1978.1 (9) Cerkiew św. Paraskewy.jpg

Podziwiamy piękną, bogato zdobiona fasadę.
DSC_1980 (9) Cerkiew św. Paraskewy.jpg
i
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone