Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.12.2015 00:28

Fajna relacja :D

Widząc takie fotki, ciągnie mnie nad Jadran :wink:
Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 00:53

Lednice napisał(a):Widząc takie fotki, ciągnie mnie nad Jadran :wink:


Ciągnie, ciągnie - my w 2015 mieliśmy przerwę na polsko-litewskie wakacje, ale w 2016 to już nie odpuścimy...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.12.2015 00:55

No, my w 2016 chcemy "zdradzić" CRO, ale nie Morze Śródziemne 8)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 16:39

Miło mijał nam czas na Visie - ale wszystko co dobre, szybko się kończy... Tradycyjnie już dla naszych wypraw nie odwiedziliśmy niektórych miejsc, przez innych uznawanych za najważniejsze, czy najpiękniejsze. Nie byliśmy na Biševie, w Błękitnej i Zielonej Špilji, nie zwiedziliśmy muzeum rybołówstwa i klasztoru benedyktynów w Komižy, ani fortów w Visie. Za to wspaniale wypoczęliśmy, zrobiliśmy kilka interesujących spacerków, nacieszyliśmy się czystym Jadranem i lokalnymi pysznościami. Jeżeli chodzi o te ostatnie to polecamy szczególnie konoby "Ferol" w Podstažje, Roki's w Plisko Polje, niezłe są "Bako" i "Barba" w Komižy.

Polecam też przejechać się "południową drogą" przez Podhumlje, Podšpilje aż do Podselje: znajdziecie tam sporo miejsc, gdzie można kupić dobre wino, rakiję, oliwę, miód, domowe przetwory etc. Jakość i ceny produktów są moim zdaniem najlepsze porównując do innych odwiedzonych przez nas wysp. Szczególnie polecam pyszne kapary i białe wino - Vugava.

Ale póki co jeszcze nie odjeżdżamy a ja zabieram Was na plażę Tepluš w Rukavacu, naszą ulubioną:

Obrazek

Obrazek

Można plażować na żwirku, można na skałkach.

Obrazek

Kolor wody, czystość, położenie - bomba :lol:

Obrazek

Obrazek

Tepluš jest taką uniwersalną plażą - jest łagodny dostęp do wody i spora płycizna dla dzieciaków, są skałki i głębia, można bardzo blisko podjechać autem na parking, do konoby "Dalamtino" też całkiem blisko. Z reguły było tutaj mniej ludzi niż na Srebrnej.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 18:17

W przedostatni dzień robimy troszkę nocnych zdjęć Komižy. Fajnie wyszedł podświetlony klasztor benedyktynów na górce...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle w takich wypadkach dopada nas lekki smutek i nostalgia...

Obrazek

Ostatnie kadry Komižy i Visu :papa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na prom czekamy siedząc na ławeczce w palmowym parku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładujemy się na niespecjalnie mocno wypełniony prom i już tęsknimy. Oczywiście żegamy Vis przyklejeni do barierek...

Obrazek

Obrazek

Idę na rufę i obserwuję szeroki kilwater na błękitnym Jadranie. Co tu dużo pisać: zostawiamy tu nasze serducha...

Obrazek

Jak się później okazało pożegnaliśmy się z dalmatyńskimi wyspami na dłużej niż rok, bo w 2015 roku lądujemy na wakacjach na Podlasiu, ale przecież mam nadzieję, że wrócimy do Chorwacji, może już w nadchodzącym 2016 roku. Plany na razie rysują się mgliście, ale może w końcu ten Pelješac ?

Obrazek

Wszystkim Szanownym Czytelnikom dziękuję za wspólne podróżowanie, przepraszam za nieregularny i chaotyczny tryb relacji i za wszystkie błędy... Pisanie, dzielenie się przeżyciami i zdjęciami sprawiło mi niezłą frajdę i mam nadzieję że ta relacja pomoże też początkującym Cromaniakom w wyborze swojego miejsca na wakacje w tym cudownym kraju. Dziękuję i do zobaczenia w dziale "Jak nie Chorwacja to..." już za niedługo. :papa:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 29.12.2015 18:49

Dzięki za za super relacje wyspowe :wink: :papa:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 29.12.2015 19:05

Fantastyczna wyspiarska robota :mrgreen:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33329
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.12.2015 19:42

Fajne kolory na tym Visie.
Nie wiem na ile to zasługa sprzętu a na ile samej wyspy, ale fajne. :D
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 20:49

anakin napisał(a):Fajne kolory na tym Visie.
Nie wiem na ile to zasługa sprzętu a na ile samej wyspy, ale fajne. :D


Kolorki były intensywne: było sporo opadów i po nich zieloność była bardzo intensywna, a po poprawie pogody morze miało śliczny niebieski kolor... Co do sprzętu - żona fotografuje zwykłą "małpką" Canon PowerShot SX130 IS ustawioną na tryb automatyczny, a ja starą lustrzanką Sony Alpha DSLR-A200 z kitowym obiektywem + tele Tamrona. Do tego filtr polaryzacyjny. Do obróbki używam Lightrooma ale staram się ingerować minimalnie, zresztą obróbka mnie nudzi i tak 50% zdjęć leci po ustawieniach "auto". Zdjęcia są różne, przy pochmurnej pogodzie troszkę rozjaśniam i koryguję kontrast, przy słonecznej niczego podciągać nie trzeba... Intensywności barw w szczególności :D .
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 20:50

słoma79 napisał(a):Fantastyczna wyspiarska robota :mrgreen:

Dzięki, sam nie sądziłem, że sprawi mi to tyle radochy :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 20:52

lotnikwsk napisał(a):Dzięki za za super relacje wyspowe :wink: :papa:

Cała przyjemność po mojej stronie - cieszę się z każdego czytelnika :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.12.2015 23:16

Bardzo fajny ten Twój czteropak - aż żal, że już się kończy. Jednak jeśli wybierasz się do Chorwacji w przyszłym roku, mocno liczę na ciąg dalszy. :wink:

Dziękuję za relację! :)

:papa:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.12.2015 13:39

Mikromir napisał(a):Bardzo fajny ten Twój czteropak - aż żal, że już się kończy. Jednak jeśli wybierasz się do Chorwacji w przyszłym roku, mocno liczę na ciąg dalszy. :wink:

Dziękuję za relację! :)

:papa:


Cieszę się, że Ci się podobało. Do Chorwacji wrócimy - nie ma innej opcji 8)

Ktoś kiedyś na początku relacji napisał, że liczy na mój "subiektywny ranking wysp". Otóż z tym, to będzie ciężko... :roll:

Po pierwsze: dlatego, że tak naprawdę od strony turystycznej żadnej z wysp nie poznaliśmy aż tak dobrze - najsłabiej Korčulę i Hvar. Nie byliśmy w tylu miejscach, zabytkach i zatokach, że wszelkie porównania tracą sens. Są ludzie na tym forum, którzy mają tak opanowane pewne miejscówki, że nasza wiedza i doświadczenie przy tym to pikuś... Poza tym my jesteśmy raczej turystami leniwymi, nie zawsze chce nam się wchodzić do jakiegoś np. kościoła i robić 15 zdjęć :wink:

Po drugie: spędzaliśmy też te wakacje z różnym nastawieniem: na Braču dużo więcej niż zazwyczaj zwiedzaliśmy i robiliśmy wycieczki, na Korčuli głównie plażowaliśmy i to w 100% pod własną kwaterą.

Po trzecie: no dobra :mrgreen: żeby nie przedłużać kilka subiektywnych uwag o każdej wyspie:

1. Hvar - bardzo "sródziemnomorski", piękne 3 miasteczka - Hvar, Stari Grad, Vrboska niezła też Jelsa, część "zatunelowa" super do plażowania, wschodnia część (ta węższa) raczej robinsonady. W sezonie troszkę sporo ludzi wszędzie :) Dobra dla może bardziej doświadczonych eksploratorów - szutrówki, ukryte zatoczki itp. Logistycznie nie jest to najprostsza wyspa, ale bardzo, bardzo piękna. My na Hvar na pewno wrócimy - najlepiej do Sv. Nedjelji. Moim zdaniem idealna na czerwiec (lawenda i mniej ludzi) :!:

2. Brač - obszerniejsza wyspa, dużo dobrych plaż przy albo w samych miasteczkach. Nie ma takich tłumów jak na Hvarze ( no może z wyjątkiem Bolu), są bardzo ciekawe miejsca do zwiedzania. Wyspa "łatwiejsza w obsłudze" niż Hvar, spokojnie nadająca się na pierwszy raz. Wszystkie miasteczka są oryginalne i klimatyczne (może poza Sumartinem), też są super plaże (Murvica, Bol, zatoczki z piaskiem), a też o wiele łatwiej trafić na coś ustronnego nie będącego robinsonadą z prądem z baterii słonecznej :wink: Jakbym jechał po raz pierwszy to na Brač i do Povlji albo Murvicy :)

3. Korčula - heh, zbyt mało wiemy... Polecana na forum głównie przez obłędne ustronne zatoczki z plażami, piękne miasto Korčula, dość przeciętne inne - nie mające takiego klimatu jak np na Braču i Hvarze (Lumbarda, Vela Luka). Wyspa obszerniejsza niż Hvar, bardziej zielona niż obie powyższe, moim zdaniem mniej "duszny" klimat. Na pewno łatwo o ustronne zatoczki i plaże - jeżeli chce się nam jeździć. Dość drogi prom ze Splitu do Vela Luki, droga przez Orebić - długa... Też raczej nie na pierwszy raz, na pewno trzeba ją rzetelniej objeździć niż my aby docenić. Pyszne wina, ceny (np targ ryby, warzywa) przyzwoite. U nas - do powtórki... :roll:

4. Vis - Niewielka, ale łatwa logistycznie. Dwa świetne miasteczka - Vis i Komiža. Mnóstwo wspaniałych plaż - polecane szczególnie te wokół Rukavaca. Byliśmy w czerwcu - naprawdę niewiele ludzi, nigdzie nie ma tłoku jak np. na Hvarze... Każdy zakątek wyspy (z wyjątkiem może pn-zach) jest w miarę łatwo dostępny. Ceny nie najniższe, ale za to jakby spokojniejsze i bardziej wyluzowane nastawienie do turystów :idea: . Prom tańszy niż na Korčulę (ze Splitu). Są plaże piaskowe. Wg mnie bardzo "uniwersalna" wyspa, nawet niezła na pierwszy raz i z dzieciakami (z kwaterką w Rukavacu śliczne plaże w zasięgu paru minut). Fajna historia (wyspa była zamknięta do początków lat 90 jako teren wojskowy). Bardzo czyste powietrze i woda, delikatniejszy, bardziej morski klimat niż na Braču i Hvarze. Da się ją dobrze zwiedzić w 2 tygodnie. Mój nr 1 :hut:
bodzio_gdańsk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 334
Dołączył(a): 09.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bodzio_gdańsk » 30.12.2015 15:46

Super relacja , super fotki z alfy - my w tym roku wybraliśmy Brać rezerwacja zrobiona, zaliczka poszła i na pewno będzie mega......pozdrawiamy i na Nowy Rok udanych crowyjazdów dla wszystkich cromaniaków
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 30.12.2015 16:42

Jakie fajne podsumowanie czterech wysp :wink:
Vis i Brać (Povlja) już mam w swoim portfolio :)
Hvar tylko liźnięty ,a Korčula czeka :roll:
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone