Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

TYLKO WE LWOWIE

Ukraina to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Górzyste i wyżynne tereny rozciągają się niemal przez cały kraj. Tradycyjnym ubiorem Ukrainek i Ukraińców jest wyszywanka czyli koszula (zwykle biała) pokryta folkowym haftem. Na Ukrainie znajduje się jeden z geograficznych środków Europy – w niewielkiej wsi Diłowie, która położona jest w pobliżu Rachowa. Wielkanocne, kolorowe pisanki pochodzą właśnie z Ukrainy.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.05.2019 19:37

13.04.2019r to był bardzo dłuuuugi dzień.

Wracamy na lwowski rynek

1.jpg

2.jpg


Centralną część rynku zajmuje ratusz, na wieżę ratuszową można wejść - jednak tą atrakcję zostawiłam sobie na przyszły rok:
3.JPG

4.jpg


Kolejne fontanny z greckimi bóstwami:
5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.JPG


Jest sobota i przez rynek przewalają się tłumy, po raz kolejny cieszę się ,że mój małż lubi czerwony kolor i jego kurtkę widać z daleka.
Gdzie by się człowiek nie obrócił widzi wieżę kościelną- nagromadzenie kościołów na lwowskiej starówce jest imponujące. Spacerujemy po rynku podziwiając piękne kamieniczki:
9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.JPG

16.jpg

17.jpg

18.JPG

19.jpg

20.jpg

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG


Skręcamy w ulicę Krakowską:
25.JPG

26.JPG

27.JPG


Po drodze takie kwiatki:
28.JPG


Mijając ul.Wirmeńską dostrzegam wieżę katedry ormiańskiej
28a ul.wirmeńska.JPG


Jednak wejście do katedry jest od ul.Krakowskiej, jest dość niepozorne i łatwo można je przeoczyć.
Ciekawa kamienica obok wejścia
29.JPG


i wejście
31.jpg

32.JPG


Wnętrze katedry
33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG


CDN :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.05.2019 23:51

Wewnątrz tej katedry nigdy nie byłem , trzeba to naprawić :wink: , a póki co czekam na obiecany dalszy ciąg


Pozdrawiam
Piotr
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 31.05.2019 00:48

Przysiadam i ja :D Lwów miał być w 2017 a potem w 2018 podczas naszych pobytów w Bieszczadach. Niestety nie wyszło. W ubiegłym roku wracając z Bieszczad obiecywaliśmy sobie solennie, że w 2019 Lwów już na pewno będzie. Niestety plany trochę się pokrzyżowały i w tym roku Bieszczad i Lwowa nie będzie :cry:
PS.
Blisko Lwowa jest Busk, który z chęcią bym zobaczył. Korzenie naszej rodziny sięgają tej miejscowości. Nasi najstarsi ustaleni przodkowie mieszkali tam końcem XVII wieku. Ciekawe czy ktoś z Was tam był :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 31.05.2019 10:40

Dawigs - z Opola do Lwowa jeździ pociąg, wyskoczcie sobie na weekend albo tak jak ja - samolotem ;) Godzina i jest się na miejscu.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 31.05.2019 12:25

Cudne takie kwiatki :hearts:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 31.05.2019 16:59

piotrf napisał(a):Wewnątrz tej katedry nigdy nie byłem , trzeba to naprawić :wink: , a póki co czekam na obiecany dalszy ciąg


Pozdrawiam
Piotr


Musisz to nadrobić , bo wnętrze katedry jest piękne i orientalne :papa:

Dawigs napisał(a):Przysiadam i ja :D Lwów miał być w 2017 a potem w 2018 podczas naszych pobytów w Bieszczadach. Niestety nie wyszło. W ubiegłym roku wracając z Bieszczad obiecywaliśmy sobie solennie, że w 2019 Lwów już na pewno będzie. Niestety plany trochę się pokrzyżowały i w tym roku Bieszczad i Lwowa nie będzie :cry:
PS.
Blisko Lwowa jest Busk, który z chęcią bym zobaczył. Korzenie naszej rodziny sięgają tej miejscowości. Nasi najstarsi ustaleni przodkowie mieszkali tam końcem XVII wieku. Ciekawe czy ktoś z Was tam był :D


Witam w relacji :D
Polecam Lwów , ale nie samochodem , bo podobno są straszne kolejki na granicy :papa:

Pudelek napisał(a):Dawigs - z Opola do Lwowa jeździ pociąg, wyskoczcie sobie na weekend albo tak jak ja - samolotem ;) Godzina i jest się na miejscu.


Samolot jak najbardziej -szybko i tanio - mnie bilet w obie strony kosztował 140zł 8O

beatabm napisał(a):Cudne takie kwiatki :hearts:


Wyobraź sobie ,że jest tam sporo wystaw przystrojonych sztucznymi kwiatami :)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 31.05.2019 17:21

13.09 CD

Dosłownie kilka kroków od Katedry Ormiańskiej jest Cerkiew Przemienienia Pańskiego
1.JPG

2.JPG


Z zewnątrz jest dość niepozorna, za to wnętrze jest niesamowite, te błękity ...po prostu brak słów
3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG


Potem zmierzamy w kierunku opery lwowskiej. Niestety jest dość późno i nie możemy jej zwiedzić. Kolejne must see na przyszły rok
12.jpg

14.jpg


Nieczynna jeszcze fontanna
17.jpg


Pod operą można nawet spotkać janioły :mrgreen:
13.jpg


Obracam się tyłem do opery - przed nami słynny lwowski Prospekt Swobody .Lwowianie nazywają go Stumetrówką , choć zmierzyłam jego długość i ma 600m
18.jpg


Cieszę się,że na drzewach nie ma jeszcze liści, bo więcej widać
19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg


Pomału zbliżamy się do pomnika Tarasa Szewczenki- bohatera narodowego Ukrainy - poety , etnografa, folklorysty, malarza a także działacza politycznego
23.jpg

24.jpg

25.jpg


A na przeciwko pomnika kolejny dowód na polskość Lwowa
26.jpg

27.JPG


I kolejny kościół na horyzoncie :D
28.jpg
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 31.05.2019 18:47

....Kierujemy się ponownie w stronę rynku, by zobaczyć Bazylikę Archikatedralną pw. Wniebowzięcia NMP (pokazuję tu też zdjęcia Bazyliki z kolejnych dni)
28a.JPG

29.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

36.jpg


Bazyliki nie można zwiedzać podczas nabożeństw i akurat trwa nabożeństwo.
Robię kilka zdjęć, w tym zbliżenie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej.
cyt. z Wikipedii:
W 1765 roku w głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Łaskawej – „Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa”, zwanej Domagaliczowską. Namalowany w 1598 roku temperą na deseczkach sosnowych o grubości 1 cm, o wymiarach 61,2x43,7 cm przez mieszczanina lwowskiego Józefa Szolc-Wolfowicza jako epitafium dla zmarłej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny, został zawieszony na ścianie prezbiterium od strony cmentarza katedralnego. Nazwany był też obrazem Matki Bożej „Murkowej”. W roku 1776 obraz został oficjalnie uznany przez Kościół za cudowny. Po II wojnie światowej, podczas ekspatriacji lwowskiej kurii metropolitalnej ze Lwowa do Lubaczowa w kwietniu 1946 roku, obraz został przewieziony do Polski. W 1974 umieszczono go w głównym ołtarzu prokatedry w Lubaczowie. W 1980 obraz poddano gruntownej konserwacji w Krakowie, wykonano dwie wierne kopie, a oryginał złożono w skarbcu katedry na Wawelu. Pierwszą kopię wizerunku przeznaczoną do prokatedry w Lubaczowie ukoronował na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 Jan Paweł II, drugą kopię wizerunku przeznaczoną do katedry we Lwowie, Jan Paweł II ukoronował we Lwowie w 2001 roku.
37.jpg

37a.jpg

38.jpg

39.JPG

40.JPG


Do Bazyliki przylega Kaplica Bojmów - zamknięta na głucho :roll:
41.jpg

42.JPG


Idziemy dalej
45.JPG


Jest 19.30 lokalnego czasu i burczy nam w brzuchach :(
Szybko mijamy Kościół i Klasztor Bernardynów
43.JPG

44.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG


Przekraczamy mury miejskie , przechodzimy przejściem podziemnym
49.JPG


i już jesteśmy na bardzo przyjemnym placyku
52.JPG


Jeszcze jeden rzut oka na mury miejskie
50.JPG

51.JPG



Teraz idziemy w jedynym słusznym kierunku pt. "Jeść i pić !!!"

Za placykiem na prawo nieco w ukryciu znajduje się browar i restauracja Stargorod .
Pora ma małą imprezkę :D :hearts:
Polecam- po prostu rewelacja : czynna całodobowo, super piwo i jedzenie, muzyka na żywo, konkursy w których nagrodą jest oczywiście piwo, tańce ,hulanki , swawole - dla każdego coś miłego :hearts:

53.jpg

54.jpg

55.JPG

56.JPG

57.JPG

59.JPG

60.jpg


Mają stronę internetową a na niej zdjęcia z imprez np: http://www.stargorod.net/lv/uk/show/9563/?ver=full

Koło północy lekko podchmieleni opuszczamy lokal . Okazuje się ,że zwiał nam ostatni tramwaj i do kwaterki drałujemy na pieszo

61.JPG


To był bardzo intensywny i dłuuugi dzień :hearts: :oczko_usmiech: :devil: 8-O :papa: :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.06.2019 19:58

Dobrą kuchnię mają w Stargorodzie :?: Coś moglibyście polecić :?:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.06.2019 11:05

Dla zainteresowanych , pasjonatów poszukujących smaczków Lwowa i wszystkich odwiedzających Bieszczady szczerze polecam rozważenie takiej propozycji. Przeczytać warto :)


Pozdrawiam
Piotr
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 02.06.2019 16:35

Dom Legend już jest zamknięty...

Przedstawione na liście restauracje to w większości lokale nastawione typowo na turystów, zwłaszcza z Polski. Tłoczno, nietanio (jak na Ukrainę oczywiście). Chyba lepiej powłóczyć się samemu i coś sobie znaleźć. Choć śniadanie w Atlasie sobie chwaliłem.

PS>odwiedzania knajp z biurem podrózy to nawet sobie nie wybrażam :D
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.06.2019 17:50

Nefer napisał(a):Dobrą kuchnię mają w Stargorodzie :?: Coś moglibyście polecić :?:


Piwo i atmosferę mają bardzo dobre :)

Co do jedzenia było różnie - byliśmy tam dwa razy:
-barszcz ukraiński , pieczona golonka, szaszłyki- bardzo dobre
-zupa w chlebie to jakaś woda z ziemniakami słabo doprawiona- nawet nie pamiętam jej nazwy :roll:
-deska mięs na zimno na zagryzkę- bez smaku

piotrf napisał(a):Dla zainteresowanych , pasjonatów poszukujących smaczków Lwowa i wszystkich odwiedzających Bieszczady szczerze polecam rozważenie takiej propozycji. Przeczytać warto :)


Pozdrawiam
Piotr

Ciekawy artykuł , choć napisany przez biuro podróży .Warto posprawdzać.
Wytwórnia Czekolady już tak nie wygląda, pokażę ją później :papa:


Pudelek napisał(a):Dom Legend już jest zamknięty...

Przedstawione na liście restauracje to w większości lokale nastawione typowo na turystów, zwłaszcza z Polski. Tłoczno, nietanio (jak na Ukrainę oczywiście). Chyba lepiej powłóczyć się samemu i coś sobie znaleźć. Choć śniadanie w Atlasie sobie chwaliłem.


Gdzieś to wyczytałeś ,czy sprawdziłeś wszystkie naocznie :?: :wink:
A w Atlasie byliśmy na piwku :papa:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 02.06.2019 21:47

Ceny można sprawdzić w internecie, frekwencję widziałem przechodząc też obok - choć nie wszystkie, ale biorąc pod uwagę, że pisze o nich prawie każdy odwiedzający Lwów i wrzuca zdjęcia, to można sobie wyobrazić ile tam bywa osób :)
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 03.06.2019 08:29

Bo we Lwowie można dobrze zjeść i się napić :lol:
I co ważne w dobrych dla nas cenach :oczko_usmiech:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 03.06.2019 09:20

Pudelek napisał(a):Ceny można sprawdzić w internecie, frekwencję widziałem przechodząc też obok - choć nie wszystkie, ale biorąc pod uwagę, że pisze o nich prawie każdy odwiedzający Lwów i wrzuca zdjęcia, to można sobie wyobrazić ile tam bywa osób :)


Do wyjazdu w ogóle nie byłam przygotowana , ani pod względem zwiedzania , ani też pod względem kulinarnym.
Patrząc na zdjęcia , myślę że są to ciekawe i klimatyczne knajpki :papa:

Beata W. napisał(a):Bo we Lwowie można dobrze zjeść i się napić :lol:
I co ważne w dobrych dla nas cenach :oczko_usmiech:


Ceny są super 8O
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ukraina - Україна


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
TYLKO WE LWOWIE - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone