Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zaostrog oraz Alpy Austriackie 2019

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.02.2020 23:12

Witam gdzie ten Zaostrog?


Widok z Zaostrogu.


Na Pelješac

Obrazek


Na wyspę Hvar

Obrazek
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.02.2020 14:27

kai_30 napisał(a):Cudowne widoki! Strasznie bym chciała zobaczyć lodowiec z bliska, ale niestety, trasy wysokogórskie pozostaną chyba w strefie marzeń, mam duży samochód z maleńkim silniczkiem, na każdym wzniesieniu mam wrażenie, że nie podoła :mrgreen:
Przecież nie musisz nim jeździć do końca życia :?: :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.02.2020 15:51

Piękne widoki i fajny męski , górski spacer do lodowca 8) , co do wiekowej kolejki - lubię takie doświadczenia . . .


Pozdrawiam
Piotr
kai_30
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 78
Dołączył(a): 01.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kai_30 » 09.02.2020 16:09

gusia-s napisał(a):
kai_30 napisał(a):Cudowne widoki! Strasznie bym chciała zobaczyć lodowiec z bliska, ale niestety, trasy wysokogórskie pozostaną chyba w strefie marzeń, mam duży samochód z maleńkim silniczkiem, na każdym wzniesieniu mam wrażenie, że nie podoła :mrgreen:
Przecież nie musisz nim jeździć do końca życia :?: :oczko_usmiech:


No nie muszę, ale trochę jeszcze pojeżdżę, bo autko ma niecałe trzy lata, a przez Austrię jedziemy w tym roku, więc teoretycznie okazja by była, żeby odbić w góry, a w praktyce wiem, że się nie odważę, bo 75 koni z pełnym obciążeniem to trochę słabo :mrgreen:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.02.2020 09:20

smoki3 napisał(a):Witam gdzie ten Zaostrog?

Już niebawem :lol: . Powoli zmierzamy do końca części austriackiej. Zdjęcia fajne :D .

kai_30 napisał(a):
gusia-s napisał(a):
kai_30 napisał(a):Cudowne widoki! Strasznie bym chciała zobaczyć lodowiec z bliska, ale niestety, trasy wysokogórskie pozostaną chyba w strefie marzeń, mam duży samochód z maleńkim silniczkiem, na każdym wzniesieniu mam wrażenie, że nie podoła :mrgreen:
Przecież nie musisz nim jeździć do końca życia :?: :oczko_usmiech:


No nie muszę, ale trochę jeszcze pojeżdżę, bo autko ma niecałe trzy lata, a przez Austrię jedziemy w tym roku, więc teoretycznie okazja by była, żeby odbić w góry, a w praktyce wiem, że się nie odważę, bo 75 koni z pełnym obciążeniem to trochę słabo :mrgreen:

Auto nowe to pewnie da radę. Na długim podjeździe od strony Fush jest kilka parkingów z atrakcjami więc samochód mógłby odpoczywać :lol: .

piotrf napisał(a):Piękne widoki i fajny męski , górski spacer do lodowca 8) , co do wiekowej kolejki - lubię takie doświadczenia . . .

Pozdrawiam
Piotr

Od jakiegoś czasu mamy takie jednodniowe męskie wypady z synem w góry a w ubiegłym roku w sierpniu był nawet kilkudniowy wypad we dwójkę w Tatry 8) . A kolejka fajna była. Mały dreszczyk emocji ale przerażeni nie byliśmy :wink: .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.02.2020 09:33

Po posiłku ostatni rzut oka na lodowiec. Za masywem Grossglockner pojawiają się chmury.
IMG_8869.jpg


W drodze powrotnej mamy na trasie trzy postoje.
Pierwszy przy budynku restauracji i hotelu Alpenvereinshaus.
Na początku XX wieku goście mieli taki widok na lodowiec (pocztówka z 1905 r znaleziona w internecie).
WDKH20.jpg


W 2019 to już odległe wspomnienie :( . My zastajemy w tym miejscu taki widok:
IMG_8902.jpg

IMG_8901.jpg


Drugi postój na specjalne życzenie syna przy pługu odśnieżającym.
IMG_8903.jpg


Widok tam był też niczego sobie.
IMG_8907.jpg


Trzeci postój przy plenerowej wystawie geologicznej „Okna Taurów”. Nasz syn ma kolekcję różnych minerałów więc był to dla niego punkt obowiązkowy.
IMG_8914.jpg


Tu z kolei ładny wieczorny widok w kierunku Edelweiss-Spitze.
IMG_8911.jpg


CDN
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.02.2020 08:43

Kilka dni w Austrii szybko minęło. Choć nie zawsze pogoda dopisywała to i tak wyjazd był bardzo udany. Wszystkie odwiedzone miejsca mogę śmiało polecić. Jednak szosa Grossglockner Hocheaplenstrasse to zdecydowany nr 1 8O .

25.06.2020
Tym razem wstajemy nieco później niż zwykle podczas naszych wakacyjnych wojaży :lol: . Upychamy bagaże w samochodzie i o 5:50 ruszamy by po paru minutach zameldować się na … stacji kolejowej w Böckstein bo o 6:20 … mamy pociąg :lol: .
Pierwszy etap podróży pokonujemy bowiem koleją :D . Korzystamy z oferty Autoschleuse Böckstein – Mallnitz. Dzięki temu rozwiązaniu skrócimy podróż o ok. 80 km i godzinę jazdy 8) . Dodatkowo dla nas to atrakcja sama w sobie. Nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy z samochodem koleją :oczko_usmiech: .
Pociągi kursują od 6:20 co godzinę do 23:20. Załadunek rozpoczyna się 15 minut przed odjazdem. Pasażerowie udają się od razu do wagonu piętrowego (u nas „piętrusy” to obecnie rzadkość). Kierowcy dołączają po ustawieniu samochodów na wagony. Przy rozładunku pasażerowie czekają na kierowców w punkcie odbioru. Wszystko szybko i sprawnie. Podróż przez tunel trwa 12 minut.
Płaci się tylko za pojazd. Kierowcy i pasażerowie nie płacą za przejazd. Samochód osobowy to koszt 17 EUR. Aktualny cennik można znaleźć tutaj:
https://www.gasteinertal.com/en/autoschleuse/

Nasz bolid już na wagonie :D .
IMG_20190625_060950.jpg


Z Mallnitz obieramy jedyny słuszny kierunek czyli na południe :) a dokładnie na Villach. Następnie kierujemy się na Lublanę. Granicę ze Słowenią przekraczając w Karawankentunnel. Tu mała uwaga na autostradzie w Austrii nie mijamy żadnej stacji benzynowej :| więc winietę Słoweńską kupujemy po wyjeździe z tunelu. W Słowenii jedziemy cały czas autostradą A2 aż do Novo mesto. Tam zjeżdżamy z autostrady i obieramy kierunek na Karlovac. Granicę z Cro przekraczamy w Metlice :lol: . Po tym jak wpadamy w końcu na autostradę jedziemy już tradycyjną drogą do Dalmacji :wink: .
Tunel ciepło-zimno znów nie działał :? . Temperatury podobne ale potem robi się szybko coraz gorącej.
Ten widok widzimy któryś już raz ale i tak mamy banany na twarzach i dreszczyk emocji jak za pierwszym razem :oczko_usmiech: .
IMG_20190625_133045.jpg


IMG_20190625_133116.jpg


Obowiązkowo zatrzymujemy się na postoju przy Skradlinie z Gospą od Puta :hut: .
IMG_20190625_141200.jpg


IMG_20190625_141431.jpg


Jeszcze zjazd tunelem z autostrady koło Baski Vody i już wita nas Riwiera Makarska :D .
Mijamy Tucepi i Podgorę, które też były brane pod uwagę przy szukaniu wakacyjnej kwatery :) .
I już Zaostrog :lol: . Jesteśmy w doskonałych humorach jakąś godzinę wcześniej niż podałem właścicielowi kwatery. Nasza kwatera jest naprzeciw kościoła. Okazuje się, że akurat za chwilę ma rozpocząć się msza pogrzebowa i samochody żałobników zajęły za zgodą właściciela miejsca parkingowe. Właściciel proponuje by stanąć z tyłu domu w ogrodzie i już się za to zabieram gdy przychodzi młody chłopak i mówi, że przestawi auto. Protestuję mówiąc, że nie ma takiej potrzeby ale ten i tak przestawia samochód tam gdzie wcześniej ja to miałem uczynić. Trochę niezręczna sytuacja ale nie ma wyjścia i parkuję na zwolnionym miejscu. Witamy się z gospodarzem. Oglądamy kwaterę. Wszystko OK, więc idziemy przywitać się Jadranem. Bagaże pownosimy jak skończy się msza pogrzebowa.
Zdjęć z powitania z Jadranem nie ma za to został uwieczniony zachód słońca z tego dnia :P .
IMG_20190625_205509.jpg


Dzisiejsza trasa.
Dojazd zaostrog.JPG


CDN
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 11.02.2020 14:23

Dawigs napisał(a):Na szlaku trafiamy na ostatnią tabliczkę.

To jest rok w którym my tam byliśmy, ciężko w to uwierzyć 8O

Dawigs napisał(a):na futurystycznym pojeździe skończywszy.

A tu nic się nie zmieniło ... pomarańczowy KTM jak stał tak stoi i dzisiaj 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.02.2020 15:00

Taka podróż pociągiem to świetna atrakcja i urozmaicenie wakacji :D Pamiętam, że Makłowicz mówił o tym w jednym ze swoich programów.
Widokowa jest ta trasa?
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 11.02.2020 20:42

No, i już w Chorwacji :D

Dawigs
Pasażerowie udają się od razu do wagonu piętrowego (u nas „piętrusy” to obecnie rzadkość).

Ja je widuję jedynie na stacji Iława Główna w drodze z Gdańska do Warszawy :lol: Jeszcze niedawno kursowały jakieś regionalne na Hel, ale nie wiem, czy jeszcze funkcjonują .
Fajny ten pociąg dla aut, był tam jakiś "Wars"? :wink:
Nasza kwatera jest naprzeciw kościoła. Okazuje się, że akurat za chwilę ma rozpocząć się msza pogrzebowa i samochody żałobników zajęły za zgodą właściciela miejsca parkingowe.

Zdarzało się to częściej? :? Pamiętam z dzieciństwa wakacje z rodzicami w Szczyrku - obok naszej kwatery codziennie przechodziły kondukty - z orkiestrą dętą i "Marszem pogrzebowym" :roll:
Właściwie nic więcej nie zapamiętałam z tamtego lata :wink:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.02.2020 21:15

Piter_M napisał(a):
Dawigs napisał(a):Na szlaku trafiamy na ostatnią tabliczkę.

To jest rok w którym my tam byliśmy, ciężko w to uwierzyć 8O

Mocno się zmieniło przez 4 lata :cry: . Może wrzucisz zdjęcie z 2015 :?:
Paradoks jest taki że teraz lodowiec będzie się topił pod górę.

Piter_M napisał(a):
Dawigs napisał(a):na futurystycznym pojeździe skończywszy.

A tu nic się nie zmieniło ... pomarańczowy KTM jak stał tak stoi i dzisiaj 8)

Wygląda na to, że to wystawa stała :lol:

maslinka napisał(a):Taka podróż pociągiem to świetna atrakcja i urozmaicenie wakacji :D Pamiętam, że Makłowicz mówił o tym w jednym ze swoich programów.
Widokowa jest ta trasa?


Tak, to fajne urozmaicenie podróży. Trasa wiedzie prawie w całości tunelem. Pod drugiej stronie tunelu góry nie są tak spektakularne jak w dolinie Gastein :| .

Katerina napisał(a):No, i już w Chorwacji :D

Tak, za chwilę wrócę do relacji

Katerina napisał(a): Dawigs
Pasażerowie udają się od razu do wagonu piętrowego (u nas „piętrusy” to obecnie rzadkość).

Ja je widuję jedynie na stacji Iława Główna w drodze z Gdańska do Warszawy :lol: Jeszcze niedawno kursowały jakieś regionalne na Hel, ale nie wiem, czy jeszcze funkcjonują .

W naszym rejonie kiedyś jeździły tylko takie składy na trasach z Opola do Nysy czy Kluczborka. Teraz zastąpiły je szynobusy.
Katerina napisał(a): Fajny ten pociąg dla aut, był tam jakiś "Wars"? :wink:

Nie. Cała podróż trwa 12 minut więc nie ma takiej potrzeby :wink: .

Katerina napisał(a): Dawigs
Nasza kwatera jest naprzeciw kościoła. Okazuje się, że akurat za chwilę ma rozpocząć się msza pogrzebowa i samochody żałobników zajęły za zgodą właściciela miejsca parkingowe.

Zdarzało się to częściej? :? Pamiętam z dzieciństwa wakacje z rodzicami w Szczyrku - obok naszej kwatery codziennie przechodziły kondukty - z orkiestrą dętą i "Marszem pogrzebowym" :roll:
Właściwie nic więcej nie zapamiętałam z tamtego lata :wink:

U nas tylko na powitaniu. Potem już nie trafiliśmy na pogrzeby.
Swoją drogą w ciekawym miejscu jest cmentarz w Zaostrogu ale o tym już będzie w relacji.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.02.2020 22:51

Zaostrog.
Miejscowość zamieszkana była już w czasach rzymskich. W średniowieczu Zaostrog był twierdzą książąt z obszaru Neretvy. Niestety poza Klasztorem Franciszkańskim Św. Marii z 1468 roku w dolnym Zaostrogu nie znajdziemy nic z jego chlubnej przeszłości. Nie ma tu wąskich klimatycznych uliczek bo nie ma starówki :cry: . Jest niewielki lokalny porcik dla łódek rybaków. Zaskakuje duże molo przy którym wieczorami cumują na noc … promy z sąsiedniego Drvenika 8O . W zeszłym roku były to na zmianę Laslovo i bodajże Kijevo.
Jest też górny Zaostrog według przewodników opuszczony po trzęsieniu ziemi w 1962. Jak się okazuje obecnie wraca do niego życie. Wiele budynków nadal jest w ruinie ale coraz więcej jest rewitalizowanych. Część z nich wygląda na luksusowe wille. Zasiedlaniu górnego Zaostrogu towarzyszy doprowadzenie mediów. W górnym Zaostrogu jest ujęcie wody. Jest też kościół pw. Św. Barbary.
Pomiędzy dolnym i górnym Zaostrogiem leży cmentarz oraz kościół Sv. Roka z XVII wieku oraz kaplica św. Barbary.
Chorwacka część naszego urlopu upłynęła na leniuchowaniu. By nie zanudzać opisem naszego plażowania dzień po dniu pogrupuję opis Zaostrogu oraz wycieczek.
Dziś zapraszam na dolny Zaostrog za dnia.
Przy nadmorskim deptaku stoi pomnik poświęcony mieszkańcom, którzy zginęli podczas wojen.
IMG_8937.jpg

IMG_8938.jpg


Zaostrog to piękna plaża :lol: , na której bez trudu można znaleźć cień wśród drzew :oczko_usmiech: . Przy a w zasadzie na plaży w cieniu drzew jest plac zabaw dla dzieci.
IMG_8955.jpg


Tu plac zabaw widać lepiej :D .
IMG_8956.jpg


Jak widać na przełomie czerwca i lipca tłumów nie było :lol: .
IMG_8942.jpg


Porcik widziany z mola.
IMG_8948.jpg

IMG_8949.jpg


Przy molu łatwo znaleźć kraby :lol: .
IMG_8952.jpg


Płatne leżaki też były ale nie cieszyły się popularnością :wink: .
IMG_8959.jpg


Peljesac
IMG_8945.jpg

IMG_8944.jpg


A tu widok na Hvar
IMG_8941.jpg


Na zakończenie rzut oka na samostan z balkonu naszego apartmana.
IMG_8960.jpg


CDN
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 15.02.2020 08:07

Ach Zaostrog :hearts:
Tam spędziłam moje pierwsze chorwackie wakacje 20 lat temu
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 17.02.2020 12:15

Dawigs napisał(a):
Piter_M napisał(a):
Dawigs napisał(a):Na szlaku trafiamy na ostatnią tabliczkę.

To jest rok w którym my tam byliśmy, ciężko w to uwierzyć 8O

Mocno się zmieniło przez 4 lata :cry: . Może wrzucisz zdjęcie z 2015 :?:
Paradoks jest taki że teraz lodowiec będzie się topił pod górę.


Tu są zdjęcia z 2015 roku:
z-alpejskich-szlakow-na-chorwackie-plaze-t49093-90.html#p1638456
z-alpejskich-szlakow-na-chorwackie-plaze-t49093-105.html#p1638632
Widać, że lodowiec teraz jest już dużo mniejszy.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.02.2020 20:20

travel napisał(a):Ach Zaostrog :hearts:
Tam spędziłam moje pierwsze chorwackie wakacje 20 lat temu

Też mamy sentyment do naszej pierwszej miejscówki w Cro. W naszym przypadku to była Fazana :hut: .
Swoją drogą ciekawe jak się zmienił Zaostrog przez te 20 lat.

Piter_M napisał(a):Tu są zdjęcia z 2015 roku:

Widać, że lodowiec teraz jest już dużo mniejszy.

Mocno się cofnął. Byliście blisko wysokiej ściany lodowca (zdjęcia 75 – 78). W 2019 już takiej możliwości nie było. Ściana lodowca brudna od spływającej ziemi stała w wodzie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Zaostrog oraz Alpy Austriackie 2019 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone