Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.11.2020 21:30

:hut:

Z plaży wyszliśmy już w Nowym Nessebarze i stwierdziliśmy, że mamy jeszcze trochę czasu do kolacji, więc pójdziemy w stronę Starego Nessebaru.
Idzie się tam drogą, po której jeżdżą tylko pociągi turystyczne, które kursują chyba co pół godziny, więc praktycznie ruchu tam nie ma żadnego. No czasami przejedzie ktoś, kto nie dostosuje się do zakazu.
DSC_1556.jpg

DSC_1557.jpg

DSC_1559.jpg

DSC_1562.jpg

DSC_1563.jpg


Stary Nessebar już coraz bliżej. Ja tam byłam ponad 30 lat temu, więc pamiętałam jak on wygląda, ale dla Waldka to była nowość.
DSC_1565.jpg

DSC_1567.jpg

Stare Miasto Nessebar usytuowane jest na małej wysepce o długości 850 metrów i szerokości 350 metrów połączonej groblą ze stałym lądem.
Idziemy więc po tej grobli zbliżając się do najbardziej znanej budowli - wiatraka - którego wizerunek wykorzystywany jest na większości pamiątek z Nessebaru.
DSC_1568.jpg

wiatrak 2.jpg

Robimy sobie zdjęcia pod wiatrakiem
wiatrak.jpg

Idąc dalej spoglądamy w stronę widocznych w oddali Słonecznego Brzegu i Sv.Vlasa.
Mewy chętnie pozowały do zdjęć.
DSC_1576.jpg

DSC_1577.jpg

DSC_1578.jpg

Rzucamy okiem na wiatrak z drugiej strony.
DSC_1579.jpg

Dochodzimy wreszcie do murów obronnych miasta.
DSC_1584.jpg

DSC_1588.jpg


Początki tego miasta sięgają VI w. p.n.e., kiedy to Trakowie założyli tutaj osadę, która nosiła nazwę Menebria, od imienia trackiego króla Menasa. W 512 r p.n.e. dotarli tutaj Grecy, którzy ufortyfikowali miasto i nazwali je Mesambrią, która szybko się rozwijała i stała się jednym z najzamożniejszych centrów handlowych na Morzu Czarnym.
W 72 r. n.e. miasto zostało zdobyte przez Rzymian i wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. Mesambrianie oddali miasto rzymskiemu dowódcy Lukullusowi bez walki, gdyż nie chcieli podzielić losu Apolloni (obecnego Sozopolu), która została zniszczona przez Rzymian. Rzymianie zmienili nazwę miasta na Mesembrię a potem na Mesemwrię. Pod panowaniem rzymian miasto straciło swą rangę, którą odzyskało dopiero w roku 395, kiedy przeszło w posiadanie Bizantyjczyków.
W roku 812 miasto dostało się pod panowanie bułgarskiego chana Kruma, który wielokrotnie najeżdżał to miasto.
Kolejne dobre czasy nastały za czasów panowania bułgarskiego cara Iwana Aleksandra (1331-1371). Wtedy, z uwagi na zmianę języka urzędowego, zmieniona została nazwa miasta na Nesebyr.
Wybudowano wówczas liczne cerkwie w bułgarskim stylu sakralnym.
W roku 1453 Nesebyr zostało zdobyty przez Turków, którzy panowali tutaj przez 500 lat, rabując i dewastując miasto.
Dopiero w XIX wieku, po okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego miasto zaczęło się odradzać. Zostało docenione z uwagi na jego doskonałe położenie turystyczne oraz znajdujące się w nim zabytki.
W 1956 roku miasto zostało w całości wpisane na Listę Zabytków Narodowych Bułgarii, a w 1983 roku na Listę UNESCO.

DSC_1585.jpg
Ostatnio edytowano 01.11.2020 22:46 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 01.11.2020 22:45

Neseber,
wart każdej "sekundy" tam spędzonej,
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.11.2020 23:11

599 napisał(a):Neseber,
wart każdej "sekundy" tam spędzonej,

Dokładnie, dlatego my spędziliśmy tam sporo tych sekund.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.11.2020 00:21

:hut:

Weszliśmy do miasta przez główną bramę, a właściwie miejsce, gdzie kiedyś była główna brama.
DSC_3414.jpg

DSC_3413.jpg

DSC_1588.jpg

Zaraz za bramą po prawej stronie trafiliśmy na makietę Nessebaru.
DSC_1590.jpg

Zrobiliśmy kilkanaście kroków i stwierdzilisśy, że jednak dzisiaj nie damy już rady zwiedzać tego miasta. Te uliczki kusiły, ale my nie mieliśmy już po prostu siły. Zarwana noc zaczęła się dawać we znaki.
Porozglądaliśmy się tylko chwilkę i zawróciliśmy.
DSC_1591.jpg

DSC_1592.jpg

DSC_1593.jpg

Ale poszliśmy na lody do kawiarni, która znajdowała się tuż za makietą Nesseberu.
Lody były dosyć smaczne, ale niestety bardzo drogie. I gałka kosztowała 3 lewy.
DSC_1594.jpg

Drogę powrotną na stały ląd odbyliśmy drugą stroną grobli. Grobla ma 400 metrów długości.
DSC_1598.jpg

Zatrzymaliśmy się na chwilkę pod pomnikiem, który nazywany jest popularnie pomnikiem Rybaka a także św. Mikołaja, patrona żeglarzy. Jednakże autor tego dzieła - bułgarski artysta Stavri Kalinov widzi w nim nowego „Noego” trzymającego gołębia i szukającego nowej krainy. Pomnik został tutaj postawiony w roku 2006.
DSC_1602.jpg

DSC_1606.jpg

IMG_1296.jpg

Pooglądaliśmy widoki rozciągające się spod pomnika.
DSC_1599.jpg

DSC_1600.jpg

Obejrzeliśmy też wiatrak z drugiej strony grobli.
DSC_1605.jpg

DSC_1605.jpg

DSC_1608.jpg

A już w Nowym Nessebarze mieliśmy sympatyczne kocie spotkanie z takim maluchem i jego mamą.
DSC_1609.jpg

DSC_1611.jpg

DSC_1612.jpg

Po kolacji padliśmy i jak nasi nowi znajomi, którzy się wyspali po południu, przyszli nas zaprosić na wieczorny spacer, to musieliśmy z żalem odmówić.
Tego pierwszego dnia pobytu przebyliśmy dystans 12,42 km.
1601112865419_share.jpg
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.11.2020 11:44

Fotki z wiatrakiem super 8) . Nie wiedziałam, że to właśnie wiatrak jest symbolem starego Nessebaru... Zawsze kojarzyły mi się ruiny bazylik, dzięki temu na zapytanie koleżanki (która zamieściła fotkę na naszej babskiej grupie, nie zwierzając się wcześniej z planowanego urlopu w Bułgarii) gdzie są, odgadłam w mig.

Cały spacer fajny, taki jakie lubię :) .
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 03.11.2020 22:36

Pięknie tam, mam nadzieję że ciąg dalszy zwiedzania miasta jeszcze nastąpi. A ile kosztuje 1 lew?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.11.2020 00:03

dangol napisał(a):Fotki z wiatrakiem super 8) . Nie wiedziałam, że to właśnie wiatrak jest symbolem starego Nessebaru... Zawsze kojarzyły mi się ruiny bazylik, dzięki temu na zapytanie koleżanki (która zamieściła fotkę na naszej babskiej grupie, nie zwierzając się wcześniej z planowanego urlopu w Bułgarii) gdzie są, odgadłam w mig.
Cieszę się, że przyczyniłam się do odgadnięcia zagadki koleżanki.

pomorzanka zachodnia napisał(a):Pięknie tam, mam nadzieję że ciąg dalszy zwiedzania miasta jeszcze nastąpi.
Oczywiście że nastąpi. Specjalnie dlatego wybrałam lokalizacje hotelu blisko Nessebaru, żeby móc tam często zaglądać.

pomorzanka zachodnia napisał(a): A ile kosztuje 1 lew?
Jeśli chodzi o lewy, to nie warto kupować ich w Polsce. Po pierwsze ciężko jest o lewy bułgarskie w polskich kantorach, a po drugie, jak już są, to kurs jest dosyć wysoki. Najkorzystniej jest zabrać do Bułgarii euro i tam wymieniać na lewy, bowiem kurs lewa bułgarskiego jest oficjalnie powiązany z euro, co oznacza, że kurs lewa do euro jest stały - na 1 euro przypada 1,95 lewa. I właśnie w granicach tej kwoty można dokonać wymiany euro na lewy. I my właśnie tak zrobiliśmy. Wymienialiśmy euro w kantorze w hotelu (tak jest najbezpieczniej a kurs był nawet korzystniejszy, niż w kantorach w mieście). Za 100 euro otrzymywaliśmy 190 lewów. Kantory na lotnisku trzeba omijać szerokim łukiem, bo tam kurs jest niekorzystny.
Natomiast w Polsce za 1 lewa trzeba zapłacić ok. 2,33 zł.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.11.2020 18:51

A po ile Lwów (jak je nazywaliśmy) w tym roku Kamenica i Szumensko? (Piwa dla niewtajemniczonych)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.11.2020 23:19

tony montana napisał(a):A po ile Lwów (jak je nazywaliśmy) w tym roku Kamenica i Szumensko? (Piwa dla niewtajemniczonych)

W Nessebarze w knajpce przy porcie za taki kufelek Kamenicy (0,5 litra) trzeba było zapłacić 2,80 lewa.
DSC_1707.jpg

Natomiast Szumensko kupowaliśmy w różnych cenach. Mały bączek (0,33 litra) w cenie 1,10 lewa w sklepie spożywczym w Sozopolu a w Słonecznym Brzegu w sklepie typowo alkoholowym już w cenie 1,80 lewa. Najtaniej było w tym markecie (do którego z naszego hotelu szliśmy 10 minut) - po 0,79 lewa.
DSC_2722.jpg


tony montana napisał(a):A po ile Lwów (jak je nazywaliśmy) ...
Rozumiem, że tak nazwaliście tę walutę dla swojej wygody, bo faktycznie kojarzy się z lwem - królem zwierząt.
Ale dla jasności wyjaśnię, że nazwy waluty bułgarskiej nie odmienia się w taki sposób jak nazwy zwierzęcia.
Odmiana waluty jest następująca: lew, lewy, lewów.
Z wyjaśnieniami w tym zakresie można zapoznać się w tym artykule.
Co ciekawe, nazwa lwa bułgarskiego istotnie ma związek z królem zwierząt. Nawiązuje do nich zresztą nie tylko waluta, bowiem lew w koronie znajduje się też w herbie Bułgarii.
Coat_of_arms_of_Bulgaria.svg.png
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.11.2020 00:40

:hut:

Następnego dnia, już w towarzystwie naszych nowych znajomych, udaliśmy się na zwiedzanie Nessebaru.
Wybraliśmy drogę wokół hoteli a następnie wzdłuż głównej drogi wjazdowej do Nowego Nessebaru.
DSC_1620.jpg

DSC_1626.jpg

Zaraz przy chodniku zaczynają się wydmy.
DSC_1625.jpg

Przy drodze rosły drzewa figowe, ale ta figa chyba jeszcze nie była dojrzała, bo nie bardzo mi smakowała.
DSC_1630.jpg

Zanim poszliśmy do Starego Miasta weszliśmy w uliczki Nowego Miasta, ale nie za bardzo nam się tam podobało.
Dopiero niedaleko Starego Miasta zaczęły się ciekawe zabudowania.
DSC_1632.jpg

DSC_1637.jpg

IMG_1299.jpg

Ten wiatrak bardzo nam się spodobał.
DSC_1638.jpg

DSC_1640.jpg

IMG_1302.jpg

Dalej idziemy wzdłuż ogrodzenia, na którym umieszczono banery przedstawiające zabytki znajdujące się w Starym Nessebarze.
Oglądając je mieliśmy przedsmak tego, co zobaczymy, gdy wejdziemy już do Starego Miasta Nessebar.
Fotogram - Nessebar.jpg

Fotogramy 1.jpg

Fotogramy 2.jpg

Fotogramy 3.jpg

A jeden z fotogramów przedstawia Stary Nessebar w całej okazałości.
Fotogram - zdjęcie wyspy.jpg

Doszliśmy do wybrzeża przy fontannie.
DSC_1661.jpg

DSC_1657.jpg

DSC_1658.jpg

Z tego miejsca rozciąga się taki widok na Stare Miasto.
DSC_1659.jpg

DSC_1660.jpg

Przy rozwidleniu dróg stoi całkiem fajny hotel z wkomponowanym w niego starym wiatrakiem.
DSC_1662.jpg

DSC_1664.jpg

Idziemy dalej w stronę grobli.
DSC_1666.jpg

DSC_1667.jpg

DSC_1670.jpg

Idziemy południową stroną grobli.
DSC_1671.jpg

Mewy urządziły sobie kąpiel.
DSC_1672.jpg

DSC_1673.jpg

Obowiązkowe fotki wiatraka.
DSC_1675.jpg

DSC_1676.jpg

DSC_1677.jpg

I już dochodzimy do Starego Miasta.
DSC_1679.jpg

W tym miejscu stoją stragany a wśród nich stoisko z rybami. Z ciekawością popatrzyliśmy, jakie ryby można tutaj kupić i w jakiej cenie, ale zakupów nie robiliśmy, bo nie byłoby gdzie tych rybek usmażyć.
IMG_1305.jpg

rybki.jpg
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 06.11.2020 21:52

Kamenica i Szumensko,
a co z Zagorką ?
:lol: :lol:
dla mnie nr.1
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.11.2020 22:25

599 napisał(a):Kamenica i Szumensko,
a co z Zagorką ?
:lol: :lol:
dla mnie nr.1

Zagorka też oczywiście była, ale trochę droższa, bo 4,20 lewa za 0,5 litra.
Zagorka.jpg

Ja piwa nie piję, ale Waldek i znajomi pili różne piwa, aby móc sobie wyrobić zdanie o ich smaku.
I stwierdzili, że najbardziej smakuje im Szumensko.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.11.2020 22:47

:hut:

W Centrum Informacji Turystycznej w Nessebarze Centrum Informacji Turystycznej w Nessebarze (Nowym) zaopatrzyliśmy się w mapki miasta.

Nowy Nessebar.jpg


W lewym górnym rogu tej mapki zaznaczyłam nasz hotel "Zefir".
Prawda że blisko mieliśmy do Nessebaru :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.11.2020 23:28

Gdy zdecydowaliśmy się na wyjazd do Bułgarii, to zaczęłam słuchać bułgarskiej muzyki i niestety nie bardzo mi się podobała. Nie mówię o muzyce ludowej, ale rozrywkowej.
I dopiero gdy w książce pt. "W bałkańskim kociołku - opowieść o Bułgarii", którą zaczęłam czytać przed wyjazdem i którą polecam, bo jest bardzo fajnie napisana (nie jak przewodnik a właśnie jak opowieść),

W bałkańskim kociołku.jpg

natrafiłam na informację o Todorze Kolevie, który śpiewa o ulubionym napoju Bułgarów, czyli o kawie, to moje poszukiwania skierowałam na inne tory i wtedy zaczęły mi się już podpowiadać innego typu utwory.
Ciekawe, czy Wam też się spodobają :?:

Todor Kolev był bardzo popularnym aktorem w Bułgarii.

Тодор Колев - "Песен за кафето" (1972 г.)


Todor Kolev Cherno More
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1378
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 07.11.2020 01:15

Nadrobiłem zaległości. Z chęcią spojrzę na miejsca, które odwiedziliśmy z Twego punktu widzenia jak i na te do których nie trafiliśmy :lol: .
Ciekaw jestem oceny Bułgarii na zakończenie relacji :D .
megidh napisał(a)::
Zaczęłam na forum szukać jakichś bułgarskich relacji. Natrafiłam na relacje, które napisali tony montana i Golden, ale niestety tylko mogłam je poczytać, bo oglądanie nie wchodziło w grę, gdyż wszystkie zdjęcia z nich wyparowały (szkoda!!!).

Trafiłaś na relację z naszych Rumuńsko-Bułgarskich wakacji z 2016 :?: Tam zdjęcia są :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone