Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.06.2022 22:04

piekara114 napisał(a):Mozaiki, czy w kopułach czy na ziemi zawsze mnie mega fascynuje.

Mam tak samo :D.


piekara114 napisał(a):Jedna mi zwłaszcza utkwiła w głowie, na Cyprze w jedym z monastyrów...

Na mnie największe wrażenie zrobiły mozaiki w Cappella Palatina w Palermo i w Bazylice di San Vitale w Ravennie.
I chyba już tak zostanie 8).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.06.2022 22:04

Rzym, Wyspa Tybrowa i Teatro Marcello

Kiedy w 2015 r. przylecieliśmy do Rzymu po raz pierwszy, miałam ze sobą kartkę A4 z wypisanymi drobnym maczkiem miejscami, które w Wiecznym Mieście zobaczyć wypada. Codziennie wieczorem skreślaliśmy z listy kolejne pozycje, a ja łapałam się za głowę ile ich jeszcze zostało :roll: :oczko_usmiech: .
Teraz podejście do zwiedzania mamy zdecydowanie luźniejsze, bez ciśnienia, że coś koniecznie trzeba albo że gdzieś nie zdążymy. Zawsze można wrócić :D .

Pierwszy pełny dzień w Rzymie to niespieszny spacer przez miejsca mniej lub bardziej nam już znane.
Z Zatybrza idziemy na Wyspę Tybrową zwaną również Tyberyńską. Już w starożytności wyspę połączono ze stałym lądem dwoma kamiennymi mostami.
Na wyspę przechodzimy trójprzęsłowym Mostem Cestiusza (Ponte Cestio). Most został zbudowany w I wieku p.n.e. na miejscu starszego mostu drewnianego. Pod koniec XIX wieku, w związku z pracami nad umocnieniem brzegu Tybru, część oryginalnego starożytnego mostu została rozebrana. Zachowano z niego jedynie centralne przęsło, a dwa przęsła boczne wzniesiono na nowo wykorzystując częściowo pierwotny materiał.

Obrazek

Obrazek


Od drugiej strony na Wyspę Tybrową prowadzi Ponte Fabrizio z 62 roku p.n.e.
Jest on najlepiej zachowanym w mieście mostem z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Obrazek


Na wyspie, przy Piazza S. Bartolomeo All'Isola, stoi Bazylika Św. Bartłomieja wzniesiona pod koniec X wieku.
W okresie baroku świątynię gruntownie przebudowano.

Obrazek

Obrazek

W 1000 roku cesarz Otton III złożył w kościele relikwie s. Wojciecha, które otrzymał od Bolesława Chrobrego na zjeździe gnieźnieńskim. Kilka lat później sprowadzono tu z południa Italii kości i skórę św. Bartłomieja Apostoła.

Obrazek


Z Wyspy Tybrowej wychodzimy prosto na Portyk Oktawii (Portico d'Ottavia).

Obrazek


Pierwszy portyk w tym miejscu został wzniesiony w 146 p.n.e. Między 33 a 23 p.n.e. na polecenie Oktawiana Augusta całkowicie go przebudowano i nazwano na cześć siostry cesarza, Oktawii.
Do czasów obecnych zachowała się jedynie niewielka część starożytnej budowli i raptem kilka kolumn z ponad trzystu, jakie zdobiły ją pierwotnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Te kolumny to z kolei pozostałości po Świątyni Apollina Sozjanusa z 431 p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najciekawsza budowla w tej części Rzymu to jednak Teatr Marcellusa (Teatro di Marcello).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ten starożytny teatr rzymski wzniesiono w I wieku p.n.e. Budowę rozpoczął Juliusz Cezar, a po jego śmierci wznowił ją Oktawian August dedykując budowlę swojemu przedwcześnie zmarłemu (w wieku zaledwie 19 lat) siostrzeńcowi Markowi Klaudiuszowi Marcellusowi.

Obrazek

Obrazek


Po upadku cesarstwa i nastaniu chrześcijaństwa Teatr Marcellusa podzielił los innych monumentalnych pogańskich budowli Rzymu - przez kolejne wieki traktowano go jak kamieniołom i rozbierano kawałek po kawałku :? :roll: .
Do czasów współczesnych z teatru zachował się jedynie dwukondygnacyjny fragment ściany widowni, wkomponowany w gmach Pałacu Savellich wzniesionego w latach 1523-1527.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obok Teatro Marcello stoi gmach Wielkiej Synagogi. Znak to, że za chwilę znajdziemy się na terenie dawnego żydowskiego getta.

Obrazek

Obrazek


CDN :hut:

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2491
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.07.2022 10:41

W Rzymie byliśmy na początku października 2019. Była przepiękna słoneczna pogoda ( Polskę opuszczaliśmy w strugach deszczu i kurtkach. Tego miasta nie sposób nie pokochać :hearts:
Gdyby świat był mniejszy i nie miałabym jeszcze tylu planów, to wracałabym do Rzymu systematycznie.
Dokładnie czytam i ogladam ostatni odcinek , bo na wysepce nie byliśmy. Następnym razem :D
Ps. Czytam i ogladam z lotniska w Amsterdamie, bo czekam na przesiadkę :D .
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.07.2022 10:53

wiola2012 napisał(a):Gdyby świat był mniejszy i nie miałabym jeszcze tylu planów, to wracałabym do Rzymu systematycznie.

Ja mogę napisać, że gdyby Italia była mniejsza i nie miałabym jeszcze tylu planów, to wracałabym do Rzymu systematycznie :mrgreen: .


wiola2012 napisał(a):Ps. Czytam i oglądam z lotniska w Amsterdamie, bo czekam na przesiadkę .

Życzę mnóstwa wrażeń za oceanem :!:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2491
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.07.2022 11:29

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Ps. Czytam i oglądam z lotniska w Amsterdamie, bo czekam na przesiadkę .

Życzę mnóstwa wrażeń za oceanem :!:

Dziękuję :smo:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.07.2022 12:08

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Gdyby świat był mniejszy i nie miałabym jeszcze tylu planów, to wracałabym do Rzymu systematycznie.

Ja mogę napisać, że gdyby Italia była mniejsza i nie miałabym jeszcze tylu planów, to wracałabym do Rzymu systematycznie :mrgreen: .
A ja mogę napisać, że i tak będę wracać do Rzymu systematycznie :oczko_usmiech:

Melduję się powrocie :smo:
Mąż każe szykować kolejną wizytę na Sycylii, co u niego nie jest takie normalne :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.07.2022 12:20

mysza73 napisał(a):Melduję się powrocie :smo:

Podglądałam wczoraj tablice odlotów na aeroporto w Katanii czy rajan jakiejś niespodzianki Wam nie przyszykował :smo: .


mysza73 napisał(a):Mąż każe szykować kolejną wizytę na Sycylii, co u niego nie jest takie normalne :lol:

To co, we wrześniu? :oczko_usmiech:
Mój Małżonek natomiast chce swoje kolejne imieniny spędzić na imprezie w Palazzolo Acreide :mrgreen: . I nawet upały go nie odstraszają :roll: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.07.2022 13:01

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Melduję się powrocie :smo:

Podglądałam wczoraj tablice odlotów na aeroporto w Katanii czy rajan jakiejś niespodzianki Wam nie przyszykował :smo: .
Wszystko było git :oczko_usmiech:


marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Mąż każe szykować kolejną wizytę na Sycylii, co u niego nie jest takie normalne :lol:

To co, we wrześniu? :oczko_usmiech:
Nie no, na ten rok już wystarczy Sycylii :wink:
Ale w przyszłym wracamy :lol:

marze_na napisał(a):Mój Małżonek natomiast chce swoje kolejne imieniny spędzić na imprezie w Palazzolo Acreide :mrgreen: . I nawet upały go nie odstraszają :roll: .
Mój mąż stwierdził, że po kilku dniach się zaaklimatyzował i było ok :lol:
Woda była fantastyczna i ludzi mało :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.07.2022 15:17

marze_na napisał(a):Kiedy w 2015 r. przylecieliśmy do Rzymu po raz pierwszy, miałam ze sobą kartkę A4 z wypisanymi drobnym maczkiem miejscami, które w Wiecznym Mieście zobaczyć wypada. Codziennie wieczorem skreślaliśmy z listy kolejne pozycje, a ja łapałam się za głowę ile ich jeszcze zostało :roll: :oczko_usmiech: .
Teraz podejście do zwiedzania mamy zdecydowanie luźniejsze, bez ciśnienia, że coś koniecznie trzeba albo że gdzieś nie zdążymy. Zawsze można wrócić :D .
Skąd ja to znam. Ale do takiego podejścia trzeba dorosnąć, a może bardziej dojrzeć..wszystkiego nie zobaczymy, ale trzeba dążyć, aby różne miejsca na świecie zobaczyć...

Co mnie każdorazowo w relacjach z Rzymu zaskakuje (choć to nie najlepsze słowo), tam na każdym kroku nie można się nudzić, zawsze jest coś ciekawego i innego do zobaczenia...

wiola2012 napisał(a):Ps. Czytam i ogladam z lotniska w Amsterdamie, bo czekam na przesiadkę :D .
Spokojnej podróży.

mysza73 napisał(a):Mąż każe szykować kolejną wizytę na Sycylii, co u niego nie jest takie normalne :lol:
I dziwisz się, że nie masz czasu na Grecję...

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.07.2022 14:47

Buongiorno :D
Możemy ruszać dalej :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.07.2022 12:02

piekara114 napisał(a):Co mnie każdorazowo w relacjach z Rzymu zaskakuje (choć to nie najlepsze słowo), tam na każdym kroku nie można się nudzić, zawsze jest coś ciekawego i innego do zobaczenia...

Zdecydowanie jest to miasto, do którego wracać. Po dwóch wizytach ciągle sporo mamy zostawione "na następny raz".


mysza73 napisał(a):Buongiorno :D
Możemy ruszać dalej :oczko_usmiech:

Jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu :D .
Ale nie pogniewam się, jak zabierzesz nas w swojej relacji do Doliny Noto :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.07.2022 12:20

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Buongiorno :D
Możemy ruszać dalej :oczko_usmiech:

Jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu :D .
Ale nie pogniewam się, jak zabierzesz nas w swojej relacji do Doliny Noto :smo: .

Jak tylko wynajdę coś na wrzesień, to z przyjemnością wrócę wspomnieniami na Sycylię :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2022 13:31

Rzym, dzielnica żydowska

W połowie XVI wieku, na mocy bulli papieża Pawła IV, wprowadzono absolutną izolację Żydów w gettach, które miały powstać we wszystkich miastach podległych Stolicy Apostolskiej.

Zamknięta dzielnica dla żydowskiej społeczności w Rzymie wyznaczona została na obszarze jednego hektara, pomiędzy ulicami via del Portico di Ottavia, obecną Via Catalana, Piazza delle Cinque Scole i Tybrem. Otoczono ją murem z dwiema bramami, otwieranymi o świcie i zamykanymi po zmierzchu. Tak utworzone getto zamieszkiwało wówczas około 2 tys. osób. Kolejni papieże albo nakładali na społeczność żydowską nowe nakazy i ograniczenia, albo je łagodzili, a nawet częściowo znosili.
Finalnie obszar rzymskiego getta został powiększony do około 3 hektarów.

Po zjednoczeniu Włoch i włączeniu do nich Państwa Kościelnego wraz z Rzymem, 20 kwietnia 1870 r., po przeszło trzech wiekach istnienia, getto rzymskie zostało definitywnie zlikwidowane. Mimo zdjęcia przymusu mieszkania w getcie, wielu mieszkańców pozostało w tej okolicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Spacerując dziś po wyrosłej na gruzach getta dzielnicy żydowskiej co rusz trafiamy na koszerną restaurację czy sklepik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kiedyś Mysza zmyła mi głowę, że nie byłam u żółwików :roll: . No to nadrobiłam :smo: .
Oto Fontana delle Tartarughe na Piazza Mattei.

Obrazek

Obrazek


Opuszczamy teren dawnego getta i trafiamy wprost na plac Largo di Torre Argentina.

Obrazek

Obrazek


Znajdują się tu pozostałości m.in. czterech świątyń wzniesionych między VI, a I wiekiem p.n.e.
Ruiny tych starożytnych budowli odkryto w latach 1926-1928 podczas wyburzania znajdującej się w tym miejscu średniowiecznej zabudowy.
Obecnie na Largo di Torre Argentina znajdują schronienie bezpańskie koty, a do miejsce przylgnęło miano kociej kuwety :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę eleganckiego Rzymu z okolic Corso Vittorio Emanuele II.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I docieramy na mój chyba ulubiony rzymski plac 8) .

Obrazek


CDN

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.07.2022 16:53

marze_na napisał(a):Kiedyś Mysza zmyła mi głowę, że nie byłam u żółwików :roll: . No to nadrobiłam :smo: .
Oto Fontana delle Tartarughe na Piazza Mattei.
No ale tylko jednego żółwika dałaś 8O

:smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2022 18:12

mysza73 napisał(a):No ale tylko jednego żółwika dałaś

Chyba mnie ta fontanna nie urzekła :oops: :oczko_usmiech: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone