Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.11.2015 17:41

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Nie widzę kolejnego odcinka :? ,
komp mi się zwalił, czy go nie ma :roll: :?: :smo:

Się pisze 8) . Miałam w pracy bardzo pracowity czwartek i piątek :lol: :wink:

No to czekam :oczko_usmiech:
marze_na napisał(a):Termin gwiazdkowy jest póki co niezagrożony :smo: .

No niech będzie ta Gwiazdka ... :roll: ,
choć wolałabym na Mikołaja ... grzeczna byłam przecież :oczko_usmiech: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2015 22:36

mysza73 napisał(a):No niech będzie ta Gwiazdka ... :roll: ,
choć wolałabym na Mikołaja ... grzeczna byłam przecież :oczko_usmiech: :smo:

Nie wątpię :smo:. Ale na Mikołaja będzie Vesuvio :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2015 22:50

Kolejny odcinek zaczynamy elegancko 8) .

Zajrzymy do neorenesansowej Galerii Umberto I. Te rusztowania źle wróżą :twisted: .

743.
Obrazek

744.
Obrazek

745.
Obrazek


Galerię wybudowano w latach 1887-1891. Architekt Emanuele Rocco wzorował się na mediolańskiej Galerii Vittorio Emanuele II.
W czasie gdy powstawała w mieście panowała epidemia cholery. Wybudowanie kopuły miało chronić mieszkańców przed ptactwem roznoszącym tę chorobę.
Galeria Umberto I zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kw. Mieszczą się w niej sklepy i kawiarnie, a na wyższych kondygnacjach biura i mieszkania. Posadzkę zdobi ceramiczna mozaika.

W galerii oczywiście trwa remont :roll: :evil: :!:

746.
Obrazek

747.
Obrazek

748.
Obrazek

749.
Obrazek

750.
Obrazek

751.
Obrazek

752.
Obrazek



Z Galerii Umberto niedaleko na popularny Piazza del Plebiscito (Plac Plebiscytu)
Nazwa placu upamiętnia plebiscyt z 1860r., w którym decydowano o przyłączeniu Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii i Piemontu, co zapoczątkowało ostateczne zjednoczenie Włoch.

753.
Obrazek

754.
Obrazek

755.
Obrazek

756.
Obrazek



Kościół San Francesco di Paola (Św. Franciszka z Paoli) powstał w latach 1817-1846. Charakterystyczną kopułę stworzono na wzór rzymskiego Panteonu :? . Całości dopełnia szeroko rozpostarta monumentalna kolumnada.

757.
Obrazek

758.
Obrazek

759.
Obrazek

760.
Obrazek


Naprzeciwko kościoła stoi Pałac Królewski - Palazzo Reale di Napol.
Jest to rezydencja królewska Dynastii Burbonów panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii. Pałac zaprojektowany został w 1600 roku, a następnie był rozbudowywany, upiększany i ozdabiany przez wszystkich kolejnych władców i rezydentów.
Fasadę pałacu zdobią XIX-wieczne posągi przedstawiające władców Neapolu ze wszystkich dynastii rządzących Królestwem od XII wieku aż do zjednoczenia Włoch.

Pałac oczywiście w remoncie :twisted: . Wszystko na raz muszą w tym mieście remontować :?:

761.
Obrazek

762.
Obrazek


W celach ilustracyjnych posłużę się więc fotką z wikipedii :D .

Obrazek
źródło: "Palac Krolewki z Placu Plebiscytowego". Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - klik

Obecnie w pałacu znajduje się muzeum, kilka urzędów miejskich, Biblioteka Narodowa oraz Teatr San Carlo – największy i najstarszy we Włoszech teatr operowy.


Widok na pałac od strony Zatoki Neapolitańskiej. Tu jeszcze nie zdążyli postawić rusztowań :nice: .

763.
Obrazek


Ostatnie spojrzenie na Piazza del Plebiscito ponad którym na wzgórzu wznosi się Zamek Sant'Elmo.

764.
Obrazek



Powoli schodzimy nad brzeg zatoki. Jej skaliste brzegi Neapolitańczycy wykorzystują jako kąpielisko. W tle drzemiący Wezuwiusz.

765.
Obrazek

766.
Obrazek

767.
Obrazek

768.
Obrazek

769.
Obrazek



W tym miejscu zaczyna się promenada Lungomare Caracciolo z eleganckimi hotelami i restauracjami. Przed nami zupełnie inny Neapol :hut: .

770.
Obrazek

771.
Obrazek

772.
Obrazek



Widać już nasz następny punkt programu Castel dell’Ovo.
Zanim wejdziemy na zamek, przyglądamy się chwilę plażowiczom na lungomare.

Szczerze mówiąc to sama miałam ochotę wskoczyć do wody, bo upał był niemożliwy. Gdyby to były lazury to kto wie :lol: .
Można sobie tutaj wypożyczyć łódkę i popływać wokół zamku 8) . To również bardzo kusząca opcja :D .

773.
Obrazek

774.
Obrazek

775.
Obrazek

776.
Obrazek


Na zamek Castel dell’Ovo zaprosimy w kolejnym odcinku.

:papa:
Ostatnio edytowano 07.08.2017 11:35 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.11.2015 10:39

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):No niech będzie ta Gwiazdka ... :roll: ,
choć wolałabym na Mikołaja ... grzeczna byłam przecież :oczko_usmiech: :smo:

Nie wątpię :smo:. Ale na Mikołaja będzie Vesuvio :oczko_usmiech: .

Trzymam za słowo :oczko_usmiech:


Coraz bardziej mnie się ten Neapol podobuje 8O :oczko_usmiech:,

np tu :D
marze_na napisał(a):Obrazek


i tu :D
marze_na napisał(a):Obrazek


dobrze, że go tak dokładnie pokazujesz, to już nie koniecznie będę musiała tam jechać :lool:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.11.2015 13:44

Powiedziałbym nawet, że ELEGANCKO tam jest ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.11.2015 23:40

tony montana napisał(a):Powiedziałbym nawet, że ELEGANCKO tam jest ;)

Neapol nie jedno ma oblicze :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.11.2015 23:46

Castel dell’Ovo (Zamek Jajko)

Zamek stoi na malutkiej wysepce, na której w VI wieku p.n.e. osiedlili się koloniści z greckiego Cumae i założyli pierwsze historyczne centrum miasta. Zamek Jajeczny połączony jest ze stałym lądem groblą.
Dlaczego zamek nazwano „jajko”? Wytłumaczenie nie dokońca mnie przekonuje :? , ale przytoczę to, co powielane jest na dziesiątkach stron internetowych.

W I. wieku p.n.e., jeszcze przed wzniesieniem twierdzy, rzymski patrycjusz Lucjusz Licyniusz Lucullus wybudował tutaj swoją willę Castellum Lucullanum. Jej częstym bywalcem był rzymski poeta Wergiliusz, który miał ponoć pozostawić w murach swoje magiczne jajko wraz z przepowiednią, że jeśli jajko pęknie, Neapol czeka zagłada.
Potem magiczne jajko Wergiliusza umieszczono w fundamentach zamku pamiętając o przestrodze, że jego stłuczenie będzie równoznaczne ze zniszczeniem całego miasta. Legenda głosi, że jajko umieszczono w szklanej karafce dodatkowo wypełnionej wodą, zaś ową karafkę w żelaznej klatce, którą zawieszono na jednej z dębowych belek podtrzymujących strop w podziemiach zamku.
Jajka oczywiście nigdy nie odnaleziono :lol: .

777.
Obrazek

778.
Obrazek

779.
Obrazek

780.
Obrazek

781.
Obrazek

782.
Obrazek

783.
Obrazek



W miejscu willi w XII wieku Normanowie wznieśli obronną budowlę, mającą spełniać także rolę rezydencji królewskiej. Wznaczenie Zamku Jajecznego zaczęło słabnąć podczas panowania Karola I Andegaweńskiego, króla Neapolu i Sycylii, który wzniósł nowy zamek – Castel Nuovo i tam zamieszkał razem z dworem.
Zamek Jajeczny stał się siedzibą królewskich urzędników oraz miejscem przechowywania państwowego skarbu.

784.
Obrazek

785.
Obrazek

786.
Obrazek

787.
Obrazek



Swój obecny kształt zamek zyskał w XV w. za panowania dynastii aragońskiej.
Wstęp do zamku jest bezpłatny. Szkoda nie skorzystać, bo ze swoich tarasów oferuje ładne widoki na miasto, zatokę i Wezuwiusza.

788.
Obrazek

789.
Obrazek

790.
Obrazek

791.
Obrazek

792.
Obrazek

793.
Obrazek

794.
Obrazek

795.
Obrazek

796.
Obrazek

797.
Obrazek

798.
Obrazek

799.
Obrazek



Powoli opuszczamy zamek.

800.
Obrazek

801.
Obrazek

802.
Obrazek


Przed nami jeszcze spacer przez dzielnicę Chiaia, która wraz z sąsiednią Vomero uważana jest za najładniejszą w Neapolu.

803.
Obrazek

804.
Obrazek

805.
Obrazek

806.
Obrazek

807.
Obrazek

808.
Obrazek

809.
Obrazek

810.
Obrazek


Aparat skutecznie utrudnia szybkie przemiszczanie, więc w końcu ląduje w plecaku. Jest już dobrze po 15stej, a my w planach na sobotę mamy jeszcze wycieczkę poza Neapol :hut: .

Lecimy na stację Amedo ...

:papa:
Użytkownik usunięty
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.11.2015 00:16

Interesujące miasto,
fajnym bym go nie nazwał :wink:

Za to relacja ekstraklasa 8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.11.2015 09:46

marze_na napisał(a):Aparat skutecznie utrudnia szybkie przemiszczanie, więc w końcu ląduje w plecaku. Jest już dobrze po 15stej, a my w planach na sobotę mamy jeszcze wycieczkę poza Neapol :hut: .

Lecimy na stację Amedo ...

:papa:


Coraz bardzej zaczyna mnie się podobać, a Wy chowacie aparat :roll: :wink: ,
ale poza miastem go wyjmniecie ... mam nadzieję :oczko_usmiech: :smo:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 30.11.2015 18:59

no proszę! I nastały nagle czystość i porządek 8)
Piękne zdjęcia
Neapol dla mnie to must be, must see :wink:
pozdrawiam,
Michał
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.11.2015 19:10

Po dłuższej przerwie wpadłem zaczerpnąć trochę ciepłego powietrza. :)

pzdr :wink:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 30.11.2015 22:08

Dobrze, że Neapol ma również "ładniejsze" oblicze, bo początek był trochę odrażający (mam na myśli ten bałagan na ulicach i zrujnowaną zabudowę). Już się zastanawiałam o co chodzi w tym powiedzeniu "zobaczyć Neapol i umrzeć" (z przerażenia? 8O , czy z zachwytu? :roll: )
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.11.2015 22:55

Lednice napisał(a):Interesujące miasto,

Nawet bardzo :!: 8)


mysza73 napisał(a):ale poza miastem go wyjmniecie ... mam nadzieję :oczko_usmiech: :smo:

Jasne, tylko nie wiem czy Ci się efekt spodoba :? . Ruiny będą :oczko_usmiech: :smo: .


Mikeee napisał(a):Neapol dla mnie to must be, must see :wink:

Bardzo słuszna decyzja 8) .


longtom napisał(a):Po dłuższej przerwie wpadłem zaczerpnąć trochę ciepłego powietrza. :)

Krem z filtrem niezbędny :wink: .


Sara76 napisał(a):Już się zastanawiałam o co chodzi w tym powiedzeniu "zobaczyć Neapol i umrzeć" (z przerażenia? 8O , czy z zachwytu? :roll: )

To ponoć Goethe.
I też się zastanawiałam o co chodzi, bo byłam, widziałam, żyję i umierać mi nie spieszno :lol: .

Najciekawsza interpretacja z jaką się spotkałam nawiązuje do Neapolu jako miasta portowego czyli siedliska chorób z całego świata. A skoro tak, to nie jeden handlarz czy marynarz pożegnał się tu z życiem, najczęściej położony przez syfilis :roll: .
Ja to tłumaczę jednak trochę inaczej :lol: . W Neapolu jest wszystko i nic więcej oglądać już nie potrzeba. Można umierać :? .

Są natomiast jeszcze inne słowa Goethego. I pod nimi mogę się podpisać 8) .

Można o tym wszystkim mówić i opowiadać, można malować, ale to, co się widzi, przekracza wszelkie wyobrażenia. Brzegi, zatoki, Wezuwiusz, miasta, przedmieścia, zamki, wille! Wybaczam wszystkim, którzy w Neapolu odchodzą od zmysłów.
Johann Wolfgang von Goethe, 27 lutego 1787 r.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.12.2015 10:17

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):ale poza miastem go wyjmniecie ... mam nadzieję :oczko_usmiech: :smo:

Jasne, tylko nie wiem czy Ci się efekt spodoba :? . Ruiny będą :oczko_usmiech: :smo: .

Ja po wczorajszym meczu, to mogę nawet same kamienie oglądać :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.12.2015 10:23

mysza73 napisał(a):Ja po wczorajszym meczu, to mogę nawet same kamienie oglądać :oczko_usmiech: .

Lider tabeli 8). Fju fju, gratulacje :D .

Pierwsza porcja kamieni prawie gotowa :smo: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone