Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.11.2015 15:01

Oglądam Neapol u Ciebie i na razie mnie nie urzekł, ale dam mu jeszcze szansę ;)

marze_na napisał(a):Niejeden pewnie się zdziwi co ciekawego może być w metrze. Też się dziwiłam :).

Ja się nie dziwię. Czasami stacje metra to prawdziwe perełki :) Bardzo lubię je oglądać. Stacja Toledo interesująca :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 22.11.2015 15:17

marze_na napisał(a):
Mikeee napisał(a):mnie tam jednak ciągnie - taka południowowłoska rzeczywistość w pigułce.

Piszą o Neapolu, że jest najbardziej włoski z włoskich miast, żywiołowy i chaotyczny.


Dla mnie Neapol to miasto różnorodne i pełne kontrastów, a przez to na swój sposób fascynujące i nie pozostawiające obojętnym. Jest żywe, gwarne, autentyczne, niewymuskane i bezpretensjonalne, przede wszystkim za sprawą swoich mieszkańców, którzy zdają się hołdować zasadzie nic nie muszę i niczym się nie przejmuję.

i właśnie dlatego mnie tam ciągnie, a im więcej piszesz i pokazujesz zdjęć - tym bardziej :twisted:

Stacja Toledo piękna, ale jak bardzo kontrastuje czystością i błyskiem z chaosem na powierzchni 8)
pozdrawiam,
Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.11.2015 15:27

marze_na napisał(a):Niejeden pewnie się zdziwi co ciekawego może być w metrze. Też się dziwiłam :).
Schodzimy na stacje Dante i jedziemy do stacji Toledo.

Obrazek



Zadziwiająca czystość ... 8O 8O 8O :oczko_usmiech:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 22.11.2015 16:59

FUX napisał(a):Te widoki moga szokować. I to za każdym razem, ale później już bulwers się wyłącza. :papa:


Nie wyłącza się :!:
Trzy spalone skutery widziałem przed stacją metra przy piramidzie w Rzymie.
Jadąc od Pompeji do Sorrento oglądałem to "państwo w ruinie".
Takie i inne widoki sp...ły mi dwa tygodnie wakacji we Włoszech.
Ja się nie mogłem do tego przyzwyczaić.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.11.2015 19:02

marze_na napisał(a):(...)
566.
Obrazek


To zdjęcie, jak i kolejne są tak słodkie, że chce mi się śmiać ;)

Ale, ale.... co tam robi nasz (mało aktywny ostatnio) Kolega FATA !?!!? (Fatamorgana) 8O 8O 8O 8) 8)
marze_na napisał(a):Niewątpliwie Neapolitańczycy uwielbiają prać. Takich ilość wiszącego prania nie widziałam jeszcze nigdy i nigdzie. Do tego cały czas towarzyszy nam zapach proszku do prania :lol: .



Miasto kontrastów, z jednej strony zapach proszków OMO z drugiej trollownia ;0

:papa:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.11.2015 21:30

krutom napisał(a):Jadąc od Pompeji do Sorrento oglądałem to "państwo w ruinie".
Takie i inne widoki sp...ły mi dwa tygodnie wakacji we Włoszech.
Ja się nie mogłem do tego przyzwyczaić.

W Pompejach syf?
Bez przesady. Burdel zaczynał się bliżej Neapolu.
Tak było 4 lata temu.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.11.2015 22:25

maslinka napisał(a):Oglądam Neapol u Ciebie i na razie mnie nie urzekł, ale dam mu jeszcze szansę ;)

Cieszę się, że przynajmniej nie odstraszył :wink: .



Mikeee napisał(a):
marze_na napisał(a):
Mikeee napisał(a):mnie tam jednak ciągnie - taka południowowłoska rzeczywistość w pigułce.

Piszą o Neapolu, że jest najbardziej włoski z włoskich miast, żywiołowy i chaotyczny.


Dla mnie Neapol to miasto różnorodne i pełne kontrastów, a przez to na swój sposób fascynujące i nie pozostawiające obojętnym. Jest żywe, gwarne, autentyczne, niewymuskane i bezpretensjonalne, przede wszystkim za sprawą swoich mieszkańców, którzy zdają się hołdować zasadzie nic nie muszę i niczym się nie przejmuję.

i właśnie dlatego mnie tam ciągnie, a im więcej piszesz i pokazujesz zdjęć - tym bardziej :twisted:

Ja polecam pojechać i samemu poczuć klimat :hut: .

Ponieważ relacja dotarła gdzie dotarła odżyły wspomnienia i od trzech dni spędzamy z mężem sporo czasu na google maps i korzystając z uprzejmości żółtego ludzika chodzimy po Neapolu. I chociaż cały ten rozgardiasz cały czas nie mieści nam się w głowie zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie pojedziemy tam jeszcze raz 8).



mysza73 napisał(a):Zadziwiająca czystość ... 8O 8O 8O :oczko_usmiech:

Nie ostatni raz :D . Obiecywałam przecież, że będzie lepiej :smo: .



krutom napisał(a):Jadąc od Pompeji do Sorrento oglądałem to "państwo w ruinie".
Takie i inne widoki sp...ły mi dwa tygodnie wakacji we Włoszech.

Taki urok :? Kampanii. Region to biedny, a ludzie mentalnie zupełnie od nas inni.
Wielu właśnie z turystów żyje.



tony montana napisał(a):
marze_na napisał(a):(...)
566.
Obrazek


To zdjęcie, jak i kolejne są tak słodkie, że chce mi się śmiać ;)

Na określenie "słodki" w kontekście Neapolu w życiu bym nie wpadła :lol:.



FUX napisał(a):W Pompejach syf?
Bez przesady. Burdel zaczynał się bliżej Neapolu.
Tak było 4 lata temu.

Porównania nie mam, ale ponoć świadomość mieszkańców w tym temacie z roku na rok systematycznie się podnosi :twisted: .
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 22.11.2015 23:08

FUX napisał(a):
krutom napisał(a):Jadąc od Pompeji do Sorrento oglądałem to "państwo w ruinie".
Takie i inne widoki sp...ły mi dwa tygodnie wakacji we Włoszech.
Ja się nie mogłem do tego przyzwyczaić.

W Pompejach syf?
Bez przesady. Burdel zaczynał się bliżej Neapolu.
Tak było 4 lata temu.

Mam parę przypadkowych fotek z Pompeji. Nie chodzi mi o ruiny tylko miasto.
W ruinach czyściej.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 22.11.2015 23:59

patrzę na Wasz Neapol i wspominam nasz pobyt sprzed 2 lat (popełniłem nawet swego czasu relację z tego wyjazdu). Nasze odczucia po pierwszym kontakcie z tym miastem w okolicy Piazza Garibaldi były takie, że wątpiliśmy w sens wycieczki. Powiem więcej po tym jak poczytałem o trochę o Neapolu to spacery ciemnymi (bylismy w końcu listopada więc niestety szybko zapadały ciemości) wąskimi bocznymi uliczkami dodawały dreszczyku emocji :), nic nas tam jednak przykrego nie spotkało, więc sam nie wiem na ile to była kwestia uprzedzenia a na ile faktycznego zagrożenia. Na szczęście na zachód od dworca jest lepiej, a dzielnice takie jak Chiaia i Vomero są naprawdę eleganckie, a w znajdujących się tam butikch wiszą zdjęcia klientów - znanych osobistości z całego świata. Neapol to miasto, które trzeba chłonąć wszystkimi zmysłami. Pizza jest tam FANTASTYCZNA i dla niej z pewnością zboczyłbym z trasy, gdybym gdzieś w pobliżu przejeżdżał. Pozwolę sobie napisać, że kto nie jadł pizzy w Neapolu nie wie jak ona powinna smakować. Atmosfera taka, jakiej próżno szukać w północnej części Włoch, via dei Tribunali i równoległa do niej San Benedetto Croce (chociaż tu nazwa zmienia się co kilka przecznic) tętnią życiem chyba bez przerwy.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.11.2015 19:23

_Piotrek_ napisał(a):Neapol to miasto, które trzeba chłonąć wszystkimi zmysłami.

Dobrze powiedziane :D .
Wywieźliśmy z Neapolu podobne wrażenia.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.11.2015 20:08

11.07 - Neapol, dzień II

1. Piazza Garibaldi - San Lorenzo Maggiore
2. San Lorenzo Maggiore - Castel Nuovo
3. Okolica Piazza del Plebiscito
4. Castel dell’Ovo


Hotel Cristina oferował noclegi ze śniadaniem. Mało tego śniadania i na słodko i na słono :!:
Ależ ja się na te normalne śniadania cieszyłam :lol: . Tymczasem bufet słony lepiej pominąć milczeniem :twisted: . Albo lepiej nie pomijać, bo jeszcze ktoś z czytających skusi się na miejscówkę i będzie równie rozczarowany jak ja :wink: .
Pierwszy raz miałam wątpliwą przyjemność spróbowania jajecznicy z proszku - okropieństwo. Z pokrojonymi w sześciany o boku ok. 2 cm szynką i serem nie bardzo wiedziałam co zrobić, ale problem szybko się rozwiązał - nic nie trzeba było robić, bo jedno i drugie okazało się niejadalne. Sytuację po tej stronie śniadaniowego bufetu ratował bekon, no ale cztery dni z rzędu jeść bekon :? .
Dla odmiany bufet na słodko to prawdziwy raj dla łasuchów. Czego tam nie było 8O :lol: ...
To pierwsze śniadanie przeciągnęło nam się tak długo, że na Piazza Garibaldi dotarliśmy dopiero po 10tej.


Wysiadamy z linea 2 i wychodzimy na plac przed dworcem.
Powiało nowoczesnością 8O . To dopiero co oddany do użytku rozbudowany węzeł przesiadkowy.

629.
Obrazek

630.
Obrazek

631.
Obrazek

632.
Obrazek



Plac wziął swoją nazwę od nazwiska Giuseppe Garibaldiego, bohatera narodowego i bojownika o wyzwolenie narodowe i zjednoczenie Włoch.
Ktoś jednak wyraźnie miał generałowi za złe udział w Risorgimento :? .

633.
Obrazek

634.
Obrazek



Okolica Piazza Garibaldi uważana jest za tą, której w pierwszej kolejności należy unikać. Jeśli mają cię w Neapolu napaść i okraść to najprędzej stanie się to tutaj. Takie przynajmniej przestrogi płyną z czeluści internetu. Faktem jest, że okolice dworca Napoli Centrale są zamieszkałe przede wszystkim przez imigrantów.

Okolica rzeczywiście nie zachęca do spacerów :roll: .

635.
Obrazek

636.
Obrazek

637.
Obrazek

638.
Obrazek

639.
Obrazek



Może dosyć już tych klimatów ...
Kierujemy się na główną Corso Umberto I. Tu jest zdecydowanie ładniej :D .


640.
Obrazek

641.
Obrazek

642.
Obrazek

643.
Obrazek



Nareszcie trafia się jakiś ładny widoczek, a psuje go budowa stacji metra :lol: . Budują oczywiście za unijne.
Ilość inwestycji w infrastrukturę i remontów zabytków jakie widzieliśmy, pozwala przypuszczać, że pozyskiwanie środków z UE idzie w Neapolu bardzo sprawnie.

645.
Obrazek

646.
Obrazek

647.
Obrazek

648.
Obrazek



W te okolice przygnała nas w zasadzie wyłącznie chęć ponownego przespacerowania się Via Tribunali. Tłoczna, gwarna, fantastyczna :hearts:

649.
Obrazek

650.
Obrazek

651.
Obrazek

652.
Obrazek

653.
Obrazek

654.
Obrazek

655.
Obrazek



656. Pomnik San Gaetano Thiene - Kajetan z Thieny
Obrazek

W 1547 roku w Neapolu wybuchła wojna domowa. Święty Kajetan miał prosić Pana Boga, by przyjął ofiarę jego życia dla zahamowania rozlewu krwi. Pan Bóg miał przyjąć ofiarę, ponieważ 7 sierpnia tego roku Kajetan zmarł.

Relikwie św. Kajetana złożono w grobowcu w kościele San Paolo Maggiore, przed którym stoi pomnik i spoczywają tu do dzisiaj.

(...)
Ostatnio edytowano 29.11.2015 23:50 przez marze_na, łącznie edytowano 4 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.11.2015 20:09

(...)

Po sąsiedzku mamy kościół San Lorenzo Maggiore. Tu zatrzymamy się na dłużej.

To co mnie zaskoczyło w neapolitanskich kościołach to duże tabliczki "no photo" przy wejściach. Stały w zasadzie wszędzie z wyjątkiem duomo.
Z zewnątrz tez nie ma tu co fotografować, bo cała fasada zastawiona jest rusztowaniem i przykryta szmatą.
W stojącym na przeciwko San Paolo Maggiore to samo :evil: .

Jednak to co tu najciekawsze na szczęście znajduje się pod ziemią.
Pod kościołem San Lorenzo odsłonięto pozostałości rzymskiego forum, które powstało na miejscu wcześniejszej greckiej agory.
Wykopaliska udostępniono do zwiedzania. Cena za bilet 9 euro, z artecard 7 euro. Skusiliśmy się :).

Wejście do wykopalisk prowadzi przez przylegający do kościoła klasztor.

657.
Obrazek

658.
Obrazek

659.
Obrazek

660.
Obrazek



Schodzimy schodami w dół do miasta sprzed 2000 lat. Są sklepy, piekarnia, warsztat... tak przynajmniej wynika z rozmieszczonych tabliczek :wink: . Całość jest charakterystycznym dla czasów Cesarstwa Rzymskiego macellum (kryte hale targowe).

661.
Obrazek

662.
Obrazek

663.
Obrazek

664.
Obrazek

665.
Obrazek

666.
Obrazek

667.
Obrazek

668.
Obrazek

669.
Obrazek

670.
Obrazek

A wszystko to na ruinach greckiego Neapolis sięgających V wieku p.n.e.


Wracamy na ulice współczesnego Napoli.
Bezpośrednio do kompleksu San Lorenzo przylega Via San Gregorio Armeno - uliczka bożonarodzeniowej szopki 8) .

671.
Obrazek

672.
Obrazek


Przy Via San Gregorio Armeno swoje warsztaty i sklepiki mają rzemieślnicy trudniący się sztuką wyrobu szopek bożonarodzeniowych.
Ale że jest lipiec? Nic nie szkodzi :D . Warsztaty pracują przez cały rok i są zawsze otwarte dla turystów.

Tradycję budowania szopek zawdzięczamy świętemu Franciszkowi z Asyżu, który postanowił odtworzyć we Włoszech miejsce narodzin dzieciątka i w grocie w Greccio umieścił żywe niemowlę wraz z rodzicami, aby uczcić w ten sposób narodziny Chrystusa. Pomysł spotkał się z uznaniem mieszkańców, a zwyczaj tworzenia żywych szopek błyskawicznie przyjął się w całych Włoszech.
W 1286 r. zbudowano pierwszą szopkę z użyciem figur. Początkowo figurki przedstawiały wyłącznie Świętą Rodzinę, potem także trzech króli i pasterzy. Dopiero pod koniec XV w. neapolitańscy rzemieślnicy zaczęli dołączać do szopek figury zwykłych ludzi, mieszczan, przedstawiecieli różnych zawodów podczas ich codziennych czynności. Precyzją, dbaniem o detale i starannym doborem materiałów uczynili ze swojego rzemiosła sztukę. Największy rozkwit szopek przypada na wiek XVIII, kiedy to nad szopkami bożonarodzeniowymi pracowali najlepsi architekci, krawcy, rzeźbiarze i złotnicy.

673.
Obrazek

674.
Obrazek

675.
Obrazek


Urok, popularność i wyjątkowość szopek neapolitańskich bierze się stąd, że przedstawiają przede wszystkim codzienne życie mieszkańców. Żłobek oraz typowe elementy sakralne są zazwyczaj umieszczone gdzieś z boku i stanowią tylko tło dla całej palety barwnych postaci. Znajdziemy wśród nich figurki rolników, rzemieślników różnej maści, piekarzy, kramarzy, rzeźników, tkaczy i garncarzy w ich miejscu pracy oraz z typowymi dla nich rekwizytami. Obowiązkowym elementem umieszczanym w szopce jest też jedzenie – kiełbasy, sery, ryby, talerze makaronów, bochny chleba, kosze owoców, worki mąki i gąsiory wina. Niektóre elementy szopki bywają ruchome, jak chociażby płynąca woda napędzająca koło młyńskie lub piekarz wkładający do rozżarzonego pieca bochny chleba.
(źródło: http://writeandtravel.blox.pl/2013/02/U ... nikow.html)

676.
Obrazek


Dzisiaj w neapolitańskich szopkach wystawianych przy Via San Gregorio Armeno rozpoznać można także postacie znane ze świata kultury, polityki czy sportu. Przyglądając się tym figurkom i zainteresowaniu, jakie wzbudzają można odnieść wrażenie, że same cieszą się już nie mniejszą sławą niż bożonarodzeniowe szopki.

677.
Obrazek

678.
Obrazek

679.
Obrazek


Równie popularna jest tu Pulcinella, postać z włoskiej commedia dell'arte, która jest ubrana na biało i nosi czarną maskę z charakterystycznym haczykowatym nosem. Sądząc po liczbie Pulcinelli w witrynach, na półkach i na wystawach musi być najpopularniejszą pamiątką przywożoną z Neapolu :) .

680.
Obrazek

681.
Obrazek

682.
Obrazek

683.
Obrazek


Uliczka jest fantastyczna :!:
Oglądając te cudeńka (NO CHINA obiecują ustawione w witrynach kartoniki) przechodzimy Via San Gregorio Armeno kilka razy :hut: .
Ostatnio edytowano 23.11.2015 21:56 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.11.2015 20:27

Cały czas mnie ten Neapol nie przekonuje :roll: ,

pozwolę sobie tak nieśmiało zapytać, kiedy popłyniemy TAM :?: :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.11.2015 20:37

Fajny ten Neapol. I potrafi zaskoczyć, jak tą gwarną uliczką, ruinami pod kościołem czy szopkami..
mysza73 napisał(a):Cały czas mnie ten Neapol nie przekonuje :roll: ,
pozwolę sobie tak nieśmiało zapytać, kiedy popłyniemy TAM :?: :smo:

Ale jesteś upie....wa... :roll: :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.11.2015 20:51

Via Tribunali... mega .... SŁODKA ;P :lool: :hearts: :sm:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone