Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.03.2023 21:23

marze_na napisał(a):Jestem trochę rozczarowana. To miał być romantyczny rejs o zachodzie słońca z pięknym widokiem na wyspę Capri ... tymczasem aura zafundowała nam ciężkie chmury i szare niebo :( .

marze_na napisał(a):Deszcz, który z niewielkimi tylko przerwami padał cały dzień, skutecznie storpedował nam plany.

Szkoda, że pogoda nie stanęła na wysokości zadania i pokrzyżowała Wasze plany.
Z chęcią bym obejrzała zdjęcia z rejsu do Sorrento, zrobione podczas pięknego zachodu słońca oraz z punktów widokowych, do których nie dotarliście. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma.

Wejście do miasta po bardzo klimatycznych schodach wykutych w skale bardzo mi się spodobało.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.03.2023 22:50

piotrf napisał(a):Bardzo podoba mi się pomysł szopki z politykami , sportowcami :D to jak dobre zdjęcie , historia zatrzymana w trójwymiarowym kadrze - to oni są autorami szopki i sami się układają . . . :mrgreen:

Coś w tym jest :D .

Rozwijając ten wątek to generalnie rzeczywiście jest tak, że każde wydarzenie w świecie polityki, kultury czy sportu natychmiast znajduje swoje odzwierciedlenie na stoisku przy warsztacie Genny’ego di Virgilio.
Znany włoski szopkarz umieścił na sianku figurki 76-letniego byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego i jego narzeczonej 27-letniej Franceski Pascale. Wykonany z terakoty były premier Włoch trzyma wielkie serce z napisem "Zakochałem się" oraz transparentem: "Wracam", nawiązującym do jego zapowiedzi ponownego kandydowania na stanowisko premiera. Obok Berlusconiego stoi figurka jego narzeczonej, która trzyma w ręce serce z hasłem: "Kocham cię, Silvio". Berlusconi o tym, że zaręczył się z Pascale poinformował w poniedziałek w programie telewizyjnym.
(...)
Zakład di Virgilio zasłynął z tego, że w ciągu doby przygotował do swojej szopki statuetki księcia Williama i jego ciężarnej żony Kate Middleton po tym, gdy w Londynie oficjalnie poinformowano, że zostaną rodzicami.

za www.polskieradio.pl


My oglądając figurki zastanawialiśmy się co zrobiono z licznymi podobiznami Arka Milika dumnie prezentującego koszulkę SSC Napoli.

Obrazek

Żartowaliśmy sobie, że po przejściu piłkarza do Juventusu dokonano pewnie jakiegoś rytualnego zniszczenia :lol: .


Z tego całego szopkowego szaleństwa na Via San Gregorio Armeno ja najbardziej lubię ruchome figurki przedstawiające przeróżne profesje. Mam nawet filmiki 8) .






mysza73 napisał(a):
piotrf napisał(a):To będzie również moja ulubiona uliczka :) muszę tam dotrzeć wreszcie . . .
To tak jak ja :mrgreen:

Przekonujesz się w końcu do Neapolu 8O ?
Ostatnio edytowano 15.03.2023 19:47 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.03.2023 22:56

megidh napisał(a):Szkoda, że pogoda nie stanęła na wysokości zadania i pokrzyżowała Wasze plany.
Z chęcią bym obejrzała zdjęcia z rejsu do Sorrento, zrobione podczas pięknego zachodu słońca oraz z punktów widokowych, do których nie dotarliście.

Kiedyś to powtórzymy :oczko_usmiech: .

Tak zupełnie poważnie, to jak już dopięłam plan urlopu to powiedziałam do Pawła, że w zasadzie możemy już Kampanię "odhaczyć", bo to będzie pierwszy region Włoch, w którym zobaczymy wszystko co zobaczyć wypada :D .
Okazało się, że jednak wcale nie mamy ochoty się z Kampanią rozstawać :hut: .
Ostatnio edytowano 18.10.2023 09:03 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.03.2023 12:07

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):
piotrf napisał(a):To będzie również moja ulubiona uliczka :) muszę tam dotrzeć wreszcie . . .
To tak jak ja :mrgreen:

Przekonujesz się w końcu do Neapolu 8O ?
No raczej :mrgreen:
Chyba nie jest dużo gorzej niż na Sycylii :smo:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2511
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.03.2023 21:57

Il Sentiero degli Dei - dla mnie rewelacyjna! Podobnie jak widok na Positano. Schodki mi nie straszne, a jeśli prowadzą w dół - tym lepiej :) . Fajnie i dokładnie wszystko opisałaś, będę miała ściągawkę :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.03.2023 23:48

mysza73 napisał(a):Chyba nie jest dużo gorzej niż na Sycylii :smo:

Inaczej. Zdecydowanie inaczej :smo: .


wiola2012 napisał(a):będę miała ściągawkę :D .

Będę się cieszyć, jeśli się przyda :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.03.2023 23:58

Neapol, cz.II

Po atrakcjach Via San Gregorio Armeno pora na kawę. Barów i cukierni przy Via dei Tribunali mamy do wyboru mnóstwo :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Skręcamy na zawsze gwarny Piazza Bellini, który szczególnie upodobali sobie studenci. W jednym z otaczających plac palazzo mieści się biblioteka Wydziału Literatury i Filozofii, a przecznicę dalej swoją siedzibę ma Akademia Sztuk Pięknych.

Obrazek

Obrazek


W centrum placu wyeksponowano odkryte w 1954 roku ruiny dawnych murów starożytnego greckiego miasta Neapolis.

Obrazek


Dalej przez Via Port'Alba idziemy w kierunku Piazza Dante.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piazza Dante przybrał obecną formę w drugiej połowie XVIII wieku, za panowania Karola III Burbona.

Obrazek

Obrazek


Zbudowany w 1768 roku kompleks Convitto Nazionale zawsze pełnił szeroko pojęte funkcje oświatowe. Ciekawy jest m.in. za sprawą dwudziestu sześciu posągów przedstawiających cnoty króla Karola 8O . Skromny gość :lol: .

Obrazek

Obrazek


Pośrodku placu od 1871 roku stoi pomnik tego, któremu plac zawdzięcza swoją nazwę.

Obrazek


Następnie przechodzimy przez Via Toledo, która na Piazza Dante ma swój początek ...

Obrazek

Obrazek


i wchodzimy w dzielnicę Quartieri Spagnoli, jedną z tych, przed którymi ostrzegają na blogach, forach i w przewodnikach pisząc o wysokiej przestępczości.
Czy rzeczywiście jest się czego bać? Nie wiem, mnie nic złego tu nie spotkało.
Na pewno natomiast znaleźć można tu wszystko z czym Neapol się kojarzy: mieszkańców przesiadujących przed drzwiami swoich bassi lub pędzących na skuterach, suszące się pranie, street art, którego motywem przewodnim są Maradona i Ojciec Pio, dziesiątki kapliczek ozdobionych lampkami i tandetnym plastikowym kwieciem, małe warsztaty i sklepiki, uliczne stragany i wreszcie dobrą neapolitańską kuchnię.
Aaaa, śmieci też są :oczko_usmiech: .

Można by rzec - Neapol w pigułce :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po Quartieri Spagnoli jeszcze się pokręcimy później. Teraz idziemy prosto do Pescherii Azzurra, po najlepsze fritto misto 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mniam :).

Obrazek


Stąd jeszcze tylko parę kroków i jesteśmy na Piazza Montesanto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Znajduje się tu dolna stacja funikularu, który zawiezie nas na wzgórze Vomero.

Obrazek


Jedziemy :hut:




:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 12:27

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Chyba nie jest dużo gorzej niż na Sycylii :smo:
Inaczej. Zdecydowanie inaczej :smo: .
Może jakoś dam radę :oczko_usmiech:




marze_na napisał(a):Można by rzec - Neapol w pigułce :hut: .

Obrazek
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.03.2023 13:18

mysza73 napisał(a): :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie miałam cienia wątpliwości, że zacytujesz akurat to zdjęcie :smo: .
Co wam będę cukrować, takie obrazki to w Neapolu nic nadzwyczajnego, zwłaszcza przy ulicznych bazarach.
Mam wrażenie, że ile kontenerów na śmieci tam nie postawić to i tak do żadnego nie trafią :roll: .

Zwróciłaś uwagę na tą uroczą kapliczkę w centrum zdjęcia :wink: :?:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 13:26

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a): :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie miałam cienia wątpliwości, że zacytujesz akurat to zdjęcie :smo: .

:oczko_usmiech:


marze_na napisał(a):Zwróciłaś uwagę na tą uroczą kapliczkę w centrum zdjęcia :wink: :?:

Yhy :mrgreen: , początkowo myślałam, że to budka telefoniczna :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.03.2023 13:31

marze_na napisał(a):
Mam wrażenie, że ile kontenerów na śmieci tam nie postawić to i tak do żadnego nie trafią :roll: .

Jeśli niedaleko jest bazarek ze smakowitościami, to śmieci akceptuję :) . Zresztą, w innych okolicznościach też :wink: , skoro taki urok Neapolu i podobnych mu miejsc 8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 13:38

dangol napisał(a):
marze_na napisał(a):
Mam wrażenie, że ile kontenerów na śmieci tam nie postawić to i tak do żadnego nie trafią :roll: .

Jeśli niedaleko jest bazarek ze smakowitościami, to śmieci akceptuję :) . Zresztą, w innych okolicznościach też :wink: , skoro taki urok Neapolu i podobnych mu miejsc 8)

Ja też już tęsknię za tym włoskim syfem :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.03.2023 14:06

dangol napisał(a):Jeśli niedaleko jest bazarek ze smakowitościami, to śmieci akceptuję :) . Zresztą, w innych okolicznościach też :wink: , skoro taki urok Neapolu i podobnych mu miejsc 8)

Ja przyjęłam, że tak jest i już. Jednak zawsze przy pierwszym kontakcie pada ten sam tekst - "ale tu syf" :oczko_usmiech: . Później już tak nie razi.

mysza73 napisał(a):Ja też już tęsknię za tym włoskim syfem :lol:

To na początek taki mało syfowy region sobie wybrałaś :oczko_usmiech: .
Ostatnio edytowano 14.03.2023 14:13 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 14:12

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ja też już tęsknię za tym włoskim syfem :lol:

To na początek taki mało syfowy region sobie wybrałaś :oczko_usmiech: .
No wiem, wiem :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.03.2023 09:37

Neapol, punkt widokowy przy zamku Sant'Elmo

Wizyta na Vomero musi się obowiązkowo znaleźć w każdym planie zwiedzania Neapolu :hut: .
Największe atrakcje turystyczne tej dzielnicy to Castel Sant'Elmo i kompleks klasztorny Certosa di San Martino.
Zamek już zwiedzaliśmy, na klasztor znowu nie mamy czasu. Chcemy tylko pogapić się chwilę na Neapol z punktu widokowego Belvedere San Martino 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I z Wezuwiuszem w roli głównej :).

Obrazek

Obrazek


Jesteśmy tu za każdym razem będąc w Neapolu i nie podejrzewam, żeby ten widok kiedykolwiek mi się znudził :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z Vomero schodzimy pieszo przez Via Pedamentina S. Martino.

Obrazek

Obrazek


Cały czas towarzyszyć nam będzie widok na miasto ...

Obrazek

Obrazek


... czasem tylko przysłonięty dachami :).

Obrazek

Obrazek


Galleria Umberto I, Castel Nuovo i kopuła bazyliki San Francesco di Paola ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A na koniec jeszcze raz Vesuvio.

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 15.03.2023 12:29 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone