Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13784
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.03.2022 09:25

marze_na napisał(a):Porównałam :D .
I większego podobieństwa nie widzę :wink:.
W Trani jednak bardziej na bogato.

Ja tam widzę ogromne ;)


tony montana napisał(a):Ale ale, ja już do Italii więcej nie jadę !

marze_na napisał(a):Straszna kara jak dla mnie :? .


No, może za jakiś czas...kiedyś ;)
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 25.03.2022 09:53

tony montana napisał(a):Ale ale, ja już do Italii więcej nie jadę !


Też do Italii więcej nie jadę ...
Ale mniej też nie ! :oczko_usmiech:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.03.2022 09:57

p_majer napisał(a):
tony montana napisał(a):Ale ale, ja już do Italii więcej nie jadę !


Też do Italii więcej nie jadę ...
Ale mniej też nie ! :oczko_usmiech:

A ja jadę :oczko_usmiech: ... mniej więcej za miesiąc :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.03.2022 15:24

Spoleto, Rocca Albornoziana

Maszerujemy szlakiem wokół wzgórza Sant'Elia, na którym w latach 1363-1367 na polecenie cesarza Innocenta VI wzniesiona została twierdza Rocca Albornoziana.

Obrazek


Jak donosi włoska wikipedia Rocca była głównym bastionem systemu fortyfikacji zbudowanego przez papieża Innocentego VI, aby militarnie wzmocnić autorytet Kościoła na terenach środkowych Włoch, w obliczu rychłego powrotu papieskiej stolicy z Awinionu do Rzymu.

Obrazek

Obrazek


Parę ujęć z drona na twierdzę i Spoleto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ruszamy dalej przyjemną, zacienioną ścieżką.

Obrazek



Kolejny punktu widokowy :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ponte delle Torri wznosi się na dziewięciu potężnych łukach, ma długość 230 metrów i wysokość 80. W obecnym kształcie został ukończony pod koniec XIV wieku, prawdopodobnie na pozostałościach rzymskiego akweduktu.

Obrazek


W internecie sporo jest zdjęć szczęśliwców spacerujących mostem. My niestety nie wejdziemy. Chiuso
Po wstrząsach w czasie trzęsienia ziemi w sierpniu 2016 roku, most został zamknięty dla przechodniów :( .

Obrazek


Pooglądane, można ruszać w stronę miasta. Okoliczności przyrody zachwycają. Umbria nie bez powodu nazwana jest zielonym sercem Włoch.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wkrótce wyłaniają się dachy kolejnej pinezki z naszej mapy :D .

Obrazek

Obrazek


Ale Chiesa di San Pietro dopiero w następnym odcinku :papa: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.03.2022 14:30

Spoleto, cz. III

Chiesa di San Pietro Extra Moenia czyli kościół św. Piotra poza murami.

Obrazek

Obrazek


Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Piotra stanął w tym miejscu już w V wieku z inicjatywy biskupa Spoleto Achilleo, który przeniósł do świątyni relikwie łańcuchów św. Piotra. Obecny kościół zbudowano między XII a XIII wiekiem.
To co nas tu przywiodło to fasada, która prawie w całości pozostała oryginalna i jest jednym z najlepszych przykładów stylu romańskiego w Umbrii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wnętrze bez fajerwerków, efekt XVII-wiecznej barokizacji :? .

Obrazek


Przysiadamy w cieniu na schodach, w towarzystwie romańskich lwów i urządzamy sobie mini lunch :) .

Obrazek


Trochę latamy :D .

Obrazek

Obrazek


Ładny stąd widok na ponte, roccę i miasto 8) .

Obrazek

Obrazek


Wracamy do historycznego centrum Spoleto.

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy do kompleksu archeologicznego Sant'Agata, który składa się z dawnego kościoła i klasztoru Sant'Agata oraz rzymskiego teatru.
Rzymski teatr zbudowano w I wieku p.n.e. Przez wieki teatr służył jako kamieniołom. Materiał wykorzystano m.in. do budowy kościoła św. Agaty.

Obrazek


W klasztorze, którego najstarsza część pochodzi z XI w. mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne.

Obrazek

Obrazek


Ani teatru, ani muzeum nie zwiedzamy. Mamy przecież do przejścia jeszcze całe centro storico.

:papa:
Ostatnio edytowano 26.03.2022 14:47 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.03.2022 14:46

marze_na napisał(a):Trochę latamy :D .

Fajne te dronowe fotki :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.03.2022 15:52

mysza73 napisał(a):Fajne te dronowe fotki :D

W Umbrii dron miał co robić. Te miasteczka na wzgórzach :hearts:.

Tak przy okazji. Na canal + kuchnia w marcu ruszyła seria Jakubiak rozgryza Włochy. Trzeci odcinek kręcono w Spoleto :D . Powtórka dzisiaj wieczorem. Albo do znalezienia na vod.
A następny odcinek będzie z Napoli 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.03.2022 18:17

Dzięki za info, będę oglądać :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15683
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2022 20:21

Musieliście mieć jakieś pozwolenie na latanie? Lub gdzieś się rejestrować?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10898
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.03.2022 08:49

Jestem, jest mega, najbardziej podobają mi się kadry z nieoczywistych miejsc, jak ujęcie z ludźmi przy barze. Super.
O tym pierwszych miasteczkach nie miałem pojęcia lub czytałem o nich tylko na forum. Czy tam było jakieś święto czy te flagi są zawsze... dla mnie nawet takie proporce robią fajny klimat.
Kolejny raz się upewniam, że włoskie miasta też dopuszczają na główne place samochody, nie lubię tego, ale cóż zrobić, ludziska musza jakoś żyć.

marze_na napisał(a):Wyciągałam "z szuflady" kolejne pomysły nie mogąc się zdecydować na kierunek :roll: .

To jest okropne, że trzeba się decydować na kierunki.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2022 10:58

piekara114 napisał(a):Musieliście mieć jakieś pozwolenie na latanie? Lub gdzieś się rejestrować?

W samych Włoszech już nic nie musieliśmy robić. Trzeba tylko sprawdzić w apce czy nie znajdujesz się w strefie objętej zakazem lotów i można startować :D .
A tych stref w IT jest sporo. Poza oczywistymi okolicami lotnisk czy obiektów wojskowych, Włosi objęli też zakazem sporo swoich zabytkowych miast z Rzymem i Wenecją na czele. Nie mogliśmy też latać np. w Asyżu.

Od początku 2021 roku w całej UE obowiązują nowe przepisy regulujące jak legalnie latać dronem.
Sprawa jest prosta. Wystarczy zarejestrować się jako operator na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zrobić kurs online i zdać egzamin (też online). Po jego zaliczeniu otrzymuje się potwierdzenie zaliczenia szkolenia i zdania egzaminu i można już latać w całej Europie.
Więcej informacji podanych w przystępnej formie znajdziesz tutaj.

Jeszcze taka ciekawostka. Wszędzie w UE możesz latać, ale nie wszędzie możesz rejestrować obraz :? A więc po co latać :roll: .
Takim krajem jest akurat Chorwacja :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2022 11:13

te kiero napisał(a):Jestem

Cześć 8) .


te kiero napisał(a):O tym pierwszych miasteczkach nie miałem pojęcia lub czytałem o nich tylko na forum.

Folignio zadebiutowało na forum w tej relacji :D . W Spoleto na pewno byli Kulka i Mysza :hut: .



te kiero napisał(a):Czy tam było jakieś święto czy te flagi są zawsze...

Tak jak pisałam w w tym poście, Foligno szykowało się akurat do turnieju Giostra della Quintana. Więcej w poście :wink: .



te kiero napisał(a):Kolejny raz się upewniam, że włoskie miasta też dopuszczają na główne place samochody

Naprawdę 8O :?:
Szukam w pamięci i nie przypominam sobie włoskiego miasta, które wpuszczałoby na główne place samochody. Mało tego, oni w całym centro storico ustawiają ZTL (zona a traffico limitato), żeby ograniczyć ruch.

Podejrzewam, że masz na myśli to zdjęcie

Obrazek

Tyle, że Piazza Giuseppe Garibaldi to nie jest żaden główny plac :D . Dopiero idziemy w stronę centrum.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15683
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2022 15:48

Dzięki za info. My nie latamy i nie mamy tego w najbliższych planach, a temat zaciekawił mnie po przeczytaniu opisu o wymaganiach na Cyprze - tam dużo stref wojskowych i jeszcze te przekładańce cypryjsko-brytyjskie i pobliskie tereny okupowane...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10898
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.03.2022 19:00

marze_na napisał(a):
te kiero napisał(a):Czy tam było jakieś święto czy te flagi są zawsze...

Tak jak pisałam w w tym poście, Foligno szykowało się akurat do turnieju Giostra della Quintana. Więcej w poście :wink: .

Oj to mi ućkło info przy przewijaniu; świetnie dodają kolorytu miasteczku.

te kiero napisał(a):Podejrzewam, że masz na myśli to zdjęcie
Tyle, że Piazza Giuseppe Garibaldi to nie jest żaden główny plac :D . Dopiero idziemy w stronę centrum.

Nie no nie miałem na myśli takich stricte głównych, ale faktycznie to zdjęcie mi wzbudziło "niepokój".
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2022 19:02

Spoleto, cz.IV

Spacerujemy uliczkami centro storico.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zbliżamy się do głównego placu historycznego centrum Spoleto.

Obrazek


To Piazza del Mercato pełen barów, kawiarni i restauracji. W czasach antycznych było tu rzymskie forum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fontanna di Piazza z zegarem zabudowana została w latach 1746-1748.

Obrazek

Obrazek


Arco di Druso jest pozostałością miejskiej bramy z czasów rzymskich.

Obrazek


Palazzo Comunale czyli miejski ratusz.

Obrazek



I znowu uliczki, które prowadzą nas do twierdzy Rocca Albornoziana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tu czeka nas niespodzianka, wejście do twierdzy jest na razie niemożliwe. Na prowadzącej wokół niej Via Gattaponi
odbywa się dziecięcy wyścig kolarski :D .

Obrazek


Przyglądamy się chwilę zmaganiom młodych kolarzy. Może jest wśród nich przyszły triumfator giro 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na rozstrzygnięcie i dekorację nie czekamy :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idziemy zajrzeć do katedry, a na roccę wrócimy później.

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone