Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Zaostrzone kontrole Czechy i Słowacja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 16.07.2009 08:55

Nie wiem co o tym sądzić, ale na wszelki wypadek kupiłem wczoraj:

- drugą kamizelkę odblaskową
- komplet bezpieczników
- komplet żarówek
- linę holowniczą
- apteczkę (dotychczasowa była przeterminowana i źle wyposażona)

A tu powód mojej paniki: :)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... _sadu.html
mariusz 69
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz 69 » 16.07.2009 09:29

Wyposażenie standardowe w samochodzie! Nic nowego!
spoker73
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) spoker73 » 16.07.2009 09:30

Słowacy i Czesi zawsze byli nas cięci, tak było jest i będzie, jeśli będą chcieli to i tak się do czegoś doczepią.
asikx
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 16.07.2009 09:45

spoker73 napisał(a):Słowacy i Czesi zawsze byli nas cięci, tak było jest i będzie, jeśli będą chcieli to i tak się do czegoś doczepią.

Czyżby za Operację Dunaj? ;)

Poza tym chyba lekka przesada. Wszędzie trafiają się ludzie i parapety.
Inna sprawa, że jak ktoś solidnie przesadzi, to wówczas raczej są małe szanse na cień pobłażliwości ze strony ichniejszej Policji.

Pozdrawiam
Rafał
zawodowiec
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 16.07.2009 09:47

Już było wałkowane na forum. Jest Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym wg której zagraniczny samochód ma mieć takie wyposażenie dodatkowe jakie obowiązuje w kraju jego rejestracji. Co do kamizelek zdania są podzielone - patrz niżej. Inna sprawa że kamizelki, linkę, zapasowe żarówki i podstawową apteczkę dobrze jest mieć, chociaż nie ma sensu wozić jej specjalnego wyposażenia oddzielnie na Niemcy, Słowację itp :)

Cały artykuł tu.

Nie podpisuj mandatu!

Posiadania apteczki w samochodzie wymagają słowackie i niemieckie przepisy drogowe. Słowacy żądają też, by kierowca miał narzędzia do zmiany koła i komplet zapasowych żarówek.

Za brak tych akcesoriów policjanci nakładają mandaty. Niesłusznie! Jak się bronić przed bezprawną karą i co zrobić, jeżeli mandat się już zapłaciło?

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że takie wewnętrzne przepisy dotyczące wyposażenia samochodu obowiązują wyłącznie kierowców krajowych, jadących samochodami zarejestrowanymi w danym państwie.

Auta zagraniczne są w ruchu międzynarodowym i muszą mieć wyposażenie zgodne z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym.

A Konwencja nic nie mówi o apteczkach czy zapasowych żarówkach. Dlatego za ich brak nie można ukarać zagranicznego kierowcy. Tak samo w Polsce - Słowak czy Niemiec nie dostaną mandatu za brak gaśnicy, choć Polak karę zapłaci.

Kamizelki odblaskowe

Podzielone są za to zdania prawników na temat obowiązku posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej. Wymagana jest ona między innymi na Słowacji i w Austrii. Jedni eksperci prawa międzynarodowego uważają, że skoro kamizelka nie została wpisana do Konwencji Wiedeńskiej, to w ruchu międzynarodowym nie obowiązuje, podobnie jak apteczka czy gaśnica.

Inni twierdzą, że obowiązek posiadania kamizelki jest ogólnym przepisem porządkowym, podobnym jak nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

- Cudzoziemiec jest obowiązany stosować się do ogólnych przepisów porządkowych państwa, na terenie którego przebywa - wyjaśnia prof. Elżbieta Dynia, kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Nieznajomość takich przepisów nie zwalnia z obowiązku podporządkowania się im.

Rady na upartego policjanta

Zdarza się, że policjanci w Niemczech lub na Słowacji nie znają międzynarodowych przepisów lub udają, że o nich nie wiedzą. Co zrobić, gdy słowacki policjant upiera się przy wypisaniu mandatu za np. brak odpowiednich bandaży w apteczce?

- Należy odmówić jego przyjęcia i nie podpisywać żadnego dokumentu - radzi Ewa Wrzechalska z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Bratysławie.

- Na Słowacji podpisanie mandatu jest równoznaczne z uznaniem racji policjanta i odwrócenie tego później jest bardzo trudne. Jeżeli policjant upiera się przy zapłaceniu kary i nie chce pozwolić na dalszą jazdę, to radzę zapłacić żądaną kwotę, ale nie podpisywać żadnego dokumentu!

W takim przypadku trzeba oczywiście wziąć potwierdzenie zapłaconej kwoty, a następnie skontaktować się z wydziałem konsularnym polskiej ambasady. Do ambasady warto też zwrócić się od razu w trakcie kontroli, podczas której policjant chce nas niesłusznie ukarać. Szczególnie wtedy, gdy mamy trudności w porozumieniu się w obcym języku.

Jeżeli zapłaciłeś

Do niedawna polscy kierowcy byli przekonani o tym, że mandaty za np. zbyt krótkie nożyczki w apteczce są zgodne z prawem. Psioczyli na przepisy, na rygorystycznych policjantów i płacili. Teraz mogą się ubiegać o zwrot pieniędzy.

- Trzeba przesłać do nas faksem krótki opis sytuacji w jakiej nałożono mandat, potwierdzenie jego zapłacenia i dane kontaktowe do siebie - informuje Michał Rejniewicz z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Berlinie.

- Jeżeli karę nałożono bezprawnie w świetle Konwencji Wiedeńskiej, to pomożemy w odzyskaniu pieniędzy.

Nie wiadomo jeszcze, jaki okres przedawnienia będą uznawały niemieckie sądy, czyli za jak dawno zapłacone mandaty będzie można otrzymać zwrot.

- Będzie to wiadome dopiero po pierwszych rozstrzygnięciach - wyjaśnia Michał Rejniewicz. - Na razie nie wpłynęła do nas żadna sprawa o zwrot pieniędzy za niesłusznie zapłacony mandat.
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2009 10:35

JAREKPIOTROWICZ napisał(a):Nie wiem co o tym sądzić, ale na wszelki wypadek kupiłem wczoraj...

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=17825
Miłej lektury.
aga80
Turysta
Bez przesady

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga80 » 17.07.2009 11:16

Mieliśmy kontrolę przejeżdżając przez Słowację, prawdopodobnie nie zatrzymaliśmy się na stopie; pan policjant zapytał w jakim języku będziemy rozmawiać, na hasło angielski dalej mówił po słowacku, przejrzał dokumenty i tyle, więc może nie warto się tak straszyć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.07.2009 11:39

Pan dziennikarz też żyć musi.Poczytał fora (niewykluczone,że cro.pl też) i wysmażył artykuł.O niczym nowym tam nie ma.Banały.
jano71
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) jano71 » 17.07.2009 20:06

na Słowacji w obie strony mieliśmy kontrole winiet,lepiej nie ryzykować a koszt miesięcznej to ok 50-60 zł.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.07.2009 10:01

jano71 napisał(a):na Słowacji w obie strony mieliśmy kontrole winiet,lepiej nie ryzykować a koszt miesięcznej to ok 50-60 zł.

Słowacja
30 dni 9,90 euro

Dostarczę każdą ilość po 50-60 zł.Zwłaszcza tych po 60 ;)
poljako_poljako
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 18.07.2009 10:14

Należy również uważać na niebieską Fabię kombi na słowackiej autostradzie w okolicach Nitry. Mnie się udało ale dwa auta z antenami CB (nie muszę dodawać w jakim kraju zarejestrowane) nie miały takiego szczęścia. Pozdrav z Zavalaticy.
Chris_M
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 19.07.2009 21:07

Prawie zawsze gdy przekraczałem granicę w Mikulovie, celnik-policjant żądał dowodu rejestracyjnego i coś w nim sprawdzał, nie miałem pojęcia co.
Za którymś razem się sprawa wyjaśniła; okazało się że nie mam aktualnego przeglądu rejestracyjnego i żeby jechać dalej, kosztowało mnie to 50 euro łapówki.
To samo spotkało kogoś z mojej rodziny, ale od niego celnik-policjant zażądał już 100 EUR.
Gdy Czechy weszły do UE, myślałem ze te praktyki już się skończyły, ale jak się okazuje, wcale nie!
Obecnie przed przejściem granicznym w Mikulowie prawie zawsze stoi policyjny samochód i policjanci zatrzymują wyjeżdżające z Czech samochody na zagranicznych rejestracjach oraz sprawdzają ich dowody rejestracyjne.
Kierowcy kontrolowanych samochodów na ogół nie wiedzą o co chodzi, ale ja już wiem!
Więc przed wyjazdem radzę także zajrzeć do swojego dowodu rejestracyjnego ;)
Bahama
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 19.07.2009 21:09

A kto jeździ bez aktualnego przeglądu... :)
Chris_M
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 19.07.2009 21:15

Fakt, że w Mikulovie przed granicą zawsze stoi radiowóz i policjanci sprawdzają dowody rejestracyjne, jest chyba najlepszym dowodem, że wielu ludziom to się zdarza.
Nigdy Ci się nie zdarzyło przegapić terminu przeglądu?
Zwłaszcza, jak masz nowe auto i przez 3 lata w ogóle nie musisz do przeglądu jeździć?
Bahama
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 19.07.2009 21:19

Chris_M napisał(a):Nigdy Ci się nie zdarzyło przegapić terminu przeglądu?
Zwłaszcza, jak masz nowe auto i przez 3 lata w ogóle nie musisz do przeglądu jeździć?

Kurcze fakt w listopadzie mam po 3 latach ! :)
Nie, mnie się nie zdażyło, ale teść pół roku jeździł bez :)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019