Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 20.10.2017 08:30

marze_na napisał(a):O włoskich pociągach w praktyce



Bardzo, bardzo cenne informacje, dziękuję :)
Arezzo dotychczas nie miałam w planie, ale chyba zmienię plany bo widzę, że warto ;)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 20.10.2017 09:24

Hej!!!

No WRESZCIE.
Nawet nie wiesz ile kosztowało mnie, żeby sie u Was w relacji zameldować :o , ale musiałem to zrobić, bo czekałem na nią niecierpliwie. Przez najbliższy tydzień nie będę mógł chyba komentować, ale na pewno będę codziennie przeglądał ten wątek :)
Piękna zajawka 8)
Jest też moja ukochana Siena. Wiedziałem, że Jej nie odpuścicie :hearts:

Pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.10.2017 17:33

kmichal napisał(a):... często te pociągi kursują ... 8O ...

Pisałam przecież, że częstotliwość kursów pociągów trenitalii robi wrażenie :D .


Magda O. napisał(a):Bardzo, bardzo cenne informacje, dziękuję :)

Cieszę się, że mogłam pomóc. Nam taka forma podróżowania po miastach Italii przypasowała.
Mamy do zrealizowania jeszcze przynajmniej dwie trasy :hut: .


Mikeee napisał(a):Hej!!!
No WRESZCIE.
Nawet nie wiesz ile kosztowało mnie, żeby sie u Was w relacji zameldować :o , ale musiałem to zrobić, bo czekałem na nią niecierpliwie.

Cześć Michał. Bardzo się cieszę, że zajrzałeś :D . Doceniam, że mimo przeszkód :smo: .


Mikeee napisał(a):Przez najbliższy tydzień nie będę mógł chyba komentować, ale na pewno będę codziennie przeglądał ten wątek :)

Nie pochwaliłeś się ostatecznie planami na urlop. No nic, będzie relacja niespodzianka 8) . Słoneczka życzę!
Codziennie raczej nie uda mi się pisać, ale jeszcze dzisiaj coś się pojawi. Tylko skończę oglądać Medyceuszy - Władców Florencji :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.10.2017 19:09

Fortezza Medicea

Pochodząca z XV w. Forteca Medyceuszy przeszła w ostatnich latach gruntowny remont. Odrestaurowana, ponownie została otwarta dla turystów w czerwcu 2016 roku. Wnętrza udostępniono jako przestrzeń dla kultury i sztuki. Wstęp jest bezpłatny, prezentowane wystawy są zmienne.

Obrazek

Obrazek


Tak trafiamy na wystawę rzeźby i rysunku Ugo Rivy. Nazwisko oczywiście nic nam nie mówi, ale prezentowane prace bardzo przypadają nam do gustu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.10.2017 19:10

Wychodzimy na zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kręcimy się przez chwilkę, na otwartej przestrzeni upał mocno daje się we znaki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przewodnik obiecywał, że z murów można podziwiać panoramę miasta :? .

Obrazek

Obrazek


Widoczki na okolicę miłe dla oka 8) .

Obrazek

Obrazek


:papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 20.10.2017 20:46

Super rysunki, rzeźby i widoczki :D . Piękny kraj artystów.
pzdr. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.10.2017 13:24

Katedra w Arezzo elegancka!
Podziwiam rozgryzienie włoskiego systemu komunikacji kolejowej, no, to Wasz którys raz więc na pewno jest już teraz łatwiej, ale od czegoś trzeba było zacząć kiedyś

Ciekaw jestem, czy dotarliście do Urbino, w pewnym sensie pierwsze zdjęcia katedry przypominają mi to miasto

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.10.2017 18:54

tiwa napisał(a):Piękny kraj artystów.

Chyba nie ma drugiego, który dałby ich światu aż tylu :D .


tony montana napisał(a):Podziwiam rozgryzienie włoskiego systemu komunikacji kolejowej, no, to Wasz którys raz więc na pewno jest już teraz łatwiej, ale od czegoś trzeba było zacząć kiedyś

Włoska kolej to twór bardzo przyjazny i naprawdę niezbyt skomplikowany. Na stronie trenitalii wszystko podane jest jak na tacy.
Większym wyczynem wydaje mi się szukanie miejsc parkingowych w dużych włoskich miastach :oczko_usmiech: . O jeżdżeniu po ukochanym Napoli nawet nie wspominam :roll: :lol: .


tony montana napisał(a):Ciekaw jestem, czy dotarliście do Urbino

Urbino to akurat miejscowość, której odwiedzenie wymaga posiadania samochodu. Przewidziana dla Toskanii 2.0 :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.10.2017 21:02

Piazza Grande i Giostra del Saracino

Główny plac Arezzo (i miasto w ogóle) kojarzyć można z filmu Życie jest piękne (wł. La Vita è Bella)




Idziemy podcieniami Palazzo delle Logge, który zaprojektowany został przez Giorgio Vasariego.

Obrazek

Obrazek



Sytuacja na Piazza Grande nie wygląda najlepiej :? . W sumie mogliśmy się tego spodziewać. Dlaczego, o tym za chwilę.

Obrazek

Obrazek


Zabudowa placu to zadziwiająca mieszanka stylów architektonicznych różnych epok. Oprócz wspomnianego już Palazzo delle Logge z 1573 r. plac zamykają XIII-wieczna romańska absyda kościoła Santa Maria della Pieve i sąsiadujący z nim XVII-wieczny Palazzo del Trybunale.

Obrazek


Dalej stoi Palazzo Fraternita dei Laici, pierwotnie gotycki, rozbudowany w XV w. w stylu renesansowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Rusztowania, trybuny, koparki i góry piasku zdecydowanie nie pomagają w udanych ujęciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Za nieco ponad tydzień Piazza Grande stanie się areną turnieju Giostra del Saracino.
Ten średniowieczny turniej rycerski odbywa się regularnie od 1931 roku, kiedy po długiej przerwie powrócono do jego organizacji. Tradycje Giostry sięgają znacznie dalej, a pierwszy zachowany zapis zasad rządzących turniejem pochodzi z XVII w.
W turnieju rywalizują ze sobą cztery historyczne dzielnice Arezzo reprezentowane przez rycerzy na koniach. Ich zadanie polega na celnym wbiciu włóczni w tarczę umieszczoną na kukle Saracena. Trofeum dla zwycięzcy jest z złota lanca.


Kiedy okazało się, że w terminie turnieju czyli w pierwszą niedzielę września będziemy jeszcze w Toskanii, zareagowaliśmy z euforią :mrgreen: . Ale im dłużej dyskutowaliśmy wszystkie za i przeciw (logistyka i koszty), tym entuzjazm gasł coraz szybciej. Ostatecznie nasze rozważania skończyły się tym samym stwierdzeniem co zawsze, kiedy przychodzi nam coś odpuścić - następnym razem :oczko_usmiech: .


Jak wygląda Giostra del Saracino? Tak :!:




Nie wiem ile razy obejrzałam już ten film, ale za każdym razem jestem tak samo zachwycona. Fantastyczna atmosfera :hearts: .

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.10.2017 21:03

Wracajmy do naszego sierpniowego Arezzo.
O zbliżającym się turnieju świadczą nie tylko prace na Piazza Grande. Na ulicach miasta powiewają już flagi w barwach każdej z dzielnic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Podczas naszego pobytu przygotowania do wielkiego rycerskiego turnieju było nie tylko widać ale również słychać :).
Co wieczór przy Piazza della Liberta odbywały się próby bębniarzy i trębaczy odpowiedzialnych za muzyczną oprawę Giostry.
A że na plac mamy jedyne 70m to szkoda byłoby nie skorzystać z okazji i nie popatrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widać, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ćwiczą i duzi i mali :wink: .

Obrazek

Obrazek



Chyba nie wszystkim się to muzykowanie podobało tak samo jak nam :roll: . Chwilę po 22.00 w okolicy gaśnie światło :? . W egipskich ciemnościach całe towarzystwo rozchodzi się do domów :lol: .


Giostra del Saracino odbywa się dwa razy w roku, w pierwszą niedzielę września (edycja dzienna) oraz trzecią lub czwartą sobotę czerwca (edycja wieczorna).
Ktoś zainteresowany :?: :hut:


:papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 22.10.2017 18:54

No może być ciekawie :wink: tylko aż do czerwca musimy czekać :?: :evil:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 22.10.2017 19:26

Piękne zdjęcia - prawdziwa przyjemność je oglądać - jestem ciekaw jakiego rybiego oka używacie...
Dzięki za krótki poradnik podróżny ...chodzi mi po głowie taka kolejowa wyprawa na Ligurię.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.10.2017 21:26

Beata W. napisał(a):No może być ciekawie :wink: tylko aż do czerwca musimy czekać :?: :evil:

Czyli jedziesz :oczko_usmiech: :?:


Buber napisał(a):Piękne zdjęcia - prawdziwa przyjemność je oglądać - jestem ciekaw jakiego rybiego oka używacie...

Dzięki :D .
Rybie to Samyang 8 mm f/2.8 UMC Fisheye.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 24.10.2017 07:03

marze_na napisał(a):
Beata W. napisał(a):No może być ciekawie :wink: tylko aż do czerwca musimy czekać :?: :evil:

Czyli jedziesz :oczko_usmiech: :?:
.


No pewnie :oczko_usmiech: Trudno i do czerwca poczekam, cieplej będzie :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.10.2017 19:53

Beata W. napisał(a):No pewnie :oczko_usmiech: Trudno i do czerwca poczekam, cieplej będzie :papa:

Będę wypatrywać relacji :oczko_usmiech: :smo: .

A na razie popchnę do przodu własną :hut: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone