Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspa Pag, Makarska Riviera, Peljesac, czyli Chorwacja 3 :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 05.11.2008 10:28

maslinka napisał(a):Widok z górnego poziomu pizzerii na "pierwszą plażę" :):

Obrazek
...

jak miło znów zobaczyć znajome zakątki :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 10:30

Byliśmy tam do 14 lipca-mało brakowało do spotkania.
Powrót na camp bezcenny :D

Pozdrawiam
Jacek
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 05.11.2008 12:16

maslinka napisał(a):[ Decyduję się :D:twisted: Wybieram rysunek diablicy , zgadnijcie dlaczego? :D:twisted:


No od razu widać, że niezła diablica z tej panny, uuupsss, już nie panny :wink:

Po takich relacjach zastanawiam się zawsze nad wyższością kampów, nad apartamentami... :roll:. W pięknych miejscach byliście :!:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 05.11.2008 12:55

marsylia napisał(a):...Po takich relacjach zastanawiam się zawsze nad wyższością kampów, nad apartamentami... :roll:....

Mówisz, że się zastanawiasz nad wyższością campów nad apartamentami :?: :lol: zerknij tam
:arrow: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=308394#308394
Taras to kilkaset m2 w zieleni, cisza, spokój, wiecznie wśród przyrody... i cykad :mrgreen:

Maslinka sorry za wcinkę, już nie będę, ale nie mogłem się powstrzymać :oops:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 14:11

Leszek Skupin napisał(a):Maslinka sorry za wcinkę, już nie będę, ale nie mogłem się powstrzymać :oops:


Ależ nie ma za co :D Wcinaj się spokojnie, to tylko ubarwia relację :) Ja jestem zdecydowaną zwolenniczką campingów, bo dają możliwość mieszkania najbliżej morza, jak się da. Poza tym cały czas jest się na świeżym powietrzu, można rozbijać takie obozowiska, jak Wasze, Leszku. My też ze znajomymi tworzymy takie kręgi. W tym roku było nas mniej, ale np. w ubiegłym, byliśmy w szóstkę i wieczorami bywało bardzo wesoło :) Oczywiście nie przekraczaliśmy campingowego regulaminu :wink:
Poprawiłem cytowanie ;) ależ ja jestem :twisted: :lol: - mod Leszek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 14:58

hehe, spoko :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 15:22

JacYamaha napisał(a):Byliśmy tam do 14 lipca-mało brakowało do spotkania.
Powrót na camp bezcenny :D


Oj, to faktycznie, Jacku, niewiele brakowało :D Może za rok :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 15:37

maslinka napisał(a):Oj, to faktycznie, Jacku, niewiele brakowało :D Może za rok :wink:

Kurcze, bardzo bym chciał ale moje plany na przyszły rok to bardziej zakupy TU
Ale nigdy nie mów nigdy...

Pozdrawiam
Jacek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 15:46

JacYamaha napisał(a):
maslinka napisał(a):Oj, to faktycznie, Jacku, niewiele brakowało :D Może za rok :wink:

Kurcze, bardzo bym chciał ale moje plany na przyszły rok to bardziej zakupy TU
Ale nigdy nie mów nigdy...


:D Kto wie, być może my też będziemy niedługo robić takie zakupy :D
Ale póki co, planujemy przyszłoroczny wyjazd :)
Pozdrawiam :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.11.2008 15:53

JacYamaha napisał(a):Kurcze, bardzo bym chciał ale ....


Jeśli zakupy w przyszłym roku TU to może dzieciątko poczęte TU :wink: :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 16:37

19.07 (sobota)

Dzisiaj upał niemiłosierny! W końcu już druga połowa lipca, a wtedy jest podobno w Chorwacji najbardziej gorąco. Znajomi idą się smażyć na plaży. Ja stwierdzam, że chętnie wybrałabym się w jakieś zacienione miejsce. I wpadam na pomysł odwiedzenia Trsteno :) (Na plażę przyjdzie czas po południu.)

Ten odcinek relacji dedykuję szczególnie anjas i SVIBANJ, którzy od wielu dni cierpliwie czekają na zdjęcia z Arboretum :) Mam nadzieję, że Was nie rozczaruję.
(Wyszło mi nawet szybciej niż przypuszczałam, bo w ciągu ostatnich dni udało mi się trochę podgonić w pisaniu.)

A więc do rzeczy! Najpierw trochę historii.
Za przewodnikiem National Geographic:
Arboretum znajduje się 18 km "w górę" od Dubrovnika i zostało utworzone w 1502 roku jako letnia rezydencja i ogrody Ivana Guceticia - dubrownickiego arystokraty. Przez wieki posiadłość ta rozrastała się, aż do upaństwowienia przez komunistów w 1948 roku, kiedy to przemianowano ją na Arboretum Jugosławiańskiej Akademii Nauk. Z niewiadomych powodów stało się ono celem ostrzału serbskiego w latach 1991 - 1992.

Miejsce jest zdecydowanie godne uwagi :) Arboretum to połączenie kilku ogrodów o różnym charakterze i roślinności z całego świata. Najstarszy fragment znajduje się poniżej willi i jest najbardziej konwencjonalny, z geometrycznie przyciętym żywopłotem. Pozostałe części są bardziej "dzikie". Jest tu np. aleja wysadzana palmami, cytrusowe gaje, gąszcz bambusów. Znajduje się tu również fantazyjna grota z postacią Neptuna, oczko wodne z liliami wodnymi oraz fontanny w kształcie delfinów.

Gorąco wszystkich zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. Więcej "powiedzą" Wam zdjęcia :):
Na początek plan Arboretum:

Obrazek

Pozostałości akweduktu z XV wieku:

Obrazek

Obrazek

Oczko wodne z figurą Neptuna:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robię zdjęcia rybkom :wink::

Obrazek

Willa Ivana Guceticia:

Obrazek

Obrazek

Gąszcz zieleni :):

Obrazek

Jaszczurka :D:

Obrazek

Widok z tarasu Arboretum na morze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, Trsteno posiada fantastyczne wybrzeże usiane historycznymi ciekawostkami architektonicznymi.

Na terenie Arboretum znajduje się też pomieszczenie, gdzie można zobaczyć "sprzęt" do tłoczenia oliwy:

Obrazek

Równo przycięte żywopłoty:

Obrazek

Gigantyczne agawy:

Obrazek

Małe, urocze palmy:

Obrazek

i wiele, wiele innych roślin z całego świata znajdziecie w Arboretum w Trsteno :)
Ostatnio edytowano 24.02.2012 20:18 przez maslinka, łącznie edytowano 2 razy
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 05.11.2008 16:48

Trochę za szybko zwiedzaliśmy Arboretum :? Trzeba tam będzie wrócić :D
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.11.2008 16:54

A jeszcze nie było zdjęć z dołu , z nad samego morza...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14796
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.11.2008 17:17

Sławomir Wocial napisał(a):A jeszcze nie było zdjęć z dołu , z nad samego morza...


Bo muszę się przyznać, że tam nie zeszliśmy :oops: Ja bardzo chciałam, ale nie udało mi się namówić mojego męża (zwykle skłonnego do wnikliwego zwiedzania) z powodu okrutnego upału. Kręciliśmy się głównie w zacienionych rejonach, bo na otwartej przestrzeni trudno było wytrzymać.
Ale na pewno nadrobimy to następnym razem, bo miejsce jest tego warte!
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 05.11.2008 18:12

kurka przejeżdżaliśmy tamtędy w zeszłym roku i nie przypuszczałam, że takie ładne miejsce mnie ominęło 8O :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wyspa Pag, Makarska Riviera, Peljesac, czyli Chorwacja 3 :) - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone