Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.03.2022 09:11

Foligno, cz.II

Od wschodu i północy centro storico ograniczone jest rzeką Topino.

Obrazek

Obrazek


Nie jest to miasto z pierwszych stron przewodników po Umbrii, Region ma niewątpliwie atrakcyjniejsze miasta i miasteczka niż Foligno.
Żeby przyjeżdżać tu specjalnie nie namawiam, ale przejeżdżając obok na pewno warto się zatrzymać, wypić kawę, kupić lody i pospacerować.
Natomiast jako baza wypadowa Foligno sprawdziło się doskonale. Jest świetnie skomunikowane, z licznymi barami, trattoriami i pizzeriami, do tego czyste i zadbane. Było gdzie poszwendać się w wolnych chwilach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Placyki, kościoły, czasem jakieś palazzo ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Warty uwagi jest na pewno najstarszy kościół Foligno, Basilica di Santa Maria Infraportas na Piazza San Domenico.

Obrazek

Obrazek


Kościół pochodzi z XI w. Na ścianach i filarach trzynawowego wnętrza zachowały się liczne freski, które powstawały między XIV, a XVI wiekiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najcenniejsza w kościele jest znajdująca się na początku lewej nawy kaplica Wniebowzięcia NMP z XII wieku. To ona skrywa najstarsze freski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 21.03.2022 11:10

Bardzo ładne miasteczko - tylko mało ludzi ...
No ale akurat to w zwiedzaniu nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie :)

Jestem gotowy na pierwszą wycieczkę :hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.03.2022 11:59

Przy następnej wizycie w Umbrii (oby szybko :D ) zajrzę koniecznie do Foligno :oczko_usmiech:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 21.03.2022 12:36

Może my też? Jest tam molto sympatycznie :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.03.2022 10:23

p_majer napisał(a):Bardzo ładne miasteczko - tylko mało ludzi ...

Pewnie dlatego, że mało turystów tam trafia. Włosi zapełniali ulice dopiero wieczorami.


mysza73 napisał(a):Przy następnej wizycie w Umbrii (oby szybko ) zajrzę koniecznie do Foligno

maxredaktor napisał(a):Może my też? Jest tam molto sympatycznie

To może zajrzyjcie w trakcie turnieju Giostra della Quintana :D .
My przyjechaliśmy o dwa tygodnie za wcześnie. Była tylko możliwość obejrzenia oficjalnego treningu, ale zasiedzieliśmy się w Spoleto i nie zdążyliśmy wrócić.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.03.2022 11:08

Foligno po raz trzeci. I ostatni :D

Nie mam w tym tygodniu dostępu do komputera, mam za to bardzo dużo czasu :roll: . Taki niefart :lol: .
Pisanie relacji na komórce zawsze wydawało mi się bardzo karkołomne, ale spróbuję z małym suplemencikiem Foligno :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak na włoskie miasto przystało, w Foligno kościołów bez liku.
Najczęściej jednak albo były zamknięte albo tak mało atrakcyjne wewnątrz, że nie marnowaliśmy miejsca na karcie :wink: .

Ciekawą fasadą wyróżnia się koscioł San Salvatore pochodzący z XII wieku.

Obrazek


Były kościół San Domenico przekształcono na audytorium, w którym odbywają się koncerty muzyki klasycznej i współczesnej.

Obrazek

Obrazek


Chiesa di Sant'Agostino z XVII-wieczną fasadą przejęła rolę katedry na czas naprawy zniszczeń po trzesieniu ziemi w tej właściwej katedrze.

Obrazek


Najbardziej klimatycznie robiło się rzecz jasna wieczorem. Zapalały się światełka, zapełniały się knajpiane stoliki, ciche za dnia miasto zaczynało żyć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Suplemencik zakończymy na najbardziej reprezentacyjnym Piazza della Repubblica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Aaaaa, jeszcze słowo o kulinarnej stronie Umbrii.
Region słynie z doskonałego mięsa i wędlin. Na stołach królują też dziczyzna oraz trufle.
Musieliśmy trafić do Umbrii, żeby wreszcie spróbować trufli 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.03.2022 11:15

marze_na napisał(a):
Najbardziej klimatycznie robiło się rzecz jasna wieczorem. Zapalały się światełka, zapełniały się knajpiane stoliki, ciche za dnia miasto zaczynało żyć.
Mój mąż zawsze powtarza, że Włosi są jak krety :roll: ... w dzień ich nie widać a wychodzą po zmroku :lol:
Dla niego to nienormalne, bo on ma zupełnie odwrotnie :wink:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4715
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.03.2022 21:02

Domyślam się, że te piękne proporce ozdabiające miasto mają związek z opisanym przez Ciebie turniejem Giostra della Quintana.
Bardzo mi się podobają te uliczki w ich towarzystwie. Ciekawie czy równie pięknie wyglądają, gdy proporce zostaną zdjęte po zakończeniu turnieju.
No chyba że się źle domyślam i proporce wiszą tam przez cały rok.

Czy smakowały Ci trufle ?. Ja nigdy ich nie jadłam więc nie wiem nawet, jak mogą smakować.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.03.2022 10:48

mysza73 napisał(a):Mój mąż zawsze powtarza, że Włosi są jak krety ... w dzień ich nie widać a wychodzą po zmroku

Dobre :lol: .


mysza73 napisał(a):Dla niego to nienormalne, bo on ma zupełnie odwrotnie

Dla mnie nienormalne jest, jak ich widzę nad porcją steka o 20-21 :roll: .


megidh napisał(a):Domyślam się, że te piękne proporce ozdabiające miasto mają związek z opisanym przez Ciebie turniejem Giostra della Quintana.

Wydaje mi się, że to tylko przy okazji tego turnieju i zdecydowanie dodają tu uroku :D .
My w ogóle mamy szczęście do takich dekoracji.
W Arezzo byliśmy przed Giostra del Saracino, a Sienie przed słynnym Palio.


megidh napisał(a):Czy smakowały Ci trufle ?

Zostałam wielką fanką :D. Smakowały mi i z pastą i z bruschettą.


Kurcze, liczylam na jakieś uznanie za napisanie odcinka na smartfonie :roll: :wink: .
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 23.03.2022 10:55

marze_na napisał(a): ...
Kurcze, liczylam na jakieś uznanie za napisanie odcinka na smartfonie :roll: :wink: .


Wielki szacun :lol: :lol: :lol:
Możesz pisać nawet na telefonie stacjonarnym - niecierpliwie czekam na dalsze wpisy. :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.03.2022 11:00

marze_na napisał(a):Kurcze, liczylam na jakieś uznanie za napisanie odcinka na smartfonie :roll: :wink: .
No szacun, szacun :oczko_usmiech:

Ale jak mogłaś dopuścić do sytuacji, że nie masz dostępu do kompa :roll: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.03.2022 12:27

p_majer napisał(a):Możesz pisać nawet na telefonie stacjonarnym - niecierpliwie czekam na dalsze wpisy.

Haha, to może jednak zostanę przy komórkowym :roll: :smo:.

mysza73 napisał(a):Ale jak mogłaś dopuścić do sytuacji, że nie masz dostępu do kompa

Jak dobrze pójdzie to jutro odzyskam dostęp :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.03.2022 12:48

Spoleto, 29.08

Częste połączenia między Foligno a Spoleto zapewnia Trenitalia. W biletomacie na stacji kupujemy bilety po 3.35 € od głowy. Podróż trwa ok 20 minut. Po drodze można m.in. popatrzeć na Trevi, gdzie rzecz jasna też się udamy :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I już jesteśmy w Spoleto.

Obrazek

Idąc od stacji kolejowej do historycznego centrum Spoleto wchodzimy przez Porta San Gregorio. Zaraz za bramą przy Piazza Garibaldi zatrzymuje nas bazylika San Gregorio Maggiore.
Świątynia poświęcona jest kapłanowi że Spoleto, św Grzegorzowi, który zginął męczeńską śmiercią prześladowany przez cesarza Maksymiliana.

Obrazek

Obrazek

Kościół zbudowano w 1079 roku i mimo, że później kilkukrotnie go przebudowywano, zachował romański styl.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wnętrzu można obejrzeć freski z okresu od XII do XV wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy jeszcze do krypty poświęconej męczennikom za wiarę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy bazylikę. Wychylamy szybkie espresso w barze przy przy Piazza Garibaldi i przez Via dell'Anfiteatro idziemy odhaczyć kolejną pinezkę, jaką mamy na naszej mapie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z amfiteatru, który zbudowano w Spoleto w II wieku pozostało dziś tylko trochę murów. Część kamienia z tej starożytnej budowli na przestrzeni wieków użyto do wznoszenia innych zabytków, m.in. wieży katedry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Chociaż mamy stąd już bardzo blisko do katedry udamy się tam później.

Obrazek

Na razie mamy w planie spacer wokół zamku Rocca Albornoziana.

Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 19:01 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13784
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.03.2022 18:43

Pierwsze zdjęcie wnętrza San Gregorio Maggiore almost identyczne jak katedry w Trani, no porównaj :)
Ach te miasteczka na wzgórzach ...

Ale ale, ja już do Italii więcej nie jadę !
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.03.2022 18:54

tony montana napisał(a):Pierwsze zdjęcie wnętrza San Gregorio Maggiore almost identyczne jak katedry w Trani, no porównaj

Porównałam :D .
I większego podobieństwa nie widzę :wink:.
W Trani jednak bardziej na bogato.


tony montana napisał(a):Ale ale, ja już do Italii więcej nie jadę !

Straszna kara jak dla mnie :? .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone