Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.06.2022 12:12

Zatybrze (wł. Trastevere)

Rzymskie Trastevere znaliśmy dotąd z jednego tylko popołudniowego spaceru (klik).
Tamten zachwyt sprawił, że tym razem zadomowiliśmy się tu na dłużej i zdecydowanie lepiej poznaliśmy okolicę. Na co nie było czasu wtedy, nadrobiliśmy teraz :).

Klimat generalnie pozostał ten sam 8) . Brukowane wąskie uliczki, kolorowe, acz mocno odrapane fasady kamienic i zieleń zwisająca z balkonów albo wspinająca się po elewacji i te wszechobecne donice z różnym kwieciem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do tego mnóstwo barów, kafejek, knajpek, trattorii, restauracji ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


a o rozrywkę zadbają uliczni grajkowie i inni performerzy :).

Obrazek

Obrazek


W całej masie szpecących Zatybrze tagów i innych bazgrołów znaleźć można jeszcze ciekawy mural czy graffiti.

Obrazek

Obrazek



Sercem dzielnicy zdaje się być Piazza di Santa Maria in Trastevere z fontanną o tej samej nazwie :D .

Obrazek

Obrazek


Kiedy zaglądamy tu zaraz po śniadaniu jest jeszcze niemal zupełnie pusto 8) .
Przy placu stoi Bazylika Św. Marii na Zatybrzu, jeden z najstarszych kościołów w Rzymie.

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 27.06.2022 17:29 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.06.2022 12:14

Pierwsze wzmianki o budowie Santa Maria in Trastevere pochodzą z VIII wieku, z czasów Hadriana I (772-795). Obecny układ bazyliki jest wynikiem przebudowy dokonanej w XII wieku przez papieża Innocentego II.
W górnej części fasady znajduje się mozaika z XIII wieku przedstawiająca tronującą Matkę Bożą i 10 postaci kobiecych symbolizujących ewangeliczne Panny Mądre i Głupie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Portyk prowadzący do bazyliki dobudowano w 1702 roku. Składa się z pięciu arkad w stylu jońskim, a balustrada u góry ozdobiona jest figurami papieży.

Obrazek

Obrazek


Trójnawowe wnętrze dzielą granitowe kolumny pochodzące z term Karakali.

Obrazek


Już na wejściu można się pozachwycać pięknym drewnianym sufitem z początku XVII w. :)

Obrazek

Obrazek


Ale to co robi na nas największe wrażenie to udekorowana mozaikami absyda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Te zachwycające mozaiki powstały w XIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Warto też zajrzeć do Kaplicy Altemps.

Obrazek


Na ołtarzu umieszczony jest obraz Madonna della Clemenza według różnych źródeł datowany na VI - VIII wiek.
Obraz ten jest jedną z pięciu najstarszych zachowanych ikon maryjnych okresu średniowiecza.

Obrazek

Obrazek


To nie ostatni kościół, do którego zajrzeliśmy na Zatybrzu :D :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.06.2022 12:38

Santa Maria Trasteverska jest zjawiskowym obiektem, samo Trastevere oczywiście da się znieść ;0

z Ciekawości ile płaciliście za tego apartmana w vicolo?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.06.2022 13:04

tony montana napisał(a):z Ciekawości ile płaciliście za tego apartmana w vicolo?

Zapłaciliśmy za apartament 432 € za 6 dni. Do tego osobno city tax 3,50 € za osobę za dzień.

Z ciekawości sprawdziłam ile w tym roku trzeba zapłacić za 6 dni na początku września:
750 € z bezpłatnym odwołaniem parę dni przed przyjazdem
658 € w ofercie bezzwrotnej :roll:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.06.2022 13:10

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):z Ciekawości ile płaciliście za tego apartmana w vicolo?

Zapłaciliśmy za apartament 432 € za 6 dni. Do tego osobno city tax 3,50 € za osobę za dzień.

Z ciekawości sprawdziłam ile w tym roku trzeba zapłacić za 6 dni na początku września:
750 € z bezpłatnym odwołaniem parę dni przed przyjazdem
658 € w ofercie bezzwrotnej :roll:


Tak, ceny oszalały wszędzie. Apartmanów, wynajmu aut, paliwa etc

Póki co udało mi się "chwycić" dwa hotele w dobrej cenie (na 4 i 3 dni) w zachodniej Francji, ale w sumie nie wiem czy pojedziemy na tak krótko taki kawal (mam kilka krótkich urlopów w tym roku).
Ceny noclegów "przelotowych" w fajnych miejscach typu Akwizgran powalają (bez 150-200 Euro za trójkę nie podchodź)

:(
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.06.2022 16:30

tony montana napisał(a):Tak, ceny oszalały wszędzie. Apartmanów, wynajmu aut, paliwa etc

Wszędzie nie sprawdzałam, ale we Włoszech ceny noclegów poszły wyraźnie do góry. Nasze ubiegłoroczne miejscówki z Umbrii na wrzesień 2022 są ok. 30% droższe.
W Lombardii też tanio nie było, ale jak zobaczyłam ile muszę zapłacić w Bari w październiku to się złapałam za głowę :roll: .

tony montana napisał(a):Ceny noclegów "przelotowych" w fajnych miejscach typu Akwizgran powalają (bez 150-200 Euro za trójkę nie podchodź)

Nieźle :evil:.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.06.2022 16:43

marze_na napisał(a):W Lombardii też tanio nie było, ale jak zobaczyłam ile muszę zapłacić w Bari w październiku to się złapałam za głowę :roll:
Aż tak źle? Ja nie patrzymam, choć myślałam o locie w październiku do Bari, bo stałe gdzieś w głowie siedzi....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.06.2022 16:54

piekara114 napisał(a):Aż tak źle? Ja nie patrzymam, choć myślałam o locie w październiku do Bari, bo stałe gdzieś w głowie siedzi....

Złapałam 4 noce za 300 euro z bezpłatnym odwołaniem.
Było trochę ofert ciut tańszych, ale nie do końca mi pasowały.
W 2018 w Bari wybieraliśmy w przedziale 40-45 euro za dobę :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.06.2022 07:15

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Aż tak źle? Ja nie patrzymam, choć myślałam o locie w październiku do Bari, bo stałe gdzieś w głowie siedzi....

Złapałam 4 noce za 300 euro z bezpłatnym odwołaniem.
Było trochę ofert ciut tańszych, ale nie do końca mi pasowały.
W 2018 w Bari wybieraliśmy w przedziale 40-45 euro za dobę :oczko_usmiech: .

To moje 475 euro za tydzień w Scicli nie jest takie złe :lol:
A lokalizacji ... no sama wiesz :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.06.2022 22:12

No to Marzena mnie zaskoczyłaś.
Ja sobie budżet ustawiałam na 50/55 eur za 3 os, a teraz plany na podróże w parze, więc zamierzałam obniżyć pułap....

Powiem Wam, że patrząc na to, co dzieje się z cenami (choć nocleg w Grecji mam w fajnej cenie, zobaczę jak na miejscu, choć nie liczę, że będzie tak korzystnie jak rok temu na Kassandrze) , kosztami najmu samochodu i cenami paliwa, biorę pod uwagę, że jesienią będzie wypad z bp do jakiegoś miejskiego hotelu.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.06.2022 07:53

piekara114 napisał(a):Ja sobie budżet ustawiałam na 50/55 eur za 3 os

Rezerwowaliśmy jakoś tydzień temu. W Bari ceny za apartament / studio dla 2 osób, przy założeniu bezpłatnego odwołania i ocenie powyżej 8 można zaczynały się od 60 euro. Ja celowałam raczej w oceny powyżej 9, zależało mi na bardzo konkretnej lokalizacji i późnym check-in i tak skończyło się na 75 euro za dobę.

Ale żeby nie było, że ta Italia taka straszna to za takie widoki na Ischii płacimy 50euro :D .

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2022 11:22

Widok ekstra. :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.06.2022 12:04

Zatybrze, cz.II

Zaglądamy do Bazyliki św. Chryzogona.
Kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, a fasadę z portykiem dobudowano w 1626 roku.

Obrazek


We wnętrzu znowu starożytne granitowe kolumny i bogato zdobiony kasetonowy sufit.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W absydzie mozaika z z XIII wieku.

Obrazek


Spacerujemy dalej przez Zatybrze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czasem trafia się mniej uroczy zakątek :roll: .
Żeby niebyło, że za bardzo cukruję :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.06.2022 12:04

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu, jak głosi legenda, została zbudowana na rodzinnym domy Cecylii, szlachetnie urodzonej rzymianki, która w III wieku poniosła męczeńską śmierć za wiarę chrześcijańską.
Ciało Cecylii odnaleziono w nienaruszonym stanie w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki. W 1599 roku podczas prac renowacyjnych otworzono sarkofag, w którym w cyprysowej skrzyni spoczywało wciąż nienaruszone przez czas ciało świętej.

Obrazek

Obrazek


Nad ołtarzem znajduje się gotyckie cyborium z 1293 r. autorstwa Arnolfo di Cambio. Pod ołtarzem natomiast umieszczono marmurową figurę św. Cecylii z 1600 r.

Obrazek

Obrazek


W absydzie to, co przyciągnęło mnie do tego kościoła 8) . Mozaika z 820 r. przedstawiająca Chrystusa w otoczeniu świętych.

Obrazek


Najprzyjemniej spaceruje się po Zatybrzu w porze sjesty.
Służby komunalne zdołały uprzątnąć już sterty śmieci z poprzedniego wieczora :oczko_usmiech: , a ruch turystyczny jeszcze niewielki 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W następnym odcinku przeniesiemy się już w inne rejony Rzymu :hut: .

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2022 12:59

Mozaiki, czy w kopułach czy na ziemi zawsze mnie mega fascynuje. Jedna mi zwłaszcza utkwiła w głowie, na Cyprze w jedym z monastyrów, zlota mozaika na ścianie, można ją oglądać wręcz opierając nos na poszczególnych kosteczkach... Perfekcja w ułożeniu
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone