Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.12.2015 13:50

mysza73 napisał(a):U mnie był Mikołaj :oczko_usmiech: ,
ale Vezuvio nie widzę :?


:smo:


U mnie nie było... ale też nie widzę...
8)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2015 17:20

kulka53 napisał(a):Lista się wydłuża.... Paestum, podziemia San Lorenzo w Neapolu, Herkulanum

Rozważyłabym jeszcze Capuę (Tony pokazywał) i Pozzuoli, żeby już zamknąć tą antyczną stronę Kampanii.
No i oczywiście Pompeje, które wkrótce pojawią się w tej relacji.


mysza73 napisał(a):U mnie był Mikołaj :oczko_usmiech: ,
ale Vezuvio nie widzę :?

tony montana napisał(a):U mnie nie było... ale też nie widzę...
8)

Bo u nas Mikołaj przychodzi wieczorem :oczko_usmiech: . Późnym wieczorem :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2015 22:48

12.07 - Wezuwiusz

Wezuwiusz zaliczany jest do pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Ta "zła sława" Wezuwiusza działa na turystów jak magnes. My też nie mogliśmy sobie odmówić wycieczki i możliwości spojrzenia w dół krateru wulkanu, który pogrzebał Pompeje.

Brak samochodu nie jest żadnym problemem, bo w odpowiedzi na ogromny popyt Włosi zadbali o dogodną infrastrukturę. Pierwszy etap podróży odbywamy znaną nam już circumvesuvianą, którą znowu jedziemy do stacji Ercolano scavi.
Wspominałam już, że tabor circumvesuviany jest nieco wysłużony :roll: :lol: .

895.
Obrazek


Na lewo od wyjścia ze stacji Ercolano scavi znajduje się biuro VESSUVIO EXPRESS.
Firma ma swoją stronę internetową. Wycieczka na Wezuwiusza kosztuje 20 euro. 10 € to cena za przejazd w dwie strony, a drugie 10 € to bilet wstępu do parku narodowego. Stoki masywu Wezuwiusza są bowiem od czerwca 1995 r. objęte kompleksową ochroną jako park narodowy.

Podobne przejazdy na Vesuvio oferowane są ze stacji Pompei scavi. Cena w zasadzie jest taka sama. Ponieważ przed wyjazdem nie mogłam znaleźć żadnych informacji na temat tamtego przewoźnika to postawiliśmy na wyjazd z Herkulanum.

Po ok. 30 minutach jazdy autobus dojeżdża na parking bezpośrednio przy wejściu na szlak. Dostajemy bilety wstęp do parku i ok. 1 godz. 40 minut wolnego czasu. Malutko :cry: . Od razu przypominam sobie dlaczego tak nie lubimy i nie korzystamy z wszelkich form wyjazdów zorganizowanych. Te chodzenie z zegarkiem i nieustannie limitowany czas :evil: .


Czasu mamy mało więc w drogę. Podejście jest lajtowe, ale ze względu na kurz, piasek i kamienie lepiej założyć pełne buty.
Szkoda pedicure :wink: .

896.
Obrazek

897.
Obrazek

898.
Obrazek

899.
Obrazek

900.
Obrazek

901.
Obrazek



Dojście do krateru zajęło nam jakieś 20-25 minut. Bez zbędnego pośpiechu, bo po drodze podziwiamy widoczki.

902.
Obrazek

903.
Obrazek

904.
Obrazek

905.
Obrazek

906.
Obrazek

907.
Obrazek



Oprócz samego wulkanu niewątpiwą atrakcją wycieczki na Wezuwiusza są widoki z niego na Neapol i zatokę. Tu trzeba mieć jednak odrobinę szczęścia, bo Wezuwiusz lubi schować się w chmurce. Na nasz przyjazd akurat postanowił się zachmurzyć. Złośliwie, bo chmury wisiały tylko na stoku w kierunku Neapolu :twisted: .

908.
Obrazek

909.
Obrazek

910.
Obrazek

911.
Obrazek


Docieramy do krateru. Brzeg krateru ma długość ok. półtora kilometra. Udostępniona turystom ścieżka spacerowa prowadzi przez ok. 1/3 obwodu. Dobrze widać ją na poniższym zdjęciu:

Obrazek
źródło: metrocafe.pl

(...)
Ostatnio edytowano 06.12.2015 23:50 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2015 22:49

(...)

Ruch przy kraterze jest tak duży, że czasem trzeba odstać swoje, żeby złapać pusty kadr :D .

912.
Obrazek

913.
Obrazek

914.
Obrazek

915.
Obrazek

916.
Obrazek

917.
Obrazek

918.
Obrazek

919.
Obrazek



Trochę się rozchmurza. Widoki na Zatokę Neapolitańską może nie są spektakularne :? , ale za to wulkan w towarzystwie chmurek zdecydowanie zyskuje na fotogeniczności 8) .

920.
Obrazek

921.
Obrazek

922.
Obrazek

923.
Obrazek

924.
Obrazek

925.
Obrazek

926.
Obrazek



Chmury przypływają i odpływają. Coraz mniej mi żal, że nici z widoków na Neapol. W zamian mamy "dymiącego" Wezuwiusza 8) .

927.
Obrazek

928.
Obrazek

929.
Obrazek

930.
Obrazek

931.
Obrazek

932.
Obrazek



Wzdłuż całej trasy ustawione są dwa bary, jeden na samym początku, a drugi na końcu spacerowej ścieżki. Miło byłoby usiąść sobie przy krawędzi krateru, ale nasz vesuvio express raczej czekać nie będzie. Kupujemy tylko po kubeczku domowego wina (żyzna gleba na stokach Wezuwiusza od lat jest wykorzystwana pod plantacje winorośli) i zbieramy się w drogę powrotną.

Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie :D .

933.
Obrazek

934.
Obrazek


CDN :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.12.2015 23:10

marze_na napisał(a):Dostajemy bilety wstęp do parku i ok. 1 godz. 40 minut wolnego czasu. Malutko :cry: . Od razu przypominam sobie dlaczego tak nie lubimy i nie korzystamy z wszelkich form wyjazdów zorganizowanych. Te chodzenie z zegarkiem i nieustannie limitowany czas :evil: .

Hehe, z tego samego powodu nie lubimy zorganizowanych wyjazdów :mrgreen:

Ale czasami trzeba się poświęcić, a czasem nawet warto. Bez auta jest się mniej niezależnym, ale z drugiej strony - bardziej swobodnym i można np. napić się wspomnianego wina przy kraterze ;)

20 euro za taką wycieczkę to cena do przeżycia, sądziłam, że będą bardziej "doić" na takiej atrakcji 8)

Bardzo fajna wyprawa. Mój mąż był kiedyś na Wezuwiuszu, we wczesnej młodości ;) Ja niestety nie, a bardzo bym chciała :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.12.2015 09:17

marze_na napisał(a):(...)
Obrazek

Mikołaj zdążył rzutem na taśmę ... prawie :mrgreen: ,
liczę, że Gwiazdka też da radę :smo: ,

Vezuvio mnie skusi ... chyba :mrgreen: ,
ale i ten Neapol mi się po łepetynie (chyba pustej :roll: ) kołacze 8O :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2015 14:04

Zagwozdka :?
Po tym co widziałem tu i ówdzie, a także w 2 relacjach "tutejszych" uznałem że Wezuwiusza można sobie odpuścić. A teraz widzę, że tam całkiem, całkiem :roll:
To pewnie zasługa profesjonalizmu zdjęciowego :cool: :wink:

marze_na napisał(a):autobus dojeżdża na parking bezpośrednio przy wejściu na szlak.

Swoim autem też da radę tam dojechać?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2015 14:51

kulka53 napisał(a):Swoim autem też da radę tam dojechać?


Tak, w mojej relacji dojechaliśmy ;)



Marzena - gratulacje za zdobycie Vesuvio - choć przewyższenie to tylko 280 metrów to zawsze SŁYNNY Władca Kampanii

My też nie mieliśmy super widoków na Neapol i Zatokę
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2015 15:09

tony montana napisał(a):Tak, w mojej relacji dojechaliśmy ;)

I wszystko jasne :)
Tak kojarzyłem że mogłeś tam dojechać :)
Tyle że planując swego czasu Apulię tych regionów pod uwagę nie brałem, to i wypadło z pamięci :?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2015 15:27

maslinka napisał(a):Bardzo fajna wyprawa. Mój mąż był kiedyś na Wezuwiuszu, we wczesnej młodości ;) Ja niestety nie, a bardzo bym chciała :)

Musicie w końcu zdradzić Chorwację :D . Dla Kampanii na pewno warto 8) .


mysza73 napisał(a):ale i ten Neapol mi się po łepetynie (chyba pustej :roll: ) kołacze 8O :lol:

Ale numero uno jeszcze nie został :oczko_usmiech: :?:


kulka53 napisał(a):Zagwozdka :?
Po tym co widziałem tu i ówdzie, a także w 2 relacjach "tutejszych" uznałem że Wezuwiusza można sobie odpuścić. A teraz widzę, że tam całkiem, całkiem :roll:

Też się przez chwilę zastanawiałam czy warto :). Zwłaszcza jak się okazało, że ta eskapada to o 40 euro lżejszy portfel ;).
Pooglądaliśmy i poczytaliśmy co tam piszą i pokazują w sieci i postanowiliśmy sami sprawdzić. Nie bez wpływu był tu fakt, że to czynny wulkan i realne zagrożenie, którego nie sposób przewidzieć. Moim zdaniem warto zobaczyć z bliska, bo robi wrażenie. A gdy dodamy jeszcze malowniczą drogę i widoki z góry to już w ogóle. Ale to wycieczka na raz. I ważna jest pogoda.

kulka53 napisał(a):Swoim autem też da radę tam dojechać?

Jak pokazał Tony da się.
Drogą, którą mapa google nazywa strada provinciale 114, a która kończy się parkingiem przed samym wejściem do parku.
Samochody stały też po prostu wzdłuż drogi poniżej parkingu. Co kawałek są tam wygospodarowane miejsca postojowe.


tony montana napisał(a):Marzena - gratulacje za zdobycie Vesuvio - choć przewyższenie to tylko 280 metrów to zawsze SŁYNNY Władca Kampanii

Właśnie dlatego nie wypadało nie odwiedzić :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.12.2015 16:07

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):ale i ten Neapol mi się po łepetynie (chyba pustej :roll: ) kołacze 8O :lol:

Ale numero uno jeszcze nie został :oczko_usmiech: :?:


Na razie tylko kołacze :oczko_usmiech: :roll: :oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.12.2015 17:12

marze_na napisał(a):Nie bez wpływu był tu fakt, że to czynny wulkan,

A jakieś siarkowe "smrodki" były :?: :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2015 18:31

longtom napisał(a):
marze_na napisał(a):Nie bez wpływu był tu fakt, że to czynny wulkan,

A jakieś siarkowe "smrodki" były :?: :)


Ja powiem za siebie, że w lipcu 2013 nic nie było czuć, nie wiem jak w momencie pobytu Marzeny

Choc po siarkę to do niedalekiego Pozzuoli, Solfatara
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2015 20:46

tony montana napisał(a):
longtom napisał(a):
marze_na napisał(a):Nie bez wpływu był tu fakt, że to czynny wulkan,

A jakieś siarkowe "smrodki" były :?: :)


Ja powiem za siebie, że w lipcu 2013 nic nie było czuć, nie wiem jak w momencie pobytu Marzeny

Choc po siarkę to do niedalekiego Pozzuoli, Solfatara
:papa:

Potwierdzam :D . W lipcu 2015 też nic nie było czuć :lol: .

Na siarkowe "smrodki" na pewno można liczyć w Pozzuoli. Tamtejsza Solfatara dostarcza pełnej gamy wrażeń - klik.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2015 20:46

Wezuwiusz nie daje żadnych widocznych znaków aktywności. Tymczasem można śmiało powiedzieć, że to tykająca bomba.

935.
Obrazek

936.
Obrazek

937.
Obrazek

938.
Obrazek

939.
Obrazek

940.
Obrazek



Specjaliści opracowali pełną listę erupcji Wezuwiusza od początku naszej ery i na tej podstawie oszacowali cykl jego przebudzania się na około 20 lat. Od czasu ostatniego wybuchu w 1944 r. Wezuwiusz powinien więc przebudzić się już trzykrotnie.
To jego obecne uśpienie jest niezwykłe w skali ostatniego tysiąclecia i budzi niepokój wśród naukowców. Oznacza bowiem, że krater jest zatkany i magma nie może się swobodnie wydostać z wnętrza ziemi. Takie "zakorkowane" wulkany są szczególnie groźne, ponieważ nie sposób przewidzieć rodzaju i skali ich erupcji.


Wezuwiusz uważany jest ze jeden z najgroźniejszych wulkanów świata przede wszystkim z uwagi na fakt, że w jego cieniu mieszka dziś ok. 3 mln ludzi.

Aktywność Wezuwiusza jest stale monitorowana. Ciągle aktualizowane są też plany ewakuacji ludności z zagrożenej strefy.

Obrazek

Wezuwiusz jest starannie monitorowany. Sieć czujników na wulkanie mierzy aktywność sejsmiczną, deformację gruntu oraz zmiany zachodzące w chemii emitowanych gazów. Plan ewakuacji ludności bazuje na scenariuszu sub-pliniańskiej erupcji Wezuwiusza z 1631 roku, którą uśmierciła 6000 osób, ale zdewastowała mniejsze obszary niż poprzednie erupcje wulkanu. Czerwona strefa, najbliższa wulkanowi jest najbardziej narażona na spływy piroklastyczne. Z niej należy ewakuować 600 000 ludzi. Z kolei żółta strefa jest narażona na opad popiołu i odłamków skalnych. W jej przypadku władze muszą poczekać na rozwój erupcji i ustalenie kierunku wiatru zanim wydadzą nakaz ewakuacji. Zagrożeniem w niebieskiej strefie są powodzie i lahary będące następstwem wybuchu wulkanu. Od 2003 roku ów plan ewakuacyjny jest na bieżąco aktualizowany - wydłużono np. czerwoną strefę na wschodnie dystrykty Neapolu, zredukowano czas ewakuacji do 72 godzin. Giuseppe Mastrolorenzo z Obserwatorium Wulkanu Wezuwiusz uważa jednak, że spływy piroklastyczne będące produktem umiarkowanej erupcji wulkanu dotrą do kilku miast nie objętych czerwoną strefą. Naukowiec twierdzi, że nie wolno czekać z ewakuacją żółtej strefy, gdyż popiół szybko znajdzie się w powietrzu i zapadnie ciemność. Wiatr wieje często w stronę Neapolu, zatem i tam może mieć miejsce opad popiołu. W najgorszym przypadku ewakuacja obejmie całą metropolię neapolitańską i 3 miliony ludzi, co może być zadaniem niemożliwym do realizacji!
(cały artykuł tutaj)


Czas mija nieubłagalnie. Zaczynamy marszobieg w dół do autobusu :lol: . Zdjęć siłą rzeczy już niewiele.

941.
Obrazek

942.
Obrazek

943.
Obrazek

944.
Obrazek

945.
Obrazek

946.
Obrazek



Docieramy na parking punktualnie. Autobus jest, ale nie widać ani kierowcy, ani nikogo z naszej wycieczki :roll: :? . Kręcimy się chwilę wokół kramów z najprawdziwszą lawą Wezuwiusza :wink: .
My swoje kawałki wulkanicznego tufu mamy już jednak w kieszeni 8) . Leżą sobie teraz koło brackiego kamienia :D .

947.
Obrazek

948.
Obrazek



Po kilkunastu minutach podjeżdża jeszcze jeden autobus, a za nim jeszcze jeden. Jak spod ziemi pojawia się reszta wycieczki. Zapanowuje ogólny chaos wszyscy biegają od autobusu do autobusu, kierowcy sami nie mogą się zdecydować, który ruszy pierwszy... eh ci Italiańcy :lol: .

Po kolejnych paru minutach szczęśliwie ruszamy. Po drodze zostaje cieszyć oczy widokami na neapolitańską metropolię.
I aż strach pomyśleć co z nią będzie, jak Vesuvio się w końcu obudzi.

949.
Obrazek


:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone