Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Góry polskie, i nie tylko, zimą, i nie tylko

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.04.2013 20:05

mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):
Mamy już dość chmur ! My chcemy SŁOŃCA :!: :!: :!: :!: :!:


Ja Was popieram :mrgreen: ,

ale Brixen całkiem przyjemne :P .


Mouse
To moze skoczymy do Brixen po drodze do "Veroniki"? ;) :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.04.2013 20:31

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):
Mamy już dość chmur ! My chcemy SŁOŃCA :!: :!: :!: :!: :!:


Ja Was popieram :mrgreen: ,

ale Brixen całkiem przyjemne :P .


Mouse
To moze skoczymy do Brixen po drodze do "Veroniki"? ;) :)


Mnie całkiem po drodze :P , ale Tobie 8O :oczko_usmiech: :smo: .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.04.2013 08:18

mysza73 napisał(a):Mnie całkiem po drodze :P , ale Tobie 8O :oczko_usmiech: :smo: .

Wystarczy odpowiednio tę trasę wytyczyć :lol: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.04.2013 09:19

Potter napisał(a):
mysza73 napisał(a):Mnie całkiem po drodze :P , ale Tobie 8O :oczko_usmiech: :smo: .

Wystarczy odpowiednio tę trasę wytyczyć :lol: .


No toż już PRZECIEŻ WYTYCZYLIŚMY z Myszką ;)

:oops: 8O :oczko_usmiech: :papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.04.2013 10:12

tony montana napisał(a):
Potter napisał(a):
mysza73 napisał(a):Mnie całkiem po drodze :P , ale Tobie 8O :oczko_usmiech: :smo: .

Wystarczy odpowiednio tę trasę wytyczyć :lol: .


No toż już PRZECIEŻ WYTYCZYLIŚMY z Myszką ;)

:oops: 8O :oczko_usmiech: :papa:

No to nie wiem czemu Mycha się martwi 8) .

Prawdziwe słoneczko zawitało do nas dopiero w niedzielę Wielkiej Nocy. We Włoszech podobnie jak i w Austrii z koszyczkiem idzie się nie w Wielką Sobotę ale w Niedzielę właśnie.
Nasz był dość skromny w porównaniu z ichnimi. No ale u nas nie było butelek winka i zafoliowanych ogromnych kawałów śpeka 8O . Takich z ceną jeszcze :lol: .
Sama msza bardzo podobna do naszej. Co mnie zdziwiło/zaciekawiło:
- ministrantkami są również dziewczynki,
- komunia dawana jest do ręki
- no i knury. Tzn. faceci ale knurami nazwał ich mój mąż. Siedzą sobie takie ważniaki na chórze (chyba funkcjonuje podział, że kobiety na dole, a panowie na górze) i ich udział we mszy polega głównie na siedzeniu (rzadko wstają) i rozglądaniu się po kościele. Nawet do komunii nie chce im się wyjść z ławki tylko szafarze (przynajmniej u nas tak to się nazywa) podchodzą bezpośrednio do nich.

Po mszy i świątecznym śniadanku młodzież legła w swoich pokojach celem zawiązania sadełek, my z mężem zaś nie mogliśmy odpuścić pierwszemu w pełni słonecznemu dzionkowi i pojechaliśmy najpierw na Gitschberg potem na Jochtal. Ludzi było malutko tak więc wyjeździliśmy się za wszystkie czasy. Zdjęć za dużo nie robiłam bo przecież byliśmy tu już trzeci raz i pewnie by się powtarzały.
Niewątpliwą wartością dodaną tego dnia było zaliczenie dwóch tras czarnych czyli 11 i 13 :lol: . Były krótkie ale naprawdę czarne.

Kilka fotek z wyciągu ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po południu wyciągnęłam jeszcze męża do małego Rodenegg obejrzeć z zewnątrz (wiedzialam, że jest jeszcze zamknięty) zamek z 1140 roku.
W okolicy jest kilka całkiem drogich hoteli. Za tym widać Gitschberg, na którym przed chwilą śmigaliśmy ...

Obrazek

Idziemy w stronę zamku. Trochę mocno pi... gwiździ ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż obok znajduje się typowy dla tych okolic koścółek. Ale tak wiało, ze nie chciało nam się wchodzić na górę ...

Obrazek

Było dosyć późno (ok. 19) ale postanowiliśmy wpaść do jeszcze jednej z okolicznych atrakcji czyli najwiekszego zespołu klasztornego w Tyrolu, który znajduje się na północy Brixen.
Ten augustyński klasztor - Abbazia Novacella - założony został w 1142 roku. Na stałe mieszka tu 30 zakonników regularnych. O tej porze dnia mogliśmy jedynie pooglądać go z zewnątrz ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.04.2013 11:01

Dzięki Andzia :mrgreen: ,
jak pojadę tam latem kiedyś, a MUSZĘ pojechać :evil: ,
to już wiem gdzie pójdziemy :oczko_usmiech: .

Nie ociągaj się z kolejnymi odcinkami, bo wiesz przecież, że wybywam :wink: ,
a nie chciałabym mieć dużo zaległości po powrocie :smo: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.04.2013 15:22

Na Słowacji święcenie też było w niedzielę rano, bardzo rano, bo już o 8:00 :?
My w związku z tym poszliśmy z koszyczkiem w sobotę wieczorem, "po naszemu" i poświęciliśmy "własnym sumptem" ;) Ludzie na ulicy pokazywali nas sobie palcami i śmiali się :lol: Nie ma to jak być atrakcją turystyczną dla tubylców ;)

Bardzo ładny zamek :) Fajnie, że oprócz stoków narciarskich pokazujesz też miasteczka i zabytki.

Sezon narciarski już definitywnie zamknęliśmy :)

Pozdrawiam :papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.04.2013 09:25

maslinka napisał(a):Sezon narciarski już definitywnie zamknęliśmy :) :papa:

Nasze deseczki też już w pokrowcach na stryszku odpoczywają :lol: .

Żeby Myszowata mogła spokojnie dokończyć pakowanie również ja skończę swoją relację - bo i pisać nie ma już za bardzo o czym :smo: .

Ostatni dzień wita nas nareszcie pogodą do jakiej Włochy nas przyzwyczaiły.
Widok z balkonu ...

Obrazek

Obrazek

Gitschberg słonecznie puszcza do nas oczko, my jednak mamy dziś w planach Plose ...

Obrazek

Gitschberg coraz dalej, Plose coraz bliżej ...

Obrazek

Obrazek

Na parkingu samochodów pierdylion (jak to mówi koleżanka córki Ewa). No tak, drugi dzień świąt ... piękna pogoda ... będzie kiepsko :? . Na górze jednak okazało się, że rozgrywane są jakieś zawody i stąd ten nawał. Jedna z tras jest wyłączona ale pozostałe ok.
No to komu w drogę ... 8)

Obrazek

Jesteśmy tak spragnieni nartowania w słoneczku, że stok opuszczamy chyba jako ostatni :D . Do ostatniego wjazdu na górę podchodzimy o 16.27 :mrgreen: (czynne do 16.30). I zgodnie z tradycją na sam koniec zjężdżamy 9 km najdłużdzą tyrolską trasą nr 1. Również zgodnie z tradycją zaliczam na niej 2 piękne gleby. Po jednej z nich nawet wygina mi się kijek 8) .
Zdjęć mało bo przecież to już trzeci raz w tym samym miejscu, a i czasu nam było szkoda na ich robienie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostał już tylko powrót ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 14 godzinach jazdy meldujemy się w domku :D .
Sezon narciarski 2012/2013 is CLOSED :papa: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.04.2013 09:34

Potter napisał(a):
Żeby Myszowata mogła spokojnie dokończyć pakowanie również ja skończę swoją relację - bo i pisać nie ma już za bardzo o czym :smo: .


Jak to nie ma :roll: ,
niebo ma kolor taki jak lubię :P ,
na dole widać, że już wiosna :P .

Dzięki Potter,
teraz mogę spokojnie się pakować i tam jechać :smo: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.04.2013 11:51

Potter, piękne te ostatnie foty :D

Dzięki za relację, podwójną :D

:papa:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 18.04.2013 17:11

Pojeździłam z Wami, pozwiedzałam :D
Dzięki za fajne klimaty :D :papa:
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 22.04.2013 22:15

Zaniedbałam relacyjki, oj, zaniedbałam .....A tak tutaj ładnie u Ciebie.....

Ja też mam pierwsze wyprawy za sobą, tylko czasu brak na opisywanie :cry:

Póki co, sprawdzam co u Was i na razie tak pozostanie.

Pozdrawiam cieplutko-Iwona :papa:
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 10.01.2015 11:45

Witaj Potter

Powiedz mi, czy na Gitschberg, Jochtal i Plose obowiązuje jeden karnet, czy Plose ma swój regionalny ?

Pozdrawiam
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 10.01.2015 12:47

husband napisał(a):Witaj Potter

Powiedz mi, czy na Gitschberg, Jochtal i Plose obowiązuje jeden karnet, czy Plose ma swój regionalny ?

Pozdrawiam

Karnet obejmuje te 3 szczyty i jakieś okoliczne pomniejszenia wyciągi, ale my na nich nie byliśmy.
Możesz tez kupić tzw. Dolomity Superski, który łącznie obejmuje 12 ośrodków w regionie. Możesz tez kupić np. karnet 3+2, i jeździć 3 dni w dolinie Isarco, a 2 dni np. Na Kronplatz, który jest jednym z większych, ale jednocześnie bardziej zatłoczonych w regionie.
Wszystko jest ładnie opisane, oczywiście z cenami na stronie dolomitisuperski.com.
Jakby co - służę :papa: .
Poprzednia strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Góry polskie, i nie tylko, zimą, i nie tylko - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone