Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.12.2015 01:28

Fajna relacja :D

Widząc takie fotki, ciągnie mnie nad Jadran :wink:
Obrazek
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 01:53

Lednice napisał(a):Widząc takie fotki, ciągnie mnie nad Jadran :wink:

Ciągnie, ciągnie - my w 2015 mieliśmy przerwę na polsko-litewskie wakacje, ale w 2016 to już nie odpuścimy...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.12.2015 01:55

No, my w 2016 chcemy "zdradzić" CRO, ale nie Morze Śródziemne 8)
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 17:39

Miło mijał nam czas na Visie - ale wszystko co dobre, szybko się kończy... Tradycyjnie już dla naszych wypraw nie odwiedziliśmy niektórych miejsc, przez innych uznawanych za najważniejsze, czy najpiękniejsze. Nie byliśmy na Biševie, w Błękitnej i Zielonej Špilji, nie zwiedziliśmy muzeum rybołówstwa i klasztoru benedyktynów w Komižy, ani fortów w Visie. Za to wspaniale wypoczęliśmy, zrobiliśmy kilka interesujących spacerków, nacieszyliśmy się czystym Jadranem i lokalnymi pysznościami. Jeżeli chodzi o te ostatnie to polecamy szczególnie konoby "Ferol" w Podstažje, Roki's w Plisko Polje, niezłe są "Bako" i "Barba" w Komižy.

Polecam też przejechać się "południową drogą" przez Podhumlje, Podšpilje aż do Podselje: znajdziecie tam sporo miejsc, gdzie można kupić dobre wino, rakiję, oliwę, miód, domowe przetwory etc. Jakość i ceny produktów są moim zdaniem najlepsze porównując do innych odwiedzonych przez nas wysp. Szczególnie polecam pyszne kapary i białe wino - Vugava.

Ale póki co jeszcze nie odjeżdżamy a ja zabieram Was na plażę Tepluš w Rukavacu, naszą ulubioną:

Obrazek

Obrazek

Można plażować na żwirku, można na skałkach.

Obrazek

Kolor wody, czystość, położenie - bomba :lol:

Obrazek

Obrazek

Tepluš jest taką uniwersalną plażą - jest łagodny dostęp do wody i spora płycizna dla dzieciaków, są skałki i głębia, można bardzo blisko podjechać autem na parking, do konoby "Dalamtino" też całkiem blisko. Z reguły było tutaj mniej ludzi niż na Srebrnej.
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 19:17

W przedostatni dzień robimy troszkę nocnych zdjęć Komižy. Fajnie wyszedł podświetlony klasztor benedyktynów na górce...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle w takich wypadkach dopada nas lekki smutek i nostalgia...

Obrazek

Ostatnie kadry Komižy i Visu :papa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na prom czekamy siedząc na ławeczce w palmowym parku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładujemy się na niespecjalnie mocno wypełniony prom i już tęsknimy. Oczywiście żegamy Vis przyklejeni do barierek...

Obrazek

Obrazek

Idę na rufę i obserwuję szeroki kilwater na błękitnym Jadranie. Co tu dużo pisać: zostawiamy tu nasze serducha...

Obrazek

Jak się później okazało pożegnaliśmy się z dalmatyńskimi wyspami na dłużej niż rok, bo w 2015 roku lądujemy na wakacjach na Podlasiu, ale przecież mam nadzieję, że wrócimy do Chorwacji, może już w nadchodzącym 2016 roku. Plany na razie rysują się mgliście, ale może w końcu ten Pelješac ?

Obrazek

Wszystkim Szanownym Czytelnikom dziękuję za wspólne podróżowanie, przepraszam za nieregularny i chaotyczny tryb relacji i za wszystkie błędy... Pisanie, dzielenie się przeżyciami i zdjęciami sprawiło mi niezłą frajdę i mam nadzieję że ta relacja pomoże też początkującym Cromaniakom w wyborze swojego miejsca na wakacje w tym cudownym kraju. Dziękuję i do zobaczenia w dziale "Jak nie Chorwacja to..." już za niedługo. :papa:
lotnikwsk
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 29.12.2015 19:49

Dzięki za za super relacje wyspowe :wink: :papa:
słoma79
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 29.12.2015 20:05

Fantastyczna wyspiarska robota :mrgreen:
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.12.2015 20:42

Fajne kolory na tym Visie.
Nie wiem na ile to zasługa sprzętu a na ile samej wyspy, ale fajne. :D
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 21:49

anakin napisał(a):Fajne kolory na tym Visie.
Nie wiem na ile to zasługa sprzętu a na ile samej wyspy, ale fajne. :D

Kolorki były intensywne: było sporo opadów i po nich zieloność była bardzo intensywna, a po poprawie pogody morze miało śliczny niebieski kolor... Co do sprzętu - żona fotografuje zwykłą "małpką" Canon PowerShot SX130 IS ustawioną na tryb automatyczny, a ja starą lustrzanką Sony Alpha DSLR-A200 z kitowym obiektywem + tele Tamrona. Do tego filtr polaryzacyjny. Do obróbki używam Lightrooma ale staram się ingerować minimalnie, zresztą obróbka mnie nudzi i tak 50% zdjęć leci po ustawieniach "auto". Zdjęcia są różne, przy pochmurnej pogodzie troszkę rozjaśniam i koryguję kontrast, przy słonecznej niczego podciągać nie trzeba... Intensywności barw w szczególności :D .
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 21:50

słoma79 napisał(a):Fantastyczna wyspiarska robota :mrgreen:

Dzięki, sam nie sądziłem, że sprawi mi to tyle radochy :wink:
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 29.12.2015 21:52

lotnikwsk napisał(a):Dzięki za za super relacje wyspowe :wink: :papa:

Cała przyjemność po mojej stronie - cieszę się z każdego czytelnika :)
Mikromir
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.12.2015 00:16

Bardzo fajny ten Twój czteropak - aż żal, że już się kończy. Jednak jeśli wybierasz się do Chorwacji w przyszłym roku, mocno liczę na ciąg dalszy. :wink:

Dziękuję za relację! :)

:papa:
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.12.2015 14:39

Mikromir napisał(a):Bardzo fajny ten Twój czteropak - aż żal, że już się kończy. Jednak jeśli wybierasz się do Chorwacji w przyszłym roku, mocno liczę na ciąg dalszy. :wink:

Dziękuję za relację! :)

:papa:

Cieszę się, że Ci się podobało. Do Chorwacji wrócimy - nie ma innej opcji 8)

Ktoś kiedyś na początku relacji napisał, że liczy na mój "subiektywny ranking wysp". Otóż z tym, to będzie ciężko... :roll:

Po pierwsze: dlatego, że tak naprawdę od strony turystycznej żadnej z wysp nie poznaliśmy aż tak dobrze - najsłabiej Korčulę i Hvar. Nie byliśmy w tylu miejscach, zabytkach i zatokach, że wszelkie porównania tracą sens. Są ludzie na tym forum, którzy mają tak opanowane pewne miejscówki, że nasza wiedza i doświadczenie przy tym to pikuś... Poza tym my jesteśmy raczej turystami leniwymi, nie zawsze chce nam się wchodzić do jakiegoś np. kościoła i robić 15 zdjęć :wink:

Po drugie: spędzaliśmy też te wakacje z różnym nastawieniem: na Braču dużo więcej niż zazwyczaj zwiedzaliśmy i robiliśmy wycieczki, na Korčuli głównie plażowaliśmy i to w 100% pod własną kwaterą.

Po trzecie: no dobra :mrgreen: żeby nie przedłużać kilka subiektywnych uwag o każdej wyspie:

1. Hvar - bardzo "sródziemnomorski", piękne 3 miasteczka - Hvar, Stari Grad, Vrboska niezła też Jelsa, część "zatunelowa" super do plażowania, wschodnia część (ta węższa) raczej robinsonady. W sezonie troszkę sporo ludzi wszędzie :) Dobra dla może bardziej doświadczonych eksploratorów - szutrówki, ukryte zatoczki itp. Logistycznie nie jest to najprostsza wyspa, ale bardzo, bardzo piękna. My na Hvar na pewno wrócimy - najlepiej do Sv. Nedjelji. Moim zdaniem idealna na czerwiec (lawenda i mniej ludzi) :!:

2. Brač - obszerniejsza wyspa, dużo dobrych plaż przy albo w samych miasteczkach. Nie ma takich tłumów jak na Hvarze ( no może z wyjątkiem Bolu), są bardzo ciekawe miejsca do zwiedzania. Wyspa "łatwiejsza w obsłudze" niż Hvar, spokojnie nadająca się na pierwszy raz. Wszystkie miasteczka są oryginalne i klimatyczne (może poza Sumartinem), też są super plaże (Murvica, Bol, zatoczki z piaskiem), a też o wiele łatwiej trafić na coś ustronnego nie będącego robinsonadą z prądem z baterii słonecznej :wink: Jakbym jechał po raz pierwszy to na Brač i do Povlji albo Murvicy :)

3. Korčula - heh, zbyt mało wiemy... Polecana na forum głównie przez obłędne ustronne zatoczki z plażami, piękne miasto Korčula, dość przeciętne inne - nie mające takiego klimatu jak np na Braču i Hvarze (Lumbarda, Vela Luka). Wyspa obszerniejsza niż Hvar, bardziej zielona niż obie powyższe, moim zdaniem mniej "duszny" klimat. Na pewno łatwo o ustronne zatoczki i plaże - jeżeli chce się nam jeździć. Dość drogi prom ze Splitu do Vela Luki, droga przez Orebić - długa... Też raczej nie na pierwszy raz, na pewno trzeba ją rzetelniej objeździć niż my aby docenić. Pyszne wina, ceny (np targ ryby, warzywa) przyzwoite. U nas - do powtórki... :roll:

4. Vis - Niewielka, ale łatwa logistycznie. Dwa świetne miasteczka - Vis i Komiža. Mnóstwo wspaniałych plaż - polecane szczególnie te wokół Rukavaca. Byliśmy w czerwcu - naprawdę niewiele ludzi, nigdzie nie ma tłoku jak np. na Hvarze... Każdy zakątek wyspy (z wyjątkiem może pn-zach) jest w miarę łatwo dostępny. Ceny nie najniższe, ale za to jakby spokojniejsze i bardziej wyluzowane nastawienie do turystów :idea: . Prom tańszy niż na Korčulę (ze Splitu). Są plaże piaskowe. Wg mnie bardzo "uniwersalna" wyspa, nawet niezła na pierwszy raz i z dzieciakami (z kwaterką w Rukavacu śliczne plaże w zasięgu paru minut). Fajna historia (wyspa była zamknięta do początków lat 90 jako teren wojskowy). Bardzo czyste powietrze i woda, delikatniejszy, bardziej morski klimat niż na Braču i Hvarze. Da się ją dobrze zwiedzić w 2 tygodnie. Mój nr 1 :hut:
bodzio_gdańsk
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) bodzio_gdańsk » 30.12.2015 16:46

Super relacja , super fotki z alfy - my w tym roku wybraliśmy Brać rezerwacja zrobiona, zaliczka poszła i na pewno będzie mega......pozdrawiamy i na Nowy Rok udanych crowyjazdów dla wszystkich cromaniaków
Stasiek18
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 30.12.2015 17:42

Jakie fajne podsumowanie czterech wysp :wink:
Vis i Brać (Povlja) już mam w swoim portfolio :)
Hvar tylko liźnięty ,a Korčula czeka :roll:
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019