Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kontrole winietek w Austrii i spostrzeżenia z drogi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JanuszB
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 31.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) JanuszB » 13.08.2012 12:15

tabaczek napisał(a):Witam,

Jestem po raz pierwszy po wakacjach w Chorwacji, było cudnie, ale nie o tym teraz.
Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że objeżdżając w drodze powrotnej słoweńską autostradę przez Ptuj-Lenart-Mureck warto kupić austriacką winietkę już na drodze "landówce" z Murecka do węzła 226. Jest tam stacja benzynowa, na której są winiety. Ja tak zrobiłem. Po wjechaniu na autostradę po jakichś 200-300 m miałem w dniu 15.08 kontrolę (zamknięty przejazd autostradą, ruch skierowany przez parking, wąski opachołkowany korytarz i pracownicy autostradowi patrzący na naklejki na szybie).
Ja miałem OK. Czeszka jadąca przede mną nie miała i bodajże 120 EUR w plecy.
Dlatego w tym przypadku zdecydowanie odradzam kupno winietki dopiero na pierwszej stacji na autostradzie.

PS. "rondo" w Ptuju wygląda na dzień dzisiejszy odrobinę inaczej, niż na zrzutce z googlemaps, która była na forum. Świetnie oznakowane, praktycznie nie da się tam pojechać (w kierunku do Chorwacji) tak, aby wjechać przypadkowo na płatny odcinek. Na dzień dzisiejszy zdecydowanie nie wygląda to jak rondo.

PS2. spotkałem się (chyba) z próbą oszustwa na chorwackiej autostradzie. Zjechałem ewidentnie na bramkę do zapłaty kartą. Zostałem poinformowany przez pana w okienku, że only cash (i nie było by w tym nic dziwnego, w końcu system może zaszwankować). Nie było widocznego wyświetlacza z kwotą na ściance budki, tylko w środku, odwrócony. Pan rzucił od razu kwotę w EUR, bez podania wartości w KUN. Dopiero po moim stwierdzeniu, że "only kunas" trochę zdegustowany podał kwotę. Nie pamiętam przelicznika, jednak mnie to zastanowiło...


Taka sama kontrola w tym samym miejscu spotkała mnie przy powrocie 10.08.2012. Miałem kupioną winietkę na opisanej stacji benzynowej. Niemka kilka samochodów wcześniej nie i została poproszona na bok.
Więc nie warto czekać z zakupem winietki już na autostradzie.
cretor23
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 16.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) cretor23 » 20.08.2012 16:45

Mnie powiedziano a krążyliśmy po okolicy tego zjazdu że do najbliższej stacji(bodajże Shell-ok10 km) mam prawo jechać .To było w 2010r.godzina 2-3 w nocy! Chociaż już rok temu kupowałem w Ptuju dla świętego spokoju.Ciekawe jak jest w praktyce(bo niby gdzie mam sobie kupić-w burdelu całodobowym ? ) A takowy jest przy granicy :) Oczywiście pisze cały czas o końcowym objezdzie Slovenskiej drożyzny w kierunku domu !
Guzior
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 424
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guzior » 21.08.2012 00:37

cretor23 napisał(a):Mnie powiedziano a krążyliśmy po okolicy tego zjazdu że do najbliższej stacji(bodajże Shell-ok10 km) mam prawo jechać .To było w 2010r.godzina 2-3 w nocy! Chociaż już rok temu kupowałem w Ptuju dla świętego spokoju.Ciekawe jak jest w praktyce(bo niby gdzie mam sobie kupić-w burdelu całodobowym ? ) A takowy jest przy granicy :) Oczywiście pisze cały czas o końcowym objezdzie Slovenskiej drożyzny w kierunku domu !


Możesz sobie kupić np. w Lenart na stacji benzynowej.
klimut
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 23.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) klimut » 24.08.2013 10:51

jechałem przez Austrię, miałem wykupioną winietkę, ale pomyliłem się i nie zatrzymałem do kontroli winiet na autostradzie. Prawdopodobnie zrobili mi zdjęcie - bo po oczach przejechała mi czerwona lampa - jakby laser. Mam rachunki za winiety i zdjęcia auta z winietą. Co zrobić by uniknąć kary i ile ile ona może wynieść?

Dodam, że jechałem pierwszy raz przez Austrię i po prostu nie wiedziałem, że jak jest znak autostrada zamknięta to trzeba zjechać na bok do punktu kontroli. Dowiedziałem się o tym po fakcie.

Czy Waszym zdaniem jest szansa aby wybrnąć z tego problemu??
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 24.08.2013 11:06

A jak ta kontrola wyglądała 8O
klimut
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 23.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) klimut » 24.08.2013 13:34

wyświetlił się sygnał autostrada zamknięta, zwolniłem i jechałem dalej i w międzyczasie dostałem laserem po oczach. Po boku była zatoczka gdzie były kontrole pojazdów więc nie wiem jak to wyglądało bo ją ominąłem. Nie znam niemieckiego a po niemiecku było ponoć o tym napisane...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2013 14:26

Gdzie to dokładnie było :?:
klimut
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 23.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) klimut » 24.08.2013 17:30

koło Villach
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2013 17:59

Jechałeś od granicy czy do granicy :?:

No, w zasadzie tam się dwie, słoweńska i włoska :wink:

Dziwne, że nie było za tobą pościgu 5 radiowozów na sygnale :roll:
No, może trochę przesadziłem :wink:

Ale za coś takiego jak przejechanie punktu kontrolnego bez zatrzymania zaraz zawiadamiają następne radiowozy.
I za kilka kilometrów by cię mieli.
somkovsky
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) somkovsky » 24.08.2013 18:15

Wracałem wczoraj - zaraz po wjeździe z objazdu MLP zamknięta autostrada i wszystkich kierowali na bok do kontroli. Kilkaset metrów dalej widziałem 2. auta , które pojechały prosto (nie dostosowały się do wyświetlanych znaków "x" nad drogą), ale od razu zostały zatrzymane.

PS. 120 euro za brak aktualnej winietki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2013 18:20

Tam czasem urządzają takie kontrole :roll:
Zawsze jest policja, która pokazuje, gdzie zjechać i są znaki ostrzegawcze.
Wystarczy ustawić radiowóz na pasie i przed nim stojący policajt pokazuje, że trzeba skręcić na parking.
Inni zabezpieczają tyły, gdyby ktoś chciał bawić się w ucieczkę.
Reszta sprawdza winietki.

Dziwi mnie to, że koło Villach tak odpuścili. 8)
Tym bardziej, że obok winietek sprawdzają nierzadko papiery od auta i dokumenty podróżnych
klimut
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 23.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) klimut » 24.08.2013 19:35

mnie też znajoma Austriaczka powiedziała, że powinni mnie gonić. 120 euro to i tak chyba nie najgorzej bo słyszałem o 500 euro :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2013 22:44

No, jeszcze mogą wysłać list do Polski, wcale nie miłosny :roll:

Za to, że się nie zatrzymałeś.
W Niemczech kosztuje to 50 euro i 3 punkty.
W Austrii zapewne podobnie.

Ciekawe, czy im się będzie chciało

W każdym razie, ci co na autostradzie się nie zatrzymali od razu, zapłacili zapewne 170 ( 120 mandat za brak winietki i jej sprzedaż od policaja +50 mandat za brak zatrzymania się )

500 euro - tego nie ma w taryfikatorze

Najwyższa kara 240 euro
Die Höhe der Ersatzmaut richtet sich nach der Art des Vergehens:
· Ist die Vignette ungültig, ist keine Vignette vorhanden oder wurde die Maut nicht ordnungsgemäß entrichtet so beträgt die Ersatzmaut
120,00 Euro (Motorräder 65,00 Euro).
· Liegt eine Vignettenmanipulation vor (z. B. Anbringung mittels zusätzlicher Hilfsmittel wie Tesafilm oder Folie, um eine Mehrfachverwendung vornehmen zu können), so beträgt die Ersatzmaut 240,00 Euro (Motorräder 130,00 Euro).
http://www.wien-konkret.at/verkehr/auto ... tte/#27129

Tłumacząc na nasze:
jak winieta jest nieważna, brak jest winiety lub nie nalepiono właściwie winiety lub nie nalepiono wcale - 120 euro
Jak ktoś fałszował, korzystał z winiety innej osoby - 240 euro

UWAGA :!: Winieta obowiązuje na KAŻDYM odcinku autostrady, więc tłumaczenie, że się właśnie wjechało z objazdu słoweńskiej autostrady i nie zdążyło kupić w Austrii nikogo nie przekona :!: :!: :!:
maciek5
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 12.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciek5 » 12.09.2016 23:17

Ostrzeżenia dla Polaków wjeżdżających od strony Włoch do Austrii przez Villach na świeżo w dniu 11-09-2016 autostrada zamknięta i przekierowanie ruchu na mała dróżkę prowadząca do parkingu dla Tirów na zwężeniu kontrola. Około 20 aut przede mną sami Austriacy, Włosi i Niemcy ,auta z przyczepami , kampery . Ku mojej naiwności myślałem ,że szukają uchodźców he ,he . Jak zobaczył że mam polskie blachy zaraz na bok, kontrola papierów auta i dowodów osobistych potem vinieta nieważna i mandat 120 euro. na moje pytanie gdzie można było kupić vinietę skoro to granica jakieś 300 metrów od granicy powiedział ze właśnie mam mieć viniete a jego moje pomysły kupowania na stacji benzynowej nie interesują. Poinformował mnie ,że już nie muszę kupować viniety i mandat jest ważny 2 dni ( jeden na 100%). W domu sobie ten mandat obejrzałem i pomylił moje nr rejestracyjne czyli przy kolejnej kontroli znając ich uprzejmość kolejny mandat byłby na 100%. Jeżdżę do Austrii przez 15 lat i zawsze kupowałem Viniety na pierwszej stacji benzynowej i jest to kardynalny błąd . Podejrzewam że część Niemców nie miała Viniet ale to przecież dla nich swojacy i mogli je sobie kupić po paru kilometrach na stacji. Parę rad żeby uniknąć mandatu.

1. przed przejściem w Villach kupić Vinietkę na stacjach benzynowych włoskich.
2. analizując obrazy z google maps można chyba kupić na parkingu na granicy do którego wjazd jest po stronie włoskiej a sam parking już po austriackiej jadąc szybko bardzo łatwo go przeoczyć i pominąć ( zresztą trudno rozpoznać granice obecnie )
3.w razie braku viniety jechać bocznymi drogami do stacji benzynowej
4.planując powrót w nocy kiedy część stacji może być zamknięta należy rozważyć kupno 2 Viniet 10 dniowych od razu (może przedziurkują późniejszy termin Viniety mniej nerwów i tą opcje muszę wypróbować w ostateczności 2 miesięczna
osobiście nie wydaje mi się ,że jak złapią Polaka, Czecha etc nawet 10 metrów od początku autostrady to odpuszczą
Dave1984
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dave1984 » 28.07.2020 06:55

Witam.
Ostatnio wracając z Chorwacji przez Węgry navi pokierowała mnie przez fragment Austrii. Niestety nie wylaczylem sobie dróg płatnych i wpadłem na platny fragment. Ok 10 km ekspresowkii 20 km autostrady. Czy zdażyło się komuś dostać pocztą z Austrii mandat za brak winiety? Nie wiem czy te bramki nad drogą służą do kontroli viatoll czy wyłapują również osobówki bez winiety?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
kontrole winietek w Austrii i spostrzeżenia z drogi - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone